Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Gadumija un jauna gada sākums ir dažādu TOPu laiks. Sabiedrības mīlēti ir nozīmīgāko notikumu, labāko atlētu, uzņēmēju un citi topi. Tas arī ir lielisks veids, kā salikt pa plauktiem un izmērīt attiecīgā laika perioda "sauso atlikumu", nofiksēt vēsturi,  attiecīgi sistematizējot attiecīgā nogriežņa varoņus vai gluži otrādi - antivaroņus.

Asiņainie notikumi Gazā un sekojošā Izraēlas reakcija vēl nebijušos augstumos visā pasaulē ir pacēlusi antisemītisma tēmu, ko savā retorikā nekautrējas izmantot aī Krievija. Arī Latvijā ir gana daudz "dižu" prātu, kuri uzskata, ka Ziemassvētki ir laba lieta un Jēzus bija ok, bet Jēzus radinieki ebreji dzer bērnu asinis, ir sagrābušies visu pasaules mantu un naudu, valda pār pasauli, visus piemāna, apkrāpj un līdz ar to ir maksimāli jāapkaro.

Jāpiebilst, ka antisemītisms pasaulē nav nekas jauns. Ebreji ir Bībelē minētie ļautiņi, kuri ticēja tikai vienam Dievam un apdzīvoja šī brīža Izraēlas teritoriju. Arī Jēzus bija ebrejs, kuram viena Dieva popularizēšana beidzās ar romieša Poncija Pilāta iejaukšanos un dikti bēdīgu galu. Pēc Jēzus nāves romieši sagrāva Jeruzalemes tempļus, bet ebrejus padzina, un tie kļuva par minoritāti. To var uzskatīt par antisemītisma sākumu, kas turpinājās ar ebreju geto izveidi viduslaikos mūsdienu Spānijas, Itālijas, Vācijas, Portugāles un Lielbritānijas teritorijās. Savu skaļāko uzplaiksnījumu antisemītisms sasniedza Hitlera īstenotajā holokaustā. 

Taču šobrīd Latvijas ģeopolitiskajā kontekstā ir kāda, runājot klasiķa vārdiem, nianse. Vietējie antisemītu naratīvi ir sinhroni Kremļa paustajiem, kas liek aizdomāties par patiesām modernā antisemītisma saknēm. Varbūt antisemītisms ir ideoloģiska apsēstība? Vai varbūt neiztrūkstošs ordenis pie nacionālistu saburzītā uzvalciņa? Vai galu galā klaja pūšana Krievijas stabulē?

Tāpēc apspriešanai piedāvāju redzamākos Latvijas jaunlaiku antisemītus.  Šeit gan apkopoju ne tikai pēdējā laika varoņus, bet principā tos, kas nonākuši antisemītisma radaros šobrīd un arī agrāk.

1./2.vieta Hosams Abu Meri

Ģeopolitiskais konteksts un nekautrīgā ideoloģiskā pārliecība konkrētajam personāžam ļauj ieņemt dalītu pirmo. Deputātu grupas izveidotājs un vadītājs palestīniešu Nacionālās padomes atbalstam laika posmā no tās dibināšanas 2023. gada februārī, līdz kļūšanai par Veselības ministru. Pērn 5. oktobrī tikās ar Palestīnas pašpārvaldes ārlietu ministra vietnieci Amalu Džādū un vēstnieku Taissir Al Adouri, kas bija divas dienas pirms Hamas plānotā iebrukuma Izraēlā.

Dzimis Libānā, pēc reliģiskās pārliecības šiīts un Libānā kontaktējis ar "Hezbollah" pārstāvjiem. Cik aktīvi, to, cerams, tuvākajā laikā uzzināsim. Savukārt Dzīvojot Latvijā, izveidojis Arābu kultūras centru, kura līdzdibinātāji ir personas, kuru naudas līdzekļi arestēti dažādu VID uzrēķinu un citu valsts iestāžu rīkojumu dēļ. Publiski nav nosodījis Hamas asiņainās zvērības, tādējādi partijas biedriem radot ne vienu vien neveiklu brīdi komunikācijā ar ārvalstu amatpersonām un diplomātiem.

