Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

17.05.2023. pl.7:58 valsts televīzijas kanālā LTV1 raidījumā “Rīta Panorāma” ministru prezidents Krišjānis Kariņš izplatīja apzināti nepatiesas ziņas par SIA “SOAAR” (SOAAR), darbību vēlēšanās un esošo situāciju klajā pretrunā ar patiesību un faktiem proti:

Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa izplatītā nepatiesība par SOAAR izstrādātām vēlēšanu sistēmām:

Vēlēšanu sistēmas ir vecas, kuras grūti lietot. Nekā nav vietā. Tagad meklē iespējas, kā pēc iespējas īsā laikā iedzīvināt tās vecās sistēmas, kas nopirktas par lielām naudām.

Pamatproblēma ir, ka iepriekšējā CVK paļāvās uz vienu IT firmu SOAAR, kam bija monopoltiesības. Tas viss beidzās ar diezgan lielu skandālu. Tur ir dažāda veida tiesvedības. Vairākiem indivīdiem ir kriminālprocesi. Tur ir lielas problēmas.

Kriminālprocesi ir par to, ka viņi ļaunprātīgi izmantoja savu monopolstāvokli vēlēšanās. Tagad redzot, ka citiem ir grūti, atkal piedāvā turpināt, kā tas bija iepriekš. Man liekas, nedaudz nenopietni. Bet tā problēma ir faktiski ļoti nopietna.

Tas tikai norāda, cik ļoti ielaista šī sistēma bija no iepriekšējās CVK vadības un uzņēmēja.

Tiem, kas prot darbināt sistēmas (SOAAR), tiem visiem ir kriminālprocesi. Viņus nevar laist vēlēšanās!

Šāda rīcība rada nopietnus jautājumus un bažas par ministru prezidenta mērķiem šādā veidā apzināti kompromitēt visu, kas saistīts ar iepriekšējām Saeimas vēlēšanām – vēlēšanu organizētāju CVK, vēlēšanu nodrošinātāju IT uzņēmumu SOAAR un pat vēlēšanu sistēmas.

PATIESĪBA:

Vēlēšanu sistēmas ir jaunas, izstrādātas 2022.g., un tām ir bezmaksas garantija līdz 2023.g. decembrim. Vēlēšanu sistēma ETVR iepriekš nemaz neeksistēja. Nupat izstrādātas sistēmas nevar būt vecas.

Vēlēšanu sistēmas ir kvalitatīvas, viegli lietojamas un ērtas, ko 2022.g. Saeimas vēlēšanās lietoja vairāki tūkstoši vēlēšanu komisiju locekļi un izteica daudz komplimentu, t.sk. publiski. Dažādu ārvalstu CVK – no Lietuvas, Gruzijas – izrādījušas lielu interesi par šādu sistēmu ieviešanu arī savās valstīs, un vairākkārt ieradušās Latvijā iegūt pieredzi un praksi šādu sistēmu izstrādei.

Vēlēšanu sistēmas izmaksājušas 10x – 20x lētāk nekā citās Eiropas valstīs un un katrās vēlēšanās ietaupījušas valstij vismaz 800 000 – 1 300 000 EUR.

SOAAR nekad nav bijušas monopoltiesības vēlēšanās. Pasūtījumus vēlēšanās SOAAR ieguva ar pakalpojumu augstu kvalitāti, izpildi precīzi termiņos un zemu cenu, nodrošinot vēlēšanas 10x – 20x lētāk nekā visās citās Eiropas valstīs, kas arī ir vislielākā konkurences priekšrocība, nevis kaut kādas premjera izdomātas monopoltiesības.

SOAAR nav un nekad nav bijušas nekādas tiesvedības par vēlēšanām.

Absurdie kriminālprocesi ierosināti mākslīgi un nepamatoti, par faktiem, kas pašam premjeram un visām atbildīgajām iestādēm bija labi zināmi kopš 2019.g., kad premjera valdība nomainīja CVK sastāvu un no jaunā CVK puses sākās pakalpojumu pasūtīšana SOAAR bez noslēgta līguma, savukārt līgumi tika noslēgti tikai pēc darbu izpildes un pat pēc vēlēšanām, par ko SOAAR nekavējoties jau 2019.g. informēja ministru prezidentu K.Kariņu, ministru prezidenta biroja parlamentāro sekretāri E.Siliņu un visus iesaistītos drošības dienestus. Taču pats ministru prezidents un visas amatpersonas to akceptēja kā tiesisku situāciju, neviena amatpersona nedarīja pilnīgi neko, lai kaut ko mainītu, un tā tas norisinājās 2019. – 2022.g. visas turpmākās vēlēšanas. Pie tam šie fakti par līgumu slēgšanu pēc darbu izpildes visu laiku kopš 2019.g. ir bijuši publiski pieejami un visai sabiedrībai redzama informācija.

Šo visu jucekli vēlēšanās ir pieļāvušas un faktiski veicinājušas atsevišķas valdošās politiskās partijas, iespējams, pat kopš 2019.g. vēlēšanas apzināti vedušas šajās problēmās, lai sakompromitētu visus vēlēšanu būtiskos apgabalus – organizētāju CVK, nodrošinātāju SOAAR un pat informācijas sistēmas. Savukārt jucekļa aizsegā vēlēšanas iedabūtu savā “politiskajā kabatā” un savā ietekmē, kā tas novērojams šobrīd ar mēģinājumiem CVK dabūt pārraudzībā zem Valsts kancelejas (premjera) vai Tieslietu ministrijas.

Savukārt vēlēšanu informācijas sistēmas, kas nodrošina caurspīdību, pārbaudāmību un atklāj manipulācijas, iespējams, kļuvušas par traucēkli. Vēlēšanu sistēmas ir pielīdzināmas kases aparātam veikalā, un šobrīd notiek mēģinājums šo kases aparātu izslēgt, lai varētu darboties bez kases aparāta un bez čekiem. Lai vēlēšanas organizētu burtnīcās un rokrakstā, kuras līdz ar deputātu ievēlēšanu zibenīgi pēc 10 dienām iznīcinātu un tādā veidā tiktu dzēstas visas pēdas.

