Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

“Ja vienīgais instruments, kas tev ir, ir āmurs, tad katru problēmu mēdz redzēt kā naglu” (If the only tool you have is a hammer, you tend to see every problem as a nail). Šo ģeniālo frāzi savulaik uzrakstīja amerikāņu sociālantropologs, psihologs un fiziologs, Kolumbijas universitātes profesors Ābrahams Maslovs (Abraham Harold Maslow, 1908–1970). Vēstures pastāstos teikts, ka pats Maslovs šo frāzi lietojis nedaudz atšķirīgiem uzsvariem un ar nedaudz citu nozīmi: „Ja tu esi āmurs, tad vienīgais, kur tu vari likt savu galvu, ir dzīt naglas.”

Ābrahams Maslovs pasaulē pazīstamāks ar savu vajadzību hierarhiju, ko mēdz dēvēt par Maslova piramīdu. Vēstures paradokss ir tāds, ka pats Maslovs piramīdu nav zīmējis, nav to atzinis un lekcijās nav izmantojis. Kādā žurnāla rakstā to piezīmējis kāds redakcijas darbinieks – lai cilvēkiem Maslova teorija būtu vieglāk saprotama.

Arī Danielam Pavļutam bija ģeniāla iespēja uzzīmēt Pavļuta piramīdu Covid-19 ierobežošanai: apakšā veselīgs dzīvesveids un hronisku slimību ārstēšana, otrajā līmenī - vakcinācija, trešajā - izvairīšanās no kontaktiem ar citiem cilvēkiem iekštelpās, dažādi pulcēšanās ierobežojumi un slavenie 2 metri, bet piramīdas augšpusē - maskas, tirdzniecības ierobežojumi atsevišķām precēm, roku dezinfekcija 15 reizes dienā, stacionāras ārstēšanas noteikumi utt. Pavļuts maskas sajauca ar vakcīnām, politisku zākāšanos un cepešpannu tirdzniecības aizliegumu, kā rezultātā panāca antivakseru kustību.

Bet patiesībā jau stāsts ir nevis par Covid-19 apkarošanu, bet par prioritizāciju un plašu pasaules skatījumu. Ja veselības ministrs teiktu - „būtiskas problēmas ir mazkustība, diabēts, smēķēšana, hipertonija, vēlīna vēža diagnostika, mazs finansējums primārai aprūpei, holesterīna vielmaiņas skrīninga neesamība, bērnu traumatisms, slīkšana svešā ūdenstilpnē dzērumā, post-traumatisks sindroms tuvējā kara apstākļos utt., bet šobrīd prioritāte ir Covid-19 pandēmijas apkarošana”, patiesībā nekas nebūtu iebilstams.

Ja ministrs zina tikai Covid-19 pandēmiju, tad viņam arī ir jāieņem kovidministra, nevis veselības ministra vieta, tad viņam nav jāspēlē klavieres ar 10 pirkstiem kā Vestartam Šimkum, bet ar vienu - kā Londonas olimpiādes atklāšanā Rovanam Atkinsonam jeb misteram Bīnam. Vēl sliktāk, ja ministrs pamanās pērtiķu bakas nolikt prioritātes saraksta priekšgalā, kaut mēs zinām vismaz 1500 baktēriju, vīrusu un citu mikroorganismu izraisītu infekciju slimību, kas ir bīstamākas un kontagiozākas par pērtiķu bakām.

Nejauši izlasīju ministra Pavļuta atziņu, ka viņš veselības ministra amatā ir kļūdījies vienu reizi - tad, kad jau 2021. gada sākumā neesot par obligātu noteicis vakcināciju pret Covid-19. Šis ministra citāts lika man atcerēties pastāstu par kādu ļoti resnu pacientu, kuram ārsts prasa -, cik reižu dienā viņš ēd. Pacients saka - vienu reizi, kas patiesībā nozīmē - viņš visu diennakti ēd nepārtraukti. Līdzīgi Daniels Pavļuts kā veselības ministrs - viņš ir kļūdījies vienu reizi kopš nonākšanas veselības ministra amatā - bet visu šos pusotru gadu nepārtraukti.

Daniels sev apkārt ir savācis nemediķus, ārstiem neuzticas, vēl vairāk - neuzticas (vai varbūt nedzird sacīto?) pat tiem, ko ir izvēlējies par saviem ārštata padomniekiem (izcila izvēle) Staļģenes ģimenes ārstam Ainim Dzalbam, radioloģei, profesorei Maijai Radziņai un VC4 vadītājam, veselības aprūpes organizatoram Mārim Rēvaldam.

Nevar teikt, ka neesmu ar Danielu Pavļutu ticies un runājis. Sajūta - viņš manis sacīto nesaprot, iespējams, es nemāku pastāstīt saprotamā latviešu valodā. Un pretēji: tiklīdz kaut ko uzrakstu kādā portālā - izlasa, saprot, kaut reaģē nesaprotami un darbību nomuļļā.

