Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Jaunā Saeimas priekšsēde Solvita Āboltiņa valsts svētkos aizrautīgi runāja par to jauno politisko kultūru, ko sabiedrība prasot un ko jaunie pie varas esošie, protams, nodrošināšot, ja vēl īsti nav nodrošinājuši. Teikšu īsi – liekulīgāka muldēšana sen nebija dzirdēta, jo realitāte ir gluži cita: vēl pirms gadiem pieciem valsts un tās pārstāvji trīsreiz padomāja, pirms atļāvās tādu nekaunību, kāda šodien pārvēršas par normu.

Var, protams, teikt, ka mūslaiku Lolitas Pindacīšas un Silvas Marionetes, kuru aizkustinoši slēptie, bet gaismā nākušie grēciņi ir tāds pats nieks kā Kristovska putrošanās melos par to, ko un uz kuru vēstuli viņš īsti atbildējis, – nu, vismaz saskaņā ar Āboltiņas un Co. „jaunās politiskās kultūras” izpratni. Galu galā par to, ka „jaunās politiskās kultūras” ietvaros stingri tiek iedalīti „savējie” un „svešie”, mēs, pateicoties pēdējā mēneša notikumiem, tā kā jau būtu lietas kursā.

Taču ir acīmredzams, ka šo „jauno politisko kultūru” pindacīšu-čigāņu un marionešu-bendrāšu jautājumos lietas kursā esam ne tikai mēs, bet arī visu citu līmeņu valstiskie potenciālie nekauņas. Vienotības dotais signāls – ja vien esat pietiekami pietuvināti varai, jūs varat atļauties „šo to”, kas vēl pirms pāris gadiem nebija iedomājams, - acīmredzami ir atradis dzirdīgas ausis. Un to īpašnieki ir sapratuši – reālā „jaunā politiskā kultūra” nozīmē, ka atšķirībā no senākiem laikiem vairs nevajag pat piepūlēties ar kaut cik ticamu melu izdomāšanu, kas ļautu sabiedrībai uz ausīm sakārt makaronus. Kā būs, tā būs labi – un mēs jau redzam pirmos šīs „jaunās politiskās kultūras” dzītos asnus.

Jā, protams, arī pirms dažiem gadiem LR Ģenerālprokuratūra laiku pa laikam bija spējīga uz fantastisku aklumu un dīvainībām un itin mierīgi varēja uzcept lēmumu, ar kuru no jebkādas atbildības tiek atbrīvoti visi tie „valstsvīri”, kas nogulēja valsts lielāko finanšu krahu, kas pēc šī kraha pamanīšanas sagrūda pusprivātā bankā simtus miljonu valsts naudas, ļāva tiem aizplūst un tagad apgalvo, ka valsts jau nekādus zaudējumus neesot cietusi.

Taču iedomāties, ka katram gadījumam šis lēmums tiks noformēts tā, ka ne tikai „parastajiem” cilvēkiem, bet pat Valsts kontrolierei nebūs tiesību to pārsūdzēt, - nē, to nudien vēl nevarēja iedomāties. Un – uz priekšu ir sperts pamatīgs solis inovatīvās nekaunības jomā.

Jā, protams, tas, ka Satversmes aizsardzības birojs savā totālajā visatļautībā un nekontrolētajā nekaunībā sevi jau sen uzskata par valsti valstī, nav nekas jauns. Taču, kad šogad tiek atklāts šī kantora atbildīgas amatpersonas ģimenītes bizness ar 140 miljonu latu „atmazgātāju”, paziņot – liecieties nu mierā, runa taču ir pat četrus gadus seniem notikumiem! – tā tomēr ir supernekaunība.

Nespēju iedomāties, ka vēl pirms dažiem gadiem jebkura valsts iestāde spētu sabiedrībai atklāti, bez kādas sarkšanas paziņot: jā, mēs jau pirms četriem gadiem zinājām, ka tur notiek šuri muri – nu un? Nekā TĀDA tur taču nav, padomāt tik, liela muiža – pa četriem gadiem saripojuši 140 miljoni... Un neviena prokuratūra mums klāt neķersies, ij nedomājiet.

