Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Jau vairākas nedēļas Vecrīgas politiskajos kuluāros virmo sarunas par topošo valsts prezidentu, kuras īpaši aktuālas kļuva pēc Egila Levita atteikšanās kandidēt. Neviens no pašlaik izvirzītajiem kandidātiem, šķiet, nesaņems Saeimas vairākuma atbalstu 31. maijā paredzētajās vēlēšanās, un politikas burvju mākslinieki no cepures vilks ārā nākamos kandidātus https://pietiek.com/raksti/vai_istie_prezidenta_amata_kandidati_ir_murniece,_zile_un_simanovics/ .

Vai šie pagaidām grūti pamanāmie politiskie manevri ir svarīgi Latvijas nākotnei? Tiek taču apgalvots, ka Latvijas valsts prezidentam ir vairāk reprezentatīva funkcija, proti, uzstāties ar runām svētku reizēs, tikties ar citu valstu vadītājiem, akreditēt diplomātus, divreiz gadā pasniegt ordeņus un apžēlot ieslodzītos, tātad viņš tikai skaitās valsts augstākā amatpersona bez reālas varas.

Patiesībā tomēr valsts prezidentam ir iespējas ietekmēt iekšpolitikas procesus, gan nominējot topošās valdības vadītājus, gan pasakot kādu tik stipru vārdu esošajam premjeram, ka tas, iznākot no prezidenta kabineta, tūlīt iesniedz savu demisijas rakstu, - lai atceramies Andra Bērziņa un Valda Dombrovska sarunu 2013. gada 27. novembrī https://www.diena.lv/atslegvards/dombrovska-demisija. Prezidents vada Nacionālās drošības padomi, tādējādi viņam ir pakļauti visi Latvijas speciālie dienesti. Valsts prezidents pēc ievēlēšanas četrus gadus ir faktiski neaizskarams un nevadāms, un tādējādi ar dažādu iniciatīvu un publisku paziņojumu palīdzību viņam ir visplašākās iespējas ietekmēt sabiedrisko viedokli četru gadu garumā.

Šo aspektu dēļ Saeimā ievēlētie politiskie spēki ļoti uzmanīgi vērtē topošā prezidenta kandidatūru, un valsts prezidenta postenis vienmēr ir bijis politiskās tirgošanās objekts. To, kā Latvijā notiek politisko interešu “bīdīšana”, vislabāk savā 2006. gadā publiskotajā telefona sarunā formulēja Germans Milušs un Andris Šķēle, proti, Latvijas politiskajiem spēkiem ir tikai divas alternatīvas amatpersonu izvēlē:“vai nu balsojam par savējo, vai par lielāko kretīnu http://zagarins.net/sveiks/2006/Jurmalgeitas_sarunas.htm. Aiz cieņas pret Valsts prezidenta institūciju pārdēvēsim šo cinisko formulējumu un teiksim, ka visās Latvijas prezidenta vēlēšanās ir ticis ievēlēts vai nu “savējais”, vai “mazākais ļaunums”.

Andris Bērziņš, Raimonds Vējonis un Egils Levits bija vai nu ar formālu vai neformālu partejisko piederību, viņus virzošās partijas acīmredzot bija pratušas partneriem ietirgot savas ietekmes eventuālo palielināšanos, un šie kandidāti tika ievēlēti ar tajā brīdī valdošās koalīcijas politiķu balsīm. Divas prezidentu vēlēšanas ir bijušas tādas, ka neviens no izvirzītajiem “savējiem” kandidātiem nav apmierinājis citas partijas, un ir izvēlēts “mazākais ļaunums”. Pirmā tāda reize bija 1999. gadā, kad Latvijas politiķiem bija apnikusi ilgstošā Latvijas Ceļa hegemonija un šīs partijas virzītais prezidenta kandidāts Anatolijs Gorbunovs diezgan pārsteidzoši netika ievēlēts. Pēc garām vēlēšanu cīņām visi piedāvātie kandidāti bija izbalsoti, un tad Juris Bojārs Saeimas zālē ieveda līdz tam maz pazīstamu profesori no Kanādas. Politiskie spēki ātri pārliecinājās, ka Vaira Vīķe-Freiberga nav nevienas partijas virzīta, un viņa kā “mazākais ļaunums” tika ievēlēta diezgan lielā vienprātībā https://www.lsm.lv/vienmer-prezidente/raksts/vikes-freibergas-ievelesana-ja-tiktu-lidz-pirmdienai-tad-butu-nopirkta-ta-prezidentura .

