Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Komentēt aktuālos cenzūras gadījumus, iestāties par vārda brīvību un skaidrot mākslas funkcijas sabiedrībai ir svarīgi, bet nogurdinoši. Galvenokārt tādēļ, ka savā būtībā tie nemainās, mainās tikai norises vieta, mākslinieka vārds un provokācijas žanrs. Un katra šāda diskusija, lai arī tobrīd nepieciešama kā atbalsts konkrētajam cenzūras upurim, nozīmē atkārtot kultūras vidē lielākoties pašsaprotamas lietas, kuru izskaidrošana plašākai sabiedrībai šķiet vispārējās pamatizglītības, nevis mākslas kritiķa uzdevums.

Turklāt šo stereotipu atspēkošana piešķir tiem plašāku redzamību, publicitāti – nereaģēt nav iespējams, bet katra reakcija kaut kādā mērā leģitimizē cenzora pozīciju un, pat ja tikai uz mirkli, aktualizē domas par to, vai šoreiz tiešām nav bijis "par traku". Ikviena publiska diskusija par šīm tēmām aktivizē nevienlīdzīgas varas attiecības starp cenzoru un cenzūras objektu, jo "aizstāvēšanās", pat ja veiksmīga, tik un tā uz mirkli pārvērš mākslas darbu par upuri, kuram jāapliecina savas tiesības uz pastāvēšanu – proti, tā apliecina, ka cenzora uzdotais jautājums ir pietiekami svarīgs, lai mēs tā atspēkošanai tērētu laiku un enerģiju.

Nogurdinoši ir arī no jauna skaidrot vispārzināmas mākslas patiesības, piemēram, to, ka māksla var iekļaut nepatīkamo, vardarbīgo, seksuālo, to, ka provokācija ir tikpat leģitīma mākslinieciskās izteiksmes pozīcija kā vēlme izcelt skaisto un neparasto, savukārt interesantākā māksla ir daudznozīmīga un kontekstuāla un nav nolasāma pēc formulas 2+2=4. Šo pašsaprotamo lietu atkārtošana un skandalozitātes kultivēšana atstāj ēnā daudzus būtiskākus jautājumus un problēmas, noplicinot intelektuālo līmeni, kādā spriežam par mākslu un kultūru. Ilgtermiņā no šādiem skandāliņiem ieguvējs ir pats autors vai autore (par aizliegtiem" autoriem interese ir noturīgāka, skandāli "ir "ejoša prece" kultūras ekonomikā), savukārt mākslas vide var katartiski patīksmināties par mietpilsoņu sašutumu un spēcīgāk sajust sevi kā "vientiesīgās masas" pretmetu.

Jaunākajā cenzūras piedzīvojumā ir iesaistīts arī politiskais aspekts, jo pret Kristianu Brekti vērsušies tieši Nacionālās apvienības politiķi. Tas nozīmē, ka centienus ierobežot māksliniecisko brīvību šoreiz diktē arī vēlme pēc politiskiem reitingiem, lieliski apzinoties, ka Brekte un jebkas ar viņu saistītais nodrošinās partijai publicitāti, jo mediji naski ziņo par jebko, kas saistīts ar viņa izgājieniem. Cenzūra vēsturiski saistās ar konservatīvo domu un līdz ar radikāli labējo spēku nostiprināšanos pēdējos gados rod jaunas formas. Austrumeiropā un Centrāleiropā tā izpaužas arī kā iejaukšanās institucionālajā pārvaldē, politiskajai varai atlaižot nozīmīgu laikmetīgās mākslas muzeju un institūciju vadītājus un nomainot tos pret paklausīgākiem, bet bieži vien profesionālajās aprindās ne pārāk augstu novērtētiem darbiniekiem, kuri savā līdzšinējā darbībā kultivējuši tradicionāli konservatīvas estētiskās vērtības. Skaļākais gadījums pie mums bija Ogres muzeja darbinieku atlaišana, kas, lai arī pēc mazliet citas inerces, atbalsoja tās pašas labējo spēku cīņas ar mākslas institūcijām, ko piedzīvoja Polija un citas reģiona valstis.

