Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Brīnumi mēdzot notikt, sevišķi pirms Ziemassvētkiem, taču tas pilnīgi droši nav airBaltic gadījums. Satiksmes ministram laikus jādomā, kā jau tagad sagatavot savu kolēģi no Finanšu ministrijas 200 miljonu eiro airBaltic glābšanas operācijai nākošā gada vasarā, kad būs jāizpērk obligācijas.

airBaltic valdes priekšsēdētājam Martinam Gausam varētu būt taisnība, un airBaltic varētu pabeigt 2023. gadu ar apmēram desmit miljonu eiro peļņu, ja vien nebūs negatīvas ietekmes no valūtas kursu svārstības. Taču šeit ir jāpiebilst, ka panākumu atslēga šim gadam slēpjas spējā sarunāt ar lidmašīnu vai dzinēju ražotājiem kompensācijas par radītajiem zaudējumiem. No uzņēmuma trešā ceturkšņa pārskata noprotams, ka dzinēju radītās problēmas nav atrisinātas un galu tām vēl neredz. Citiem vārdiem sakot, airBaltic ir vienkārši iegrābies.

Pirmajā pusgadā uzņēmums tika saņēmis 45 miljonus eiro kompensācijās, un par 3. ceturksni oktobrī ir parakstīta vienošanās vēl par 22 miljonu eiro lielām kompensācijām. Ja par šī gada pirmajiem deviņiem mēnešiem ir nopelnīti 9,6 miljoni eiro, tad kompensācijās kopā būs saņemti jau 67 miljoni eiro. Tāpat ceturkšņa pārskatā ir norādīts, ka problēmu ar rezerves daļām dēļ 3. ceturkšņa laikā vidēji 8,4 (20%!!!) lidmašīnas ir palikušas uz zemes un gaidījušas remontu. Šo lidmašīnu vietā airBaltic ir bijis spiests nomāt lidmašīnas no citām kompānijām, kas radīja papildu izmaksas.

Tā ir arī atbilde uz jautājumu, cik ekonomiskas un ekspluatācijā lētas (patērē maz degvielas) ir Gausa slavētās lidmašīnas. Salīdzinājumam - degvielai deviņos mēnešos ir iztērēti 113 miljoni eiro. Kāda jēga no degvielas ekonomijas, ja papildu remonta izmaksas pārniedz degvielas izmaksu ekonomiju. Tāpēc nav saprotama vēlme un arī entuziasms, ar kādu Gauss grib pirkt vēl 20 vai pat 50 lidmašīnas.

Ja finansiāli veiksmīgās Emirates Airline prezidents Tims Klarks paziņoja, ka nepirks Airbus lidmašīnas, kamēr netiks atrisināta problēma ar dzinējiem, finansiāli nesekmīgās valsts kompānijas airBaltic vadītājs Gauss saka: mēs pirksim vēl. Divi biznesa lēmumi, divas aviokompānijas, divi to vadītāji, un katram savs finanšu sniegums.

Ja skatāmies tīri uz finanšu rezultātiem, tad 3. ceturksnī atbilstoši IFRS standartiem sagatavotā peļņas/zaudējumu aprēķina rezultāts ir zaudējumi 5,48 miljoni eiro. Deviņu mēnešu rezultāts ir peļņa 9,1 miljoni eiro. Ir labi, ka uzņēmums ir atgriezies pie peļņas rādītājiem, taču šādi peļņas rādītāji uzņēmumu knapi spēj uzturēt pie dzīvības un nedod iespēju cerēt atmaksāt jebkādus parādus. Turklāt šī gada pirmajos deviņos mēnešos airBaltic nav spējis nodrošināt pozitīvu naudas plūsmu, kas ir samazinājusies par 4,3 miljoniem eiro. airBaltic tas varbūt nav daudz, taču šeit svarīga ir tendence.

Pirmo reizi airBaltic finanšu pārskatā parādās šaubas par spēju izpirkt obligācijas. Tā kā valsts uzņēmuma airBaltic vadība nerespektē valsts valodu, tad pārskats ir sagatavots tikai angļu valodā. Lai man nepārmestu nepareizu skaidrojumu, tad iekopēju no ceturkšņa pārskata atbilstošo sadaļu.

