Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Visas pasaules uzmanība pašlaik pamatoti pievērsta teroristu masīvajam uzbrukumam Izraēlai. Lasu gan Toru, gan Jaunās derības Bībeles grāmatas un ticu, ka ebreju valsts nekur nepazudīs, tā pastāvēs un ienaidnieks tiks sakauts, lai ko arī Irānas radikālie islāmisti nerunātu. Šo rakstu sāku gatavot vēl pirms palestīniešu uzbrukuma, kas ir jauna aktualitāte drošības politikā. Esmu pārliecināts, ka mums (Rietumiem) ir jāpalīdz Izraēlai un vienlaikus ir svarīgi arī neaizmirst par Ukrainu, jo citādi tā būtu dāvana agresorvalstij Krievijai.

Maskava, kā jau ierasts, draud

Labi atceramies, kā Kremļa propagandists Dmitrijs Kiseļevs draudēja pārvērst ASV radioaktīvajos pelnos. Kad krievi sajūtas vāji un nespēcīgi, tad sāk lielīties ar kodolieročiem. Ziemeļkorejas diktators dara līdzīgi; ja trūkst uzmanības un pārtikas, tad bliež raķetes Japānas virzienā.

Maskavai neiet kaujas laukā, tāpēc meklē, kur varētu iet. Krievijas Valsts domes (fiktīvā Krievijas parlamenta) spīkers Vjačeslavs Volodins 6. oktobrī teica, ka Dome plāno atsaukt Krievijas Federācijas lēmumu ievērot Vispārējo līgumu par kodolizmēģinājumu aizliegšanu. Neilgi pirms Volodina paziņojuma Vladimirs Putins Valdaja kluba pasākumā teica, ka esot iespējams rīkoties “spoguliski” attiecībās ar ASV un atsaukt līguma ratifikāciju Krievijā.

Turklāt Putins palielījās, ka Krievija esot veiksmīgi izmēģinājusi tālās distances spārnoto raķeti “Burevestnik”, kas spēj nest kodolgalviņu. Pēdējo reizi kodolraķetes izmēģinājums notika vēl PSRS norieta laikā – 1990. gadā. Putins turpināja: “Mēs faktiski esam beiguši darbu pie smagās raķetes “Sarmat”.” Vārds “faktiski” nozīmē, ka nav beiguši.

Zaporižjas trauslums

Joprojām aktuāli ir riski, kas saistīti ar Zaporižjas atomelektrostacijas (AES) trauslumu. Līdz ar Ukrainas pretuzbrukuma sekmēm militārā situācija Zaporižjas apgabalā kļūst arvien saspringtāka. Krievijas okupanti pierādījuši, ka piedzīvojot zaudējumus, tie var atriebties, iznīcībai pakļaujot lielu skaitu cilvēku.

Septembra sākumā Starptautiskā kodolenerģijas aģentūra (IAEA) paziņoja, ka Krievijas okupētajā Zaporižjas atomelektrostacijā identificētas “paaugtsinātas miniltārās aktivitātes” pazīmes. Pēdējo nedēļu laikā spēkstacijas rajonā fiksēti vairāki sprādzieni. Tai tuvumā esošā Enerhodara piedzīvojusi Krievijas dronu uzbrukumus.

Šo apstākļu dēļ IAEA samazinājusi savu personālu Zaporižjas atomelektrostacijā līdz iespējami mazākajam skaitam. Turklāt IAEA novērotāji atzīmējuši, ka pie Zaporižjas AES apkaimes joprojām ir izvietotas mīnas.

Zināms, ka Zaporižjas AES saskaņā ar tehniskās drošības prasībām ir paredzēta aizsardzība pret ārējām ietekmēm, taču nebija paredzēts, ka Zaporižjas AES reaktori nonāks intensīvas karadarbības zonā. Pirmkārt, runa ir par nepietiekamu AES iekārtu dzesēšanu.

