Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Neviens likums nestrādās, ja pašiem nebūs tik daudz stratēģiskās spriestspējas, ka, izstumjot latviešus no Latvijas darba vides, izstumjam tos no Latvijas.

Gadījums numur viens. Man priekšā sēž jauns puisis. Viņš ir nedaudz naivs, strādīgs. Es viņu pazinu kā klusu, mazliet introvertu, bet smaidīgu optimistu no Kurzemes mazpilsētas. Viņš ir zaudējis savu otro darbu. Viņš nav izturējis krievvalodīgā nacisma atmosfēru šajās darba vietās. Veikalā un noliktavā. Un ne tāpēc, ka tur ir tikai krievi. Bet tāpēc, ka visur, kur ir krievi, nākas runāt krieviski.

Vidējā vecuma latvieši uzturēs šo krievisko atmosfēru tikpat reliģiski kā paši krievi. 

Ja to nedarīsi, ilgi darbā nepaliksi. Pirmajā darbā vietā viņš to vēl nesaprata, bet otrajā nonāca pie galvenā secinājuma. Viņš ir mēģinājis par savu situāciju runāt kadru daļā, bet tur sastapis cietsirdību un neizpratni. Viņš nevēlas palikt Latvijā. Viņam ir mamma un mammas māsa, viņš viņām vienīgais, un patiesībā tas un viņā vēl mītošā nedrošība un bailes liek svārstīties. Iespējams, viņš nekur neaizbrauks, bet paliks traumējies tepat – vidē, kurā melīgi viņam skolā apgalvoja, ka ir Latvija, kurā var runāt latviski.

Gadījums numur divi. Mani intervē burvīga būtne no televīzijas. Blakus operators. Pazīstams. Foršs puisis. Puisis tikai tāpēc, ka esam aptuveni viena paaudze. Faktiski vīrietis. Faktiski gudrs un analītisks. Un visādi pozitīvs. Viņu uzrunā krieviski garāmejošs jaunietis, faktiski iejaucoties mūsu sarunā, un tāpat krieviski interesējas par operatora prakses iespējām televīzijā. Un tad man atkārās žoklis. Šis cienījamais ģimenes tēvs, profesionālis un patriotisks cilvēks, dresēta mērkaķa paklausībā uzstājīgajam jauneklim atbildēja krieviski. Padevīgā un verdziskā loma, ko šajā mazajā epizodē ieņēma pieaudzis un it kā adekvāts cilvēks, pievienojās tiem tūkstošiem stāstu kopējā stāstā par Latvijas dīvaino pašnāvību.

Diskriminācijas stāsti

Trešajā decembrī "X" (meitas uzvārdā "Twitter") platformā ierakstīju par savu vēlmi rakstīt komentāru par latviešu izspiešanu no darba tirgus lingvistiskās diskriminācijas dēļ jeb, normālā cilvēku valodā runājot, tāpēc, ka viņi mērkaķiskā padevībā nepāriet uz krievu valodu darba vietā. Un lūdzu cilvēkiem dalīties ar saviem stāstiem. 

Pēc šī ieraksta es saņēmu blāķi ar faktiem. Man tika minētas darba vietas un situācijas. Te citēšu daļu no tām. Pieklājīgi vēl neminēju to, ka latviešu vidējā paaudze pati nav spējīga kontrolēt savas reaktīvās reakcijas un automātiski piespēlē valodas agresoram.

Tālākie minētie ieraksti ir redzami pie mana "X" platformas teksta, saņēmu arī virkni personisku privātu e-pastu, ko izvēlējos šajā komentārā nerakstīt, lai jebkurš būtu drošs, ka mana informācija ir pašu cilvēku sniegta un varētu to pārbaudīt. Informācija man palīdzēja strukturēt dažas problēmas.

Pirmais informācijas bloks sarakstē, ko saņēmu, – darba vietas, kurās ir naidīga vide latviešiem, kas vēlas runāt latviski. Aina, jāsaka, ir baismīga, turklāt ļoti plašās sfērās – sākot no kiosku ķēdes līdz starptautiskai kompānijai, kur darba vietā drīkst runāt tikai krieviski. 

