Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Iespējams, ka arī Jūs 12. janvārī ziņu portālā DELFI noskatījāties interviju ar nu jau bijušo Aizsardzības ministrijas valsts sekretāru Jāni Garisonu. Ar diezgan lielu interesi noskatījos šo interviju, un jāatzīst, neesmu vīlies, jo ieguvu daudz jaunas informācijas. Diemžēl vairākas lietas, ko intervijā pateica Garisons, liek diezgan pamatīgi satraukties un raisa vairākus jautājumus par mūsu valsts vadības spēju adekvāti novērtēt situāciju un laikus, kuros mēs dzīvojām.

Atceroties blondās Evikas un netīrā Edgara vecgada vakara uzrunas Latvijas tautai, radās sajūta, ka viss ir kārtībā, bet Garisona teiktais visu mūsu politmafjas samurgoto saulaino redzējumu par Latvijas nākotni, drošību un attīstību atkal kārtējo reizi sagrieza kājām gaisā. Te būs pāris Evikai un Edgaram nepatīkamas lietas, kas izkristalizējās no šīs intervijas:

1) Jānis Garisons valsts sekretāra amatu pameta ministra Andra Sprūda vadības stila dēļ. Manuprāt, tas ir diezgan šokējoši, ka augsta līmeņa profesionālim ar lielu pieredzi ir jāpamet darbs, jo Sprūds vienkārši nemāk normāli un adekvāti sastrādāties un komunicēt ar valsts sekretāru. Ņemot vērā, ka Garisons bija ieņēmis šo amatu astoņus gadus un strādājis pie visdažādākajiem ministriem, rodas diezgan nopietnas bažas par Sprūda spēju ieņemt šo nozīmīgo posteni, ja viņam ir tik nopietnas uzvedības problēmas.

Cik aizkulisēs ir dzirdēts no personām, kam ir bijusi iespēja strādāt kopā ar Sprūdu, tad viņš tiek raksturots kā smaga rakstura persona, kurai ir tikai pašas vienīgais un pareizais viedoklis un visi pārējie ir nepareizie viedokļi. Un trakākais ir tas, ka atšķirīgā viedokļa paudējs tiek ātri vien uzlūkots kā ienaidnieks. Tas ir nenormāli, ka mūsu valsts aizsardzības ministrs uzvedas kā saniķojies pusaudzis, kurš uzmet lūpu, ja kāds nepiekrīt un oponē tieši viņam. Tāda persona nevar ieņemt tik nozīmīgu posteni.

2) Jānis Garisons norādīja, ka viņa vēlme bija panākt to, lai Latvijas valsts daudz ātrākiem tempiem kāpina savas militārās industrijas kapacitāti un reāli palielina savu spēju pati ražot to, kas ir vajadzīgs mūsu armijai. Ņemot vērā šībrīža ģeopolitisko situāciju pasaulē, tad tā ir diezgan loģiska darbība un tieši ar to šobrīd nodarbojas gandrīz visas NATO valstis.

No intervijas bija diezgan skaidri noprotams, ka Sprūds neatbalsta šādu Garisona pozīciju. Un tieši šī lieta raisa vislielāko satraukumu, jo tieši tagad ar visiem spēkiem būtu steidzami jāpalielina mūsu pašu spēja ražot ieročus, ir pienācis pēdējais laiks palielināt militārās industrijas kapacitāti. Sprūda pasivitāti šajā jautājumā nevar nosaukt nekā citādāk kā par sabotāžu, kas būtiski kavē mūsu aizsardzības spēju attīstību.