Pēc Kahovkas HES dambja uzspridzināšanas Zaporižjas AES dzesēšanai tiek izmantoti vairāki avoti: lielā dzesēšanas ūdenskrātuve, mazie dzesēšanas baseini, notekūdeņu kanāls. Zaporižjas AES dzesēšanai nepieciešamais ūdens tika ņemts arī no blakus esošās Zaporižjas termoelektrostacijas (TES) izplūdes kanāla, kas ir atdalīts no ūdenskrātuves. Kodolreaktoru normāla un droša darbība tiktu traucēta, ja notiktu sprādziens dzesēšanas ūdenskrātuvē.

Ja noraus lielo kloķi

Būtiskas briesmas radītu Zaporižjas AES reaktoru elektroapgādes pārtraukšana. Ja nebūs iespējams uzturēt infrastruktūras darbības efektivitāti, tiks iedarbināta virkne notikumu. Pašlaik Zaporižjas AES drošība ir atkarīga no vienas ārējās elektroapgādes līnijas, kas nepieciešama reaktora dzesēšanai un citām svarīgām kodoldrošības funkcijām, salīdzinot ar četrām līnijām pirms Krievijas iebrukuma Ukrainā.

Lai iedarbinātu jaunu, vēl aukstu energobloku, stacijās parasti ir speciālas katlumājas, kas apsilda aprīkojumu pirms darba uzsākšanas. Tomēr Zaporižjas AES šādu katlumāju nav, un siltumu tā iegūst no netālu esošās Zaporižjas TES, kas ir jaudīgākā TES Ukrainā. Ja reaktoram netiktu piegādāta elektroenerģija, tas nespētu uzturēt sūkņus, kas dzesē reaktora kodolu. Līdzīgs scenārijs notika Fukušimas-1 AES. Stacijā atradās sistēmas, kurām bija jānodrošina reaktora aktīvās zonas dzesēšana, taču spēcīga cunami dēļ tās tika iznīcinātas.

Sausais atlikums

Viena no Zaporižjas AES īpatnībām ir izlietotās kodoldegvielas sausā glabātuve. Izlietoto kodoldegvielu tur ievieto ik pēc pieciem gadiem, kad tā jau ir atdzisusi un tās aktivitāte ir samazinājusies. Sausā glabātuve ir liela izmēra konteineri, kas novietoti rindās atklātā laukumā AES teritorijā. Šādā veidā iespējams uzglabāt kodoldegvielu vairākas desmitgades.

Sausā glabātuve ir vēl viens potenciālais radioaktivitātes avots. Lai arī konteineriem ir zināma drošības rezerve, taču tiem nav hermētiska aizsarga, kāds ir reaktoriem. Zaporižjas AES reaktori tiek aizsargāti ar hermētisku apvalku, kas netika lietots Černobiļas AES.

2011. gadā Japānas Fukušima-1 AES notikušās avārijas laikā reaktora aizsargapvalks spēja aizturēt aptuveni 98% radioaktīvā satura, un gaisā nokļuva vien aptuveni 2% radioaktīvo vielu. Hermētiskajam apvalkam, ar kuru aprīkots Zaporižjas reaktors, ir jāabsorbē starojums energobloka iekšienē, un jāaizsargā tas no ārējām iedarbībām. Tas var būt gan dabas katastrofas, gan aviokatastrofas, teroristu uzbrukumi un sprādzieni.

Tā kā hermētiskais aizsargapvalks spēj izturēt aviokatastrofu vai sprādzienu blakus stacijai, paredzams, ka tas varētu izturēt arī raķetes vai bumbas triecienu. Lai sabojātu reaktoru, ir nepieciešams vairākas reizes trāpīt vienā un tajā pašā vietā ar augstas precizitātes lādiņiem. Pirmie divi lādiņi cauršautu hermētisko apvalku, un nākamie, trāpot tajā pašā vietā, spētu sabojāt reaktoru.

Kas būtu, ja būtu?