Latvijā šobrīd, izmantojot ministra pilnvaru apjomu, uzsācis populistiski publisku izrēķināšanos ar vietējiem farmācijas līderiem, kuri ir pārsvarā ebreju izcelsmes, pašam Abu Meri žurnālistiem to saucot par „viņa karu” un partijas biedriem pieprasot sev miesassargus. Sakritība laikā ar Izraēlas-Gazas notikumiem liek to dēvēt par lokālo arābu-ebreju kautiņu Libānas gaumē. 

1./2. vieta Aleksandrs Kiršteins

2005. gadā antisemītisku izteicienu dēļ tika izslēgts no Tautas partijas. 2022. gada sākumā likumprojekta “Labas gribas atlīdzinājuma Latvijas ebreju kopienai likums” trešajā lasījumā ļoti spēcīgi iestājās pret likuma pieņemšanu un šī gada 16. decembrī pārpublicēja bez komentāriem savā X kontā Latin Patriarchate of Jerusalem tvītu par iespējamām Izraēlas veiktām slepkavībām, kaut gan vēl nebija un rakstīšanas brīdī arī nav pieejami nekādi pierādījumi par tā īstenumu, tādēļ šķiet, ka Kiršteina antisemītisma līmenis teju laika gaitā mainījies nav. Arī vēl nesen, 2022. gada nogalē par viņu tika ierosināta Saeimas deputātu ētikas kodeksa pārkāpuma lieta, kurā, lai gan pārkāpums netika saskatīts, tomēr lietotā vārdu izvēle liecina par zināmiem aizspriedumiem, t.i., iestājās pret vārda “žīdi”, kam ir negatīvas konotācijas, aizvietošanu ar vārdu “ebreji”.

3. vieta Raivis Zeltīts 

2019. gadā tika nopludināta informācija ar starptautiskā neonacistu interneta foruma “Iron March” lietotāju sarakstu, kurā atrodams Raivis Zeltīts, kā arī nopludināta informācija par to, ka laika posmā no 2012. līdz 2014. gadam Zeltīts ir sazinājies ar foruma moderatoriem par savu iepriekšējo rakstu “izmainīšanu”. R. Zeltīts, atbildot uz sašutumu sociālajos tīklos, publicēja postu Facebook, kur norādīja, ka ir mainījies un tā bija jaunības kļūda. Neilgi pēc tam laikrakstos publicēta informācija, ka R. Zeltīts 2015. gadā ir arī ar neonacistu organizācijas “NationalAction” dibinātāju B. Reimondu (kas arī bija minētā interneta foruma moderators) piedalījies leģionāru piemiņas gājienā un, iespējams, izrādījis Nacionālās apvienības biroju, ko R. Zeltīts noliedz.

4./5. vieta Andrejs Panteļējevs ar meitu Justīni Panteļējēvu

Laika posmā, kad ieņēma veselības ministra biroja vadītāja amatu, 2017. gada 16. novembra jubilejas konferencē “Godīgas konkurences ceļš: vakar, šodien, rīt” norādīja Konkurences padomei, ka nepieciešams novērst situāciju, ka lielākajās Latvijas slimnīcās ir tikai tādas aptiekas, kuras īpašnieki ir ebreju izcelsmes. Arī atsevišķās neformālās sanāksmēs paudis klaji antisemītiskus un aizvainojošus epitetus ebrejiem.

Savukārt ar marksistiskajām idejām apsēstā Andreja meita Justīne soctīklos nekautrējas dalīties ar savu ideoloģisko kolēģu Izraēlu nosodošajiem vēstījumiem. Jaunuve šobrīd ir viena no skaļākajām Rīgas domniecēm. Diemžēl ar to viņas pienesums galvaspilsētai arī beidzas.

6.vieta Marta Bogustova

Partijas "Progresīvie" jaunatnes organizācijas vadītāja, žurnālista Anša Bogustova meita ir tik ļoti apsēsta ar Palestīnas aizstāvības ideju, ka mērojusi ceļu uz Briseli, lai kopā ar kreisi apsēstajiem Grētas domubiedriem protestētu pret Eiropas Savienības nostāju Palestīnas-Izraēlas attiecību jautājumā. Publiski pauž klaji antisemītisku pasaules skatījumu, tostarp popularizējot “from the river to the sea” lozungu, kura ideja ir noslaucīt Izraēlu no pasaules kartes un attiecīgu teritoriju nodot palestīniešiem.

