Mediji faktiski nepievērsa uzmanību faktam, ka Saeimas Juridiskā komisija izskatīšanai otrajā, galīgajā, lasījumā atbalstīja grozījumus Maksātnespējas likumā, kas paredz līdz nākamā gada 1.martam pārcelt tā dēvētā nolikto atslēgu principa ieviešanu, līdz tam laikam atrodot risinājumu kredītu pieejamībai jaunajām ģimenēm.
Pavisam noklusēts palika vēl nozīmīgāks fakts - pēdējā brīdī tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs iesniedza, un komisija (ar NA un SC balsīm) atbalstīja priekšlikumu, ka tiek atliktas visas normas, izņemot 155. pantu, kurš paredz, ka parādnieki caur maksātnespējas procesu tiek cauri ļoti ātri - caurmērā gada laikā.
Šāda histēriska rīcība ir kārtējais apliecinājums NA politbiznesa interesēm, kuras pēdējā laikā tiek īpaši plaši atspoguļotas. Kā liecina maksātnespējas administratoru vidē runātais, virkne ietekmīgu un turīgu ļaužu, kuru plānos neietilpst segt savus nodokļu un kredītu parādus, jau sagatavojuši savus maksātnespējas pieteikumus un bijuši ļoti satraukti, ka viņiem labvēlīgā norma varētu tikt atlikta kaut uz diviem mēnešiem. Arī administratori to ļoti gaida, jo uzņēmumu maksātnespējas "iet uz beigām", tagad cerība uz lielāku plūsmu no privātpersonu "biezā gala".
Mani kā vērotāju šokē, ka 1) pretēji solījumiem mazināt nevienlīdzību likumdevējs tik vieglu roku var pārcelt turīgo spekulantu problēmas uz jauno ģimeņu pleciem; 2) pretēji solījumiem vairot tiesiskumu un "pieskatīt nacionāļu draudzību ar administratoriem", notiek brutāla šauras grupas interešu lobēšana.
Esmu saistīts ar finanšu sektoru un zinu par šīs likumdošanas sekām: pārsimt cilvēku iespēja tikt vaļā no nevēlamām saistībām tiek iemainīta pret normālu kreditēšanas vidi, kas tik kritiski nepieciešama gan mazā un vidējā biznesa attīstībai, gan jauno ģimeņu iespējai iegādāties mājokli - tas ir viens no galvenajiem faktoriem, lai ģimene lemtu par palikšanu Latvijā un ģimenes pieaugumu.
Citiem vārdiem - ja NA lobētais izņēmums tiek pieņemts, tad visi centieni likumdošanu pilnveidot ir bezjēdzīgi, jo tieši saīsinātie termiņi ir nozīmīgākā komponente tā dēvētajā "nolikto atslēgu principā".
Zinot, ka galīgais balsojums Saeimā ir jau rīt, aicinu rīkoties šādu politbiznesa diktētu kļūdu nepieļaušanai.