Lielākā radioaktīvā noplūde notiktu, ja tiktu iznīcināti visu Zaporižjas AES energobloku apvalki, tādējādi ietekmējot arī reaktorus. Minētās avārijas seku zona varētu sasniegt no 100 līdz 200 kilometru rādiusu. Savukārt neliels radiācijas fona pieaugums būtu novērojams arī lielākā attālumā, kas būtu atkarīgs no vēja virziena un stipruma. Ekspertu viedokļi par iespējamo avārijas scenāriju ir dažādi – no “nekas briesmīgs nenotiks” līdz “Černobiļa liksies sīkums”.

Saskaņā ar datiem, kas iegūti, veicot Zaporižjas AES avārijas simulāciju, pamatojoties uz modeli, kurā notiek zemestrīce, vēja paceltais radiācijas mākonis var izplatīties divu miljonu kvadrātkilometru platībā. Lieguma zona stacijas tuvumā var sasniegt 30 000 kvadrātkilometru. Ņemot vērā spēkstacijas atrašanās vietu, piesārņojums skartu lielu teritoriju Ukrainā, Krievija, Gruzijā, Turcijā un Bulgārijā. Pastāv iespēja, ka vējš pārnestu radioaktīvās daļiņas arī tālāk Eiropā.

Nobeigumā: Margarita “spridzina”

Ir jāuzsver, ka Zaporižjes AES ir droša, bet karš var izraisīt traģisku notikumu ķēdi. Putina un viņa biedru cinisms un nežēlība ir acīmredzama; cilvēku dzīvībai Krievijas varas vīru acīs nav lielas vērtības. Un šāds fenomens Maskavijā ir vērojams jau ilgus gadsimtus.

Lai draudi izskanētu plaši, Krievijas propagandiste Margarita Simonjana nesen ierosināja uzspridzināt kodolbumbu virs Sibīrijas, lai izslēgtu visus satelītus, radioelektroniku un, kā viņa teica, “vsju cifru” – visu tehniku, kas bāzēta ciparu tehnoloģijās. Simonjana prātoja, ka Krievijai nekas sevišķs nenotiktu, nebūs ne kodolziemas, no kā visi tā baidoties, ne arī paaugstinātas radiācijas. Armēņu izcelsmes militārā filozofe teica, ka mēs atgrieztos aptuveni 1993. gadā un zvanītu ar monētu telefoniem. Pajokoja…

Tā kā joks nepatika sibīriešiem, tad Putina runas vīram Dmitrijam Peskovam nācās taisnoties, ka Simonjana nepauž oficiālo valsts viedokli. Nu vispār jau pauž gan, jo aģentūra „Russia Today” ir Kremļa rupors un nekas cits. Kremļa skaļruņi turpina biedēt, jo paši baidās. Pasaule drošāka nepaliek, toties NATO paliek arvien stiprāka, jo tai nav citas izvēles.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Kremlis nepamet cerību izmantot “tautiešus”: tiek plānots ar "tautiešu karti" virtuāli apvienot "krievu pasauli"

FotoŠā gada maijā kļuva zināms, ka Krievija veido “tautiešu elektronisko karti”, lai tādējādi censtos padarīt Krievijas “ārvalstīs dzīvojošo tautiešu” statusu par puslīdz juridisku kategoriju. Kara studiju institūta (Institute for the Study of War) vērtējumā šādas aktivitātes mērķis ir attaisnot Krievijas turpmāku agresiju, to uzdodot par ārvalstīs dzīvojošo tautiešu tiesību aizstāvības centieniem.
Lasīt visu...

12

Aicinājums Saeimai un Ministru kabinetam, īpaši "Jaunās vienotības" politiķiem atteikties no saviem valsts valodas politikas sagraušanas plāniem

Foto2024. gada 10. jūlijā Ministru kabineta tīmekļa vietnē ievietots tiesību akta projekts, kas paredz reorganizēt Latviešu valodas aģentūru, samazinot tās pārvaldes uzdevumus un lielāko daļu tās funkciju nododot citai valsts pārvaldes iestādei[1]. Uzskatām to par tuvredzību gan no zinātniskā, gan politiskā skatpunkta.
Lasīt visu...