Savā ziņā līdzīgs scenārijs atkārtojās pēc astoņiem gadiem, - atkal neviens partejiskais kandidāts nebija labs visiem, un politiskā kliķe, sapulcējusies Zooloģiskajā dārzā, pašiem sev un arī dakterim Valdim Zatleram par pārsteigumu saprata, ka tieši viņš ir “mazākais ļaunums”. Jau pēc 24 stundām pārsteigtais Dr. Zatlers bija piekritis iesaistīties politiskajā spēlē, un Saeimas balsošanas mašīna paveica savu, neskatoties uz publikas iebildumiem par “aplokšņu algu” skandālu un implantu iepirkumu krimināllietu https://providus.lv/raksti/zoo-kompromiss-varda-zatlers/.

Pašlaik situācija ir līdzīga. Attiecības koalīcijas partiju starpā ir nokaitētas, nevienu no izvirzītajiem “savējiem” kandidātiem ietirgot nav iespējams, pirmā prezidenta vēlēšanu kārta visticamāk beigsies bez rezultātiem, un jau drīz kā trusis no cilindra var tikt izvilkts jauns bezpartejisks kandidāts. Šī būtu iespēja par valsts augstāko amatpersonu kļūt uzņēmējam Mārim Simanovičam https://pietiek.com/raksti/vai_istie_prezidenta_amata_kandidati_ir_murniece,_zile_un_simanovics/, kurš šim uznācienam slepeni tiek gatavots jau vairākus gadus.

Ārēji viņam piemīt visas “mazākā ļaunuma” pazīmes: nekad nav bijis nevienā partijā, publiski nav izrādījis interesi par politiku, sabiedrisko attiecību profesionāļi viņam radījuši izcili veiksmīga uzņēmēja tēlu, viņš ir miljonārs, tātad it kā materiāli patstāvīgs un neuzpērkams. Izskatās Simanovičs labi, publiski runāt prot gan latviski, gan angliski, ir Latvijas patriots, zemessargs, lielisks ģimenes cilvēks ar četriem bērniem. Kā ķirsītis uz tortes vēl jāpiemin Triju Zvaigžņu ordenis, kuru savam eventuālajam pēctecim piešķīra pašreizējais valsts prezidents Egils Levits https://pietiek.com/raksti/levita_apordenotais_bledis_simanovics_shemo_atkal/. Liekas, ka te jau nebūtu pat nepieciešama šīs kandidatūras apspriešana Zooloģiskajā dārzā, tik lielisks ir pēkšņi pie politikas debesīm parādījies personāžs.

Vienotība droši vien nodomātu, ka gan jau varēs lietas sarunāt ar savu ilggadējo sponsoru https://pietiek.com/raksti/vienotibas_sanemtie_ziedojumi_ir_vismaz_tikpat_aizdomigi_ka_latvijas_attistibai/, tāpat priecīgi būtu ZZS, kuru dāsns ziedotājs ir bijis pensionārs Jānis Simanovičs – Māra tēvs. Gan jau polittehnologi ir ierēķinājuši, ka tās shēmas, ko uzņēmējs savā dzīvē ir nemitīgi realizējis un par kurām raksta portāls http://www.simanovicsshēmo.com/www.simanovicsshemo.com, pēc ievēlēšanas aizmirsīsies tikpat ātri kā savulaik Valda Zatlera nesmukumi.