3) Jānis Garisons uzsvēra, ka Sprūds vēlas vēl vairāk birokratizēt lēmumu pieņemšanas procedūras, kas būtiski paildzinās jau tā ilgās iepirkuma procedūras. Mēs jau daudzus gadus runājam, kā samazināt birokrātiju Latvijā, bet “progresīvais” Sprūds visu sistēmu vēlas padarīt vēl smagnējāku, un attiecīgi Latvijas nodevējiem būs vēl vieglāk novilcināt daudzu svarīgu lēmumu pieņemšanu aizsardzības jomā, vai tie vispār netiks pieņemti. Jau atkal to nekā citādāk kā par sabotāžu nenosauksi.

4) Mīnu ražošanas jautājums. Garisons ļoti pamatoti izklāstīja, kāpēc šis jautājums steidzami būtu jārisina. Un izrādās, ka Sprūds atkal šo jautājumu grib ievilkt un diskutēt un vērtē, bet negrib pieņemt vienīgo pareizo lēmumu. Izstāties no pilnīgi bezjēdzīgās Otavas konvencijas un ātri pašiem iepirkt vai ražot mīnas, kuras varētu izmantot austrumu robežas nostiprināšanā. Šajā gadījumā Sprūds jau ļoti atklātā veidā apdraud Latvijas valsts drošību un aizsardzības spējas.

5) Bija ļoti interesanti dzirdēt Garisona viedokli par pārtikas iepirkuma sāgu. Izrādās, ka Garisons jau ļoti ātri bija reaģējis un par savām aizdomām bija informējis KNAB, kas vienkārši neko nedarīja un nedara joprojām. Kāpēc nav prasīti paskaidrojumi no KNAB par to, kāpēc nekas netika darīts apstākļos, kad KNAB zināja, ka, iespējams, notiek kaut kādas nelikumības. KNAB vienkārši skatījās un neko nedarīja. Kā tas vispār ir iespējams? Kādam no KNAB par to būtu jāatbild? Varbūt Jēkabam 220 miljoni eiro neko nenozīmē? 

6) Ja godīgi, tad visšokējošāk bija dzirdēt to, ko Garisons stāstīja par Valsts kontroles darbu, it sevišķi tās padomes locekles Kristīnes Jaunzemes izpildījumā. Izrādās, Valsts kontrole savos atzinumos raksta nepārbaudītu informāciju un to nosūta valsts augstākajām amatpersonām lēmumu pieņemšanai. Tas ir vienkārši skandalozi! Kristīnei Jaunzemei par to būtu jāatbild ar savu amatu. Izrādās, ka Valsts kontrole nodarbojas ar prastu dezinformāciju un savus spriedumus izdara, balstoties uz kaut kādiem pa kaktiem savāktiem pseidofaktiem. Tas ir vienkārši neiedomājami. Varbūt tāpēc NBS komandiera izstrādājums Leonīds Kalniņš pasniedza Kristīnei apbalvojums… ordeni par veiksmīgu Latvijas aizsardzības spēju sabotēšanas piesegšanu?

7) Un pats pēdējais punkts ir par Latgales informatīvo telpu. Kā intervijā ļoti precīzi norādīja Garisons, visi ļoti labi zina, ka Latgalē valda pilnīga kremļa dezinformācija, bet no valsts puses nav it nekādas reakcijas. Vienkārši nekas netiek darīts. Kam ir jānotiek, lai Evika Siliņa un Edgars Rinkēvičs beidzot beigtu tērēt nodokļu maksātāju naudu savās personiskajās PR kampaņās un ieguldītu valsts finanses Latgales informatīvās telpas attīrīšanā no kremļa propagandas? Arī šajā jautājumā no valdības un prezidenta ir tikai tukša runāšana, bet nekāda rīcība vispār netiek veikta.

Īsais intervijas rezumē – aizsardzības ministrs Sprūds ir aktīvi ķēries pie valsts aizsardzības spēju graušanas un sabotāžas. KNAB simulē darbu un ļauj notikt nelikumībām, bet par to netiek sodīts. Valsts kontrole apzināti izplata dezinformāciju un izrādās, ka tā drīkst darīt un arī par to nevienam nav jāatbild. Kā arī Latgale ir atdota kremļa propagandai, un augstākajai valsts varai par to ir nospļauties.