Te piemērs – "Dukascopy Bank SA", kas ir starptautisks Šveices uzņēmums, par kuru raksta šādi: "Kad es dzīvoju Latvijā, tad es biju aizgājis uz "Dukascopy Bank SA" Rīgas ofisu. Man teica, ka tur ir atļauts sarunāties tikai okupantu valodā. Darba vietā nav atļauts sarunāties valsts valodā." "Manu draudzeni atlaida no kafejnīcas "Better bread", jo viņa neprata tekoši runāt krieviski. Saprast saprata, bet nespēja runāt." Kā tradicionālas valodas mobinga vietas tiek minētas "Narvesen" franšīzes, "Maxima" veikali un slimnīcas.

Otrais bloks – naidīgo vidi uztur kadru daļas, kas "de facto" bieži ir "slikto latviešu" atlasīšanas filtrs. Kā arī paši latvieši kolektīvā – gan kolēģi, gan vadītāji, kas paši pievienojas valodas agresijai un arī mobingam. Lūk, daži saņemtie ieraksti "X" platformā:

"Tikai neaizmirsti, ka krievu valodu pieprasa tieši priekšnieki – latvieši. Lai gan tos, kas pieprasa krievu valodas zināšanas, nevajadzētu par latviešiem saukt, bet vienkārši par (šeit necenzēts vārds. – R. N.)." "Bez skarbas likumdošanas te neiztiks. Skaidrs, ka "LMT" vadība ir patrioti. Bet pat tādā 1/2 valsts uzņēmumā no jauniem latviešu darbiniekiem klientu centros tiek prasīts pakļauties agresīvo krievvalodīgo klientu diktātam. Tikko pats 2x redzēju situācijas."

Tipiska darbinieces morālā spīdzināšana aprakstīta šādi: "Draudzene un bijusī kolēģe vairākkārt tika saukta uz kabinetu "aprunāties", kāpēc vairs nerunājot krieviski pēc pagājušā gada februāra. Viņa ir skatlogu un manekenu noformētāja. Runā latviski, angliski, spāniski un mācās franču valodu, ir grāmatvedes izglītība, bet tiek izdarīts spiediens." Šeit vēl viens piemērs: "Vienā no manām bijušajām darbavietām kolēģe-krieviete, arī veikala vadītāja, mani pilnībā ignorēja, kad runāju ar viņu latviski." Un vēl viens ieraksts: "Mani izmeta no darba par to, ka atteicos runāt krieviski ar priekšnieku. Ar pirmo atrasto ieganstu, pie tam mani apmeloja, lai rastos šis iegansts. Persona, par kuru pirms tam biju aizbildusi vārdu, lai viņu patur darbā. Firma piederēja latviešiem. Nekur nesūdzējos." 

Pēdējais ieraksts ir sevišķi būtisks, jo daudzi jaunieši pirmajā brīdī bieži nesaprot, kas ir atlaišanas īstais iemesls. Faktiski latviešu darba ņēmējs šādos kolektīvos, kur krievu nacisms plaukst, ir neaizsargāts. Un reizēm tam nav īpaša sakara ar īpašnieku vai kolēģu tautību.

Gaismas stars tumsas valstībā

Runājot par īpašnieka un vadītāja reakciju uz krievu lingvistisko nacismu, gaismas stars tumsas valstībā bija kafejnīcas "Crumble cake" īpašnieks Guntis Jirgensons. Viņš parādīja durvis divām vatainām sieviešu dzimtas personām, kas krieviski nerunājošai darbiniecei draudēja ar krievu okupāciju. Okupācija nenotika, darbiniece krieviski runāt nesāka, bet abi sulīgie eksemplāri, no kuriem, starp citu, viena bija latviete, tika aizraidīti krievu kuģa virzienā.

Bet mazliet vēl par atbildēm. Trešais informācijas bloks, kas attiecas uz darba tirgu: komentāri, protams, parādīja, ka ir burbuļi, kuros šādas problēmas nav, – kultūra (mūzika, teātris), akadēmiskā vide, mediju redakcijas vai specifiskas nozares konkrētās Latvijas vietās, piemēram, mežsaimniecība. Šīs Latvijas salas darba tirgū tur iekšā esošajiem rada sajūtu, ka viss ir kārtībā, bet problēma ir izdomāta, jo patiesi – viņu burbulī tā neeksistē. Mans ieraksts pat izraisīja kāda mūziķa histērisku reakciju, bloķējot mani, pēc viņa paša paziņojuma, ka šāda problēma nepastāv. Un patiesībā – jā, ir šīs salas, kur šāda problēma nepastāv.