Tomēr, ja par prezidenta kandidātu tiks virzīts Māris Simanovičs, tad šis gadījums ļoti būtiski atšķirsies no abām iepriekšējām vēlēšanām, kurās tika balsots par “mazāko ļaunumu”. Tajās iesaistītie cilvēki, kuri vēlāk kļuva par prezidentiem, bija nejauši izvēlēti, tāli no Latvijas lielajiem politiski ekonomiskajiem notikumiem, un tādēļ tie patiešām bija “mazākais ļaunums” visiem politiskajiem spēkiem. Savukārt Simanoviča gatavošana augstākajam valsts amatam nav nejauša, – kā redzams no pievienotā Simanoviča it kā pa jokam atstātā ieraksta Itālijas restorāna viesu grāmatā, šī afēra ir uzsākta 2016. gadā, vienlaicīgi ar Rīgas atkritumu monopolizācijas afēru, un, kamēr citiem politiskajiem spēkiem Māris Simanovičs var šķist kā “mazākais ļaunums”, Andrim Šķēlem un ar viņu saistītajiem politiķiem šis kandidāts ir cauri un cauri “savējais”.

No Andra Šķēles un Aināra Šlesera viedokļa, protams, būtu lieliski, ja visi politiķi noticētu, ka Māris Simanovičs ir pie politikas debesīm uzradies tikpat nejauši kā savulaik Valdis Zatlers vai Vaira Vīķe-Freiberga un ir patiess “mazākais ļaunums”, - tad viņa ievēlēšanai varētu pat pietikt ar “gaišo spēku” balsīm. Ja nu tomēr kaut kas misējas un “latvisko partiju” deputātu balsu pietrūkst, tad izšķirošā balsojuma kārtā 20 prokremlisko deputātu partiju balsis vienmēr būs gatavībā pabeigt Māra Simanoviča un Andra Šķēles projektu, kas tika uzsākts pirms septiņiem gadiem.

Raudzīsimies, kā attīstīsies notikumi tuvāko dienu laikā, - ja tiešām neviens no pašlaik izvirzītajiem kandidātiem netiks ievēlēts 31. maijā un ja par valsts prezidenta amata kandidātu tiks izvirzīts Māris Simanovičs, mēs iepazīstināsim lasītājus ar līdz šim lielāko politiski ekonomisko afēru Latvijas vēsturē – 700 miljonu blēdību ar nosaukumu “Tīrīga”, kuras arhitekts bija Andris Šķēle, bet viens no čaklākajiem izpildītājiem – Māris Simanovičs.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Iestājamies par tradicionālu ģimeni, mudinām parakstīties pret partnerības institūta ieviešanu

FotoCentrālā vēlēšanu komisija ceturtdien, 16. novembrī izlēma laikā no 2023. gada 7. decembra līdz 2024. gada 5. janvārim rīkot parakstu vākšanu tautas nobalsošanas ierosināšanai par apturētā likumprojekta “Grozījumi Notariāta likumā” atcelšanu.
Lasīt visu...

3

Prasījām kultūrai 66 miljonus, nedabūjām pat trešo daļu, bet papildus piecarpus miljoni mūsu propagandoniem būs!

FotoTikko pieņemtais budžets Kultūras ministrijas atbildībām prioritārajos pasākumos piešķir 17.51 miljonu eiro. Šie atbalsta pasākumi galvenokārt dzēš nozares ugunsgrēkus, kas bijuši redzami gadiem ilgi.
Lasīt visu...

21

Nosodām nevēlamu uzvedību akadēmiskā vidē, jo īpaši attiecībās starp pasniedzēju un studentu

FotoMedijos ir izskanējuši nopietni, pirmšķietami ticami, publiski apgalvojumi par LU Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes (LU FMOF) pasniedzēja Dmitrija Bočarova nepieņemamām darbībām un seksuālu uzmākšanos attiecībās ar sievietēm, tai skaitā ar nepilngadīgu personu un LU studenti.
Lasīt visu...

21

Dažas pārdomas par Ex-seržanta rakstu “Karš Ukrainā. Vai tiešām strupceļš - un kam?”