7./8. vieta Guntis Rozenbergs un Normunds Lisovskis

Savulaik žurnāla "Kapitāls" galvenais redaktors Guntis Rozenbergs un viņa padotais Normunds Lisovskis. Abi ir autori skandalozajam rakstam "Žīdi valda pasauli", par kuru 2000.gadā SAB un prokuratūra ierosināja krimināllietas, kuras vēlāk izbeidza. Publikācija izraisīja sašutumu Latvijas Ebreju kopienas un draudžu padomē, to nosodīja arī Izraēlas, ASV un Francijas vēstniecības. Minētā rezultātā G.Rozenbergs zaudēja amatu, bet no saviem uzskatiem turpināja neatkāpties arī publiski.

9. Inga Priede 

Iestājoties pret viendzimuma laulībām un vispārīgi izsakoties par viendzimuma attiecībām, savā "X" kontā slavēja nacistiskās Vācijas pieeju šim jautājumam, t.i., atbildot uz norādi par homoseksuālu cilvēku emigrāciju no Latvijas, izteicās, ka “Paldies Dievam! Vācieši savulaik izšāva. Uzlabosies dzimstība”. Drīz pēc atgadījuma atsauca savu darbību "Vienotībā" un izstājās.

10. Andris Šķēle

Kā norādīts 2007. gada Dienas rakstā “Kā Šķēle kļuva par Šķēli” – “1997.gadā Šķēle pēc demisijas žurnālam "Klubs" ekskluzīvā intervijā skaidroja, ka "Ave Lat" grupa ir "īpaši latviska kompānija" un Menas salā "nesēž neviens ar līku degunu”.

*komentāru sadaļā autors aicina šo topu papildināt, lai pēc pāris mēnešiem veidotu jaunu, papildinātu TOPu. Tāpat aicina komentāru sadaļā ziņot par politiķu, amatpersonu antisemītiskām izpausmēm, kas pelnījušas publisku atspoguļojumu.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Šprotes nepieņems cūku labturības prasības

FotoJa kādam ir klusas aizdomas, ka mēs te sēdēsim un gaidīsim vēl vienu okupāciju – jums ir jālasa tālāk. Ja kāds domā, ka virsrakstā pieminētais dzīvnieks ir nacionālā naida kurināšana – lasiet, lasiet… Starp citu, likums par cūku labturības prasībām ik pa laikam tiek pilnveidots. Meklējiet rakstos. Kas attiecas uz šprotēm – tās ar cūkām kopā neiet ne pēc dzīvesveida, ne pēc garšas. Un jūs labi saprotat, ko šo rindu autors ar to ir domājis.
Lasīt visu...

6

Ja reiz prezidents dod „mājienu ar mietu”, tad mēs, protams, atvainosimies

FotoLsm.lv 24.februārī Ukrainas kara gadadienā savā komiksu sadaļā publicēja autores Gundegas Evelones "Cūku komiksu" ar nosaukumu "Ukrainai ir jāuzvar". Šie komiksi ir zīmējumi par aktuālo Latvijā un pasaulē. Komiksam ir sava "cūku" izcelsmes leģenda, kas atrodama pie katra jaunākā komiksa. Faktiski cūka komiksā var būt ikviens no mums. 
Lasīt visu...

21

Izglītības reforma kā valsts pārvaldes vājuma spoguļattēls

FotoProblēmas VAS “Pasažieru vilciens” darbībā un neauglīgās diskusijas par skolu reformu kārtējo reizi apliecina valsts izpildu varas ieslīgšanu pamatīgā attīstības krīzē, taču šis fakts netiek īsti pat atzīts. Līdz ar to iztrūkst kritiskas analīzes.
Lasīt visu...

21

Vai birokrāts - mūsu kungs?

FotoDomājams, katram no iedzīvotājiem kādreiz ir iezibsnījusi doma, kāpēc ir jāmaksā nodokļi? Nodokļu maksāšanas jēga būtībā ir savākt resursus tajās nozarēs, kas prasa lielus ieguldījumus. Ne velti nodokļus vispirms sāka maksāt tur, kur bija lieli apūdeņošanas darbi. Piemēram, izveidoja dambi, lai palu laikos neapplūstu lauksaimniecības zemes.
Lasīt visu...

21

Nepieciešamais ļaunums – 2. daļa: derīgie idioti un jātnieki bez galvas

FotoĻenins aktīvākos fanus partijas iekšējās sarunās nekautrējoties mēdza saukt par noderīgajiem idiotiem - poļeznije idioti
Lasīt visu...