Un runa nav tikai par konkrētā politiskā spēka gaumei un interesei neatbilstoša satura radīšanu par "nodokļu maksātāju naudu" – bailes no mākslas daudznozīmības raksturo teju ikvienu totalitāru un autoritāru iekārtu. To kultūrpolitika pieprasa pozitīvistisku saturu un akadēmiski klasicistisku pseidoreālismu un cenšas iznīdēt jebkādus vēstījumus, kas riskē tikt interpretēti "citādi" vai pat formas un plastisko elementu līmenī apkārtējo realitāti atklāt plašāk un, kas ļaunākais, subjektīvāk un emocionālāk par autoritārā režīma uzstādījumiem. Te var atminēties padomju okupācijas gadus un varas aparāta bailes no modernisma pat mērenās izpausmēs, jo tas, kas nevar tikt kontrolēts, vienmēr sevī ietver sabotāžas riskus.

Bailes no mākslas ir apliecinājums tās spēkam un atklāj grūti pierādāmu, bet intuitīvi sajūtamu saikni starp radošajiem un sociāli politiskajiem procesiem. Konservatīvā vara nemīl individualitāti, pašizpausmi, divējādības, paradoksus un jebko, kas nav melnbalti traktējams – tas, uz ko lielā mērā balstās modernā un laikmetīgā māksla. Ne velti kreisais politiskais diskurss tik cieši saistīts ar laikmetīgo mākslu kā brīvības un progresa simbolu (tiesa, arī šajās attiecībās, sevišķi ekonomiskos kontekstos, iezogas brīvību ierobežojoši aspekti, vairojot patērnieciskumu, "sildot" kapitālismu un neokoloniālisma tradīcijās ekspluatējot mākslas ģeogrāfijas).

Kristians Brekte jau kopš saviem pirmajiem darbiem ir pievērsies eksistenciālām pamattēmām tās galējās izpausmēs – nāvei, vardarbībai, seksualitātei, varai, dažādiem etnogrāfiskiem un (sub)kultūru kopienām specifiskiem vizuāliem kodiem. Asinis, kailums, sāpju atribūti viņa darbos kāpinātā veidā izsaka mums labi pazīstamu pieredzi, kas, gribam to vai ne, caurvij arī nacionālo vēsturi un tās pieminekļus. Brāļu kapos apbedītie atdeva savas dzīvības, ķermeņus, iekšējos orgānus par Latvijas valsti ("Labāk manu galvu ņēma nekā manu tēvu zem`."). Kristians Brekte, filmējot sevi ar dzīvnieka sirdi rokās un sakot "Es mīlu tevi, Latvija", nenorāda ne uz ko tādu, kas jau nepastāv mūsu vēsturē (un diemžēl arī tagadnē).

"TikTok" video mākslinieks ir marķējis kā māksliniecisku performanci, tādēļ tā arī jāuztver kā tēlains vēstījums. Saredzēt Brektes video apgānīšanu un zaimus nozīmē ļoti burtiski tulkot redzamo, ignorējot to, ka mākslas darba semantika ir krietni sarežģītāka par ikdienišķajiem komunikācijas veidiem – tā izmanto stilistiskus paņēmienus, tostarp ironiju, kas burtiski attēlotajam piešķir citu, bieži vien diametrāli pretēju jēgu. Satīras elementi nenozīmē satīru par mākslas darba tēmu vai sižetā izmantotajiem elementiem. Izsmiekls, kā jau daudzos Brektes darbos, ir vērsts pret popkultūru, šajā gadījumā – pret ēdiena gatavošanas šoviem.

