Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Šoreiz es atvainojos, ka esmu anonīms. Izlasot šo stāstu, sapratīsiet. Ja vien pietiks pacietības izlasīt līdz galam. Ir labi “cepties” par dzelzceļu, satiksmes autobusiem. Tomēr ir situācijas, kad cilvēks ir nonācis atkarībā no apstākļiem un muļķīgi veidotas sistēmas radītajām problēmām. Un te ir runa par veselību un, iespējams, arī dzīvību.

Nevienam nenovēlu saslimt ar kādu onkoloģisku slimību. Valsts no vienas puses deklarē par zaļo koridoru, iespējām ātrāk un agrāk diagnosticēt vēzi, tā stadijas, metastāzes. Tik tālu viss ir sakārtots. Strādā.

Problēmas sākas, kad cilvēks nonāk Onkoloģijas centrā, RAKUS pakļautībā. Neko sliktu nevar teikt par ārstiem, medicīnisko personālu. Tie dara visu, cik nu viņu spēkos un izpratnē ir. Protams, ir daži gadījumi, kas izceļas, bet ne par to šoreiz. 

Ārsti nozīmē izmeklēšanas, analīzes un pēc rezultātiem arī nozīmē atbilstošo terapiju. Vārdā nesaukšu pacientu, un nav svarīgi - viņš vai viņa. Svarīgi ir tas, ka cilvēks. Viens no mums. Pacientam tiek nozīmēta staru terapija un ķīmijterapija. Tiek nosaukti pārtikas produkti, kurus nedrīkst lietot uzturā, lai starošanai būtu efekts.

Te nu arī nonākam pie būtības. Pacienti Onkoloģijas centrā tiek “baroti” trīs reizes dienā. Ja par brokastīm var teikt - dažreiz ēdamas, tad par pusdienām un vakariņām ir jāsaka - nav ēdamas.

Nav ēdamas divu iemeslu dēļ: ēdienā ir izmantoti produkti, kurus nedrīkst ēst (zirņus, kāpostus, dārzeņus (tomātus, gurķus, burkānus utt.), augļus (izņemot banānus), saldumus, rauga maizītes, treknu gaļu — cūkgaļu, aitas gaļu), un ēdiena kvalitāte rada pamatotas šaubas. Vai nu iesmacis, sācis bojāties, vai arī ir mēģinājumi šādā veidā “atbrīvoties” no nastas valsts budžetā. Kas ir svarīgākais - maksa par ēdināšanu būs iekļauta rēķinā par slimnīcu. MAKSA PAR TO, KO NEDRĪKST ĒST.

RAKUS un Onkoloģijas centra pacientus barot konkursā ir ieguvuši trīs uzņēmumi - “ALEKS UN V" (40003357396), SIA Concord Service Group (40003375103), Sabiedrības ar ierobežotu atbildību „CNC” (40203414564). Līgums ir noslēgts 22.12.2022. Līguma termiņš ir 60 mēneši. (1)

Labi, ir vēl risinājums - iet ārpus slimnīcas telpām uz kafejnīcām, cik nu to tuvumā ir. Taču, sākoties gripas epidēmijai, tiek noteikta karantīna un pacientu pārvietošanās brīvības ierobežojumi. Tātad - vai nu pacientiem jāēd slimnīcas ēdiens, vai arī jāpaļaujas uz tuvinieku, paziņu, draugu sagādāto pārtikas paciņu saturu. Ja draugi, paziņas un tuvinieki dzīvo tālu prom no Rīgas, tad jāmirst badā? Vai jālūdzas no palātas biedriem.

Hosams Abu Meri nupat piedalījās Onkoloģijas centra dienas stacionāra atklāšanā. Ar visu spozmi, un galma fotogrāfiem.(2) Tas viss tiek izgaismots, un varbūt ir labi, ka ir tāds stacionārs. Tikai ko darīt tiem onkoloģiskajiem slimniekiem, kuri atrodas karantīnā? Skatīties pa logu ārā un rīt siekalas, kad vēders prasa savu, ikdienišķo pārtikas devu?