FotoRietumeiropa un arvien vairāk arī Centrāleiropa lielākoties joprojām ir Amerikas protektorāts, un šīs valstis atgādina senos vasaļus, tāpēc pats tuvākais amerikāņu uzdevums ir nodrošināt, lai neviena valsts vai valstu kombinācija neiegūtu spēju izraidīt ASV no Eirāzijas vai pat būtiski samazināt tās izšķirošo šķīrējtiesas lomu.
Lasīt visu...

3

Pēc ilgas nolaidības un ākstībām mēs esam sākuši bakstīties ap bumbu patvertņu jautājumu

FotoJautājums par tuvāko drošo vietu militāra apdraudējuma gadījumā joprojām nav atbildēts kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā 2022. gada 24. februārī. Kad varēs atbildēt uz šo vienkāršo iedzīvotāja jautājumu, kas ir paveikts līdz šim un kas vēl ir darāms? Šis būs ieskats Rīgas līdz šim paveiktajā.
Lasīt visu...

21

Belēvičs savulaik demisionēja par sīkumu, turpretim Kariņš demisiju pat neapsver

Foto“Atceros tos jocīgos laikus, kad amatpersonas atkāpās sīkumu dēļ. (..) Veselības ministrs Guntis Belēvičs atkāpās tāpēc, ka tika pieķerts ārpusrindas apkalpošanā Onkoloģijas centrā,” piektdien rakstīju savā “Dienas citātā”. Guntis Belēvičs sarunā ar “Neatkarīgo” papildināja redzējumu uz senajiem 2016. gada notikumiem, kuru morālais aspekts šodien kļūst arvien aktuālāks.
Lasīt visu...

21

Par „kapitālā remonta” blaknēm: „Airiston Helmi” un „krievu zemūdeņu bāžu Somijā” piemērs

FotoTā sauktais finanšu sistēmas kapitālais remonts joprojām raisa diskusijas kā Latvijā, tā citās valstīs, kurās tas notika, un tiek meklētas atbildes uz jautājumiem, vai reizēm cēlu mērķu vārdā nav maksāta pārāk dārga cena, bremzēta ekonomikas attīstība, upurēti veiksmīgi strādājoši uzņēmumi, vai nav cietuši cilvēki, kas neko neatļautu nedarīja. Un vai nav bijis arī tā, ka ar "kapitālā remonta" lozungu tika mēģināts sasniegt pavisam citus mērķus, kā arī norakstīt klaju amatpersonu nekompetenci?
Lasīt visu...

6

No Kariņa mācās arī viņa bijusī “labā roka”, tagad - rokas pagarinājums - premjerministre Evika Siliņa

FotoGrūti izvērtēt, vai ārlietu ministra Krišjāņa Kariņa (Jaunā vienotība – JV) “skaidrojumi” par viņa lidināšanos ar privātiem lidaparātiem ir nekaunības, augstprātības, melīguma vai prastas muļķības radīti. Varbūt tur ir viss kopā. Taču simptomātiski ir tas, ka iezīmējas plaisa starp JV līdera un valsts prezidenta pozīcijām.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Bez Stambulas konvencijas Latvijas sievietēm gals klāt, ar Stambulas konvenciju Latvijas sievietes zels un plauks

Diskusijās par Stambulas konvenciju (jeb Eiropas Padomes Konvencija par vardarbības pret...

Foto

Valdība ir uz savas planētas, tauta – uz citas

“Biju pārliecināts, ka mūsu ceļi nekad nekrustosies. Bet, re, valsts svētki ir tas, kas tomēr vieno, kaut...

Foto

Latvijas Televīzija palīdz aizdomās turētajiem apzināti kurināt nacionālo naidu, lai netieši mazinātu vainu slepkavībā

Uzskatu, ka par mana tēva Andra Ļubkas (attēlā) slepkavību aizdomās turētās personas...

Foto

Par “Maximas” traģēdiju: taisnīgs spriedums manā izpratnē būtu inženiera un būvuzņēmuma sodīšana par ēkas sabrukšanu un "Maximas" sodīšana par cilvēku bojāeju

Ar nelabu sajūtu sekoju medijos...

Foto

Vai Latvijā ir pārāk liels publiskais sektors?