FAKTI:

2022.g. SOAAR izstrādājis un piegādājis CVK, PMLP jaunas, kvalitatīvas informācijas sistēmas:

ETVR – elektronisko tiešsaistes vēlētāju reģistrsu kas nodrošina vēlētāju balsošanas tiesību elektronisku noteikšanu, balsošanas faktu elektronisku fiksēšanu un daudz citu procesu. Iepriekš šāda sistēma nemaz neeksistēja, un tā ir unikāla, kādas nav nevienā citā valstī. Turklāt nozares eksperti un profesionālā asociācija šo sistēmu atzinuši par vienu no labākajām un piešķīruši tai augstāko godalgu valstī – Platīna peli. Šādas godalgas nepiešķir, premjera vārdiem, vecām sistēmām, kuras grūti lietot.

VVS – vēlēšanu vadības sistēmas, vairāku sistēmu kompleksu, kasnodrošina vēlēšanu organizēšanu, pārvaldību un visu vēlēšanu procesu norisi.

ETVR, VVS ir jaunas, svaigi izstrādātas sistēmas, aktuālās tehnoloģijas, kas atbilst visām prasībām un standartiem, kā arī augstākās pakāpes – A kategorijas drošības prasībām, kādas tiek izvirzītas banku operāciju sistēmām.

ETVR un VVS sistēmām ir bezmaksas garantija līdz 2023.g. decembrim kā jebkurai jaunai sistēmai.

VVS un ETVR sistēmu izstrādi 2022.gadā uzraudzīja augstākā līmeņa 8 valsts iestādes, ko vadīja Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis speciāli izveidotā darba grupā: “Starpinstitūciju darba grupa IT sistēmu izstrādei un drošības jautājumiem, gatavojoties 14. Saeimas vēlēšanām”, kurā kopīgi darbojās Valsts kanceleja (VK); Satversmes aizsardzības birojs (SAB); CERT.LV (CERT); Valsts drošības dienests (VDD); Centrālā vēlēšanu komisija (CVK); Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP); Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs (LVRTC); Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM).

Minētās iestādes pie viena galda uzraudzīja un koordinēja SOAAR darbus un VVS, ETVR sistēmu izstrādi no sākuma līdz pašām beigām. Notika daudzas sanāksmes, kurās detalizēti tika izskatīts katrs izstrādes posms, tehniskie aspekti, atbilstība prasībām, izvēlētās tehnoloģijas, sistēmu testu, pārbaudes un drošības auditu rezultāti kā arī virkne citu aspektu.

ETV un VVS sistēmu atbilstības pārbaudes veica Latvijas IT nozares 4 autoritātes, savukārt visu auditoru darba rezultātus pārbaudīja un virsauditu veica CERT.lv – valsts augstākā līmeņa sertificēti kiberdrošības eksperti.

Vēlēšanu sistēmas ETVR un VVS, iespējams, ir visvairāk pārbaudītās jaunās sistēmas Latvijā.

Ministru prezidenta paziņojums, ka vēlēšanu sistēmas ir vecas un grūti lietojamas, faktiski apšauba minēto 8 valsts iestāžu un 4 auditoru darbu speciālajā darba grupā, un rada daudz jautājumus:

Kas notika speciālajā darba grupā? Kas tika izdarīts? Kas tika pārbaudīts? Ar ko šīs iestādes nodarbojās?

Kā iestādes pieļāva “vecu un grūti lietojamu sistēmu” izmantošanu 14.Saeimas vēlēšanās?

Ko darīja 4 auditori, t.sk. CERT.lv, kas pārbaudīja vēlēšanu sistēmas? Par ko viņiem tika samaksāta nauda?

ETVR sistēmu lietoja 1055 vēlēšanu komisijas visā pasaulē, 6 000 – 10 000 lietotāji vienlaicīgi, ar tās palīdzību nobalsoja 916 368 vēlētāji, kas ir augstākais pierādījums sistēmas kvalitātei. Reti kura jauna sistēma pirmajā lietošanas dienā spēj strādāt bez kļūdām un nodrošināt tik augstu sniegumu. Kur ir kaut viens neapmierinātais lietotājs par ETVR sistēmas darbu vēlēšanās?

Ar ETVR palīdzību nobalsoja pats ministru prezidents, visi ministri, prezidents un visas amatpersonas, kas to vēlējās. Šo amatpersonu acu priekšā ar viņu personas dokumentiem tika lietota ETVR sistēma. Vai ir kaut viens vēlētājs, kas nevarēja nobalsot?

Jaunā CVK vadītāja 03.04.2023. publiski paziņojusi, ka gatava atvēlēt 500 000 EUR tam, kas spētu nodrošināt ETVR darbību 2024.g. Eiropas Parlamenta vēlēšanās, taču pagaidām neviens cits kā SOAAR nav atsaucies. Turpretī 2022.g. Saeimas vēlēšanās SOAAR nodrošināja ETVR darbību par 161 044 EUR, par ko valsts joprojām nav veikusi un neveic apmaksu.

Valsts pasūtījumos tikai 2% informācijas sistēmas ir kvalitatīvas un tiek piegādātas noteiktajos termiņos.

98% gadījumu jaunās sistēmas pirmos mēnešus un pat pirmos gadus darbojas ar kļūdām, lielām problēmām vai pat vispār nedarbojas. Spilgtākie piemēri ir visiem acu priekšā: e-veselība.lv, e-skolas.lv, e-latvija.lv, e-lieta.lv u.c. Šo sistēmu cena mazajai Latvijai ir kosmiski augsta: e-skolas.lv ~ 3.0 milj. EUR, e-veselība.lv ~ 20.0 milj. EUR,  e-lieta.lv ~ 9.0 milj. EUR, VID MAIS ~ 52.0 milj. EUR.

Ar tik milzīgām izmaksām šīm sistēmām vajadzētu būt kvalitātes paraugiem un izcilākajiem sniegumiem IT jomā pēdējo 20 gadu laikā. Diemžēl realitāte ir pilnīgi pretēja. Kā redzams, neatkarīgi no augstajām izmaksām, sistēmu kvalitāte ir zema, neapmierinoša, nesekmīga. Savukārt ETVR, kas izstrādāta par 185 000 EUR bez PVN un nesasniedz pat 1% no minēto sistēmu izmaksām, faktiski vienā dienā veiksmīgi apkalpoja visus Latvijas vēlētājus, kas vēlējās nobalsot, un nostrādāja perfekti.