Onkologi paši saka, ka pacientiem ir vajadzīgas pozitīvas emocijas, domas, miers un laba pārtika. Kā lai šie pacienti, kas atrodas karantīnā, atrod sevī dzīvesprieku cīnīties ar savu slimību, iet ārstēties. Viņiem jau tā ir bail no tā nenovēršamā. 

Tagad - kāpēc anonīmi. Man nav bail uzdot neērtus jautājumus ne ministriem, ne politiķiem, ja runājam par mani personīgi. Man ir bail par tuvu cilvēku, kas šobrīd atrodas karantīnā, ka pret viņu var sākties dažādas represijas, psiholoģiskas vai pat fiziskas. Un no otras puses, es nepārstāvu nevienu mediju, kur publicēt iegūtās atbildes uz uzdotajiem jautājumiem.

Mani jautājumi, ko es labprāt uzdotu Austrumu slimnīcas valdei (valdes priekšsēdētājs Normunds Staņēvičs, valdes locekļi - Kaspars Plūme, prof. Haralds Plaudis) un padomei (padomes priekšsēdētāja Tīna Kukka, padomes loceklis Valts Ābols), Onkoloģijas centra galvenajam ārstam Andrejam Pčolkinam ir šādi.

Kurš uzņēmums nodrošina Onkoloģijas centra pacientu ēdināšanu?

Kas ir izstrādājis staru terapijas un ķīmijterapijas pacientu ēdienkarti? Kuri dietologi ir bijuši piesaistīti šādas ēdienkartes izstrādāšanā? Kur var iepazīties ar šo ēdienkarti?

Kāpēc staru terapijas un ķīmijterapijas pacienti tiek ēdināti ar ēdieniem, kuru pagatavošanā ir izmantoti viņiem neieteicamie pārtikas produkti (zirņi, kāposti, ziedkāposti, dārzeņi (tomāti, gurķi, burkāni utt.), augļi (izņemot banānus), saldumi, rauga maizītes, treknu gaļa — cūkgaļu, aitas gaļa)?

Kurš dienests, kura struktūrvienība pārbauda ēdienu kvalitāti, kas tiek pasniegti pacientiem? Ir sūdzības, ka ēdiens ir neēdams, ierūdzis un pat slikti smako. Ir gadījumi, kad no ēdiena arī piemetas caureja.

Kāpēc pacientiem rēķinā par slimnīcu tiks iekļauta maksa par ēdināšanu, ja šāds pakalpojums izmantojams tikai daļēji, ne pilnībā? Kā pacients var sūdzēties par ēdiena kvalitāti? Kā tiek fiksēts, ka pacients ir atteicies no ēdiena tieši kvalitātes dēļ? Kā atteikšanās ēst slimnīcas ēdienu tiek fiksēta un aprēķināta rēķinā par slimnīcu?

Vai Austrumu slimnīcas valde, padome un Onkoģijas centra galvenais ārsts kaut reizi ir pagaršojis pacientiem pasniegto ēdienu, tā, nevienu no personāla nebrīdinot? Ja nē, kāpēc ne? Negaršo? Nav drosmes? Vai nav vēlēšanās nonākt līdz vemšanai vai caurejai?

Kāpēc vienā palātā tiek likti pacienti, kas ir vakcinēti gan pret C-19, gan pret gripu, kopā ar tiem, kam šādu vakcīnu nav? Kāpēc uzņemšanas laikā netiek pārbaudīti pacienti ar testiem? 

Kāpēc tiek pieļauta produktu izšķērdēšana, pasniedzot neēdamu ēdiena porciju? Kas par to atbild?

Protams, būtu arī jautājumi pašam ministram. 

Vai viņam ir informācija, kā tiek baroti onkoloģiskie slimnieki viņa pakļautībā esošajā iestādē?

Vai ministrs kaut reizi ir pagaršojis pacientiem pasniegto ēdienu, nevienu no personāla nebrīdinot? Ja nē, kāpēc ne? Negaršo? Nav drosmes? Vai nav vēlēšanās nonākt līdz vemšanai vai caurejai?

