Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Aizvadītajā nedēļā Rīgas pilsētas tiesas tiesnese Sigita Dolniece (attēlā kopā ar virsprokuroru Armīnu Meisteru), atsaucoties uz nozīmīgu informāciju par apdraudējumu lieciniekam, kas esot saņemta no tiesībsargāšanas iestādēm, pasludināja par slēgtu tiesas sēdi, kurā bija paredzēts uzklausīt svarīgāko no apsūdzības lieciniekiem maksātnespējas administratora Mārtiņa Bunkus slepkavības lietā – kriminālo aprindu pārstāvi Arturu Citaviču. Tā ir gadījies, ka manā profesionālajā pieredzē ir bijuši līdzīgi gadījumi, kas par šo lietu publiskotās informacijas kontekstā ļauj skaidri secināt – kas un kādu iemeslu dēļ notiek.

Mārtiņa Bunkus slepkavības lietas izskatīšana notiek atklātās tiesas sēdēs, - tas nozīmē, ka ne tikai žurnālisti, bet arī citi klausītāji var tajās piedalīties un novērot, kā tiek spriesta taisnīgā tiesa, kā uzvedas apsūdzētie, liecinieki, prokurori un tiesnesis vai tiesneši.

Viens no uzskatāmākajiem vērojumiem līdzšinējās sēdēs ir – tiesnese Sigita Dolniece ir nepārliecināta un nervoza, ar lietas materiāliem viņa detalizēti acīmredzot nav iepazinusies, turklāt rodas iespaids, ka vismaz svarīgos jautājumos viņa atrodas faktiskā apsūdzības uzturētāju un pirmām kārtām virsprokurora Armīna Meistera tiešā vai netiešā kontrolē vai vismaz izšķirošā ietekmē. Vienkārši sakot – tiek turēta īsā pavadā.

Līdz šim prāvā tika uzklausīti maznozīmīgi liecinieki, kas bijuši tuvu slepkavības izdarīšanas vietai, kā arī Bunkus ģimenes pārstāvji, un attiecībā uz to, ka žurnālisti un citi klausītāji var vērot viņu liecības, neviens neiebilda, arī apsūdzības uzturētāji ne, - neko tādu, kas varētu kaitēt apsūdzībai, viņi vienkārši nevarēja liecināt. Tāpēc arī nekādi šķēršļi sabiedrības informēšanai netika likti.

Toties ar Arturu Citaviču ir pavisam cita situācija, - pēc tam, kad „killeris” Viktors Krivošejs pagājušajā gadā mainīja savas liecības, tieši šis kriminālo aprindu pārstāvis ir kļuvis par faktiski galveno apsūdzības liecinieku, un neoficiālas ziņas liecina, ka nopietnas šaubas un aizdomas rada gan viņa liecību sniegšanas laiks, gan to saturs un nopietnās pretrunas un nepilnības tajās.

Mediji līdz šim ir paļāvušies Valsts policijas un prokuratūras PR kampaņai šajā lietā, un šī kampaņa patiešām bija masīva un pat atklāti nekaunīga: neatceros citu gadījumu, kad tik augsta amatpersona kā virsprokurors – tas pats Armīns Meisters – pirms tiesas sākuma piedalītos acīmredzamā pasūtījuma intervijā, lai izklāstītu savu versiju par slepkavībā vainojamajiem un faktiski ietekmētu tiesu.

Taču, ja tiktu nofilmēts un ierakstīts, kā apsūdzības galvenais liecinieks, nonācis aizstāvības pārstāvju jautājumu krustugunīs, sāk izlocīties, stostīties un nonāk pretrunās, šādu ierakstu nonākšana publiskajā telpā varētu nopietni iedragāt policijas un prokuratūras tik rūpīgi būvēto PR celtni. Kāpēc ar to riskēt, ja policijas un prokuratūras pārstāvjiem šajā situācijā ir tik viegli manipulēt ar tiesnesi Sigitu Dolnieci?