Piekritīsiet, ka šī ir diezgan skumja situācija, vai ne? Ņemot vērā, ka mums blakus ir kaimiņš, kurš gatavojas mums uzbrukt, bet mēs turpinām dzīvot, it kā tas uz mums neattiektos.

Izskatās, ka šī valdība dara visu iespējamo, lai atvieglotu krievijai īstenot visus tās mērķus mūsu valstī.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Šprotes nepieņems cūku labturības prasības

FotoJa kādam ir klusas aizdomas, ka mēs te sēdēsim un gaidīsim vēl vienu okupāciju – jums ir jālasa tālāk. Ja kāds domā, ka virsrakstā pieminētais dzīvnieks ir nacionālā naida kurināšana – lasiet, lasiet… Starp citu, likums par cūku labturības prasībām ik pa laikam tiek pilnveidots. Meklējiet rakstos. Kas attiecas uz šprotēm – tās ar cūkām kopā neiet ne pēc dzīvesveida, ne pēc garšas. Un jūs labi saprotat, ko šo rindu autors ar to ir domājis.
Lasīt visu...

6

Ja reiz prezidents dod „mājienu ar mietu”, tad mēs, protams, atvainosimies

FotoLsm.lv 24.februārī Ukrainas kara gadadienā savā komiksu sadaļā publicēja autores Gundegas Evelones "Cūku komiksu" ar nosaukumu "Ukrainai ir jāuzvar". Šie komiksi ir zīmējumi par aktuālo Latvijā un pasaulē. Komiksam ir sava "cūku" izcelsmes leģenda, kas atrodama pie katra jaunākā komiksa. Faktiski cūka komiksā var būt ikviens no mums. 
Lasīt visu...

21

Izglītības reforma kā valsts pārvaldes vājuma spoguļattēls

FotoProblēmas VAS “Pasažieru vilciens” darbībā un neauglīgās diskusijas par skolu reformu kārtējo reizi apliecina valsts izpildu varas ieslīgšanu pamatīgā attīstības krīzē, taču šis fakts netiek īsti pat atzīts. Līdz ar to iztrūkst kritiskas analīzes.
Lasīt visu...

21

Vai birokrāts - mūsu kungs?

FotoDomājams, katram no iedzīvotājiem kādreiz ir iezibsnījusi doma, kāpēc ir jāmaksā nodokļi? Nodokļu maksāšanas jēga būtībā ir savākt resursus tajās nozarēs, kas prasa lielus ieguldījumus. Ne velti nodokļus vispirms sāka maksāt tur, kur bija lieli apūdeņošanas darbi. Piemēram, izveidoja dambi, lai palu laikos neapplūstu lauksaimniecības zemes.
Lasīt visu...

21

Nepieciešamais ļaunums – 2. daļa: derīgie idioti un jātnieki bez galvas

FotoĻenins aktīvākos fanus partijas iekšējās sarunās nekautrējoties mēdza saukt par noderīgajiem idiotiem - poļeznije idioti
Lasīt visu...

21

Karš kibertelpā

FotoKrievijas Ārējās izlūkošanas dienests (SVR) ir izmantojis ievainojamību, kas tika atklāta 2023. gada sākumā populārā Čehijas programmatūras giganta “JetBrains” produktā.
Lasīt visu...

21

Gauss – kas viņš ir? Vairāk Ostaps Benders vai Maikls O’Līrijs?

FotoPatiesības mirklis par airBaltic spējām segt obligāciju saistības arvien tuvāk. Attiecīgi arī Gausa retorika arvien nepārliecinošāka un sabiedrības uzmanība saasinātāka.
Lasīt visu...

21

Ak, eglīte...