Un tā tālāk, un tā tālāk – liekulības un nekaunības tirgus asni zeļ tā, ka prieks skatīties, turklāt visneiedomājamākajās jomās un formās. Valstiski superaizņemtais Eiroparlamenta deputāts Ivars Godmanis presei nekautrējoties stāsta, kā valsts labā sūri un grūti pūlējies, trīs stundas... noskatoties demonstrāciju Briselē. Spīdolas balvas piešķīrēji no Ekonomistu apvienības 2010 izsniedz balvu, draudzīgi norunā runājamo, draudzīgi novaimanājas par cilvēkiem, kam Latvijas valstī nav ko ēst, un tad tā vietā, lai šo neēdušo labad izvilktu no kabatas kaut mutautiņu, tikpat draudzīgi ķeras pie mielasta ar jēra kājām, forelēm, nēģiem, medus tortes, vīniem utt...

„Uzticēšanās ir nepieciešama, lai mēs visi kopā spētu paveikt tos darbus, kas ļaus veidot labāku valsti un dzīvot labāku dzīvi. (..) Mums ir jāprot pavisam citā kvalitātē sarunāties ar sabiedrību. Vēlētāju prasības pēc skaidrāka, atklātāka, demokrātiskāka politiskā procesa ir acīmredzami augušas. Sabiedrība pēc vēlēšanām nezaudē interesi par politiku, tā aktīvi vēlas iesaistīties un saņemt atbildes. Mums tas ir jāņem vērā,” – tā 18. novembrī no Saeimas tribīnes tukšrunāja Solvita Āboltiņa. Šķiet, reti kad šajā valstī vārdi tik ļoti ir atšķīrušies no darbiem un muldošā elite bijusi tik tālu no tās pieminētās sabiedrības.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Karš kibertelpā

FotoKrievijas Ārējās izlūkošanas dienests (SVR) ir izmantojis ievainojamību, kas tika atklāta 2023. gada sākumā populārā Čehijas programmatūras giganta “JetBrains” produktā.
Lasīt visu...

21

Gauss – kas viņš ir? Vairāk Ostaps Benders vai Maikls O’Līrijs?

FotoPatiesības mirklis par airBaltic spējām segt obligāciju saistības arvien tuvāk. Attiecīgi arī Gausa retorika arvien nepārliecinošāka un sabiedrības uzmanība saasinātāka.
Lasīt visu...

21

Ak, eglīte...

FotoPēdējās darbdienās pirms Ziemassvētkiem netālu no manām mājām parādījās trīs hektāru kailcirte egļu mežā vietā, kur to galīgi nebiju gaidījis. Līdz likumā noteiktajam galvenās cirtes vecumam šim mežam bija jāaug vēl vairāk nekā 20 gadus, un, kā liecina Valsts meža dienesta dati, arī galvenās cirtes caurmērs (t.i., koku resnums), kas ļautu mežu nocirst ātrāk, vēl nebija sasniegts. Tātad skaidrs, ka šeit veikta sanitārā cirte[1] vai rekonstruktīvā cirte[2]. Tātad mežs nocirsts tāpēc, ka atzīts par bojātu vai neproduktīvu.
Lasīt visu...

12

Tramps esot atkal ko sliktu pateicis. Iespējams. Tomēr - kas notiek Latvijā?!

FotoKatrā valstī ir "stratēģiski svarīgas" jomas. Diemžēl, vērtējot savus kolēģus, ārstus un viņu absolūti toleranto attieksmi pret resertifikācijas procedūru, kas mūsu "de iure" demokrātiskajā valstī gadiem ilgi nav saprotama ne loģiski, ne tiesiski, var secināt, ka liberālās demokrātijas (vai tomēr maskēta totalitārisma) idejas ir pārņēmušas pat mūsu tautas it kā kritiski domājošo daļu.
Lasīt visu...