21

Visi metas glābt grimstošo Citskovski, bet tas nesaprot pamesto glābšanas riņķi un kož rokā, kura viņu velk ārā no ūdens

FotoValdība un augstākā ierēdniecība kopīgiem spēkiem bija izdomājušas veidu, kādā paglābt no kriminālatbildības Valsts kancelejas direktoru Jāni Citskovski, taču tas no pamestā glābšanas riņķa ir atteicies, palīdzīgās rokas padošanu "juridiskajā jūrā" grimstošajam slīcējam nodēvējot par "pazemojošu".
Lasīt visu...

21

Latvijā vēl aizvien attiecībā pret citādi domājošiem tiek pielietotas represijas

FotoAivars Lembergs no Latvijas Centrālās vēlēšanu komisijas (turpmāk - CVK) ir saņēmis atvainošanās vēstuli.
Lasīt visu...

18

Diemžēl man, laimīgajam budžeta iestādes darbiniekam, atvaļinājumā jau atkal nākas izrādīties šajos nicināmajos sociālajos tīklos

FotoManu sociālo tīklu joslu vakar aizpildīja briesmīgi kadri no sabombardētās Ukrainas slimnīcas. Es arī tādus pavairoju. Kādreizējā kolēģe, režisore un producente Žaklīna Cinovska savā "Facebook" laika joslā zem sirdi plosošajām fotogrāfijām bija ierakstījusi tikai vienu teikumu: "Kur ir Dievs?"
Lasīt visu...

18

Arī Latvija ir atbildīga par krievijas raķešu triecienu

Foto2024. gada 8. jūlijā kārtējā necilvēcīgā krievijas raķešu trieciena rezultātā cieta Okhmatdyt bērnu slimnīca Kijivā – viena no svarīgākajām ne tikai Ukrainā, bet arī visā Eiropā. Tas ir kārtējais krievu okupantu kara noziegums pret ukraiņu tautu. Zem gruvešiem joprojām aprakti daudzi ārsti, māsiņas, sanitāri un mazie pacienti.
Lasīt visu...

21

Vai patiesi tiks likvidēts arī Valsts valodas centrs?

Foto“Man jau pērnajā rudenī lika saprast, ka turpinājuma nebūs,” teic Valsts valodas centra direktors Māris Baltiņš, komentēdams savu atlaišanu no darba, kas notiks šā gada 29. septembrī. To “lika saprast” Tieslietu ministrija.
Lasīt visu...

21

Atklāta vēstule māksliniekam Agrim Liepiņam

FotoGodājamais Liepiņa kungs! Domāju, ka ne tikai man, bet arī daudziem gan mūsu novadā, gan citur Latvijā, ziņa, ka plānojat nojaukt Jūsu izloloto Uldevena senlatviešu pili Lielvārdē, bija nepatīkams pārsteigums.
Lasīt visu...

3

Ievērtējiet – tagad es esmu viedās administrācijas ministre un nekad neesmu dzīvojusi tik labi kā tagad!

FotoLatvijas daba ir mūsu bagātība, kas cauri gadsimtiem veidojusi mūs par zemi, kurā dzīvojam šodien. Mūsu senči, prasmīgi izmantojot dabas resursus, ir uzkrājuši kapitālu un radījuši pievienoto vērtību, būvējot Latviju par labklājības valsti. Kaut arī mums daudz vēl ir ko darīt cilvēku dzīves līmeņa celšanā, jāatzīst, ka nekad neesam dzīvojuši tik labi kā tagad.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Golubeva – tautas bojāejas vētrasputns

Varas bļodlaižas medijos izvilkuši no politiskās mēslaines latviskoto krievu lesbieti Mariju Golubevu. Bābiešu mīlestības priesteriene savulaik pabijusi iekšlietu ministra tronī. Tolaik...

Foto

Rezultātu nav tāpēc, ka nav mērķu un atbildīgo, – vai tas dzelzceļš, mangāns, tiesas vai ugunsgrēki...