21

Karš kibertelpā

FotoKrievijas Ārējās izlūkošanas dienests (SVR) ir izmantojis ievainojamību, kas tika atklāta 2023. gada sākumā populārā Čehijas programmatūras giganta “JetBrains” produktā.
Lasīt visu...

21

Gauss – kas viņš ir? Vairāk Ostaps Benders vai Maikls O’Līrijs?

FotoPatiesības mirklis par airBaltic spējām segt obligāciju saistības arvien tuvāk. Attiecīgi arī Gausa retorika arvien nepārliecinošāka un sabiedrības uzmanība saasinātāka.
Lasīt visu...

21

Ak, eglīte...

FotoPēdējās darbdienās pirms Ziemassvētkiem netālu no manām mājām parādījās trīs hektāru kailcirte egļu mežā vietā, kur to galīgi nebiju gaidījis. Līdz likumā noteiktajam galvenās cirtes vecumam šim mežam bija jāaug vēl vairāk nekā 20 gadus, un, kā liecina Valsts meža dienesta dati, arī galvenās cirtes caurmērs (t.i., koku resnums), kas ļautu mežu nocirst ātrāk, vēl nebija sasniegts. Tātad skaidrs, ka šeit veikta sanitārā cirte[1] vai rekonstruktīvā cirte[2]. Tātad mežs nocirsts tāpēc, ka atzīts par bojātu vai neproduktīvu.
Lasīt visu...

12

Tramps esot atkal ko sliktu pateicis. Iespējams. Tomēr - kas notiek Latvijā?!

FotoKatrā valstī ir "stratēģiski svarīgas" jomas. Diemžēl, vērtējot savus kolēģus, ārstus un viņu absolūti toleranto attieksmi pret resertifikācijas procedūru, kas mūsu "de iure" demokrātiskajā valstī gadiem ilgi nav saprotama ne loģiski, ne tiesiski, var secināt, ka liberālās demokrātijas (vai tomēr maskēta totalitārisma) idejas ir pārņēmušas pat mūsu tautas it kā kritiski domājošo daļu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Saeimas deputāti pamazām sāk kaut ko nojaust

Redzot grūti un ļoti dārgi risināmo problēmu apjomu Satiksmes ministrijā, deputāti beidzot nonāca pie atskārsmes, ka ir stipri nokavējuši...

Foto

Nu nevarēja jau cerēt, ka Latvija nesaķers šo „progresīvo” infekciju, bet gan jau pāries arī tā

Bet, klau, esot tādi "progresīvie". Cik lasu soctīklos, tādas sniegpārslas,...

Foto

„Vienotība” ir kā gangrēna uz kādas no ekstremitātēm, kas ir jāamputē, atdalot to no ķermeņa - tautas

Politiskā komunikācija ļoti ietekmē sabiedrības viedokļus un uztveri. Kas...

Foto

Par jaunā „Rail Baltica” dzelzceļa tilta būvniecību: naudas nav, taču būvējam!

Vismaz uzbūvēsim trīs labā krasta balstus ar laidumiem, un tad jau redzēs, varbūt pat saimniecībā...

Foto

"Latvijas pasta" nesmukumi, jeb Linkaita saimniekošanas rezultāti Satiksmes ministrijā nebeidz pārsteigt

Nule pēc virknes skandālu atkāpās "Latvijas pasta" padome. Tā tam arī vajadzēja būt, taču kurš...

Foto

Krievu latvieši, nevis Latvijas krievi: latvietībai jākļūst par lipīgu, pievilcīgu zīmolu

Raksta beigās piedāvāšu neizmantot "Latvijas krievu" vai "Latvijas ukraiņu" terminus, kad runājam par Latvijas pilsoņiem....

Foto

Viss ir lieliski, tikai neprasiet mums neko par tiem 200 miljoniem eiro, ko mums vasarā atkal vajadzēs no nodokļu maksātāju kabatas!

Apkopojot 2023.gada nozīmīgākos statistikas datus...

Foto

Dzintars izēd Kiršteinu - un kas tālāk?

Vēl tikai slinkais nav uzrakstījis par Aleksandra Kiršteina izlingošanu no pašpasludinātās nacionālās apvienības (NA). Iespraudīšu arī savus ķešā aizķērušos...