Kā lemings, kas iznīcina savējos

Latvijas nacionālais dzīvnieks varētu būt lemings. Savas ļoti savdabīgās reputācijas dēļ. Populārā leģenda stāsta, ka lemingi sapulcējas baros un ar pilnu krūti metas no kraujas jūrā. Īstenībā tā ir lemingu pūkainās reputācijas graušana. Taču lemingiem patiešām ir kāda īpatnība. Tā ir citām sugām neraksturīga autoagresija. Lemingam ir raksturīga nežēlīga izturēšanās pret saviem sugasbrāļiem. Lemings iznīcina savējos.

Beidzot latviešu diskriminācijas jautājums ir adresēts valdības deklarācijā, jo īpaši paldies par to "Jaunās Vienotības" jauniešu grupai. Beidzot par to runā Saeimā, īpašs paldies par to Nacionālajai apvienībai un tiem, kas tagad strādā ar šo iniciatīvu. Taču, ja normatīvie grozījumi būs tikai primitīvs aizliegums nepamatoti prasīt krievu valodu sludinājumos, tad tikpat labi mēs varam pieņemt arī likumu par to, lai vienmēr būtu saule. Jautājums – kā praktiski cilvēks var sevi aizsargāt naidīgā vidē darba vietā.

Un vēl – simboliskās ielu pārsaukšanas un pieminekļu bīdīšanas paliks tikai tukša vēja taisīšana, kā arī neviens likums nestrādās, ja pašiem nebūs tik daudz stratēģiskās spriestspējas, ka, izstumjot latviešus no Latvijas darba vides, izstumjam tos no Latvijas. 

Komentāros pie mana ieraksta kāds to tieši šādi arī precizēja: "Vispār jau būtu jārunā par izspiešanu no savas dzimtenes. Tāds ir mans stāsts un dažu manu draugu arī." Krieviskojot darba vidi, mēs krieviskojam Latviju. Krieviskojot Latviju, mēs dodam pašu galveno okupācijas argumentu Krievijai. Tieši šis arguments tika lietots iebrukumam Austrumukrainā. Krieviskojot Latviju, tuvinām karu. Šobrīd mēs to darām sevišķi centīgi.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Šprotes nepieņems cūku labturības prasības

FotoJa kādam ir klusas aizdomas, ka mēs te sēdēsim un gaidīsim vēl vienu okupāciju – jums ir jālasa tālāk. Ja kāds domā, ka virsrakstā pieminētais dzīvnieks ir nacionālā naida kurināšana – lasiet, lasiet… Starp citu, likums par cūku labturības prasībām ik pa laikam tiek pilnveidots. Meklējiet rakstos. Kas attiecas uz šprotēm – tās ar cūkām kopā neiet ne pēc dzīvesveida, ne pēc garšas. Un jūs labi saprotat, ko šo rindu autors ar to ir domājis.
Lasīt visu...

6

Ja reiz prezidents dod „mājienu ar mietu”, tad mēs, protams, atvainosimies

FotoLsm.lv 24.februārī Ukrainas kara gadadienā savā komiksu sadaļā publicēja autores Gundegas Evelones "Cūku komiksu" ar nosaukumu "Ukrainai ir jāuzvar". Šie komiksi ir zīmējumi par aktuālo Latvijā un pasaulē. Komiksam ir sava "cūku" izcelsmes leģenda, kas atrodama pie katra jaunākā komiksa. Faktiski cūka komiksā var būt ikviens no mums. 
Lasīt visu...

21

Izglītības reforma kā valsts pārvaldes vājuma spoguļattēls

FotoProblēmas VAS “Pasažieru vilciens” darbībā un neauglīgās diskusijas par skolu reformu kārtējo reizi apliecina valsts izpildu varas ieslīgšanu pamatīgā attīstības krīzē, taču šis fakts netiek īsti pat atzīts. Līdz ar to iztrūkst kritiskas analīzes.
Lasīt visu...

21

Vai birokrāts - mūsu kungs?

FotoDomājams, katram no iedzīvotājiem kādreiz ir iezibsnījusi doma, kāpēc ir jāmaksā nodokļi? Nodokļu maksāšanas jēga būtībā ir savākt resursus tajās nozarēs, kas prasa lielus ieguldījumus. Ne velti nodokļus vispirms sāka maksāt tur, kur bija lieli apūdeņošanas darbi. Piemēram, izveidoja dambi, lai palu laikos neapplūstu lauksaimniecības zemes.
Lasīt visu...