Ziņa, ka mangāna rūdai uz Latvijas dzelzceļiem ir pienākušas beigas,...

Foto

Kas tas par ekonomiski pamatotu projektu, kura dēļ jālien parādos un jāceļ nodokļi?

Vai satiksmes ministrs ir izvērtējis un iesniedzis visas alternatīvas Rail Baltica sakarā? Manuprāt,...

Foto

Vasaļa psiholoģiskā projekcija

Cilvēkiem, reizēm veselām ļaužu grupām, ir grūti pieņemt pašcieņu traumējošus faktus. Tad ieslēdzas psiholoģiskā aizsardzība. Viens no mehānismiem ir psiholoģiskā projekcija, kad savas negatīvās...

Foto

Džordža Orvela stāsts par „Jauno Vienotību”

Orvela domas attiecas arī uz mūsdienu korumpēto partiju „Jaunā Vienotība”, kas ilgstoši vada valdību. Tāpat kā "Dzīvnieku fermā”, kur sākotnējie...

Foto

Kurš šitiem mērkaķiem iedeva granātu?

Ar Rail Baltica sarunas turpinās pa riņķi. Faktiski politiķi mēģina kaut kur nogrūst atbildību, kaut atbildīgo loks jau turpat ir - viņi paši....

Foto

Izlaupīts ražošanas uzņēmums. Seši gadi pēc uzbrukuma

2024.gada 19.jūlījā iestāsies melnā jubileja. Seši gadi pēc ekonomiskā un reideriskā uzbrukuma ražošanas uzņēmumam Ventspils ielā 63 b, Rīga....

Foto

Lūgums izvērtēt iespējamu nodokļu maksātāju līdzekļu izšķērdēšanu Jēkabpils novada attīstības pārvaldē

Lūgums izvērtēt iespējamu nodokļu maksātāju līdzekļu izšķērdēšanu Jēkabpils novada attīstības pārvaldē: domes izveidots birojs, iepirkumu...

Foto

„Rail Baltica” projekts - deputātus sāk pārņemt panika

Rail Baltica projekts - deputātus sāk pārņemt panika. Tā varētu raksturot Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas trešdienas sēdes...

Foto

Kā tikt galā ar „Rail Baltica” projekta septiņkārtīgo sadārdzinājumu un naudas trūkumu?

Ģeniāla doma - sadārdzināt vēl vairāk. „Rail Baltica” gadījumā tas nozīmē aizņemties naudu uz...

Foto

Likumprojekta nepārprotamības aritmētika

Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs aicina parlamentāriešus ātrāk izskatīt trešajā lasījumā grozījumus Civilprocesa likuma 594.pantā, jau tagad, 20. jūnijā, pirms Jāņiem....

Foto

Lai nodrošinātu igauņiem vilcienu uz Eiropu, latviešiem pamatīgi jāceļ nodokļi?

Pēc gadiem divdesmit igauņi, baudot poļu alu, pa vilciena logiem vēros jostas savilkušos latviešus sērīgi raugāmies...

Foto

"Rail Baltica" projekts kā aklās zarnas izgriešana caur papēdi

“Pašlaik nav kārtīga saimnieka “Rail Baltica” īstenošanai”, “Valdība nav iestāde, kas apmaksā rēķinus”, “Premjere Siliņa parāda nostāju...

Foto

Vairums mikroģeneratoru īpašnieku būs spiesti pāriet uz dinamiskās enerģijas uzglabāšanas sistēmām

Apritējis vairāk nekā mēnesis, kopš ieviesta jaunā elektroenerģijas neto norēķinu sistēma un mājsaimniecībās uzstādīto mikroģeneratoru...

Foto

Vai bēdīgi slavenais Raimonds Lejnieks – Puķe mēģina apkrāpt tautu?

Ja pēdējos gados mēs esam uzmanīgi sekojuši līdzi gan politikai, gan masu mediju ziņām, tad mums...