Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Kaut kā ir sanācis, ka dažu dienu laikā esmu kļuvis par vienu no lielākajiem cūkkopības speciālistiem valstī. Pārnestā nozīmē, protams. Tas nebija domāts speciāli, taču cilvēki to pamanīja. Kas nepamanīja – nav svarīgi, jo tās jau tikai cūkas. Vien teikšu, kā bija – cūku jautājums viņdien pat tika aiznests līdz Saeimas darba kārtībai, kas katru dienu nenotiek. Tas nav noticis, piemēram, ar mērkaķiem un ēzeļiem, arī surikāti nav tikuši pagodināti.

Latvijā ir cilvēku grupa, kas diezgan slikti prot latviešu valodu, bet ļoti labi tulko no latviešu valodas uz latviešu valodu. Tā viņi iztulkoja kādu rakstu, kur pamatā bija skaidra ideja – ja cilvēki cūkojas, tad viņi ir cūkas. Kāpēc šie tulki bija izdomājuši, ka cūku jautājums norāda tieši uz viņiem – nezinu. Varbūt tā ir viņu dzīves pieredze, aicinājums, pārliecība, varbūt tikums, iespējams – gēni…

Man ir pamatotas aizdomas, ka 17. janvāris varētu būt viņu svētā orģija, jo tad tiek svinēta cūku aizbildņu diena. Taču šo neesmu pārbaudījis, tāpēc jau iepriekš atvainojos. Atvainojos gan cūkām, gan tulkiem, gan viņu aizbildņiem. Starp citu, latviešiem par cūkām ir tāds sakāmvārds – pati cūka maisu plēš, pati kviec… Un šo es attiecinu uz vienu no Saeimas deputātu frakcijām, kas ļoti labi iemācījušies spēlēt dažādus meldiņus uz sava aizgalda sivēnu ribiņām, šņukuriem un gredzenotajiem astes galiem. Šo uzrakstīju, lai tulkiem atkal būtu darbs. Tālāk – bez tulkojuma.

Okupācijas sekas nevar nokopt vienā dienā, gadā vai – pat desmitgadē. Cilvēki, kas uzauga pirmajā Latvijas neatkarības laikā, uzreiz saprata, cik svarīgi ir tikt prom no guberņās piekoptā slinkuma un nevīžības. Mūsu ļaudis tamdēļ pat svinamās dienas pārskatīja – lai darba tikumam un labklājībai tolaik iedotu citu ieelpu un spēku. Pēc tam gan padomju vara nāca ar savu atpogāto bikšu priekšu – mācīja visiem dzert, zagt un melot.

Kāpēc mēs tos laikus saucam par krievu laikiem? Tāpēc, ka tas viss notika krievu valodā. Nevajag izlikties, ka pārkrievošana kā politika nenotika, ka tā – tāda sadzīves liga. Nē, pārkrievošana Latvijā notika pēc plāna, ar vērienu. Pašiem krieviem to grūti saprast, jo viņus jau neviens nepārkrievoja. Bet mēs, latvieši, to saprotam – tāpēc nevajag mums stāstīt, ko patiesībā sarkanie lupatlaši bija ar to visu toreiz domājuši.

Neviens latvietis nekad nav teicis, ka mēs te tagad kādu taisāmies pārlatviskot. Neviens! Mēs sakām – te ir Latvija, te runā latviešu valodā. Tā ir, un tā būs!

Ja šo vienkāršo domu kāds sauc par etnisko naidu, tad lai atļauj mana datora klaviatūra – šie cilvēki nav gājuši skolā. Vai arī – viņi uzauga starp cūkām. Tā kā vienreiz jau cūkām atvainojos, tad nebūtu labi atkārtoties. Tātad – atliek tikai skola.

Ja kāds domā, ka Latvijā mazākumtautību skolas būs tas ceļš, kas stiprinās mūsu valsti kopumā, tad diemžēl jāatzīst – šis eksperiments nav izdevies. Un te pie vainas nebūs tās citas mazākās tautas ar lielajām mutēm un sarkanajām smadzenēm – latvieši paši šo kārtību izveidoja, paši arī atbildēs, paši – kārtos. Kam nepatīk slaucīt istabu – neviens nespiež. Vienīgi, kad istaba atkal būs tīra – mēs palūgsim noslaucīt kājas pie lieveņa, kā tas ir pieņemts kārtīgās mājās. Iespējams, mēs arī palūgsim nekāpt ar kājām uz tualetes poda malām – bet tie jau būs daži gadījumi, tā vairs nav masveidība, ko mums četrdesmitajā uzdāvināja kultūras tuvināšanās biedrība ar PSRS tautām.