Nezinu, kā tieši tas ir izdarīts, taču, visticamākais, ir izmantota klasiska, uz nozieguma robežas balansējoša metode: ar liecinieku ir panākta neformāla vienošanās, ka viņš uzraksta iesniegumu, ka pie savas dzīvesvietas ir redzējis aizdomīgas mašīnas vai cilvēkus, tad atšķirībā no „parastu cilvēku” – tādu kā Leona Rusiņa sievas – iesniegumiem šim nekavējoties tiek nodrošināta „zaļā gaisma”.

Tad nu policija „apdraudēto” nekavējoties ņem īpašā aizsardzībā un tiesnesei paziņo – liecinieks ir apdraudēts! Tiesnesei tiek dots „mājiens ar mietu”, un, tā kā šajā gadījumā tiesnese Sigita Dolniece ir acīmredzami vāja un manipulējama, viņa arī bez iebildumiem izdara to, kas no viņas tiek sagaidīts. Visa liecinieka stostīšanās un atklātās pretrunas tā arī paliek noslēptas no sabiedrības.

Šādai metodei ir tikai viens defekts – to nevar atkārtot daudzkārt. Cik zināms, apsūdzībai ir vēl vairāki liecinieki, kuru kriminālā pagātne un tagadne var radīt īpašu interesi medijiem, - prokuratūrai un policijai būs pagrūti apgalvot, ka viņi visi ir izjutuši īpašu apdraudējumu. Uz to varētu „neparakstīties” pat citādi viegli manipulējamā tiesnese Sigita Dolniece.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Šprotes nepieņems cūku labturības prasības

FotoJa kādam ir klusas aizdomas, ka mēs te sēdēsim un gaidīsim vēl vienu okupāciju – jums ir jālasa tālāk. Ja kāds domā, ka virsrakstā pieminētais dzīvnieks ir nacionālā naida kurināšana – lasiet, lasiet… Starp citu, likums par cūku labturības prasībām ik pa laikam tiek pilnveidots. Meklējiet rakstos. Kas attiecas uz šprotēm – tās ar cūkām kopā neiet ne pēc dzīvesveida, ne pēc garšas. Un jūs labi saprotat, ko šo rindu autors ar to ir domājis.
Lasīt visu...

6

Ja reiz prezidents dod „mājienu ar mietu”, tad mēs, protams, atvainosimies

FotoLsm.lv 24.februārī Ukrainas kara gadadienā savā komiksu sadaļā publicēja autores Gundegas Evelones "Cūku komiksu" ar nosaukumu "Ukrainai ir jāuzvar". Šie komiksi ir zīmējumi par aktuālo Latvijā un pasaulē. Komiksam ir sava "cūku" izcelsmes leģenda, kas atrodama pie katra jaunākā komiksa. Faktiski cūka komiksā var būt ikviens no mums. 
Lasīt visu...

21

Izglītības reforma kā valsts pārvaldes vājuma spoguļattēls

FotoProblēmas VAS “Pasažieru vilciens” darbībā un neauglīgās diskusijas par skolu reformu kārtējo reizi apliecina valsts izpildu varas ieslīgšanu pamatīgā attīstības krīzē, taču šis fakts netiek īsti pat atzīts. Līdz ar to iztrūkst kritiskas analīzes.
Lasīt visu...

21

Vai birokrāts - mūsu kungs?

FotoDomājams, katram no iedzīvotājiem kādreiz ir iezibsnījusi doma, kāpēc ir jāmaksā nodokļi? Nodokļu maksāšanas jēga būtībā ir savākt resursus tajās nozarēs, kas prasa lielus ieguldījumus. Ne velti nodokļus vispirms sāka maksāt tur, kur bija lieli apūdeņošanas darbi. Piemēram, izveidoja dambi, lai palu laikos neapplūstu lauksaimniecības zemes.
Lasīt visu...

21

Nepieciešamais ļaunums – 2. daļa: derīgie idioti un jātnieki bez galvas

FotoĻenins aktīvākos fanus partijas iekšējās sarunās nekautrējoties mēdza saukt par noderīgajiem idiotiem - poļeznije idioti
Lasīt visu...

21

Karš kibertelpā

FotoKrievijas Ārējās izlūkošanas dienests (SVR) ir izmantojis ievainojamību, kas tika atklāta 2023. gada sākumā populārā Čehijas programmatūras giganta “JetBrains” produktā.
Lasīt visu...

