Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Tas, ko esmu ievērojis un sen sapratis - cilvēkiem ārpus Latvijas ir gluži vienalga, kas ir mūsu prezidents? Viņus tas īpaši neinteresē. Nevienu citur pasaulē neuztrauc, vai Latvijas prezidents māk vai nemāk uzvesties, izskatās glīts vai vienkārši simpātisks, māk runāt svešvalodās bez akcenta, gludi un apaļi. Tam, protams, ir kaut kāda nozīme, īpaši lielās diplomātijas aizkulišu sarunās. Bet gala vārds tomēr pieder “smagsvariem” un viņu interesēm.

Valsts prezidenta personībai ir nozīme, bet mēs to krietni pārvērtējam. Ja es jautātu - vai Jūs zināt, kā sauc un kā izskatās, piemēram, Slovēnijas vai Bulgārijas prezidents? Domāju, ka vislielākā daļa pat nezina, kā sauc tuvējās Somijas prezidentu. (Viss kārtībā - Sauli Nīniste ir cienījams politiķis) Pat nemēģināšu jautāt, kā sauc Turkmenistānas prezidentu, jo to spēj atcerēties tikai “Prāta spēļu” profesionāļi. (Pareizā atbilde - Gurbanguli Berdimuhamedovs.)

Ja runājam par valsts tēlu, tad pasaules acīs daudz svarīgāk par patīkamu, glīti runājošu prezidentu ir pavisam kas cits - kāds valstī ir korupcijas līmenis, sociālā stabilitāte, cik cilvēku dzīvo zem nabadzības robežas, kāda ir ēnu ekonomika, paredzamais mūža ilgums, slepkavību skaits, ceļu satiksmes drošība, ģimeņu ar bērniem atbalsts, demogrāfiskā situācija, tiesiskums un citi svarīgi rādītāji.

Valsts prezidenta galvenais uzdevums ir spēt objektīvi novērtēt situāciju šajos jautājumos. Salīdzināt vismaz ar tuvējām kaimiņvalstīm un jautāt - kā tas tā gadījies, ka esam nesekmīgākā no Baltijas valstīm? Godīgi izvērtējot augstākminētos rādītājus, saskaņā ar ES statistiku - tā tiešām sanāk. Un ko mēs kopā varam izdarīt, lai tā nebūtu?

Un pavisam spēcīga prezidenta uzdevums būtu iedvesmot pilsoņus kopīgam darbam, idejām, lai Latviju no tūļīgākās Baltijas valsts padarītu par spēcīgāko un labāko. Tā, lai mēs saviem bērniem un mazbērniem mantojumā atstātu valsti, par kuru patiešām nav kauns.

Bet tas viss ir iespējams tikai tad, ja politiskā vadība nedzīvo kādā citā - paralēlā realitātē.

* Lennartmerism Meri-Demokrātu kustības vadītājs

An error has occured