Būs grūti atrast citu sistēmu Latvijā, kas izstrādāta par tik niecīgu cenu, tik īsos termiņos (dažos mēnešos) un būtu nostrādājusi perfekti sākot ar tās izmantošanas pirmo minūti. Šis fakts pierāda, ka augstas izmaksas negarantē kvalitāti un iecerēto rezultātu. Savukārt ETVR jau pirmajā lietošanas reizē sasniegusi visus mērķus un izpildījusi pilnīgi visas izvirzītās prasības, pie tam ietaupījusi valstij vismaz 800 000 EUR katrās vēlēšanās.

Salīdzinājumam var norādīt 2 līdzīgas sistēmas:

ETVR balsošanas nodrošināšanai vēlēšanās, cena ~ 185 000 EUR bez PVN;

Covid-19 sertifikātu pārbaudei ar viedtālruni, cena ~ 1 000 000 EUR bez PVN.

Abas sistēmas paredzētas dokumentu nolasīšanai ar viedtālruņiem. Taču Covid-19 sertifikāta pārbaudes sistēma spēj nolasīt tikai standarta QR kodus, kas ir salīdzinoši vienkāršs uzdevums, bet nespēj nolasīt pasi vai personas apliecību. Turpretī ETVR sistēma teicami nolasa abus personas dokumentus – gan pasi, gan personas apliecību, kas ir daudz sarežģītāks uzdevums, jo šie dokumenti ir īpaši aizsargāti ar dažādiem drošības elementiem. Turklāt ETVR zibenīgi nosaka personas balsošanas tiesības jebkurā vietā pasaulē – gan Latvijā, gan ārvalstīs, vienlaicīgi vairāk nekā 1000 iecirkņos. Efektīvi un zibenīgi ETVR to veic vēlētāju atrašanās vietās – slimnīcās, pansionātos, mājās, ieslodzījumos u.c., kur nodrošina momentāla balsošanas tiesību pārbaudi un reģistrāciju.

Ekspertu ieskatā Covid-19 sertifikāta pārbaudes sistēmā bija jārealizē personas dokumentu nolasīšana, jo tas ļautu precīzi noteikt cilvēka identitāti, precīzi noteikt Covid sertifikāta esamību personai, precīzi noteikts, vai uz personu attiecas karantīnas ierobežojumi. Ja Covid-19 sertifikātu pārbaudes sistēma būtu izstrādāta atbilstoši, tad cilvēkam pietiktu uzrādīt tikai 1 dokumentu – pasi vai personas apliecību, un sistēma uzreiz precīzi noteiktu visu nepieciešamo. Cilvēkiem nebūtu jāuzrāda 2 dokumenti vienlaicīgi – sertifikāts un pase vai apliecība, ka tas notika dzīvē. Kā arī tiktu izslēgtas jebkādas manipulāciju iespējas un cilvēciskais faktors, piemēram, uzrādot radinieka dokumentu, kas, kā liecina publiski pieejamā informācija, notika samērā bieži. Vēlēšanās nekas tamlīdzīgs nav pieļaujams.

Kā redzams, Covid-19 sertifikāta pārbaudes sistēmai personas dokumentu nolasīšana bija pārāk sarežģīts uzdevums, neskatoties uz to, ka tās cena bija ~ 1 milj. EUR un par 535% pārsniedz ETVR cenu. Kā liecina publiski pieejamā informācija, pirmos mēnešus Covid-19 sertifikātu pārbaudes sistēmā bija nemitīgi traucējumi, problēmas un kļūdas, kuru dēļ cilvēki nevarēja apmeklēt Pasaules hokeja čempionātu, ko sistēmas turētājs Nacionālais Veselības dienests (NVD) publiski skaidroja, ka tas saistīts ar sistēmas lielo pārslodzi, sasniedzot 900 pieprasījumus/minūtē https://www.delfi.lv/news/national/politics/nvd-konstate-sarezgijumus-digitala-covid-19-sertifikatu-verificesana.d?id=53317143. Turpretī ETVR sistēma Saeimas vēlēšanās nodrošināja 6000 pieprasījumus/minūtē izpildi, bez jebkādiem traucējumiem nepārsniedzot sistēmas noslodzi ~ 15%, kas detalizēti fiksēts sistēmas auditācijas pierakstos.

ETVR sistēma ~ 185 000 EUR bez PVN, ~ 6 000 piepras./min., noslodze ~ 15%;

Covid-19 sert. sistēma ~ 1 000 000 EUR bez PVN, ~ 900 piepras./min., pārslodze.

Secinājumi starp šīm 2 sistēmām ir acīmredzami un neprasa papildu komentārus. Kā arī premjera norādītais, ka vēlēšanu sistēmas nopirktas par lielām naudām, neiztur nekādu kritiku.

Zemas cenas un kvalitatīvs pakalpojums.

Minētie faktori ir SOAAR konkurences priekšrocības, kas visus šos gadus ļāva iegūt CVK vēlēšanu pasūtījumus, nevis kaut kādas premjera izdomātas mistiskas monopoltiesības. Uzskatāmi fakti salīdzinājumam par vēlēšanu informācijas sistēmu izmaksām Latvijā un Lietuvā.

Latvijā vēlēšanu informācijas sistēmu pakalpojumu izmaksas (avots: https://info.iub.gov.lv): 

346 878 EUR līgumcena par 2022.g. Saeimas vēlēšanu nodrošināšanu.

430 172 EUR līgumcena par 2021.g. Pašvaldību vēlēšanu nodrošināšanu

215 000 EUR līgumcena par 2019.g. Eiropas Parlamenta vēlēšanu nodrošināšanu

208 585 EUR līgumcena par 2018.g. Saeimas vēlēšanu nodrošināšanu.

Lietuvā vēlēšanu informācijas sistēmu pakalpojumu izmaksas (avots: https://eviesiejipirkimai.lt):

4 537 500 EUR līgumcena par sistēmu sagatavošanu 2023.g. un 2024.g. vēlēšanām Lietuvā, iepirkums Nr. 608674, līgums Nr. S1-49-2022.

