Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Organizācija ManaBalss iestājas par tiesnešu neatkarību un varas dalīšanas principa nosargāšanu Latvijā. Satversmes 83. pants nosaka, ka "tiesneši ir neatkarīgi un vienīgi likumam padoti".

Laikā, kad Latvijā atzīmē Satversmes 100. gadadienu, vakar notikušais Saeimas balsojums par Sanitas Osipovas kandidatūru Augstākās Tiesas tiesneses amatam ir uzskatāms par draudu tiesu varas neatkarībai un līdz ar to – demokrātiskai, ilgtspējīgai pārvaldībai, kurā sava loma ir arī organizācijai ManaBalss.

Saeimas debatēs izskanējušie deputātu viedokļi par tiesneses nepietiekamo kompetenci civillietās un atsauces uz Satversmes tiesā pieņemtajiem lēmumiem norāda uz Saeimas deputātu neieklausīšanos Augstākās tiesas Civillietu departamenta senatoru rekomendācijās, kas savukārt balstās tikai un vienīgi profesionālā Sanitas Osipovas darba izvērtējumā.

ManaBalss komanda pauž nostāju un izsaka atbalstu Augstākās tiesas vērtējumam, ka konkrētajā gadījumā Saeima ir politizējusi lēmumu, kurā stingri jāvadās pēc profesionāliem kritērijiem. Līdz ar to ir radīts pārmērīgs risks tiesnešu neatkarībai un varas dalīšanas principam Latvijā.

Varas dalīšana savukārt ir nepieciešams noteikums, lai cilvēki valstī varētu maksimāli, proti, brīvi īstenot savas profesionālās, intelektuālās un arī morālās spējas. Varas dalīšana kā demokrātijas princips ir ļoti svarīga jēdzīgai dzīvei brīvā sabiedrībā. Tāpēc sabiedrībai ir jābūt drošai, ka tiesu varas ietekmēšana Latvijā nav iespējama.

Likums paredz Saeimai tiesības apstiprināt vai neapstiprināt Augstākās tiesas tiesnesi amatā, tomēr šis sabiedrībā tik duāli uztvertais balsojums kārtējo reizi izceļ vēl kādu Saeimā un sabiedrībā jau ilgstoši debatētu tematu – balsojuma pogas "atturēties" izšķirīgo nozīmi lēmumu pieņemšanā. Saeimas deputāti tiek ievēlēti, lai pieņemtu lēmumus, nevis izvairītos no atbildības par lēmumiem, kas pieņemti Saeimā.

Atturēties balsojumā pēc būtības ir tas pats, kas balsot "pret", – šādi argumentē arī Saeimā nu jau ļoti ilgi "iestrēgusī" iniciatīva "Likvidēsim iespēju Saeimas deputātiem balsojumos atturēties". Ar atrunu, ka ManaBalss komanda pati nevirza un nepārstāv mūsu platformā publicētās iniciatīvas, tomēr aicinām Saeimas Juridisko komisiju paātrināt kārtības ruļļa grozījumu izskatīšanu, lai arī šai jautājumā pieņemtu lēmumu vēl 13. Saeimas laikā.

Norādām, ka jau pirms gada Saeimas Juridiskā komisija atbalstīja vārda "atturas" izslēgšanu no Saeimas kārtības ruļļa 139. un 141. panta. Par šiem grozījumiem vēl ir jābalso Saeimas plenārsēdē.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Nu žēl, ka mums iet garām iespēja pamakšķerēt balsis, debatējot Krievijas valsts valodā

FotoLatvijas Televīzijas (LTV) lēmums nerīkot priekšvēlēšanu debates krievu valodā sabiedrisko mediju portālā rus.lsm ir skaista dāvana Rosļikovam un politiskajām partijām, kuras koncentrējas uz to, lai savus vēlētājus pamatā uzrunātu krievu valodā. Tieši šīs partijas būs lielākie ieguvēji.
Lasīt visu...

6

Protams, Krievijas valsts valodai ir nozīmīga vieta Latvijas politikā!

FotoMēs uzskatām, ka aizliegums lietot Latvijas mazākumtautību valodas politiskās diskusijās neveicinātu ne piederības sajūtu Latvijai, ne vārda brīvību, ne mūsu valsts demokrātisko iekārtu.
Lasīt visu...

21

Latvijas iedzīvotāju cilvēktiesības uz klimata izmaiņu ierobežošanu un dabas daudzveidības saglabāšanu

FotoPēdējā pusgada laikā Latvijas politiskā vide, sabiedriskie mēdiji, sociālie mediji un portāli pārlieku bieži un radikāli ieņem konservatīvu vai pat negatīvu nostāju klimata izmaiņu apturēšanas un dabas daudzveidības saglabāšanas jautājumos. Pat brīdī, kad Latvijas Satversmes tiesa pieņēma vēsturisko un viedo spriedumu, ar kuru atcelta norma par mazāka caurmēra koku ciršanu, politiskajā retorikā un mediju slejās skanēja tikai apšaubāmu mežcirtēju asociāciju viedoklis, ka šie nepadošoties un darīšot visu, lai Latviju pārvērstu par izcirtumu (varbūt ne gluži šādiem vārdiem, bet šādu ideju).
Lasīt visu...

20

Būtu mēs labāk ēduši...

FotoLatvijas Žurnālistu asociācija (asociācija) aicina politiķus atturēties no mediju un žurnālistu diskreditācijas,  apzināti vai neapzināti veidojot nepamatotu viedokli par žurnālistiem, jo īpaši sabiedrisko mediju, kā valsts nodevējiem. Tāpat asociācija aicina sabiedriskos medijus sabiedrībai plašāk skaidrot savas redakcionālās izvēles.
Lasīt visu...