ANO 1919. gadā dibinātā Starptautiskā Darba organizācija publicējusi statistiku – 2020. gadā Latvijā aptuveni 29% visu strādājošo bija nodarbināti...

Foto

Tautas pacietības mērs ir izsmelts!

Šis raksts ir pēdējais brīdinājums koloniālajiem pārvaldniekiem Latvijā! Pēdējais brīdinājums viņu pakalpiņiem valdībā un valsts struktūrās. Tautas pacietības mērs ir izsmelts!...

Foto

Nosodām “Vienotības”, “Progresīvo” un ZZS kreisi radikālo partnerību

Saistībā ar jaunās valdības kreisi liberālo kursu vērtību jautājumos, par prioritāti demogrāfiskās krīzes, ekonomiskās stagnācijas, kā arī militāra...

Foto

Aicinām parakstīties par Saeimas atlaišanu

Mēs, Nacionālā savienība “Taisnīgums”, paziņojam, ka esam pievienojušies iniciatīvai par tautas nobalsošanu, lai atlaistu 14. Saeimu....

Foto

Jau tagad „RailBaltica” trūkst sešu miljardu eiro Latvijas posmam

RailBaltica projektam ir visas iespējas kļūt par akmeni kaklā Latvijas budžetam un valsts parādam, jo jau tagad trūkst...

Foto

Šis raksts par Izraēlu un Palestīnu ir īpaši kompentents, jo pirmā līdzautora divi ģimenes locekļi ir strādājuši kibucos, bet otrs ir dzēris košera šņabi un ir „progresīvais”

10. novembrī ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens Izraēlas–Hamās konflikta kontekstā nāca klajā ar paziņojumu, citu lietu starpā atzīmējot, ka “daudz par daudz palestīniešu ir tikuši nogalināti”. Statistika diemžēl ir nepielūdzama – Izraēlas īstenotās blīvi apdzīvotās Gazas bombardēšanā jau ir 11 tūkstoši...

Foto

Uzruna Latvijas Republikas proklamēšanas 105. gadadienai veltītajā svētku koncertā Latvijas Nacionālajā teātrī

Ļoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Ļoti cienījamā Ministru prezidentes kundze! Cienījamās dāmas un godātie...

Foto

Tauta nav stulba

Tauta nav stulba. Tautai piemīt veselais saprāts. Tauta to apliecina, kad viņa publiski dzird idejas, kuras sakrīt ar viņas izjusto gudrību....

Foto

Maksātnespējas administrators izsaimnieko atlikušo uzņēmuma mantu

Mēs, maksātnespējīgās AS "Dzintars" kreditori, nolēmām griezties pie valdības vadītājas un atbildīgās ministres ar atklāto vēstuli par samilzušām problēmām, ar...

Foto

Vai Saeima ir jāatlaiž?

Pēdējās dienās daudz dzirdams par rosinājumu atlaist 14. Saeimu. Izskan gan aicinājumi tādā veidā sodīt arvien kreisāko “Jaunās Vienotības” valdību, gan pretēji...

Foto

Mēs, Kozins, Levrence, Bogustova, Pūpola, Raubiško, Austers un vēl virkne citu Iļjiča mazbērnu...

Kopš teroristiskās organizācijas "Hamas" uzbrukuma 2023. gada 7. oktobrī, kura laikā tika veikti...

Foto

„Rail Baltica” finansējuma plūsmai ir jābūt loģiskai un saskaņotai ar būvdarbu gaitu, citādi Putniņa un Pauniņa kungiem būs problēmas

Lai Rail Baltica būvniecība noritētu raiti un efektīvi un...

Foto

Kas ir "mēs"?

Lūdzu zemāko izklāstu neuzskatīt par konservatīvās domas konferences rīkotāju autoritatīvu versiju. Ticu, ka 28. novembrī Demos II sesijā no runātājiem dzirdēsim pavisam citas...

Foto

Biotehnologa fabulas

Cilvēks ir radies no šūnām, viss organisms - āda, miesa, kauli, tauki, muskuļi, orgāni - arī ir veidots no šūnām. Šūnās veidojas arī enerģija,...