"GOING CONCERN

The management believes that the use of going concern principle is appropriate for the next 12 months. airBaltic’s EUR 200 million Eurobond is due in July of 2024. In management's view there are several potential ways to refinance this bond and the management has engaged with advisors to evaluate the following options:

Private debt refinancing. Several options have been presented to the airline during early Q4 of 2023 and the airline is engaged in active exploration of these options. If any of the private debt options are deemed suitable for airBaltic, such financing could become available as early as January of 2024,

In addition, airBaltic and its advisors are in active dialogue with a range of banks regarding public debt market alternativ-es. Should these markets indicate a more positive outlook than in Q3 of 2023, airBaltic may decide to approach the public debt markets during H1 2024,

The airline can also engage its shareholders (including the controlling shareholder) regarding any of the above options to provide financing on market terms."

Ja uzņēmums nespēj ģenerēt pozitīvu naudas plūsmu, ja tā saistības par 72 miljoniem eiro pārsniedz aktīvu vērtību un nekāda ķīla nav iespējama, tad katrs, kurš kaut reizi ir mēģinājis/saņēmis kredītu bankā, saprot, ka muļķu nav un kredīts nav iespējams. Pārdot jaunas obligācijas arī maz ticams, un, ja arī izdotos, tās būtu fantastiski dārgas. Tāpēc atliek tikai valsts budžets. Valsts budžeta finansējuma iespējas gan ir politkorekti ieliktas kā trešā iespēja. Diemžēl ticamākā.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Šprotes nepieņems cūku labturības prasības

FotoJa kādam ir klusas aizdomas, ka mēs te sēdēsim un gaidīsim vēl vienu okupāciju – jums ir jālasa tālāk. Ja kāds domā, ka virsrakstā pieminētais dzīvnieks ir nacionālā naida kurināšana – lasiet, lasiet… Starp citu, likums par cūku labturības prasībām ik pa laikam tiek pilnveidots. Meklējiet rakstos. Kas attiecas uz šprotēm – tās ar cūkām kopā neiet ne pēc dzīvesveida, ne pēc garšas. Un jūs labi saprotat, ko šo rindu autors ar to ir domājis.
Lasīt visu...

6

Ja reiz prezidents dod „mājienu ar mietu”, tad mēs, protams, atvainosimies

FotoLsm.lv 24.februārī Ukrainas kara gadadienā savā komiksu sadaļā publicēja autores Gundegas Evelones "Cūku komiksu" ar nosaukumu "Ukrainai ir jāuzvar". Šie komiksi ir zīmējumi par aktuālo Latvijā un pasaulē. Komiksam ir sava "cūku" izcelsmes leģenda, kas atrodama pie katra jaunākā komiksa. Faktiski cūka komiksā var būt ikviens no mums. 
Lasīt visu...

21

Izglītības reforma kā valsts pārvaldes vājuma spoguļattēls

FotoProblēmas VAS “Pasažieru vilciens” darbībā un neauglīgās diskusijas par skolu reformu kārtējo reizi apliecina valsts izpildu varas ieslīgšanu pamatīgā attīstības krīzē, taču šis fakts netiek īsti pat atzīts. Līdz ar to iztrūkst kritiskas analīzes.
Lasīt visu...

21

Vai birokrāts - mūsu kungs?

FotoDomājams, katram no iedzīvotājiem kādreiz ir iezibsnījusi doma, kāpēc ir jāmaksā nodokļi? Nodokļu maksāšanas jēga būtībā ir savākt resursus tajās nozarēs, kas prasa lielus ieguldījumus. Ne velti nodokļus vispirms sāka maksāt tur, kur bija lieli apūdeņošanas darbi. Piemēram, izveidoja dambi, lai palu laikos neapplūstu lauksaimniecības zemes.
Lasīt visu...

21

Nepieciešamais ļaunums – 2. daļa: derīgie idioti un jātnieki bez galvas

FotoĻenins aktīvākos fanus partijas iekšējās sarunās nekautrējoties mēdza saukt par noderīgajiem idiotiem - poļeznije idioti
Lasīt visu...