21

Nepieciešamais ļaunums – 2. daļa: derīgie idioti un jātnieki bez galvas

FotoĻenins aktīvākos fanus partijas iekšējās sarunās nekautrējoties mēdza saukt par noderīgajiem idiotiem - poļeznije idioti
Lasīt visu...

21

Karš kibertelpā

FotoKrievijas Ārējās izlūkošanas dienests (SVR) ir izmantojis ievainojamību, kas tika atklāta 2023. gada sākumā populārā Čehijas programmatūras giganta “JetBrains” produktā.
Lasīt visu...

21

Gauss – kas viņš ir? Vairāk Ostaps Benders vai Maikls O’Līrijs?

FotoPatiesības mirklis par airBaltic spējām segt obligāciju saistības arvien tuvāk. Attiecīgi arī Gausa retorika arvien nepārliecinošāka un sabiedrības uzmanība saasinātāka.
Lasīt visu...

21

Ak, eglīte...

FotoPēdējās darbdienās pirms Ziemassvētkiem netālu no manām mājām parādījās trīs hektāru kailcirte egļu mežā vietā, kur to galīgi nebiju gaidījis. Līdz likumā noteiktajam galvenās cirtes vecumam šim mežam bija jāaug vēl vairāk nekā 20 gadus, un, kā liecina Valsts meža dienesta dati, arī galvenās cirtes caurmērs (t.i., koku resnums), kas ļautu mežu nocirst ātrāk, vēl nebija sasniegts. Tātad skaidrs, ka šeit veikta sanitārā cirte[1] vai rekonstruktīvā cirte[2]. Tātad mežs nocirsts tāpēc, ka atzīts par bojātu vai neproduktīvu.
Lasīt visu...

12

Tramps esot atkal ko sliktu pateicis. Iespējams. Tomēr - kas notiek Latvijā?!

FotoKatrā valstī ir "stratēģiski svarīgas" jomas. Diemžēl, vērtējot savus kolēģus, ārstus un viņu absolūti toleranto attieksmi pret resertifikācijas procedūru, kas mūsu "de iure" demokrātiskajā valstī gadiem ilgi nav saprotama ne loģiski, ne tiesiski, var secināt, ka liberālās demokrātijas (vai tomēr maskēta totalitārisma) idejas ir pārņēmušas pat mūsu tautas it kā kritiski domājošo daļu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Saeimas deputāti pamazām sāk kaut ko nojaust

Redzot grūti un ļoti dārgi risināmo problēmu apjomu Satiksmes ministrijā, deputāti beidzot nonāca pie atskārsmes, ka ir stipri nokavējuši...

Foto

Nu nevarēja jau cerēt, ka Latvija nesaķers šo „progresīvo” infekciju, bet gan jau pāries arī tā

Bet, klau, esot tādi "progresīvie". Cik lasu soctīklos, tādas sniegpārslas,...

Foto

„Vienotība” ir kā gangrēna uz kādas no ekstremitātēm, kas ir jāamputē, atdalot to no ķermeņa - tautas

Politiskā komunikācija ļoti ietekmē sabiedrības viedokļus un uztveri. Kas...

Foto

Par jaunā „Rail Baltica” dzelzceļa tilta būvniecību: naudas nav, taču būvējam!

Vismaz uzbūvēsim trīs labā krasta balstus ar laidumiem, un tad jau redzēs, varbūt pat saimniecībā...

Foto

"Latvijas pasta" nesmukumi, jeb Linkaita saimniekošanas rezultāti Satiksmes ministrijā nebeidz pārsteigt

Nule pēc virknes skandālu atkāpās "Latvijas pasta" padome. Tā tam arī vajadzēja būt, taču kurš...

Foto

Krievu latvieši, nevis Latvijas krievi: latvietībai jākļūst par lipīgu, pievilcīgu zīmolu

Raksta beigās piedāvāšu neizmantot "Latvijas krievu" vai "Latvijas ukraiņu" terminus, kad runājam par Latvijas pilsoņiem....

Foto

Viss ir lieliski, tikai neprasiet mums neko par tiem 200 miljoniem eiro, ko mums vasarā atkal vajadzēs no nodokļu maksātāju kabatas!

Apkopojot 2023.gada nozīmīgākos statistikas datus...

Foto

Dzintars izēd Kiršteinu - un kas tālāk?