Ko mēs prasīsim? Atcerēties, ka pirms tam te bija tādi salašņas, kas laida debesīs kosmosa kuģus, bet tualetes papīru vēl nezināja. Tādi, kas zeķu vietā ap kāju tina avīzes un kotletes ēda ar karoti… Mēs tos laikus gribam aizmirst, tā nebija mūsu vara. Tā bija okupācija. Skaidrs, ka tā nebija arī krievu vara, bet – tie laiki nāca ar krievu valodu un tāpēc tādas atmiņas, asociācijas.

Grūti saprast? Sāciet pierast. Pieradīsiet. Mums visiem kopā vajadzēs katru gadu pieminēt tos nevainīgo cilvēku tūkstošus, ko lupatlaši un utainie izsūtīja uz Sibīriju vai nogalināja. Kas ir lupatlaši – jau noskaidrojām. Ja domas dalās par utīm – iesaku jau tagad mācīties tās dziesmas vārdus, kas sākas ar “Mēs sitīsim tos…”. Mēs noteikti vienmēr prasīsim cieņu pret Latvijas brīvības cīņās kritušajiem, un – tas nenotika četrdesmit piektā gada 9. maijā…

Agrāk vai vēlāk mēs visi – arī tie, kas būs iemācījušies noslaucīt kājas pie druvīm – saskaitīsim to kaitējumu, ko mums nodarīja PSRS jeb tagadējā Krievija – kā tā nožēlojamā komunistiskā vājprāta mantiniece. Tas nebūs grūts aprēķins, jo lielākā daļa no darba jau paveikta.

Mēs zinām, ko Latvijai maksāja padomju okupācija. Būs jāatlīdzina neatkarīgi no vectēvu vai vecvectēvu frontes atmiņu albumiem, neatkarīgi no ordeņiem un nozīmītēm, kas tika saņemtas par šaušanu, dedzināšanu, izvarošanu.

Neatkarīgi no tā, vai jūs esat pareizi ticīgs vai nepareizi uztverts, vai greizi audzināts – mēs visi būsim kopā šajā prasībā par Latviju! Tieši tā kā rakstīts – PAR LATVIJU. Un, ja jūsējā ir Krima un tas tiek apgalvots krievu valodā, tad ziniet – jūs Latvijā nekad nebūsiet kā mājās. Tāpat kā Latviju par mājām nesauks tie, kas grib kaut ko atkārtot Berlīnes virzienā. Šeit nav jūsu vieta, neplātieties! Tas ir tieši tik elementāri kā noslaucīt pie svešām druvīm savus dubļainos zābakus. Bet, ja jums ir doma, ka jūsu zābaki būs Latvijā uz galda, – brauciet prom. Šeit tā nedara.

Ko vēl noteikti vajag pateikt? Nevajag piesegties ar žīdiem – kā to kāda grupa darīja viņdien Saeimā, stāstot, ka šo rindu autors ir aizvainojis krievu un ebreju bērnus. Latvijas vēsturē žīdu kārti pret Latviju ir izmantojuši gan fašisti, gan rašisti un, starp citu, arī paši žīdi. Mēs saprotam, ko nozīmē nelaime, mēs apzināmies arī traģēdijas mērogus, ja runājam par genocīdu vai holokaustu, bet mēs nekad nebūsim tie, kas traģēdiju izmantos kā veikalu, kā iemeslu, lai tirgotos, lai apsaukātos, sajustos pārāki, šantažētu, draudētu…

Mums pietiks pacietības, lai to visu izstāstītu vēlreiz, paskaidrotu, bet – negaidiet no mums iecietību, ja esat nolēmuši mums slaidi uzspļaut. Tieši tāpat kā pieņemiet, ka šajā robežas pusē netiks vairs bučots neviens ienaidnieka tanks vai karavīrs – kā tas vēsturiski vienreiz sanāca… Ja jums to līdz šim neviens nav pateicis, tad tagad jūs to zināt un – padodiet tālāk.