21

Gauss – kas viņš ir? Vairāk Ostaps Benders vai Maikls O’Līrijs?

FotoPatiesības mirklis par airBaltic spējām segt obligāciju saistības arvien tuvāk. Attiecīgi arī Gausa retorika arvien nepārliecinošāka un sabiedrības uzmanība saasinātāka.
Lasīt visu...

21

Ak, eglīte...

FotoPēdējās darbdienās pirms Ziemassvētkiem netālu no manām mājām parādījās trīs hektāru kailcirte egļu mežā vietā, kur to galīgi nebiju gaidījis. Līdz likumā noteiktajam galvenās cirtes vecumam šim mežam bija jāaug vēl vairāk nekā 20 gadus, un, kā liecina Valsts meža dienesta dati, arī galvenās cirtes caurmērs (t.i., koku resnums), kas ļautu mežu nocirst ātrāk, vēl nebija sasniegts. Tātad skaidrs, ka šeit veikta sanitārā cirte[1] vai rekonstruktīvā cirte[2]. Tātad mežs nocirsts tāpēc, ka atzīts par bojātu vai neproduktīvu.
Lasīt visu...

12

Tramps esot atkal ko sliktu pateicis. Iespējams. Tomēr - kas notiek Latvijā?!

FotoKatrā valstī ir "stratēģiski svarīgas" jomas. Diemžēl, vērtējot savus kolēģus, ārstus un viņu absolūti toleranto attieksmi pret resertifikācijas procedūru, kas mūsu "de iure" demokrātiskajā valstī gadiem ilgi nav saprotama ne loģiski, ne tiesiski, var secināt, ka liberālās demokrātijas (vai tomēr maskēta totalitārisma) idejas ir pārņēmušas pat mūsu tautas it kā kritiski domājošo daļu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Saeimas deputāti pamazām sāk kaut ko nojaust

Redzot grūti un ļoti dārgi risināmo problēmu apjomu Satiksmes ministrijā, deputāti beidzot nonāca pie atskārsmes, ka ir stipri nokavējuši...

Foto

Nu nevarēja jau cerēt, ka Latvija nesaķers šo „progresīvo” infekciju, bet gan jau pāries arī tā

Bet, klau, esot tādi "progresīvie". Cik lasu soctīklos, tādas sniegpārslas,...

Foto

„Vienotība” ir kā gangrēna uz kādas no ekstremitātēm, kas ir jāamputē, atdalot to no ķermeņa - tautas

Politiskā komunikācija ļoti ietekmē sabiedrības viedokļus un uztveri. Kas...

Foto

Par jaunā „Rail Baltica” dzelzceļa tilta būvniecību: naudas nav, taču būvējam!

Vismaz uzbūvēsim trīs labā krasta balstus ar laidumiem, un tad jau redzēs, varbūt pat saimniecībā...

Foto

"Latvijas pasta" nesmukumi, jeb Linkaita saimniekošanas rezultāti Satiksmes ministrijā nebeidz pārsteigt

Nule pēc virknes skandālu atkāpās "Latvijas pasta" padome. Tā tam arī vajadzēja būt, taču kurš...

Foto

Krievu latvieši, nevis Latvijas krievi: latvietībai jākļūst par lipīgu, pievilcīgu zīmolu

Raksta beigās piedāvāšu neizmantot "Latvijas krievu" vai "Latvijas ukraiņu" terminus, kad runājam par Latvijas pilsoņiem....

Foto

Viss ir lieliski, tikai neprasiet mums neko par tiem 200 miljoniem eiro, ko mums vasarā atkal vajadzēs no nodokļu maksātāju kabatas!

Apkopojot 2023.gada nozīmīgākos statistikas datus...

Foto

Dzintars izēd Kiršteinu - un kas tālāk?

Vēl tikai slinkais nav uzrakstījis par Aleksandra Kiršteina izlingošanu no pašpasludinātās nacionālās apvienības (NA). Iespraudīšu arī savus ķešā aizķērušos...

Foto

Kāpēc LTV nespēj un nevēlas raidījumus organizēt efektīvi un operatīvi?