1 775 070 EUR līgumcena par sistēmu sagatavošanu 2020.g. Saeimas vēlēšanām Lietuvā,

iepirkums Nr. 608674, līgums Nr. S1-162-2019
iepirkums Nr. 165189 (ID 2003051318) līgums Nr. S1-92-2015 (avots: https://eviesiejipirkimai.lt).
vēlētāju apkalpošanas, pārgurušiem cilvēkiem, kam šis uzdevums jāveic nakts vidū, kur neprecizitātes ir neizbēgamas. Sistēma VVS šo procesu padara precīzu, caurspīdīgu un pārbaudāmu, kā arī nepieļauj (izķer) neprecizitātes, kļūdas un tamlīdzīgu cilvēcisko faktoru.
9 mēnešu garumā. KNAB ierosinājis kriminālprocesu par to, ka CVK un likuma prasību izpildei 2021.g. pašvaldību vēlēšanu nodrošināšanai Covid19 pandēmijas laikā SOAAR iegādājās papildu datortehniku, ka tā esot mantkārīga krāpšana. Savukārt bez šīs datortehnikas 2021.g. pašvaldību vēlēšanas būtu apstājušās un nemaz nebūtu notikušas.
jo šis jautājums tiešā veidā skar tādas organizācijas reputāciju, kuras līdzšinējais darbs valstī ir ļoti atzinīgi novērtēts (sniegts atbalsts IT jomā vairāku vēlēšanu nodrošināšanā, visas vēlēšanas atzītas par notikušām un leģitīmām, uzņēmums saņēmis pat IT nozares augstāko apbalvojumu – Platīna peli par izstrādāto jauno vēlēšanu sistēmu ETVR).

4 999 960 EUR līgumcena par sistēmu sagatavošanu 2016.g. Saeimas vēlēšanām Lietuvā,

Vēlēšanas Latvijā SOAAR nodrošinājis 10x – 20x lētāk nekā visās citās Eiropas valstīs. Kā arī Lietuvā šis vēlēšanu pakalpojums ietver daudz mazāk darbu, mazāk pakalpojumu un ir daudz vienkāršāks:

Lietuvā vēlēšanās iecirkņos balsis skaita manuāli, ar rokām un rezultātu protokolus noformē manuāli, ar roku un pildspalvu. Savukārt Latvijā sistēma VVS balsu skaitīšanu iecirkņos nodrošina elektroniski un rezultātu protokolus noformē automātiski. Vēlēšanās Latvijā rezultātu protokolos jāaizpilda 1 500 – 2 500 datu ailes (Saeimas un Pašvaldību vēlēšanās), kas ir sarežģīts uzdevums iecirkņu komisijām pēc 14 – 16 st. intensīvas

Lietuvā vēlēšanās nav tik detalizēta un apjomīga rezultātu publicēšana kā Latvijā, kur VVS nodrošina vēlētāju aktivitātes un rezultātu dinamikas automātisku publicēšanu reālā laikā tiešsaistē detalizētos datu griezumos, kā arī šo datu automātisku servēšanu sabiedriskajiem mēdijiem, tiem nepieciešamajā tehniskajā struktūrā.

Lietuvā vēlēšanās nav tādas sistēmas kā ETVR Latvijā, kas ļauj zibenīgi noskenēt jebkura vēlētāja dokumentu ar viedtālruni un precīzi noteikt balstiesības jebkurā atrašanās vietā – iecirknī, mājās, pansionātā, slimnīcā u.c.. Lietuvā katram vēlētājam jādodas uz stingri noteiktu iecirkni, kurā viņš reģistrēts. Vēlētājs var nomainīt iecirkni, bet tas prasa 20 – 60 minūtes papildu laika katram vēlētājam. Savukārt Latvijā šis process aizņem maksimums 5 sekundes. Lietuvā vēlētāju reģistrācija ir stacionāra – pieejama tikai un vienīgi iecirkņa datorā. Savukārt Latvijā vēlētāju reģistrācija ETVR ir mobila un operatīva – to var veikt jebkurā vietā ar viedtālruni, planšeti, portatīvo vai stacionāro datoru (t.sk. privāto vai daba).

Precīzi termiņi, augsta kvalitāte un zemas izmaksas.

98% gadījumos IT pasūtījumos Latvijā izpildes termiņi tiek kavēti mēnešiem un gadiem. Jaunās sistēmas pirmos mēnešus un pat gadus darbojas ar kļūdām, traucējumiem, lielām problēmām un atsevišķos gadījumos vispār nedarbojas, kas uzskatāmi novērojams dārgākajām valsts sistēmām: e-veselība, e-skolas.lv, e-lieta.lv, e-latvija.lv, eds.vid.gov.lv u.c. Turklāt šo sistēmu izmaksas ir kosmiski augstas: 3 – 30 milj. EUR. Vēlēšanās kaut kas tamlīdzīgs nav pieļaujams un nav pat iedomājams! Neatkarīgi no situācijas un apstākļiem visām vēlēšanu sistēmām jādarbojas perfekti jau no pirmās sekundes līdz pat vēlēšanu beigām, jo neviens vēlēšanu process nav pārceļams vai maināms ne pie kādiem apstākļiem, šie termiņi ir stingri fiksēti likumos.

Tas savukārt izvirza ļoti augstas kvalitātes prasības gan pašām sistēmām, gan izpildītājam, gan visu darbu organizēšanai, kādas tiek sasniegtas tika 2% gadījumu IT projektos Latvijā. SOAAR pakalpojumi vēlēšanās ietilpst šajos 2% veiksmīgo un pozitīvo piemēru. SOAAR vēlēšanu pakalpojumu kvalitāti publiski ir apliecinājis CERT.LV, novērtējot to kā izcilu. To visu SOAAR ir nodrošinājis par zemākajām iespējamām izmaksām: aptuveni 0,3 – 0,5 milj. EUR uz vienām vēlēšanām. Salīdzinājumam viena izmaiņa sistēmā e-veselība.lv, e-latvija.lv izmaksā  0,3 – 0,9 milj. EUR, pie tam pastāv daudz jautājumu par to kvalitāti.

Pakalpojuma augstā kvalitāte, īsie izpildes termiņi  un zemās izmaksas ir SOAAR konkurences priekšrocība, kas visus iepriekšējos 10 gadus ļāvusi kvalitatīvi izpildīt vēlēšanu pakalpojumus. Nevienā citā Eiropas valstī vēlēšanu sistēmām nav tik zemas izmaksas kā Latvijā. Savukārt vēlēšanu procesu digitalizācijas ziņā Latvija ir augstākajā vietā Eiropā, jo visus galvenos vēlēšanu procesus SOAAR digitalizējusi sistēmās VVS un ETVR.

SOAAR sniedza visaptverošu pakalpojumu kompleksu – VISS IEKĻAUTS.