Nevajag tēlot un izlikties, ka nesaprotat, par ko ir runa. Jo, ja kaut kāda – jebkāda! – armija nāks no Maskavas puses, mēs nebūsim viesmīlīgi. Tas ir elementāri. Šeit nebūs arī nekādu latvijiešu, ja cerat, ka jūs kaut kā pa maliņu, kaut kā aiz muguras – kā nodevēji, kā slikti cilvēki. Vai nu kopā ar mums, vai – bez galdauta…

Iespējams, ka viena daļa no jums pēc šim rindām atkal rakstīs vēstules mūsu valsts dienestiem, deputātiem, saviem Kremļa dieviem ar domu, ka kaut kāds starpnacionāls naids atkal ir palaidies pa vējam. Ietetovējiet sev jebkurā brīvā vietā – nav vērts… Noticiet: Latvijā ir izaugusi paaudze, kas ļoti labi zina, kas ir Latvijas intereses, kas ir Latvijas valsts. Un aug jau nākamās… Mēs varbūt esam maza tauta, bet nekādā gadījumā – vāja… Kam es to stāstu? Tulkiem…

Rakstu arī tiem, kas vēl nav atvainojušies par visām tām preteklībām, ko kāda vara šeit uz vietas paveica piecdesmit gados un kas šeit aiz sevis atstāja iedomu pārņemtus pamatšķiras stulbeņus, kas kaut ko gaida… Negaidiet! Atvainojieties un sāciet vienkārši dzīvot. Kā cilvēki. Kā latvieši. Jo ātrāk sāksiet šeit dzīvot kā latvieši, jo vairāk skaistu brīžu piedzīvosiet, ko nevajadzēs nožēlot.

Šeit ir Latvija.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Šprotes nepieņems cūku labturības prasības

FotoJa kādam ir klusas aizdomas, ka mēs te sēdēsim un gaidīsim vēl vienu okupāciju – jums ir jālasa tālāk. Ja kāds domā, ka virsrakstā pieminētais dzīvnieks ir nacionālā naida kurināšana – lasiet, lasiet… Starp citu, likums par cūku labturības prasībām ik pa laikam tiek pilnveidots. Meklējiet rakstos. Kas attiecas uz šprotēm – tās ar cūkām kopā neiet ne pēc dzīvesveida, ne pēc garšas. Un jūs labi saprotat, ko šo rindu autors ar to ir domājis.
Lasīt visu...

6

Ja reiz prezidents dod „mājienu ar mietu”, tad mēs, protams, atvainosimies

FotoLsm.lv 24.februārī Ukrainas kara gadadienā savā komiksu sadaļā publicēja autores Gundegas Evelones "Cūku komiksu" ar nosaukumu "Ukrainai ir jāuzvar". Šie komiksi ir zīmējumi par aktuālo Latvijā un pasaulē. Komiksam ir sava "cūku" izcelsmes leģenda, kas atrodama pie katra jaunākā komiksa. Faktiski cūka komiksā var būt ikviens no mums. 
Lasīt visu...

21

Izglītības reforma kā valsts pārvaldes vājuma spoguļattēls

FotoProblēmas VAS “Pasažieru vilciens” darbībā un neauglīgās diskusijas par skolu reformu kārtējo reizi apliecina valsts izpildu varas ieslīgšanu pamatīgā attīstības krīzē, taču šis fakts netiek īsti pat atzīts. Līdz ar to iztrūkst kritiskas analīzes.
Lasīt visu...

21

Vai birokrāts - mūsu kungs?

FotoDomājams, katram no iedzīvotājiem kādreiz ir iezibsnījusi doma, kāpēc ir jāmaksā nodokļi? Nodokļu maksāšanas jēga būtībā ir savākt resursus tajās nozarēs, kas prasa lielus ieguldījumus. Ne velti nodokļus vispirms sāka maksāt tur, kur bija lieli apūdeņošanas darbi. Piemēram, izveidoja dambi, lai palu laikos neapplūstu lauksaimniecības zemes.
Lasīt visu...

21

Nepieciešamais ļaunums – 2. daļa: derīgie idioti un jātnieki bez galvas

FotoĻenins aktīvākos fanus partijas iekšējās sarunās nekautrējoties mēdza saukt par noderīgajiem idiotiem - poļeznije idioti
Lasīt visu...