21

Saeimas deputāti pamazām sāk kaut ko nojaust

FotoRedzot grūti un ļoti dārgi risināmo problēmu apjomu Satiksmes ministrijā, deputāti beidzot nonāca pie atskārsmes, ka ir stipri nokavējuši ar ministra demisijas pieprasījumu. Tālis Linkaits sen vairs nav ministrs. Diemžēl, iedziļinoties problēmās. regulāri nākoties atdurties pret Linkaita ministrēšanas laika neizdarībām vai varbūt pat "ļaundarībām".
Lasīt visu...

21

Nu nevarēja jau cerēt, ka Latvija nesaķers šo „progresīvo” infekciju, bet gan jau pāries arī tā

FotoBet, klau, esot tādi "progresīvie". Cik lasu soctīklos, tādas sniegpārslas, visi tik iekļāvušies kroplībā, kas pasaulē valda šobrīd, bet drīz pāries, nevieni vienacainie ilgi nevar ķeipt. Un tie mūsu pusbērni, tās sniegpārslas, iekļauj katru kroplību, grib iekļauties lielā, lielā cancelēšanā, nav svarīgi, kurā, ka tik kancelēt.
Lasīt visu...

12

„Vienotība” ir kā gangrēna uz kādas no ekstremitātēm, kas ir jāamputē, atdalot to no ķermeņa - tautas

FotoPolitiskā komunikācija ļoti ietekmē sabiedrības viedokļus un uztveri. Kas notiek, ja publiska komunikācija ar iedzīvotājiem, skaidrojot konkrētu lēmumu, nepastāv, to slēpj, izvairās vai noslepeno ar birku “valsts noslēpums”? Pēdējais vispār LEGĀLI piesedz ļoti lielu korupcijas apmēru valsts iestādēs un politiķu darbībā, lai tos nevarētu tiesāt pēc likuma, jo šobrīd likums NEstāv pāri noziedzīgu un korumpētu ierēdņu, iestāžu un politiķu darbībām. Tikmēr mūs, parastos, met “būrī” par vienu nočieptu makaronu paku, jo gribējās ēst.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Par jaunā „Rail Baltica” dzelzceļa tilta būvniecību: naudas nav, taču būvējam!

Vismaz uzbūvēsim trīs labā krasta balstus ar laidumiem, un tad jau redzēs, varbūt pat saimniecībā...

Foto

"Latvijas pasta" nesmukumi, jeb Linkaita saimniekošanas rezultāti Satiksmes ministrijā nebeidz pārsteigt

Nule pēc virknes skandālu atkāpās "Latvijas pasta" padome. Tā tam arī vajadzēja būt, taču kurš...

Foto

Krievu latvieši, nevis Latvijas krievi: latvietībai jākļūst par lipīgu, pievilcīgu zīmolu

Raksta beigās piedāvāšu neizmantot "Latvijas krievu" vai "Latvijas ukraiņu" terminus, kad runājam par Latvijas pilsoņiem....

Foto

Viss ir lieliski, tikai neprasiet mums neko par tiem 200 miljoniem eiro, ko mums vasarā atkal vajadzēs no nodokļu maksātāju kabatas!

Apkopojot 2023.gada nozīmīgākos statistikas datus...

Foto

Dzintars izēd Kiršteinu - un kas tālāk?

Vēl tikai slinkais nav uzrakstījis par Aleksandra Kiršteina izlingošanu no pašpasludinātās nacionālās apvienības (NA). Iespraudīšu arī savus ķešā aizķērušos...

Foto

Kāpēc LTV nespēj un nevēlas raidījumus organizēt efektīvi un operatīvi?

Latvijas televīzija aktīvi jau vairākas dienas reklamē 6.februāra raidījumu ar konkrēta "viesa" piedalīšanos. Viņš nav izcils zinātnieks,...