Veselības aprūpe nudien nav viens āmurs un viena nagla, pat ja par tādu Veselības ministrija uzskata naudu. Veselības aprūpe ir arī farmācija, sanitārija, slimību kontrole, profilakse, rehabilitācija utt. Man sakrājušās kādas desmit aktualitātes, kuras būtu jārisina tūlīt un tagad, negaidot nākošo ministru. Pie kam - menedžējot šo problēmu risināšanu, Daniels varētu sev bruģēt (nu kaut vai grantēt vai smiltīm kaisīt) ceļu uz nākamo Saeimu. Vēl jo vairāk tādēļ, ka daļa no problēmām ir starpdisciplināras, par tām atbildīgi ir citi ministri, kas vēl mazāk spēj situācijā noorientēties.

Tādēļ es izvēlējos šoreiz lūgt Danielu Pavļutu padomāt par darba nespējas lapu. Nepatīk uzklausīt mani - lūdzu aprunāties ar „Latvijas finiera” padomes priekšsēdētāju Uldi Biķi vai Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektori Līgu Meņģelsoni. Par to, ko uzņēmēji domā par darba nespējas lapām un informāciju, ko tās sniedz.

Es jau dzirdu, kā Daniels gavilē - formāli darba nespējas lapa attiecas uz konservatīvo partijas labklājības ministru Gati Eglīti. Bet e-veselība, kas radīta nedzīva un vēl joprojām ir bezcerīga, ir Jaunās Vienotības Andas Čakšas gara bērns. Un tomēr - darba nespējas lapa šobrīd gaida tieši Daniela Pavļuta labojumus.

Kaut arī man joprojām nagi niez rakstīt „Andas Čakšas vārdā nosauktā e-veselība”, jāteic, ka ne jau viņa pati ar saviem glītajiem pirkstiņiem uz personālā datora saklabināja šo brāķi. Tas, kas radīja e-veselību, nedomājot pārtulkoja padomju laiku slimības lapas formātu. Es pieļauju, ka ne Gatis Eglītis, ne Daniels Pavļuts ne reizi mūžā nav atvēris e-veselībā šo unikālo digitālo logu, bet A veselības lapai var būt tikai trīs cēloņi: „ceļu satiksmes negadījums”, „saslimšana ar tuberkulozi”, „cits cēlonis”. Mīļie lasītāji - nebrīnieties - tieši tā e-veselības māte un tēvi ir sapratuši un iedalījuši iespējamos darba nespējas iemeslus.

A lapa principā attiecas uz darba devēju, kuram tā jāapmaksā līdz 9 dienām, pilnībā nenojaušot, kas ir tas „cits cēlonis” viņa līdzekļu tēriņam. Savukārt B lapa attiecas uz Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūru (VSAA), un tajā iemesli šai lapai var būt jau desmit - „arodslimība”, „bērna ar kaulu lūzumiem kopšana”, „pēcdzemdību periods”, „nelaimes gadījums darbā” u.c.. Šajā gadījumā jau mēs varam runāt par desmit Maslova āmuriem Pavļuta rokās, kaut arī viss uzskaitītais nav ne simtā daļa no iespējamajiem darba nespējas iemesliem.

Līdz ar to mēs pat nenojaušam, ar kādu slimību, traumu, fizioloģisku stāvokli pacients nonācis ārsta redzeslokā un saņēmis darba nespējas lapu, taču Eiropā zināms, ka 70% visu darba nespējas lapu saistītas ar specifiskām vai nespecifiskām muguras sāpēm. Vēl smieklīgāka ir iespējamā izvēle ārstam paskaidrot, kas ir par iemeslu pacienta ilgai slimošanai un nesūtīšanai pie speciālista (5 izvēles, kuru vidū ir „DNL cēlonis ir astma”, „Darbnespēja ilgst vairāk nekā 30 dienas, un persona ir ārstējusies stacionārā”).

Darba nespējas lapās kopš 90. gadiem nemēdza rakstīt slimības iemeslu, jo valdīja pamatots uzskats, ka ne darba devējam, ne viņa grāmatvedim, ne kaimiņam, ne sētniecei nav jāzina, kas pacientam kaiš. Tas laikā, kamēr valdīja papīra darba nespējas lapa. Zināma taisnība tur ir - darba devējs izlasītu darba nespējas lapā, ka darbiniekam ir vēzis, un sāktu gatavoties bērēm vai vienkārši pacienta vietā meklētu jau citu darbinieku.

Tomēr nav ne mazāko šaubu par to, ka programmēšana pieļauj vienas ailītes nesūtīšanu darba devējam vai VSAA, bet citu - SPKC, kur parādītos analīzes iespēja. Nu, piemēram, tieslietu ministram Jānim Bordānam gribētos noskaidrot - ar kādām slimībām pārsvarā slimo advokāti, kuri mēdz saslimt tieši pirms tiesas sēdes. Bordāns uzzinātu, ka ar muguras lejas daļas nespecifiskām sāpēm (precīzai diagnozei nav nozīmes), un viņš tiesas sēžu zālēs, iespējams, ieviestu ergonomiskus krēslus un novērstu caurvēju. E-veselība dotu ziņas Bordānam nevis par konkrētā advokāta veselības problēmu, bet gan par situāciju kopumā.