Latvijas televīzija aktīvi jau vairākas dienas reklamē 6.februāra raidījumu ar konkrēta "viesa" piedalīšanos. Viņš nav izcils zinātnieks,...

Foto

"Pasažieru vilciena" valde atrod "pārmijniekus"

Izcils „ViVi” valdes paziņojums! Tikai vienā teikumā ir izdevies pierādīt visu savu nekompetenci. AS "Pasažieru vilciens" jaunajai padomei laikam vairs nebūtu...

Foto

Briškena politiskās bezatbildības un profesionālās nespējas dēļ ir apdraudēta turpmākā Latvijas reģionu ekonomiskā attīstība

Nacionālā apvienība (NA) rosina izteikt neuzticību satiksmes ministram Kasparam Briškenam (Progresīvie), to...

Foto

Re, cik smuki es varu izteikties arī par skolu slēgšanu (bet tās vienalga tiks slēgtas)

Skola ir kas vairāk par ēku pagasta vai pilsētas vidū. Diskusijām...

Foto

Ja iedzīvotājiem jāgatavo sava 72 stundu soma, tad sabiedrība grib redzēt, kā savu “somu” kārto valsts

72 stundu soma un klausies radio! Mani šis nemierina. Ne...

Foto

Gulags pie apvāršņa

Krievijas Valsts domes valdošās frakcijas “Vienotā Krievija” deputāts ar ģenerāļa uzplečiem Andrejs Guruļovs neslēpj, ka jāatjauno gulaga tipa nometnes, lai tie, kas iekšzemē...

Foto

Skola, kurai paveicās

Varbūt zinošie apzinās, ka tuvojas kas neizbēgams, un tāpēc, laikus atkāpjoties, tiek "dedzināti tilti", vien žēl, ka šīs ugunis mums tiek pasniegtas kā nepieciešamība mūsu tumsonības...

Foto

Pilnmēness mistērijas

To, ka Mēnesim ir ietekme uz planētas Zemes dzīvi un arī cilvēku psihi, mūsu senči tika pamanījuši jau sen. Latvijā dzīvojošiem ir it sevišķi...

Foto

Svarīgi nekļūt atkarīgiem no svešas žēlastības!

Ir kāds vēsturisks janvāra datums, kuru parasti aizēno gan barikāžu laiks, gan, mazliet mazāk, arī 13.janvāra nemieri. Gan nesenie, gan...

Foto

Par atbildību pašreizējā haosa un nebūšanu sakarā pasažieru vilcienu satiksmē

Tā kā 15 gadus nostrādāju VAS "Latvijas dzelzceļš" atbildīgā amatā, tad man ir gana daudz pieredzes...

Foto

Krišjānis Kariņš kļūst par apkaunojumu Latvijas politikai un arī savai partijai

Saeimas deputātu grupas vizīte Ķīnā un Krievijas graudu tranzīts caur Latviju pēdējās nedēļās ir politiskās...

Foto

Atkal

Atkal zobens pacēlies pār dažām skolām, šoreiz Kurzemes pusē. Aizķēra, jo vienā no tām savlaik esmu strādājusi. Laikam vēršot ciet. Nē, vēl jau nekas neesot...

Foto

Īss komentārs par uzņēmēja Guntara Vītola izteikto viedokli “airBaltic” un tā nulles vērtības sakarā

Viss ir pareizi, un žetons Guntaram par drosmi, tikai jebkuram cilvēkam, kuram...

Foto

Kas mums pieder?

Valsts esot mēs, mēs esot bagāti - mums pieder meži, vien koku cenas mums ir augstākas kā Norvēģijā un Zviedrijā, mums pieder spēkstacijas,...

Foto

Vienu sabiedrisko mediju mums būs daudz vienkāršāk kontrolēt un komandēt nekā divus!

Ceturtdien Saeimā galīgajā lasījumā gandrīz vienprātīgi atbalstīja Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas apvienošanu no...

Foto

Tā kā KNAB Straume ir piebarots, Kariņš bez bažām var par nodokļu maksātāju naudu doties priekšvēlēšanu braucienā uz Valmieru

2024. gada 17. janvārī ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš dosies reģionālajā...