21

Karš kibertelpā

FotoKrievijas Ārējās izlūkošanas dienests (SVR) ir izmantojis ievainojamību, kas tika atklāta 2023. gada sākumā populārā Čehijas programmatūras giganta “JetBrains” produktā.
Lasīt visu...

21

Gauss – kas viņš ir? Vairāk Ostaps Benders vai Maikls O’Līrijs?

FotoPatiesības mirklis par airBaltic spējām segt obligāciju saistības arvien tuvāk. Attiecīgi arī Gausa retorika arvien nepārliecinošāka un sabiedrības uzmanība saasinātāka.
Lasīt visu...

21

Ak, eglīte...

FotoPēdējās darbdienās pirms Ziemassvētkiem netālu no manām mājām parādījās trīs hektāru kailcirte egļu mežā vietā, kur to galīgi nebiju gaidījis. Līdz likumā noteiktajam galvenās cirtes vecumam šim mežam bija jāaug vēl vairāk nekā 20 gadus, un, kā liecina Valsts meža dienesta dati, arī galvenās cirtes caurmērs (t.i., koku resnums), kas ļautu mežu nocirst ātrāk, vēl nebija sasniegts. Tātad skaidrs, ka šeit veikta sanitārā cirte[1] vai rekonstruktīvā cirte[2]. Tātad mežs nocirsts tāpēc, ka atzīts par bojātu vai neproduktīvu.
Lasīt visu...

12

Tramps esot atkal ko sliktu pateicis. Iespējams. Tomēr - kas notiek Latvijā?!

FotoKatrā valstī ir "stratēģiski svarīgas" jomas. Diemžēl, vērtējot savus kolēģus, ārstus un viņu absolūti toleranto attieksmi pret resertifikācijas procedūru, kas mūsu "de iure" demokrātiskajā valstī gadiem ilgi nav saprotama ne loģiski, ne tiesiski, var secināt, ka liberālās demokrātijas (vai tomēr maskēta totalitārisma) idejas ir pārņēmušas pat mūsu tautas it kā kritiski domājošo daļu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Saeimas deputāti pamazām sāk kaut ko nojaust

Redzot grūti un ļoti dārgi risināmo problēmu apjomu Satiksmes ministrijā, deputāti beidzot nonāca pie atskārsmes, ka ir stipri nokavējuši...

Foto

Nu nevarēja jau cerēt, ka Latvija nesaķers šo „progresīvo” infekciju, bet gan jau pāries arī tā

Bet, klau, esot tādi "progresīvie". Cik lasu soctīklos, tādas sniegpārslas,...

Foto

„Vienotība” ir kā gangrēna uz kādas no ekstremitātēm, kas ir jāamputē, atdalot to no ķermeņa - tautas

Politiskā komunikācija ļoti ietekmē sabiedrības viedokļus un uztveri. Kas...

Foto

Par jaunā „Rail Baltica” dzelzceļa tilta būvniecību: naudas nav, taču būvējam!

Vismaz uzbūvēsim trīs labā krasta balstus ar laidumiem, un tad jau redzēs, varbūt pat saimniecībā...

Foto

"Latvijas pasta" nesmukumi, jeb Linkaita saimniekošanas rezultāti Satiksmes ministrijā nebeidz pārsteigt

Nule pēc virknes skandālu atkāpās "Latvijas pasta" padome. Tā tam arī vajadzēja būt, taču kurš...

Foto

Krievu latvieši, nevis Latvijas krievi: latvietībai jākļūst par lipīgu, pievilcīgu zīmolu

Raksta beigās piedāvāšu neizmantot "Latvijas krievu" vai "Latvijas ukraiņu" terminus, kad runājam par Latvijas pilsoņiem....

Foto

Viss ir lieliski, tikai neprasiet mums neko par tiem 200 miljoniem eiro, ko mums vasarā atkal vajadzēs no nodokļu maksātāju kabatas!

Apkopojot 2023.gada nozīmīgākos statistikas datus...

Foto

Dzintars izēd Kiršteinu - un kas tālāk?

Vēl tikai slinkais nav uzrakstījis par Aleksandra Kiršteina izlingošanu no pašpasludinātās nacionālās apvienības (NA). Iespraudīšu arī savus ķešā aizķērušos...

Foto

Kāpēc LTV nespēj un nevēlas raidījumus organizēt efektīvi un operatīvi?