Kristians Brekte vairākkārt ir publiski paudis, ka nosoda jebkādu vardarbību, neiecietības, rasu un nacionālā naida kurināšanu. Ar to būtu jāpietiek, lai vardarbības attēlojumu viņa darbos saprastu kā tās nosodījumu, nevis slavinājumu, ja pieturamies pie bināriem "jā/nē", "auksts/silts", "labs/slikts" virziena skaidrojumiem. Rietumu mākslas vēsture ir pārpilna ar vardarbīgiem kristietības sižetiem, mocībām un nežēlību, tie vairāku gadsimtu garumā veido mūsu kultūras centrālo vizuālo kodu, taču pie krusta piesistais Jēzus (kas redzams ne vien baznīcās, bet arī ikdienas priekšmetos) kā simbols vedina uz empātiju un līdzcietību, nevis kristiešu vajāšanu.

Brektes darbi apropriē plašāku kultūras atsauču loku un ir eklektiskāki par klasiskajām Rietumu attēlojuma tradīcijām, bet to inerce skaidrojama ar līdzīgiem, gadsimtiem seniem mākslinieciskajiem rituāliem. Māksla bieži mediē laikmeta noskaņas, sabiedrības noskaņojumu, kolektīvas traumas, un transgresīvi žesti bieži vien seko globālām humānām katastrofām, kad ierastie vārdi un tēli nedarbojas domu un emociju artikulācijai, jo neatbilst tam šausmu un apmulsuma haosam, kas notiek fiziskajā realitātē (jo briesmīgāka pasaule, jo abstraktāka māksla). Absurds, provokācija, neglītais, šausmīgais ir mākslinieciski organiskas reakcijas uz pasaules bojāeju.

NA deputāti, kuri vērsās policijā, acīmredzot netika galā ar pašu pirmo pakāpienu ceļā uz mākslas pieredzi un saskatīja to, ko paši vēlējās, bez jebkādas izpratnes par to, kā funkcionē mākslas darbs. Taču pārcelt šo pašu radīto pārpratumu kriminālprocesa mērogā nozīmē nodarīt pāri ne vien konkrētajam autoram, bet arī apšaubīt ikviena indivīda spriestspēju. Tas nozīmē pieņemt, ka skatītājs nespēj domāt un interpretēt (jo mākslas darbs nav tikai "nolasāms" vai "uztverams", tas iedarbojas, sazarojas un atzarojas daudzos līmeņos). Lai ar kādu iznākumu beigsies konkrētā krimināllieta, ilgtermiņā šādi gadījumi debilizē izpratni par to, kādā veidā mākslas darbos rodas un funkcionē nozīme, vēstījums un saturs, kas, kā jau minēju, nav vienādojams ar burtiski attēloto (šī nav pīpe).

Savdabīgi, ka Valsts policijā ar šo pārpratumu vērsušies pārstāvji no partijas, kas daudzu gadu garumā pārvaldīja Kultūras ministriju, tātad vismaz teorētiski pārzināja aktuālos kultūras procesus. Te gan gribētos norādīt uz vēl kādu īpatnēju paradoksu – pēdējo gadu cenzūras skandālos vienīgais Kultūras ministrijas pārstāvis, kurš paudis nosodījumu cenzoriem, ir NA piederīgais kultūras ministrs Nauris Puntulis, savukārt "Progresīvo" kultūras ministres diemžēl nevienu pašu reizi nav komentējušas vai kritizējušas gadījumus, kad mākslinieciskā un vārda brīvība tikusi ierobežota laikā, kad viņu partija vada Kultūras ministriju (piemēram, gadījumus ar "Cūku komiksu" vai izstādi "Disidents" Stūra mājā, kurā neļāva izstādīt Izraēlas politiku kritizējošu darbu).

Var piekrist Brektes noliedzējiem, ka mākslas brīvība nav visatļautība, bet, pamainot vietām vārdus, visatļautība (jebkā darīšana) nav tas pats, kas mākslinieciskā brīvība, jo brīvību definē iespēja nesekot vispārpieņemtajam, tostarp ilustrējot politiskos uzstādījumus un nacionālistiskus naratīvus. Retoriskas manipulācijas ar valsts likumiem un juridisko terminoloģiju mūs tuvina agresīvām, totalitārām valsts iekārtām, un diemžēl NA patvaļa, iejaukšanās mākslas teritorijā atgādina tos pašus absurdos, antidemokrātiskos procesus, ko ar šausmām vērojam ziņās par ASV politisko virzību, –vispārzināmā, racionālā, demokrātiskā apšaubīšanu un populistiska spiediena izdarīšanu uz teju ikvienu dzīves sfēru, kuras mērķi un funkcionēšanas struktūra neatbilst oligarhu interesēm.