Vēl tikai slinkais nav uzrakstījis par Aleksandra Kiršteina izlingošanu no pašpasludinātās nacionālās apvienības (NA). Iespraudīšu arī savus ķešā aizķērušos...

Foto

Kāpēc LTV nespēj un nevēlas raidījumus organizēt efektīvi un operatīvi?

Latvijas televīzija aktīvi jau vairākas dienas reklamē 6.februāra raidījumu ar konkrēta "viesa" piedalīšanos. Viņš nav izcils zinātnieks,...

Foto

"Pasažieru vilciena" valde atrod "pārmijniekus"

Izcils „ViVi” valdes paziņojums! Tikai vienā teikumā ir izdevies pierādīt visu savu nekompetenci. AS "Pasažieru vilciens" jaunajai padomei laikam vairs nebūtu...

Foto

Briškena politiskās bezatbildības un profesionālās nespējas dēļ ir apdraudēta turpmākā Latvijas reģionu ekonomiskā attīstība

Nacionālā apvienība (NA) rosina izteikt neuzticību satiksmes ministram Kasparam Briškenam (Progresīvie), to...

Foto

Re, cik smuki es varu izteikties arī par skolu slēgšanu (bet tās vienalga tiks slēgtas)

Skola ir kas vairāk par ēku pagasta vai pilsētas vidū. Diskusijām...

Foto

Ja iedzīvotājiem jāgatavo sava 72 stundu soma, tad sabiedrība grib redzēt, kā savu “somu” kārto valsts

72 stundu soma un klausies radio! Mani šis nemierina. Ne...

Foto

Gulags pie apvāršņa

Krievijas Valsts domes valdošās frakcijas “Vienotā Krievija” deputāts ar ģenerāļa uzplečiem Andrejs Guruļovs neslēpj, ka jāatjauno gulaga tipa nometnes, lai tie, kas iekšzemē...

Foto

Skola, kurai paveicās

Varbūt zinošie apzinās, ka tuvojas kas neizbēgams, un tāpēc, laikus atkāpjoties, tiek "dedzināti tilti", vien žēl, ka šīs ugunis mums tiek pasniegtas kā nepieciešamība mūsu tumsonības...

Foto

Pilnmēness mistērijas

To, ka Mēnesim ir ietekme uz planētas Zemes dzīvi un arī cilvēku psihi, mūsu senči tika pamanījuši jau sen. Latvijā dzīvojošiem ir it sevišķi...

Foto

Svarīgi nekļūt atkarīgiem no svešas žēlastības!

Ir kāds vēsturisks janvāra datums, kuru parasti aizēno gan barikāžu laiks, gan, mazliet mazāk, arī 13.janvāra nemieri. Gan nesenie, gan...

Foto

Par atbildību pašreizējā haosa un nebūšanu sakarā pasažieru vilcienu satiksmē

Tā kā 15 gadus nostrādāju VAS "Latvijas dzelzceļš" atbildīgā amatā, tad man ir gana daudz pieredzes...

Foto

Krišjānis Kariņš kļūst par apkaunojumu Latvijas politikai un arī savai partijai

Saeimas deputātu grupas vizīte Ķīnā un Krievijas graudu tranzīts caur Latviju pēdējās nedēļās ir politiskās...

Foto

Atkal

Atkal zobens pacēlies pār dažām skolām, šoreiz Kurzemes pusē. Aizķēra, jo vienā no tām savlaik esmu strādājusi. Laikam vēršot ciet. Nē, vēl jau nekas neesot...

Foto

Īss komentārs par uzņēmēja Guntara Vītola izteikto viedokli “airBaltic” un tā nulles vērtības sakarā

Viss ir pareizi, un žetons Guntaram par drosmi, tikai jebkuram cilvēkam, kuram...

Foto

Kas mums pieder?

Valsts esot mēs, mēs esot bagāti - mums pieder meži, vien koku cenas mums ir augstākas kā Norvēģijā un Zviedrijā, mums pieder spēkstacijas,...

Foto

Vienu sabiedrisko mediju mums būs daudz vienkāršāk kontrolēt un komandēt nekā divus!

Ceturtdien Saeimā galīgajā lasījumā gandrīz vienprātīgi atbalstīja Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas apvienošanu no...

Foto

Tā kā KNAB Straume ir piebarots, Kariņš bez bažām var par nodokļu maksātāju naudu doties priekšvēlēšanu braucienā uz Valmieru

2024. gada 17. janvārī ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš dosies reģionālajā...