21

Karš kibertelpā

FotoKrievijas Ārējās izlūkošanas dienests (SVR) ir izmantojis ievainojamību, kas tika atklāta 2023. gada sākumā populārā Čehijas programmatūras giganta “JetBrains” produktā.
Lasīt visu...

21

Gauss – kas viņš ir? Vairāk Ostaps Benders vai Maikls O’Līrijs?

FotoPatiesības mirklis par airBaltic spējām segt obligāciju saistības arvien tuvāk. Attiecīgi arī Gausa retorika arvien nepārliecinošāka un sabiedrības uzmanība saasinātāka.
Lasīt visu...

21

Ak, eglīte...

FotoPēdējās darbdienās pirms Ziemassvētkiem netālu no manām mājām parādījās trīs hektāru kailcirte egļu mežā vietā, kur to galīgi nebiju gaidījis. Līdz likumā noteiktajam galvenās cirtes vecumam šim mežam bija jāaug vēl vairāk nekā 20 gadus, un, kā liecina Valsts meža dienesta dati, arī galvenās cirtes caurmērs (t.i., koku resnums), kas ļautu mežu nocirst ātrāk, vēl nebija sasniegts. Tātad skaidrs, ka šeit veikta sanitārā cirte[1] vai rekonstruktīvā cirte[2]. Tātad mežs nocirsts tāpēc, ka atzīts par bojātu vai neproduktīvu.
Lasīt visu...

12

Tramps esot atkal ko sliktu pateicis. Iespējams. Tomēr - kas notiek Latvijā?!

FotoKatrā valstī ir "stratēģiski svarīgas" jomas. Diemžēl, vērtējot savus kolēģus, ārstus un viņu absolūti toleranto attieksmi pret resertifikācijas procedūru, kas mūsu "de iure" demokrātiskajā valstī gadiem ilgi nav saprotama ne loģiski, ne tiesiski, var secināt, ka liberālās demokrātijas (vai tomēr maskēta totalitārisma) idejas ir pārņēmušas pat mūsu tautas it kā kritiski domājošo daļu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Saeimas deputāti pamazām sāk kaut ko nojaust

Redzot grūti un ļoti dārgi risināmo problēmu apjomu Satiksmes ministrijā, deputāti beidzot nonāca pie atskārsmes, ka ir stipri nokavējuši...

Foto

Nu nevarēja jau cerēt, ka Latvija nesaķers šo „progresīvo” infekciju, bet gan jau pāries arī tā

Bet, klau, esot tādi "progresīvie". Cik lasu soctīklos, tādas sniegpārslas,...

Foto

„Vienotība” ir kā gangrēna uz kādas no ekstremitātēm, kas ir jāamputē, atdalot to no ķermeņa - tautas

Politiskā komunikācija ļoti ietekmē sabiedrības viedokļus un uztveri. Kas...

Foto

Par jaunā „Rail Baltica” dzelzceļa tilta būvniecību: naudas nav, taču būvējam!

Vismaz uzbūvēsim trīs labā krasta balstus ar laidumiem, un tad jau redzēs, varbūt pat saimniecībā...

Foto

"Latvijas pasta" nesmukumi, jeb Linkaita saimniekošanas rezultāti Satiksmes ministrijā nebeidz pārsteigt

Nule pēc virknes skandālu atkāpās "Latvijas pasta" padome. Tā tam arī vajadzēja būt, taču kurš...

Foto

Krievu latvieši, nevis Latvijas krievi: latvietībai jākļūst par lipīgu, pievilcīgu zīmolu

Raksta beigās piedāvāšu neizmantot "Latvijas krievu" vai "Latvijas ukraiņu" terminus, kad runājam par Latvijas pilsoņiem....

Foto

Viss ir lieliski, tikai neprasiet mums neko par tiem 200 miljoniem eiro, ko mums vasarā atkal vajadzēs no nodokļu maksātāju kabatas!

Apkopojot 2023.gada nozīmīgākos statistikas datus...

Foto

Dzintars izēd Kiršteinu - un kas tālāk?

Vēl tikai slinkais nav uzrakstījis par Aleksandra Kiršteina izlingošanu no pašpasludinātās nacionālās apvienības (NA). Iespraudīšu arī savus ķešā aizķērušos...