Foto

Kāpēc LTV nespēj un nevēlas raidījumus organizēt efektīvi un operatīvi?

Latvijas televīzija aktīvi jau vairākas dienas reklamē 6.februāra raidījumu ar konkrēta "viesa" piedalīšanos. Viņš nav izcils zinātnieks,...

Foto

"Pasažieru vilciena" valde atrod "pārmijniekus"

Izcils „ViVi” valdes paziņojums! Tikai vienā teikumā ir izdevies pierādīt visu savu nekompetenci. AS "Pasažieru vilciens" jaunajai padomei laikam vairs nebūtu...

Foto

Briškena politiskās bezatbildības un profesionālās nespējas dēļ ir apdraudēta turpmākā Latvijas reģionu ekonomiskā attīstība

Nacionālā apvienība (NA) rosina izteikt neuzticību satiksmes ministram Kasparam Briškenam (Progresīvie), to...

Foto

Re, cik smuki es varu izteikties arī par skolu slēgšanu (bet tās vienalga tiks slēgtas)

Skola ir kas vairāk par ēku pagasta vai pilsētas vidū. Diskusijām...

Foto

Ja iedzīvotājiem jāgatavo sava 72 stundu soma, tad sabiedrība grib redzēt, kā savu “somu” kārto valsts

72 stundu soma un klausies radio! Mani šis nemierina. Ne...

Foto

Gulags pie apvāršņa

Krievijas Valsts domes valdošās frakcijas “Vienotā Krievija” deputāts ar ģenerāļa uzplečiem Andrejs Guruļovs neslēpj, ka jāatjauno gulaga tipa nometnes, lai tie, kas iekšzemē...

Foto

Skola, kurai paveicās

Varbūt zinošie apzinās, ka tuvojas kas neizbēgams, un tāpēc, laikus atkāpjoties, tiek "dedzināti tilti", vien žēl, ka šīs ugunis mums tiek pasniegtas kā nepieciešamība mūsu tumsonības...

Foto

Pilnmēness mistērijas

To, ka Mēnesim ir ietekme uz planētas Zemes dzīvi un arī cilvēku psihi, mūsu senči tika pamanījuši jau sen. Latvijā dzīvojošiem ir it sevišķi...

Foto

Svarīgi nekļūt atkarīgiem no svešas žēlastības!

Ir kāds vēsturisks janvāra datums, kuru parasti aizēno gan barikāžu laiks, gan, mazliet mazāk, arī 13.janvāra nemieri. Gan nesenie, gan...

Foto

Par atbildību pašreizējā haosa un nebūšanu sakarā pasažieru vilcienu satiksmē

Tā kā 15 gadus nostrādāju VAS "Latvijas dzelzceļš" atbildīgā amatā, tad man ir gana daudz pieredzes...

Foto

Krišjānis Kariņš kļūst par apkaunojumu Latvijas politikai un arī savai partijai

Saeimas deputātu grupas vizīte Ķīnā un Krievijas graudu tranzīts caur Latviju pēdējās nedēļās ir politiskās...

Foto

Atkal

Atkal zobens pacēlies pār dažām skolām, šoreiz Kurzemes pusē. Aizķēra, jo vienā no tām savlaik esmu strādājusi. Laikam vēršot ciet. Nē, vēl jau nekas neesot...

Foto

Īss komentārs par uzņēmēja Guntara Vītola izteikto viedokli “airBaltic” un tā nulles vērtības sakarā

Viss ir pareizi, un žetons Guntaram par drosmi, tikai jebkuram cilvēkam, kuram...

Foto

Kas mums pieder?

Valsts esot mēs, mēs esot bagāti - mums pieder meži, vien koku cenas mums ir augstākas kā Norvēģijā un Zviedrijā, mums pieder spēkstacijas,...

Foto

Vienu sabiedrisko mediju mums būs daudz vienkāršāk kontrolēt un komandēt nekā divus!

Ceturtdien Saeimā galīgajā lasījumā gandrīz vienprātīgi atbalstīja Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas apvienošanu no...

Foto

Tā kā KNAB Straume ir piebarots, Kariņš bez bažām var par nodokļu maksātāju naudu doties priekšvēlēšanu braucienā uz Valmieru

2024. gada 17. janvārī ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš dosies reģionālajā...