IT projektos pasūtītājiem, valsts iestādēm jāizpilda virkne uzdevumu ar saviem resursiem – jāveic procesu analīze, jāizstrādā detalizētas tehniskās specifikācijas, jāsagatavo precīzi darba uzdevumi, jātestē izstrādāto sistēmu apgabali un daļas, jāorganizē sadarbība ar datu piegādātājiem – PMLP, VID, VRAA, LVRTC, CERT, jāveic darbu izpildes uzraudzība un kvalitātes kontrole u.tml. Tas viss prasa ievērojamus finanšu un speciālistu resursus valsts iestādes pusē – vismaz 6 speciālistu pastāvīgu darbu, kas veido būtiskas izmaksas.

Vēlēšanu galvenos procesus un to kvalitatīvu norisi līdz šim ir nodrošinājušas informācijas sistēmas, kurās šie procesi realizēti pašapkalpošanās režīmā, un tā tas noticis pēdējos 10 gadus. Bez informācijas sistēmām šie procesi nav iespējami pat zemākajā kvalitātes līmenī. Informācijas sistēmas ir ieņēmušas kritisku un izšķirošu lomu vēlēšanās līdzīgi kā citās nozarēs. Savukārt CVK iestādes uzdevums ir bijis parūpēties par vēlēšanu sistēmu savlaicīgu un kvalitatīvu sagatavošanu, kas dēļ vēlēšanu specifikas ir apjomīgs vismaz 18 pasākumu komplekss, no kuriem tikai 1 pozīcija ir programmēšana, taču visi pārējie, piemēram, sadarbības koordinēšana ar datu piegādātājiem sistēmām (PMLP, VRAA, VID, UR u.c.), drošības pasākumu realizācija sadarbībā ar (CERT, SAB, LVRTC, ĀM u.c.), tehniskā atbalsta zvanu centrs, vēlēšanu ģenerālmēģinājums un daudzi citi, šie visi pasākumi nav tiešā veidā saistīti ar sistēmām vai programmēšanu, bet bez tiem nav iespējamas kvalitatīvas vēlēšanas.

2019.g. noritēja aktīva sistēmu gatavošana Eiropas Parlamenta vēlēšanām, kad darbu pašā vidū pēkšņi nomainījās CVK sastāvs. Diemžēl jaunajai CVK vadībai pietrūka izpratnes un zināšanu par sistēmu sagatavošanu vēlēšanām, to nozīmi un veicamajiem uzdevumiem. Rezultātā sistēmu sagatavošana vienā brīdī apstājās, iestājās augsti riski vēlēšanām izgāzties un izvērsties katastrofā ar negatīvu rezonansi visā Eiropā. Apzinoties iespējamās sekas, to negatīvo ietekmi arī uz uzņēmuma reputāciju kā vēlēšanu nodrošinātāju, kas atbildīgs par vēlēšanu kvalitāti, SOAAR nekas cits neatlika kā spiestā kārtā uzņemties virkni CVK uzdevumu (vairāk kā 18 pasākumu kompleksu), ko sistēmu izstrādātāji parasti neveic, un veikt tos neatkarīgi no CVK. Šo uzdevumu SOAAR izpildīja kvalitatīvi un par viszemāko iespējamo cenu – faktiski uz valstiska entuziasma, patriotisma un valstiskās atbildības pamata.

Rezultātā CVK iedibināja netipisku sadarbības modeli, kurā SOAAR sniedz netipisku vēlēšanu pakalpojumu – VISS IEKĻAUTS, nodrošinot pilnīgi visu, kas kaut kādā mērā attiecināms uz vēlēšanu procesiem sistēmās, to starp CVK veicamos uzdevumus, piem., darba uzdevumu un pieprasījumu definēšanu sadarbības iestādēm, sadarbības procedūru izstrādi, papīra izvēle vēlēšanu biļeteniem, risina visus neparedzētos un nedefinētos apstākļus u.tml. ko sistēmu izstrādātāji parasti neveic. CVK atlika tikai organizēt iepirkumu un noslēgt atbilstošu sadarbības līgumu, kas diemžēl notika novēloti un ačgārni – pēc minēto darbu izpildes.

Rezultātā visas turpmākās valsts nozīmes 4 vēlēšanas 2020. – 2022.g. ar valsts augstāko amatpersonu, dienestu un iestāžu, arī premjera akceptu notika šajā jaunajā, netipiskajā sadarbības modelī, kad SOAAR sniedz kompleksu pakalpojumu VISS IEKĻAUTS un izpilda visus darbus kvalitatīvai vēlēšanu norisei, t.sk. nedefinētos un iepriekš neparedzētos uzdevumus, savukārt CVK tikai noslēdz līgumu.

Kopš 2019.g. K. Kariņš un dienesti bija detalizēti informēti par situāciju vēlēšanās

Iepriekšējās CVK priekšsēdētājas vietnieks Sigords Stradiņš (JKP) neizprotamu iemeslu dēļ nespēja pildīt savus pienākumus – savlaicīgi organizēt iepirkumu un noslēgt līgumu, kas tika veikts kliedzoši novēloti, tikai pēc visu darbu izpildes. Par šo situāciju SOAAR 24.05.2019. informēja valdības vadītāju, Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu un atbildīgos dienestus – SAB, VDD, CERT.lv, veica to vairākkārtīgi, t.sk. 14.01.2020. rakstiskā formā.

Valsts augstākās amatpersonas – Ministru prezidents Krišjānis Kariņš, Ministru prezidenta parlamentārā sekretāre Evika Siliņa un augstākā līmeņa dienesti akceptēja un nerisināja minēto situāciju. Līdz ar to SOAAR nekas cits neatlika kā tiesiski paļauties, ka šāds netipisks sadarbības modelis ar CVK ir tiesisks, leģitīms un vēlēšanu nodrošināšanai nav nekādu šķēršļu. Diemžēl šobrīd, pēc nepilniem 4 gadiem tieši par šo aspektu – līgumu slēgšanu pēc izpildītiem darbiem KNAB ir ierosinājis kriminālprocesus un saskatījis tajā krāpšanu ar dokumentu viltošanu, proti, līgumi noslēgti par iepriekš izpildītiem darbiem un darbi uzsākti bez noslēgta līguma. Savukārt šie uzsāktie kriminālprocesi it kā esot šķērslis vēlēšanu nodrošināšanai. Tad jau visiem uzņēmumiem, kuri uzsākuši valsts pasūtītus darbus pirms līguma noslēgšanas būtu jāierosina kriminālprocesi.