Vai ministrs atbalsta nelietderīgu valsts līdzekļu izšķērdēšanu, kad viņa pārraudzībā esošajā slimnīcā pacienti tiek baroti ar sliktas kvalitātes un terapijai neatbilstošu ēdienu?

P.S. Manā rīcībā ir pacientu video, kad tiek atvērtas ēdienu kārbiņas. Kā saka pacienti, smaku caur kameru nevar nodot. Ja ir nepieciešams, būs saite uz kādu mākoņservisa glabātuvi.

P.S. Vajadzības gadījumā iznākšu no pagrīdes un arī atklāšos.

(1) https://info.iub.gov.lv/lv/meklet/q/SIA „Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca” (40003951628)  Ēdināšanas pakalpojumu nodrošināšana pacientiem (55520000-1)/

(2) https://www.la.lv/turpmak-vairak-pacientu-vares-sanemt-terapiju-onkologijas-centra-kimijterapijas-dienas-stacionara-paplasinatajas-telpas

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Šprotes nepieņems cūku labturības prasības

FotoJa kādam ir klusas aizdomas, ka mēs te sēdēsim un gaidīsim vēl vienu okupāciju – jums ir jālasa tālāk. Ja kāds domā, ka virsrakstā pieminētais dzīvnieks ir nacionālā naida kurināšana – lasiet, lasiet… Starp citu, likums par cūku labturības prasībām ik pa laikam tiek pilnveidots. Meklējiet rakstos. Kas attiecas uz šprotēm – tās ar cūkām kopā neiet ne pēc dzīvesveida, ne pēc garšas. Un jūs labi saprotat, ko šo rindu autors ar to ir domājis.
Lasīt visu...

6

Ja reiz prezidents dod „mājienu ar mietu”, tad mēs, protams, atvainosimies

FotoLsm.lv 24.februārī Ukrainas kara gadadienā savā komiksu sadaļā publicēja autores Gundegas Evelones "Cūku komiksu" ar nosaukumu "Ukrainai ir jāuzvar". Šie komiksi ir zīmējumi par aktuālo Latvijā un pasaulē. Komiksam ir sava "cūku" izcelsmes leģenda, kas atrodama pie katra jaunākā komiksa. Faktiski cūka komiksā var būt ikviens no mums. 
Lasīt visu...

21

Izglītības reforma kā valsts pārvaldes vājuma spoguļattēls

FotoProblēmas VAS “Pasažieru vilciens” darbībā un neauglīgās diskusijas par skolu reformu kārtējo reizi apliecina valsts izpildu varas ieslīgšanu pamatīgā attīstības krīzē, taču šis fakts netiek īsti pat atzīts. Līdz ar to iztrūkst kritiskas analīzes.
Lasīt visu...

21

Vai birokrāts - mūsu kungs?

FotoDomājams, katram no iedzīvotājiem kādreiz ir iezibsnījusi doma, kāpēc ir jāmaksā nodokļi? Nodokļu maksāšanas jēga būtībā ir savākt resursus tajās nozarēs, kas prasa lielus ieguldījumus. Ne velti nodokļus vispirms sāka maksāt tur, kur bija lieli apūdeņošanas darbi. Piemēram, izveidoja dambi, lai palu laikos neapplūstu lauksaimniecības zemes.
Lasīt visu...

21

Nepieciešamais ļaunums – 2. daļa: derīgie idioti un jātnieki bez galvas

FotoĻenins aktīvākos fanus partijas iekšējās sarunās nekautrējoties mēdza saukt par noderīgajiem idiotiem - poļeznije idioti
Lasīt visu...

21

Karš kibertelpā

FotoKrievijas Ārējās izlūkošanas dienests (SVR) ir izmantojis ievainojamību, kas tika atklāta 2023. gada sākumā populārā Čehijas programmatūras giganta “JetBrains” produktā.
Lasīt visu...

21

Gauss – kas viņš ir? Vairāk Ostaps Benders vai Maikls O’Līrijs?