FotoPēdējās darbdienās pirms Ziemassvētkiem netālu no manām mājām parādījās trīs hektāru kailcirte egļu mežā vietā, kur to galīgi nebiju gaidījis. Līdz likumā noteiktajam galvenās cirtes vecumam šim mežam bija jāaug vēl vairāk nekā 20 gadus, un, kā liecina Valsts meža dienesta dati, arī galvenās cirtes caurmērs (t.i., koku resnums), kas ļautu mežu nocirst ātrāk, vēl nebija sasniegts. Tātad skaidrs, ka šeit veikta sanitārā cirte[1] vai rekonstruktīvā cirte[2]. Tātad mežs nocirsts tāpēc, ka atzīts par bojātu vai neproduktīvu.
Lasīt visu...

12

Tramps esot atkal ko sliktu pateicis. Iespējams. Tomēr - kas notiek Latvijā?!

FotoKatrā valstī ir "stratēģiski svarīgas" jomas. Diemžēl, vērtējot savus kolēģus, ārstus un viņu absolūti toleranto attieksmi pret resertifikācijas procedūru, kas mūsu "de iure" demokrātiskajā valstī gadiem ilgi nav saprotama ne loģiski, ne tiesiski, var secināt, ka liberālās demokrātijas (vai tomēr maskēta totalitārisma) idejas ir pārņēmušas pat mūsu tautas it kā kritiski domājošo daļu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Saeimas deputāti pamazām sāk kaut ko nojaust

Redzot grūti un ļoti dārgi risināmo problēmu apjomu Satiksmes ministrijā, deputāti beidzot nonāca pie atskārsmes, ka ir stipri nokavējuši...

Foto

Nu nevarēja jau cerēt, ka Latvija nesaķers šo „progresīvo” infekciju, bet gan jau pāries arī tā

Bet, klau, esot tādi "progresīvie". Cik lasu soctīklos, tādas sniegpārslas,...

Foto

„Vienotība” ir kā gangrēna uz kādas no ekstremitātēm, kas ir jāamputē, atdalot to no ķermeņa - tautas

Politiskā komunikācija ļoti ietekmē sabiedrības viedokļus un uztveri. Kas...

Foto

Par jaunā „Rail Baltica” dzelzceļa tilta būvniecību: naudas nav, taču būvējam!

Vismaz uzbūvēsim trīs labā krasta balstus ar laidumiem, un tad jau redzēs, varbūt pat saimniecībā...

Foto

"Latvijas pasta" nesmukumi, jeb Linkaita saimniekošanas rezultāti Satiksmes ministrijā nebeidz pārsteigt

Nule pēc virknes skandālu atkāpās "Latvijas pasta" padome. Tā tam arī vajadzēja būt, taču kurš...

Foto

Krievu latvieši, nevis Latvijas krievi: latvietībai jākļūst par lipīgu, pievilcīgu zīmolu

Raksta beigās piedāvāšu neizmantot "Latvijas krievu" vai "Latvijas ukraiņu" terminus, kad runājam par Latvijas pilsoņiem....

Foto

Viss ir lieliski, tikai neprasiet mums neko par tiem 200 miljoniem eiro, ko mums vasarā atkal vajadzēs no nodokļu maksātāju kabatas!

Apkopojot 2023.gada nozīmīgākos statistikas datus...

Foto

Dzintars izēd Kiršteinu - un kas tālāk?

Vēl tikai slinkais nav uzrakstījis par Aleksandra Kiršteina izlingošanu no pašpasludinātās nacionālās apvienības (NA). Iespraudīšu arī savus ķešā aizķērušos...

Foto

Kāpēc LTV nespēj un nevēlas raidījumus organizēt efektīvi un operatīvi?

Latvijas televīzija aktīvi jau vairākas dienas reklamē 6.februāra raidījumu ar konkrēta "viesa" piedalīšanos. Viņš nav izcils zinātnieks,...