Latvijas televīzija aktīvi jau vairākas dienas reklamē 6.februāra raidījumu ar konkrēta "viesa" piedalīšanos. Viņš nav izcils zinātnieks,...

Foto

"Pasažieru vilciena" valde atrod "pārmijniekus"

Izcils „ViVi” valdes paziņojums! Tikai vienā teikumā ir izdevies pierādīt visu savu nekompetenci. AS "Pasažieru vilciens" jaunajai padomei laikam vairs nebūtu...

Foto

Briškena politiskās bezatbildības un profesionālās nespējas dēļ ir apdraudēta turpmākā Latvijas reģionu ekonomiskā attīstība

Nacionālā apvienība (NA) rosina izteikt neuzticību satiksmes ministram Kasparam Briškenam (Progresīvie), to...

Foto

Re, cik smuki es varu izteikties arī par skolu slēgšanu (bet tās vienalga tiks slēgtas)

Skola ir kas vairāk par ēku pagasta vai pilsētas vidū. Diskusijām...

Foto

Ja iedzīvotājiem jāgatavo sava 72 stundu soma, tad sabiedrība grib redzēt, kā savu “somu” kārto valsts

72 stundu soma un klausies radio! Mani šis nemierina. Ne...

Foto

Gulags pie apvāršņa

Krievijas Valsts domes valdošās frakcijas “Vienotā Krievija” deputāts ar ģenerāļa uzplečiem Andrejs Guruļovs neslēpj, ka jāatjauno gulaga tipa nometnes, lai tie, kas iekšzemē...

Foto

Skola, kurai paveicās

Varbūt zinošie apzinās, ka tuvojas kas neizbēgams, un tāpēc, laikus atkāpjoties, tiek "dedzināti tilti", vien žēl, ka šīs ugunis mums tiek pasniegtas kā nepieciešamība mūsu tumsonības...

Foto

Pilnmēness mistērijas

To, ka Mēnesim ir ietekme uz planētas Zemes dzīvi un arī cilvēku psihi, mūsu senči tika pamanījuši jau sen. Latvijā dzīvojošiem ir it sevišķi...

Foto

Svarīgi nekļūt atkarīgiem no svešas žēlastības!

Ir kāds vēsturisks janvāra datums, kuru parasti aizēno gan barikāžu laiks, gan, mazliet mazāk, arī 13.janvāra nemieri. Gan nesenie, gan...

Foto

Par atbildību pašreizējā haosa un nebūšanu sakarā pasažieru vilcienu satiksmē

Tā kā 15 gadus nostrādāju VAS "Latvijas dzelzceļš" atbildīgā amatā, tad man ir gana daudz pieredzes...

Foto

Krišjānis Kariņš kļūst par apkaunojumu Latvijas politikai un arī savai partijai

Saeimas deputātu grupas vizīte Ķīnā un Krievijas graudu tranzīts caur Latviju pēdējās nedēļās ir politiskās...

Foto

Atkal

Atkal zobens pacēlies pār dažām skolām, šoreiz Kurzemes pusē. Aizķēra, jo vienā no tām savlaik esmu strādājusi. Laikam vēršot ciet. Nē, vēl jau nekas neesot...

Foto

Īss komentārs par uzņēmēja Guntara Vītola izteikto viedokli “airBaltic” un tā nulles vērtības sakarā

Viss ir pareizi, un žetons Guntaram par drosmi, tikai jebkuram cilvēkam, kuram...

Foto

Kas mums pieder?

Valsts esot mēs, mēs esot bagāti - mums pieder meži, vien koku cenas mums ir augstākas kā Norvēģijā un Zviedrijā, mums pieder spēkstacijas,...

Foto

Vienu sabiedrisko mediju mums būs daudz vienkāršāk kontrolēt un komandēt nekā divus!

Ceturtdien Saeimā galīgajā lasījumā gandrīz vienprātīgi atbalstīja Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas apvienošanu no...

Foto

Tā kā KNAB Straume ir piebarots, Kariņš bez bažām var par nodokļu maksātāju naudu doties priekšvēlēšanu braucienā uz Valmieru

2024. gada 17. janvārī ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš dosies reģionālajā...