Vēlme kontrolēt mākslu parasti signalizē par vēlmi kontrolēt arī citas dzīves sfēras. Ikviens publisks radošais akts ir mentāla atkailināšanās, tādēļ vēršanās pret māksliniecisko brīvību man bieži vien atgādina tos spriedzes novadīšanas mehānismus, kas raksturīgi vardarbībai pret citām mazāk aizsargātajām sabiedrības grupām, – nespēja kontrolēt apkārtējo sociālo realitāti tiek kompensēta ar vēlmi kontrolēt mākslu un "sodīt" mākslinieku par viņa brīvību, kuras pašiem sodītājiem visbiežāk pietrūkst. Sociālo tīklu komentāros bieži vien piesauktā nodokļu maksāšana nav arguments, jo nodokļus maksā arī cilvēki, kuriem patīk vārda brīvība un provocējoši mākslas darbi. Valsts ieņēmumu dienestam, tāpat kā mātei Latvijai, visi bērni mīļi, un demokrātiskās valstīs mēs "maksājam" par iespēju paust ļoti dažādus vēstījumus, tostarp kritiskus, nevis lai apmierinātu savas privātās iegribas.

Nobeigumā daži praktiskas dabas padomi no manas personīgās profesionālās pieredzes attiecībās ar mākslas darbiem un to raisītajām emocijām: ja mākslas darbs mulsina, šķiet nesaprotams un tāds, kas nav pelnījis publisku eksponēšanu, iesaku salīdzināt savas privātās asociācijas ar profesionāļu vērtējumiem vai iepazīties ar to, kā savu darbu pozicionē pats autors. Tāpat var apmeklēt izglītības programmas, lasīt grāmatas, klausīties podkāstus utt. Šādas aktivitātes paplašina redzesloku, emocionālo inteliģenci un uzlabo spēju domāt kritiski un daudzpusīgi. Vizuālā lasītprasme un medijpratība noderēs arī ārpus izstāžu telpām, jo sliktie onkuļi mūsdienās mīl manipulēt ar informāciju, viltot attēlus un pārveidot patiesību pēc savas patikas. Ja pēc visas pieejamās informācijas jums joprojām šķiet, ka mākslas darbs ir nepatīkams, garlaicīgs vai aizskarošs, neveltiet tam savu laiku, neapmeklējiet vietas, kas neatbilst jūsu gaumei vai morāles vērtībām. Ja mākslas darbi jums izraisa vardarbīgas, uz kaitējumu orientētas domas, visdrīzāk jāvēršas pie speciālistiem pēc medicīniska rakstura palīdzības.

* Identificējas kā mākslas zinātniece un kritiķe

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Nu laikam arī man pietiek!

FotoNu laikam arī man pietiek! Sakarā ar jaunievēlētā Latvijas Jātnieku federācijas (LJF) prezidenta A.Draudiņa paziņojumu par nepamatoti zemu cenu par boksu Kleistos ļoti gribas arī man izteikties!
Lasīt visu...

21

Latvieši netic vadītāju spējām tikt galā un koordinēt visaptverošu dižķibeli

FotoLatviešu dzīve vairs nav tik harmoniska kā vecos labos laikos, kad sabiedrības galvenie uzkarsumi bija problēma, ka ministrs ar valsts transportlīdzekli cauri visai pilsētai pārved pašam piederošo drēbju skapi no iepriekšējās dzīvesvietas pie ceturtās laulenes, jaunās mīļotās sieviņas, un nenorēķinās par eksprešu pakalpojumu no savas kabatas.
Lasīt visu...