Foto

Kāpēc LTV nespēj un nevēlas raidījumus organizēt efektīvi un operatīvi?

Latvijas televīzija aktīvi jau vairākas dienas reklamē 6.februāra raidījumu ar konkrēta "viesa" piedalīšanos. Viņš nav izcils zinātnieks,...

Foto

"Pasažieru vilciena" valde atrod "pārmijniekus"

Izcils „ViVi” valdes paziņojums! Tikai vienā teikumā ir izdevies pierādīt visu savu nekompetenci. AS "Pasažieru vilciens" jaunajai padomei laikam vairs nebūtu...

Foto

Briškena politiskās bezatbildības un profesionālās nespējas dēļ ir apdraudēta turpmākā Latvijas reģionu ekonomiskā attīstība

Nacionālā apvienība (NA) rosina izteikt neuzticību satiksmes ministram Kasparam Briškenam (Progresīvie), to...

Foto

Re, cik smuki es varu izteikties arī par skolu slēgšanu (bet tās vienalga tiks slēgtas)

Skola ir kas vairāk par ēku pagasta vai pilsētas vidū. Diskusijām...

Foto

Ja iedzīvotājiem jāgatavo sava 72 stundu soma, tad sabiedrība grib redzēt, kā savu “somu” kārto valsts

72 stundu soma un klausies radio! Mani šis nemierina. Ne...

Foto

Gulags pie apvāršņa

Krievijas Valsts domes valdošās frakcijas “Vienotā Krievija” deputāts ar ģenerāļa uzplečiem Andrejs Guruļovs neslēpj, ka jāatjauno gulaga tipa nometnes, lai tie, kas iekšzemē...

Foto

Skola, kurai paveicās

Varbūt zinošie apzinās, ka tuvojas kas neizbēgams, un tāpēc, laikus atkāpjoties, tiek "dedzināti tilti", vien žēl, ka šīs ugunis mums tiek pasniegtas kā nepieciešamība mūsu tumsonības...

Foto

Pilnmēness mistērijas

To, ka Mēnesim ir ietekme uz planētas Zemes dzīvi un arī cilvēku psihi, mūsu senči tika pamanījuši jau sen. Latvijā dzīvojošiem ir it sevišķi...

Foto

Svarīgi nekļūt atkarīgiem no svešas žēlastības!

Ir kāds vēsturisks janvāra datums, kuru parasti aizēno gan barikāžu laiks, gan, mazliet mazāk, arī 13.janvāra nemieri. Gan nesenie, gan...

Foto

Par atbildību pašreizējā haosa un nebūšanu sakarā pasažieru vilcienu satiksmē

Tā kā 15 gadus nostrādāju VAS "Latvijas dzelzceļš" atbildīgā amatā, tad man ir gana daudz pieredzes...

Foto

Krišjānis Kariņš kļūst par apkaunojumu Latvijas politikai un arī savai partijai

Saeimas deputātu grupas vizīte Ķīnā un Krievijas graudu tranzīts caur Latviju pēdējās nedēļās ir politiskās...

Foto

Atkal

Atkal zobens pacēlies pār dažām skolām, šoreiz Kurzemes pusē. Aizķēra, jo vienā no tām savlaik esmu strādājusi. Laikam vēršot ciet. Nē, vēl jau nekas neesot...

Foto

Īss komentārs par uzņēmēja Guntara Vītola izteikto viedokli “airBaltic” un tā nulles vērtības sakarā

Viss ir pareizi, un žetons Guntaram par drosmi, tikai jebkuram cilvēkam, kuram...

Foto

Kas mums pieder?

Valsts esot mēs, mēs esot bagāti - mums pieder meži, vien koku cenas mums ir augstākas kā Norvēģijā un Zviedrijā, mums pieder spēkstacijas,...

Foto

Vienu sabiedrisko mediju mums būs daudz vienkāršāk kontrolēt un komandēt nekā divus!

Ceturtdien Saeimā galīgajā lasījumā gandrīz vienprātīgi atbalstīja Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas apvienošanu no...

Foto

Tā kā KNAB Straume ir piebarots, Kariņš bez bažām var par nodokļu maksātāju naudu doties priekšvēlēšanu braucienā uz Valmieru

2024. gada 17. janvārī ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš dosies reģionālajā...