Par ko ir ierosināti kriminālprocesi IT uzņēmumam SOAAR saistībā ar vēlēšanu nodrošināšanu?

Kriminālprocesus pret SOAAR un uzņēmuma amatpersonām ierosinājis Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) un Iekšējās drošības birojs (IDB) par šādiem absurdiem pārmetumiem:

Kopš 2019.g. CVK pasūtīja SOAAR darbus bet līgumus par šiem darbiem noslēdza kliedzoši novēloti, tikai pēc visu darbu izpildes un pat pēc vēlēšanām. Līgumu slēgšanu organizēja CVK priekšsēdētājas vietnieks Sigords Stradiņš (JKP), kas neizprotami to visu aizkavēja, izstiepa vairāku mēnešu garumā un darīja visu kliedzoši novēloti. Rezultātā CVK ar rīkojumiem, pieprasījumiem un tamlīdzīgiem dokumentiem pasūtīja SOAAR darbus nodrošināt vēlēšanas, ko SOAAR kvalitatīvi izpildīja noteiktajos termiņos un pilnā apjomā. Visus SOAAR darbus un to izpildi uzraudzīja vairākas iestādes un drošības dienesti, kā arī izmantoja vairāk nekā 1000 vēlēšanu komisijas, visas politiskās partijas, kas piedalījās vēlēšanās. Nevienam nav bijuši nekādi iebildumi vai šaubas par SOAAR izpildīto darbu apjomu un kvalitāti, un tam ir tūkstošiem dokumentālu pierādījumu visās vēlēšanu komisijās un iecirkņos.

Tiklīdz 2019.g. sākās šī situācija ar līgumu slēgšanu pēc darbu izpildes, tā SOAAR uzreiz informēja par minēto visas atbildīgās amatpersonas, visas iesaistītās iestādes un dienestus, kā arī 24.05.2019. tieši un personīgi Ministru prezidentu Kr.Kariņu. Visi bija informēti par situāciju, un visi to akceptēja. Turklāt šī informācija visu laiku ir publiska, brīvi pieejama jebkuram. Visu 2022.g. augstāk minētajā speciālajā darba grupā Valsts kancelejā noritēja vēlēšanu sistēmu sagatavošanas uzraudzība un daudz sanāksmes. Jau 1. sanāksmē SOAAR informēja visas iestādes un klātesošos, kā arī vairākkārtīgi atgādināja pārējās sanāksmēs, ka darbus par 14.Saeimas vēlēšanu organizēšanu veic bez noslēgta līguma, par ko neviens neiebilda, visi to akceptēja. Šādi tas notika 2019. – 2022.g. un šādā veidā tika nodrošinātas 5 vēlēšanas, kad negaidīti 2022.g. KNAB ierosināja kriminālprocesus it kā par krāpšanu un dokumentu viltošanu vēlēšanu pakalpojumu nodrošināšanā.

Proti, KNAB saskata krāpšanu līgumos par 2021.g. Pašvaldību vēlēšanu un 2022.g. Saeimas vēlēšanu organizēšanu, jo par šiem darbiem līgumi noslēgti pēc darbu izpildes un pat pēc vēlēšanām. KNAB ieskatā pēc līgumu noslēgšanas nekādi darbi nav veikti, un šie līgumi nemaz nebija jāslēdz, jo visi darbi jau bija izpildīti iepriekš, kas uzskatāms par krāpšanu un dokumentu viltošanu. KNAB ignorē visus SOAAR izpildītos darbus pirms līgumu noslēgšanas, kas kvalitatīvi izpildīti pilnā apjomā, par ko nevienam nav nekādu šaubu un ko izmantoja visa valsts. Papildus KNAB uzskata par noziegumu visus darbus SOAAR, kas uzsākti pirms līguma noslēgšanas. Kopš 2019.g. līdzīga situācija ir arī ar citiem CVK piegādātājiem. Piemēram, LMT, kas tieši tāpat 2021.g. un 2022.g. uzsāka izpildīt vēlēšanu organizēšanas darbus bez noslēgta līguma un līgumi tika noslēgti ievērojami vēlāk. Taču LMT nez kāpēc nav nekādu kriminālprocesu. Piemēram, 2020.g. Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas apstājās un tikai par mata tiesu nenobruka, jo vēlēšanu norises pašā vidū pēkšņi izbeidzās LVRTC datu centra resursi, par ko CVK bija aizmirsis noslēgt līgumu. Par laimi šie resursi tika piešķirti bez līguma un vēlēšanas neapstājās, taču LVRTC nav nekādu kriminālprocesu.

2021.g. Pašvaldību vēlēšanu norises laikā visās pašvaldībās politiskās partijas gatavoja kandidātu sarakstus vēlēšanām vēlēšanu sistēmās. CVK bija noteicis augstas prasības sniegtajam pakalpojumam – SOAAR bija jānodrošina bezpārtraukuma pakalpojums un visu sistēmu bezpārtraukuma darbība, jebkurš saņemtais pieteikums vai traucējums jāatrisina 30 min. laikā, tajā skaitā brīvdienās un ārpus regulārā darba laika. 16.03.2021. steidzamā kārtā stājas spēkā likuma izmaiņas, ar ko tika noteikta obligāta prasība visus darbus organizēt attālināti no mājām vai maiņās, tika noteikti stingri ierobežojumi – Covid19 kontaktpersonām atrasties mājās.

Šīs likuma izmaiņas pieprasīja SOAAR visus vēlēšanu darbus  pārorganizēt 2 vietās – birojā un speciālistu dzīves vietās, lai tādā veidā izpildītu CVK prasības par bezpārtraukuma pakalpojumu. Rezultātā SOAAR bija spiests iegādāties papildus datortehniku. Savukārt Valsts kontrole un KNAB uzskata, ka šo datortehniku bija jāiznomā nevis jāiegādājas. KNAB un Valsts kontrole ignorē faktu, ka Covid19 pandēmijas laikā datortehnika bija kļuvusi par deficītu un pieprasītāko preci, nebija iespējams to iznomāt un bija sarežģīti pat iegādāties, jo visa datortehnika bija izpirkta, tās ražošana apstājusies un piegādes termiņi izstiepušies

IDB uzskata, ka ETVR sistēma valstij nebija nepieciešama, ka mantkārīgos nolūkos SOAAR panācis sistēmas ETVR pasūtīšanu no PMLP un lietošanu 2022.g. Saeimas vēlēšanās, 2021.g. Pašvaldību vēlēšanās un 2021.g. Varakļānu un Rēzeknes vēlēšanās, ko IDB uzskata par noziegumu un ierosinājusi par minēto kriminālprocesu.