21

Tiesa atzīst – Valsts kultūrkapitāla fonda lēmums ir prettiesisks

FotoMūzikas un mākslas attīstības fonds “Balsis” ir guvis tiesas atzinumu par Valsts kultūrkapitāla fonda (VKKF) lēmuma prettiesiskumu. Valsts finansējumu kultūras projektiem VKKF savos izsludinātajos konkursos sadala atbilstoši katras nozares ekspertu komisijas slēdzienam – VKKF padome pieņem lēmumu, balstoties uz šiem ekspertu ieteikumiem. Un tiesa lēmusi, ka konkrētais padomes lēmums par finansējuma nepiešķiršanu mūzikas un mākslas attīstības fondam “Balsis” ir prettiesisks.
Lasīt visu...

3

Ārlietu ministres Baibas Bražes pirmais gads Evikas Siliņas valdības komandā: lūdzu, nesmejieties pārāk skaļi!

FotoSaeima Baibu Braži ārlietu ministres amatā apstiprināja 2024. gada 19. aprīlī. Visu ministres darba vizīšu un tikšanos fokusā ir bijis atbalsts Ukrainai, Latvijas drošība un ekonomiskā izaugsme, un Latvijas cilvēki, viņu drošība un labklājība.
Lasīt visu...

18

Cerams, Latvijai ir kaut cik pašcieņas

FotoDaži mēļo, ka krievija esot piedāvājusi Trampam šādu gājienu: atbloķēt iesaldēto krievu naudu un par to iepirkt krievijai ASV lidmašīnas. Pagaidām civilās.
Lasīt visu...

3

Nu ko es varu darīt, ja nodokļu maksātāju nauda tik labi tērējas...

FotoPubliskajā telpā ik pa laikam uzvirmo kārtējie apgalvojumi par to, cik daudz kas Latvijas veselības aprūpes sistēmā nenotiek, cik daudz tiek kavēts, cik dārgi viss izmaksā. Taču daudz mazāk tiek runāts par to, kas patiesi tiek darīts, kas ir paveikts, kāpēc izmaksas ir tādas, kādas tās ir, kādi faktori to ietekmē un cik būtiska ir lēmumu pieņemšana slimnīcas un sabiedrības labā.
Lasīt visu...

12

Santa Ločmele – “patvēruma vietu” eksperte? Vai vienkārši nākamā glāze pirms vēlēšanām?

FotoKad Ogres deputāte, kura ir pazīstama vairāk ar vājību uz stiprajiem dzērieniem nekā ar konkrētiem darbiem, pēkšņi sāk uztraukties par droniem, pagrabiem un plūdiem, cilvēkiem ir pilnīgas tiesības uzdot vienu vienkāršu jautājumu: kur Tu biji visu šo laiku?
Lasīt visu...

21

Cik patiesībā maksā birokrātija?

FotoBirokrātijas mazināšana ir viena no valdības prioritātēm, kas tika definētas šī gada sākumā, izveidota arī birokrātijas mazināšanas rīcības grupa. Kamēr gari un plaši diskutējam par nepieciešamību samazināt birokrātiju, ik dienas tā izmaksā noteiktu summu no mūsu, nodokļu maksātāju, līdzekļiem. Turklāt birokrātija patērē ne tikai mūsu naudu, bet arī laiku, taču laiks, kā zināms, arī ir nauda. Diemžēl no birokrātijas šobrīd nav pasargāta neviena nozare, tostarp, arī izglītība.
Lasīt visu...

21

Nevainīguma prezumpcija un apsūdzības publicitāte

FotoIr kāds parasts žurnālistu – politiķu dialogs, kurš visbiežāk atkārtojas medijos pirms parlamenta vai pašvaldību vēlēšanām. Uz žurnālistu jautājumu par kāda apsūdzībā iesaistītā kandidāta iespējamo likuma pārkāpumu saņemts gandrīz automātisks partijas biedra vai sabiedrotā enerģisks atbildes atteikums, šoreiz kā vairogu priekšā liekot nevis parasto "nav komentāru", bet daudz iespaidīgāku nevainīguma prezumpcijas argumentu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Bez Amerikas. Ai un vai!?