Foto

"Pasažieru vilciena" valde atrod "pārmijniekus"

Izcils „ViVi” valdes paziņojums! Tikai vienā teikumā ir izdevies pierādīt visu savu nekompetenci. AS "Pasažieru vilciens" jaunajai padomei laikam vairs nebūtu...

Foto

Briškena politiskās bezatbildības un profesionālās nespējas dēļ ir apdraudēta turpmākā Latvijas reģionu ekonomiskā attīstība

Nacionālā apvienība (NA) rosina izteikt neuzticību satiksmes ministram Kasparam Briškenam (Progresīvie), to...

Foto

Re, cik smuki es varu izteikties arī par skolu slēgšanu (bet tās vienalga tiks slēgtas)

Skola ir kas vairāk par ēku pagasta vai pilsētas vidū. Diskusijām...

Foto

Ja iedzīvotājiem jāgatavo sava 72 stundu soma, tad sabiedrība grib redzēt, kā savu “somu” kārto valsts

72 stundu soma un klausies radio! Mani šis nemierina. Ne...

Foto

Gulags pie apvāršņa

Krievijas Valsts domes valdošās frakcijas “Vienotā Krievija” deputāts ar ģenerāļa uzplečiem Andrejs Guruļovs neslēpj, ka jāatjauno gulaga tipa nometnes, lai tie, kas iekšzemē...

Foto

Skola, kurai paveicās

Varbūt zinošie apzinās, ka tuvojas kas neizbēgams, un tāpēc, laikus atkāpjoties, tiek "dedzināti tilti", vien žēl, ka šīs ugunis mums tiek pasniegtas kā nepieciešamība mūsu tumsonības...

Foto

Pilnmēness mistērijas

To, ka Mēnesim ir ietekme uz planētas Zemes dzīvi un arī cilvēku psihi, mūsu senči tika pamanījuši jau sen. Latvijā dzīvojošiem ir it sevišķi...

Foto

Svarīgi nekļūt atkarīgiem no svešas žēlastības!

Ir kāds vēsturisks janvāra datums, kuru parasti aizēno gan barikāžu laiks, gan, mazliet mazāk, arī 13.janvāra nemieri. Gan nesenie, gan...

Foto

Par atbildību pašreizējā haosa un nebūšanu sakarā pasažieru vilcienu satiksmē

Tā kā 15 gadus nostrādāju VAS "Latvijas dzelzceļš" atbildīgā amatā, tad man ir gana daudz pieredzes...

Foto

Krišjānis Kariņš kļūst par apkaunojumu Latvijas politikai un arī savai partijai

Saeimas deputātu grupas vizīte Ķīnā un Krievijas graudu tranzīts caur Latviju pēdējās nedēļās ir politiskās...

Foto

Atkal

Atkal zobens pacēlies pār dažām skolām, šoreiz Kurzemes pusē. Aizķēra, jo vienā no tām savlaik esmu strādājusi. Laikam vēršot ciet. Nē, vēl jau nekas neesot...

Foto

Īss komentārs par uzņēmēja Guntara Vītola izteikto viedokli “airBaltic” un tā nulles vērtības sakarā

Viss ir pareizi, un žetons Guntaram par drosmi, tikai jebkuram cilvēkam, kuram...

Foto

Kas mums pieder?

Valsts esot mēs, mēs esot bagāti - mums pieder meži, vien koku cenas mums ir augstākas kā Norvēģijā un Zviedrijā, mums pieder spēkstacijas,...

Foto

Vienu sabiedrisko mediju mums būs daudz vienkāršāk kontrolēt un komandēt nekā divus!

Ceturtdien Saeimā galīgajā lasījumā gandrīz vienprātīgi atbalstīja Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas apvienošanu no...

Foto

Tā kā KNAB Straume ir piebarots, Kariņš bez bažām var par nodokļu maksātāju naudu doties priekšvēlēšanu braucienā uz Valmieru

2024. gada 17. janvārī ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš dosies reģionālajā...