SOAAR lūgumi Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam:

Ņemot vērā minēto, SOAAR lūdz Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam atbildēt par saviem vārdiem (apgalvojumiem), kurus tas izteica publiski 17.05.2023. pl.7:58 valsts televīzijas kanālā LTV1 raidījumā “Rīta Panorāma”, uzrādīt sabiedrībai savu izteikto vārdu (apgalvojumu) pamatojumus, bet, nespējot rast saviem vārdiem pamatojumus, publiski atzīt, ka ir nekaunīgi melojis visai sabiedrībai, un publiski atvainoties SOAAR,

Papildus norādām, ka 2022.g. 14.Saeimas vēlēšanas uzraudzīja 64 novērotāji no 16 valstīm, kā arī EDSO (Eiropas Drošības un sadarbības organizācija) Demokrātisko institūciju un cilvēktiesību birojs. Saeimas vēlēšanu novērošanai bija reģistrējušies 115 Latvijas vēlētāji, kā arī vēlēšanu novērotāji no Tiesībsarga biroja, Vidzemes Augstskolas un Latvijas Universitātes. Nav saņemti nekādi iebildumi vai aizrādījumi par uzņēmuma sniegto pakalpojumu vēlēšanu nodrošināšanā.

* SIA “SOAAR” valdes loceklis

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Šprotes nepieņems cūku labturības prasības

FotoJa kādam ir klusas aizdomas, ka mēs te sēdēsim un gaidīsim vēl vienu okupāciju – jums ir jālasa tālāk. Ja kāds domā, ka virsrakstā pieminētais dzīvnieks ir nacionālā naida kurināšana – lasiet, lasiet… Starp citu, likums par cūku labturības prasībām ik pa laikam tiek pilnveidots. Meklējiet rakstos. Kas attiecas uz šprotēm – tās ar cūkām kopā neiet ne pēc dzīvesveida, ne pēc garšas. Un jūs labi saprotat, ko šo rindu autors ar to ir domājis.
Lasīt visu...

6

Ja reiz prezidents dod „mājienu ar mietu”, tad mēs, protams, atvainosimies

FotoLsm.lv 24.februārī Ukrainas kara gadadienā savā komiksu sadaļā publicēja autores Gundegas Evelones "Cūku komiksu" ar nosaukumu "Ukrainai ir jāuzvar". Šie komiksi ir zīmējumi par aktuālo Latvijā un pasaulē. Komiksam ir sava "cūku" izcelsmes leģenda, kas atrodama pie katra jaunākā komiksa. Faktiski cūka komiksā var būt ikviens no mums. 
Lasīt visu...

21

Izglītības reforma kā valsts pārvaldes vājuma spoguļattēls

FotoProblēmas VAS “Pasažieru vilciens” darbībā un neauglīgās diskusijas par skolu reformu kārtējo reizi apliecina valsts izpildu varas ieslīgšanu pamatīgā attīstības krīzē, taču šis fakts netiek īsti pat atzīts. Līdz ar to iztrūkst kritiskas analīzes.
Lasīt visu...

21

Vai birokrāts - mūsu kungs?

FotoDomājams, katram no iedzīvotājiem kādreiz ir iezibsnījusi doma, kāpēc ir jāmaksā nodokļi? Nodokļu maksāšanas jēga būtībā ir savākt resursus tajās nozarēs, kas prasa lielus ieguldījumus. Ne velti nodokļus vispirms sāka maksāt tur, kur bija lieli apūdeņošanas darbi. Piemēram, izveidoja dambi, lai palu laikos neapplūstu lauksaimniecības zemes.
Lasīt visu...

21

Nepieciešamais ļaunums – 2. daļa: derīgie idioti un jātnieki bez galvas

FotoĻenins aktīvākos fanus partijas iekšējās sarunās nekautrējoties mēdza saukt par noderīgajiem idiotiem - poļeznije idioti
Lasīt visu...

21

Karš kibertelpā

FotoKrievijas Ārējās izlūkošanas dienests (SVR) ir izmantojis ievainojamību, kas tika atklāta 2023. gada sākumā populārā Čehijas programmatūras giganta “JetBrains” produktā.
Lasīt visu...

21

Gauss – kas viņš ir? Vairāk Ostaps Benders vai Maikls O’Līrijs?

FotoPatiesības mirklis par airBaltic spējām segt obligāciju saistības arvien tuvāk. Attiecīgi arī Gausa retorika arvien nepārliecinošāka un sabiedrības uzmanība saasinātāka.
Lasīt visu...

21

Ak, eglīte...

FotoPēdējās darbdienās pirms Ziemassvētkiem netālu no manām mājām parādījās trīs hektāru kailcirte egļu mežā vietā, kur to galīgi nebiju gaidījis. Līdz likumā noteiktajam galvenās cirtes vecumam šim mežam bija jāaug vēl vairāk nekā 20 gadus, un, kā liecina Valsts meža dienesta dati, arī galvenās cirtes caurmērs (t.i., koku resnums), kas ļautu mežu nocirst ātrāk, vēl nebija sasniegts. Tātad skaidrs, ka šeit veikta sanitārā cirte[1] vai rekonstruktīvā cirte[2]. Tātad mežs nocirsts tāpēc, ka atzīts par bojātu vai neproduktīvu.
Lasīt visu...

12

Tramps esot atkal ko sliktu pateicis. Iespējams. Tomēr - kas notiek Latvijā?!

FotoKatrā valstī ir "stratēģiski svarīgas" jomas. Diemžēl, vērtējot savus kolēģus, ārstus un viņu absolūti toleranto attieksmi pret resertifikācijas procedūru, kas mūsu "de iure" demokrātiskajā valstī gadiem ilgi nav saprotama ne loģiski, ne tiesiski, var secināt, ka liberālās demokrātijas (vai tomēr maskēta totalitārisma) idejas ir pārņēmušas pat mūsu tautas it kā kritiski domājošo daļu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Saeimas deputāti pamazām sāk kaut ko nojaust

Redzot grūti un ļoti dārgi risināmo problēmu apjomu Satiksmes ministrijā, deputāti beidzot nonāca pie atskārsmes, ka ir stipri nokavējuši...