Foto

"Pasažieru vilciena" valde atrod "pārmijniekus"

Izcils „ViVi” valdes paziņojums! Tikai vienā teikumā ir izdevies pierādīt visu savu nekompetenci. AS "Pasažieru vilciens" jaunajai padomei laikam vairs nebūtu...

Foto

Briškena politiskās bezatbildības un profesionālās nespējas dēļ ir apdraudēta turpmākā Latvijas reģionu ekonomiskā attīstība

Nacionālā apvienība (NA) rosina izteikt neuzticību satiksmes ministram Kasparam Briškenam (Progresīvie), to...

Foto

Re, cik smuki es varu izteikties arī par skolu slēgšanu (bet tās vienalga tiks slēgtas)

Skola ir kas vairāk par ēku pagasta vai pilsētas vidū. Diskusijām...

Foto

Ja iedzīvotājiem jāgatavo sava 72 stundu soma, tad sabiedrība grib redzēt, kā savu “somu” kārto valsts

72 stundu soma un klausies radio! Mani šis nemierina. Ne...

Foto

Gulags pie apvāršņa

Krievijas Valsts domes valdošās frakcijas “Vienotā Krievija” deputāts ar ģenerāļa uzplečiem Andrejs Guruļovs neslēpj, ka jāatjauno gulaga tipa nometnes, lai tie, kas iekšzemē...

Foto

Skola, kurai paveicās

Varbūt zinošie apzinās, ka tuvojas kas neizbēgams, un tāpēc, laikus atkāpjoties, tiek "dedzināti tilti", vien žēl, ka šīs ugunis mums tiek pasniegtas kā nepieciešamība mūsu tumsonības...

Foto

Pilnmēness mistērijas

To, ka Mēnesim ir ietekme uz planētas Zemes dzīvi un arī cilvēku psihi, mūsu senči tika pamanījuši jau sen. Latvijā dzīvojošiem ir it sevišķi...

Foto

Svarīgi nekļūt atkarīgiem no svešas žēlastības!

Ir kāds vēsturisks janvāra datums, kuru parasti aizēno gan barikāžu laiks, gan, mazliet mazāk, arī 13.janvāra nemieri. Gan nesenie, gan...

Foto

Par atbildību pašreizējā haosa un nebūšanu sakarā pasažieru vilcienu satiksmē

Tā kā 15 gadus nostrādāju VAS "Latvijas dzelzceļš" atbildīgā amatā, tad man ir gana daudz pieredzes...

Foto

Krišjānis Kariņš kļūst par apkaunojumu Latvijas politikai un arī savai partijai

Saeimas deputātu grupas vizīte Ķīnā un Krievijas graudu tranzīts caur Latviju pēdējās nedēļās ir politiskās...

Foto

Atkal

Atkal zobens pacēlies pār dažām skolām, šoreiz Kurzemes pusē. Aizķēra, jo vienā no tām savlaik esmu strādājusi. Laikam vēršot ciet. Nē, vēl jau nekas neesot...

Foto

Īss komentārs par uzņēmēja Guntara Vītola izteikto viedokli “airBaltic” un tā nulles vērtības sakarā

Viss ir pareizi, un žetons Guntaram par drosmi, tikai jebkuram cilvēkam, kuram...

Foto

Kas mums pieder?

Valsts esot mēs, mēs esot bagāti - mums pieder meži, vien koku cenas mums ir augstākas kā Norvēģijā un Zviedrijā, mums pieder spēkstacijas,...

Foto

Vienu sabiedrisko mediju mums būs daudz vienkāršāk kontrolēt un komandēt nekā divus!

Ceturtdien Saeimā galīgajā lasījumā gandrīz vienprātīgi atbalstīja Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas apvienošanu no...

Foto

Tā kā KNAB Straume ir piebarots, Kariņš bez bažām var par nodokļu maksātāju naudu doties priekšvēlēšanu braucienā uz Valmieru

2024. gada 17. janvārī ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš dosies reģionālajā...