Starptautiskās attiecības kļūst arvien samezglotākas un nervozākas. Taču vismaz mums, Latvijai un Baltijas valstīm, tajās ir iespējams izdzīvot pavisam vienkāršā, jau...

Foto

Tēma par "viltus studentiem" ir spekulatīva!

2. aprīlī raidījumā "Kas notiek Latvijā?" tika apspriests jautājums par trešo valstu pilsoņu klātbūtni Latvijas augstskolās un darba tirgū. Kā...

Foto

Valoda kā attieksme

Šogad tikai 3., 6. un 9. klasēs vēl varēja īstenot mazākumtautību programmas. Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD) mācību gada sešos mēnešos izvērtēja 72...

Foto

Vai tad jūs tiešām nejūtat, cik pasakainā drošībā ir mūsu valsts? Pateicoties mums!

Šī gada 12. aprīlī Satversmes aizsardzības birojam (SAB) aprit 30 gadu. 1995. gada...

Foto

Latvijas sabiedrības būtisku daļu ir pārņēmusi kaut kāda totāla kognitīvā disonanse

Pavērojot publiskajā telpā notiekošās diskusijas, šķiet, ka Latvijas sabiedrības būtisku daļu ir pārņēmusi kaut kāda...

Foto

Latviešiem – ka tik kapeiciņa, santīmiņš, centiņš

Latvieši nav ne igauņi, kas aiztur krievu tankkuği, ne lietuvieši. Mums - ka tik kapeiciņa, santīmiņš, centiņš. Tikai bagāti...

Foto

Ko politiķi tev nestāsta

Kas ir kopīgs Ādolfam Hitleram un Donaldam Trampam? Pareizi – tā ir demokrātijas instrumentu izmantošana autokrātisma un savas varas nostiprināšanas interesēs....

Foto

No Trampa līdz Latvijai: kas notiek, kad demokrātijai kļūst par šauru?

Vēsture mums māca: pat šķietami “taisnīgs vadonis” iedibina sistēmu, ko kādu dienu var mantot daudz...

Foto

Ošlejs un viņa fufeļrunas

Tā, pievēršam uzmanību, Jānis Ošlejs ir mainījis naratīvu (skat. Twitter ierakstu zemāk*). Tagad stāsts norit pēc jaunas metoģičkas, acīmredzot saistībā ar jauno amatu pie briškeniem....

Foto

Divi “spēkavīru rekordi” gandrīz vienā laikā. Viens Ukrainā, otrs ASV

Pēc piektdien Krivijrihā Krievijas sarīkotā gaisa trieciena šobrīd jau gājuši bojā 10 bērnu. Tas esot “rekords”,...

Foto

Vai likumi mainīs dzīvnieku mazuļu apriti Latvijas patversmēs

Biedrības Dzīvnieku pansija Ulubele vadītāja Ilze Džonsone apliecina, ka pērn ar patversmē nonākušajiem mājdzīvnieku mazuļiem situācija tiešām bijusi...

Foto

Domu Bufalo spārniņi

Pirms nedēļas cēlu trauksmi par armijas lietām - ministrija malači, noreaģēja operatīvi, izskatās, ka tika izspiests sajūgs vai norauta roķene. Labi. Pamēģiniet tagad...

Foto

Ziņojums par pūšošo momentu

Sāksim ar vecām un jaunākām ārzemju ziņām. Pagājušajā gadā notika NATO ģenerālsekretāru maiņa. Jādomā, ar atvieglotu nopūšanos amatu beidza pildīt norvēģis Jenss...

Foto

Pastāstīšu 1. aprīļa joku par Stukāna prokuratūru

Vakar bija 1.aprīlis, tāpēc pastāstīšu joku: Latvija ir tiesiska valsts, kurā par prokuroriem strādā tikai rūpīgi atlasīti - zinoši...

Foto

Neredzu, ka kāds labprātīgi izvēlētos pārsēsties no privātās mašīnas trolejbusā

Mašīna uz ilgāku laiku remontā, tādēļ iemēģināju sabiedriskā transporta alternatīvas. Ar domu – varbūt pāriet pavisam....