Foto

Nu nevarēja jau cerēt, ka Latvija nesaķers šo „progresīvo” infekciju, bet gan jau pāries arī tā

Bet, klau, esot tādi "progresīvie". Cik lasu soctīklos, tādas sniegpārslas,...

Foto

„Vienotība” ir kā gangrēna uz kādas no ekstremitātēm, kas ir jāamputē, atdalot to no ķermeņa - tautas

Politiskā komunikācija ļoti ietekmē sabiedrības viedokļus un uztveri. Kas...

Foto

Par jaunā „Rail Baltica” dzelzceļa tilta būvniecību: naudas nav, taču būvējam!

Vismaz uzbūvēsim trīs labā krasta balstus ar laidumiem, un tad jau redzēs, varbūt pat saimniecībā...

Foto

"Latvijas pasta" nesmukumi, jeb Linkaita saimniekošanas rezultāti Satiksmes ministrijā nebeidz pārsteigt

Nule pēc virknes skandālu atkāpās "Latvijas pasta" padome. Tā tam arī vajadzēja būt, taču kurš...

Foto

Krievu latvieši, nevis Latvijas krievi: latvietībai jākļūst par lipīgu, pievilcīgu zīmolu

Raksta beigās piedāvāšu neizmantot "Latvijas krievu" vai "Latvijas ukraiņu" terminus, kad runājam par Latvijas pilsoņiem....

Foto

Viss ir lieliski, tikai neprasiet mums neko par tiem 200 miljoniem eiro, ko mums vasarā atkal vajadzēs no nodokļu maksātāju kabatas!

Apkopojot 2023.gada nozīmīgākos statistikas datus...

Foto

Dzintars izēd Kiršteinu - un kas tālāk?

Vēl tikai slinkais nav uzrakstījis par Aleksandra Kiršteina izlingošanu no pašpasludinātās nacionālās apvienības (NA). Iespraudīšu arī savus ķešā aizķērušos...

Foto

Kāpēc LTV nespēj un nevēlas raidījumus organizēt efektīvi un operatīvi?

Latvijas televīzija aktīvi jau vairākas dienas reklamē 6.februāra raidījumu ar konkrēta "viesa" piedalīšanos. Viņš nav izcils zinātnieks,...

Foto

"Pasažieru vilciena" valde atrod "pārmijniekus"

Izcils „ViVi” valdes paziņojums! Tikai vienā teikumā ir izdevies pierādīt visu savu nekompetenci. AS "Pasažieru vilciens" jaunajai padomei laikam vairs nebūtu...

Foto

Briškena politiskās bezatbildības un profesionālās nespējas dēļ ir apdraudēta turpmākā Latvijas reģionu ekonomiskā attīstība

Nacionālā apvienība (NA) rosina izteikt neuzticību satiksmes ministram Kasparam Briškenam (Progresīvie), to...

Foto

Re, cik smuki es varu izteikties arī par skolu slēgšanu (bet tās vienalga tiks slēgtas)

Skola ir kas vairāk par ēku pagasta vai pilsētas vidū. Diskusijām...

Foto

Ja iedzīvotājiem jāgatavo sava 72 stundu soma, tad sabiedrība grib redzēt, kā savu “somu” kārto valsts

72 stundu soma un klausies radio! Mani šis nemierina. Ne...

Foto

Gulags pie apvāršņa

Krievijas Valsts domes valdošās frakcijas “Vienotā Krievija” deputāts ar ģenerāļa uzplečiem Andrejs Guruļovs neslēpj, ka jāatjauno gulaga tipa nometnes, lai tie, kas iekšzemē...

Foto

Skola, kurai paveicās

Varbūt zinošie apzinās, ka tuvojas kas neizbēgams, un tāpēc, laikus atkāpjoties, tiek "dedzināti tilti", vien žēl, ka šīs ugunis mums tiek pasniegtas kā nepieciešamība mūsu tumsonības...

Foto

Pilnmēness mistērijas

To, ka Mēnesim ir ietekme uz planētas Zemes dzīvi un arī cilvēku psihi, mūsu senči tika pamanījuši jau sen. Latvijā dzīvojošiem ir it sevišķi...

Foto

Svarīgi nekļūt atkarīgiem no svešas žēlastības!

Ir kāds vēsturisks janvāra datums, kuru parasti aizēno gan barikāžu laiks, gan, mazliet mazāk, arī 13.janvāra nemieri. Gan nesenie, gan...

Foto

Par atbildību pašreizējā haosa un nebūšanu sakarā pasažieru vilcienu satiksmē

Tā kā 15 gadus nostrādāju VAS "Latvijas dzelzceļš" atbildīgā amatā, tad man ir gana daudz pieredzes...

Foto

Krišjānis Kariņš kļūst par apkaunojumu Latvijas politikai un arī savai partijai

Saeimas deputātu grupas vizīte Ķīnā un Krievijas graudu tranzīts caur Latviju pēdējās nedēļās ir politiskās...

Foto

Atkal

Atkal zobens pacēlies pār dažām skolām, šoreiz Kurzemes pusē. Aizķēra, jo vienā no tām savlaik esmu strādājusi. Laikam vēršot ciet. Nē, vēl jau nekas neesot...

Foto

Īss komentārs par uzņēmēja Guntara Vītola izteikto viedokli “airBaltic” un tā nulles vērtības sakarā

Viss ir pareizi, un žetons Guntaram par drosmi, tikai jebkuram cilvēkam, kuram...

Foto

Kas mums pieder?

Valsts esot mēs, mēs esot bagāti - mums pieder meži, vien koku cenas mums ir augstākas kā Norvēģijā un Zviedrijā, mums pieder spēkstacijas,...

Foto

Vienu sabiedrisko mediju mums būs daudz vienkāršāk kontrolēt un komandēt nekā divus!

Ceturtdien Saeimā galīgajā lasījumā gandrīz vienprātīgi atbalstīja Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas apvienošanu no...

Foto

Tā kā KNAB Straume ir piebarots, Kariņš bez bažām var par nodokļu maksātāju naudu doties priekšvēlēšanu braucienā uz Valmieru

2024. gada 17. janvārī ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš dosies reģionālajā...