Mēs zinām, ka traumatologs no traumatologa atšķiras - viens apakšdelma lūzumu labprāt operē, cits reponē un liek smalku longeti. Ja SPKC rīcībā būtu ziņas par to, kurā slimnīcā pacientam darba nespēja pēc operācijas ir 3, bet kurā - 4 mēneši pēc lūzuma, mēs varētu izdarīt secinājumus, piemēram, par adekvātu operatīvo aktivitāti. Īpatnēji, ka mūsu valstī var iegūt informāciju tikai par invaliditāti, kādu viens vai otrs lūzums radījis.

Par traumatoloģijas uzskaiti statistiskai izpētei Pavļuta ministrija vispār radījusi baisu izpratni. Traumatoloģijā kā manipulācija tiek uzskaitīta tikai amputācija. Manuprāt, 21. gadsimtā daudz prātīgāk būtu uzskaitīt gūžas, pleca, apakšdelma, potītes lūzumus un ārstēšanas metodes.

21. gadsimtā - lai vispār kaut ko analizētu, būtu jāuzkrāj dati par visu, kas notiek ārpus maksātāja ietekmes sistēmas.

Par darba nespējas lapām varētu sarīkot konferenci, ļaujot izteikties darba devējiem un darba nespējas lapas izsniedzējiem. Atlika man dažus draugus - uzņēmējus iesaistīt sarunā par šo tēmu, kad pazuda pieklājīgu vārdu lietošana un korekti risinājumu meklējumi, bet sekoja diezgan agresīvi uzbrukumi likumdevējiem. Savukārt ārsti man norādīja, ka formāli darba nespējas lapas izraksta tikai ārsts vai attālinātās vietās - ārsta palīgs, bet patiesībā dzīvē - ģimenes ārsta māsa, kam ārsts izsniedzis savu identifikāciju, bet slimnīcā šo procesu parasti pieskata virsmāsas.

Tad nu mans aicinājums Danielam Pavļutam pavērsties uz e-veselību un iespēju robežās to labot - vēl jau vismaz četri mēneši ir, ko strādāt. Bet žurnālistiem, kas gatavojas vadīt diskusijas Saeimas vēlēšanu kandidātiem, sagatavot dažus jautājumus par darba pārejošu nespēju visiem, kas sevi promotēs kā veselības vai sociālās jomas speciālistus - nākamos Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas locekļus, ministrus vai parlamentāros sekretārus.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

FotoPubliskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri īstenoti ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu. Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) skaidro kārtību kā notiek projektu apstiprināšana un izlietotā publiskā finansējuma uzraudzība.
Lasīt visu...

21

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

FotoIgaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot no kaimiņiem. Milzīga ažiotāža ap SMR tehnoloģijām un daudz cerību, taču realitāte ir tāda, kāda tā ir.
Lasīt visu...

21

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

FotoValsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola Nr. 4 4. §) izvērtēja Aigas Veckalnes apkopotos ieteikumus “Iekļaujošas valodas ceļvedis” un secināja, ka:
Lasīt visu...

21

Sāga par nogriezto ausi

FotoDomāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza ausi, iegrūžot to šim mutē. Šobrīd, kad pašmājās emocijas ir noplakušas, pievēršoties citiem asinsdarbiem uz grēcīgās zemītes, šo notikumu var mierīgāk izanalizēt. Uzreiz gribu pateikt, ka nekādu līdzjūtību pret jebkuriem teroristiem, lai kādi motīvi viņus nevadītu vai kādas sakrālas idejas šie nepaustu, es neizjūtu.
Lasīt visu...

15

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

FotoEs zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī jūs, vecās bekas no Latvijas Radio redakcionālās padomes, cik smagu profesiju, cik grūtu darbu esam izvēlējušies. Otru senāko amatu pasaulē.
Lasīt visu...

21

No strupceļa uz atdzimšanu

FotoDraugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka ir sasniegts zemākais punkts valsts politikā. Tas, kā darbojas valdošie politiskie spēki, ne mazākajā mērā nepietuvojas nacionālisma pamatprincipiem. Liberālajā valsts politikā nevalda latvisks gars – šķiet, ka tajā gara nav vispār. Vien dreifējošs kuģis, ko saēd sarkanie sociālistu ķirmji un ko draud nogremdēt Austrumu skarbie vēji. Un tomēr – mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā!
Lasīt visu...

21

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

FotoPēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par iekšzemes kopprodukta uz vienu iedzīvotāju pieaugumu, salīdzinot ar 1995. gadu. Pasaules Bankas dati). Tas ir iespaidīgs labklājības pieaugums. Taču šo sasniegumu aizēno mūsu ilgstoša atpalicība no kaimiņiem, neskatoties uz diezgan līdzīgām starta pozīcijām. Problēma nav tikai zemajos ienākumos. Kā to trāpīgi ievērojis ASV vēstnieks Latvijā, šodienas ģeopolitiskajā situācijā būtiska atpalicība no kaimiņiem arī ir nopietns drošības risks.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...