Pievienotajā erkānšāviņā - tvītā ir lasāms ļoti populārs un izplatīts mīts. Kaut patiesībā ir no sērijas "Paldies Šleseram par Rimi". Komunistu propagandas mašīna pieraksta Marksam gūzmu sociālu pārmaiņu. Patiesībā tās eksistēja un attīstījās arī bez Marksa. Un vislabāk valstīs, kur sociāldemokrāti atteicās no toksiskajām Marksa dogmām.
Valstīs, kur tika burtiski realizētas viņa idejas, tika detonēts masu terors, bet ekonomika sabruka, bankrotēja. Bez izņēmumiem. Marksa teoriju pētnieki norāda, ka Ļeņins, Staļins un viņa sekotāji "neizkropļoja" viņa mācības, - patiesībā centās realizēt ļoti precīzi.
Marksa popularitāti savulaik radīja boļševiku propagandas mašīnērija, jo vajadzēja radīt ideoloģiju, kas vēlāk tika pārvērsta par kultu. Vēlāk to mērķtiecīgi padarīja par erzac jeb laicīgo reliģiju.
Tas arī padarīja Marksu, kurš sākotnēji bija redzams, bet tikai viens no vairākiem 19. gadsimta sociālajiem domātājiem, par kulta personību. Protams, viņam tika pierakstītas visas labās un galvenās sociālās vienlīdzības idejas, nekritiski noklusējot, ka tās attīstījās arī valstīs, kuras nesekoja Marksa dogmām un izvēlējās citu domātāju līdzīgas idejas.
Paradoksāli, ka Marksa kulta veidošanās piedalījās arī tūkstošiem Aukstā kara "sovjetologu”, kuri pētīja PSRS un citu marksistu režīma fenomenu un, protams, studēja Marksu. Kā jau akadēmiski cilvēki viņi izcēla arī viņa labās idejas. Bet šī kārtējā fokusēšanās uz viņa personību vēl vairāk attīstīja mītu par Marksu kā "galveno" sociālo domātāju.
Bet tas nekādi neatceļ traģisko faktu, ka marksisms kopumā detonēja XX gadsimta asins jūras – civilizācijas vēsturē nekad agrāk nepieredzētas. Un tas arī neatceļ faktu, ka bez Marksa 19. gadsimtā bija virkne citu sociālo domātāju un pie mūsdienu labklājības valstu modeļa daudzas sabiedrības nonāca arī bez marksisma. Iztiekot bez masu terora, slepkavībām, vergu nometnēm, "orveliska" murgu totalitārisma.
Mūsdienās pavirši vēstures "speciālisti", neizprotot laika kontekstu, plašāku skatījumu, turpina uzturēt totalitārā komunistu režīma mākslīgi radīto, tīši uzpūsto mītu par Marksu kā "galveno" sociālo pārmaiņu dzinējspēku. Viņi aicina mūs iet pāri pa laipu ar aizsietām acīm.