FotoPatiesības mirklis par airBaltic spējām segt obligāciju saistības arvien tuvāk. Attiecīgi arī Gausa retorika arvien nepārliecinošāka un sabiedrības uzmanība saasinātāka.
Lasīt visu...

21

Ak, eglīte...

FotoPēdējās darbdienās pirms Ziemassvētkiem netālu no manām mājām parādījās trīs hektāru kailcirte egļu mežā vietā, kur to galīgi nebiju gaidījis. Līdz likumā noteiktajam galvenās cirtes vecumam šim mežam bija jāaug vēl vairāk nekā 20 gadus, un, kā liecina Valsts meža dienesta dati, arī galvenās cirtes caurmērs (t.i., koku resnums), kas ļautu mežu nocirst ātrāk, vēl nebija sasniegts. Tātad skaidrs, ka šeit veikta sanitārā cirte[1] vai rekonstruktīvā cirte[2]. Tātad mežs nocirsts tāpēc, ka atzīts par bojātu vai neproduktīvu.
Lasīt visu...

12

Tramps esot atkal ko sliktu pateicis. Iespējams. Tomēr - kas notiek Latvijā?!

FotoKatrā valstī ir "stratēģiski svarīgas" jomas. Diemžēl, vērtējot savus kolēģus, ārstus un viņu absolūti toleranto attieksmi pret resertifikācijas procedūru, kas mūsu "de iure" demokrātiskajā valstī gadiem ilgi nav saprotama ne loģiski, ne tiesiski, var secināt, ka liberālās demokrātijas (vai tomēr maskēta totalitārisma) idejas ir pārņēmušas pat mūsu tautas it kā kritiski domājošo daļu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Saeimas deputāti pamazām sāk kaut ko nojaust

Redzot grūti un ļoti dārgi risināmo problēmu apjomu Satiksmes ministrijā, deputāti beidzot nonāca pie atskārsmes, ka ir stipri nokavējuši...

Foto

Nu nevarēja jau cerēt, ka Latvija nesaķers šo „progresīvo” infekciju, bet gan jau pāries arī tā

Bet, klau, esot tādi "progresīvie". Cik lasu soctīklos, tādas sniegpārslas,...

Foto

„Vienotība” ir kā gangrēna uz kādas no ekstremitātēm, kas ir jāamputē, atdalot to no ķermeņa - tautas

Politiskā komunikācija ļoti ietekmē sabiedrības viedokļus un uztveri. Kas...

Foto

Par jaunā „Rail Baltica” dzelzceļa tilta būvniecību: naudas nav, taču būvējam!

Vismaz uzbūvēsim trīs labā krasta balstus ar laidumiem, un tad jau redzēs, varbūt pat saimniecībā...

Foto

"Latvijas pasta" nesmukumi, jeb Linkaita saimniekošanas rezultāti Satiksmes ministrijā nebeidz pārsteigt

Nule pēc virknes skandālu atkāpās "Latvijas pasta" padome. Tā tam arī vajadzēja būt, taču kurš...

Foto

Krievu latvieši, nevis Latvijas krievi: latvietībai jākļūst par lipīgu, pievilcīgu zīmolu

Raksta beigās piedāvāšu neizmantot "Latvijas krievu" vai "Latvijas ukraiņu" terminus, kad runājam par Latvijas pilsoņiem....

Foto

Viss ir lieliski, tikai neprasiet mums neko par tiem 200 miljoniem eiro, ko mums vasarā atkal vajadzēs no nodokļu maksātāju kabatas!

Apkopojot 2023.gada nozīmīgākos statistikas datus...

Foto

Dzintars izēd Kiršteinu - un kas tālāk?

Vēl tikai slinkais nav uzrakstījis par Aleksandra Kiršteina izlingošanu no pašpasludinātās nacionālās apvienības (NA). Iespraudīšu arī savus ķešā aizķērušos...

Foto

Kāpēc LTV nespēj un nevēlas raidījumus organizēt efektīvi un operatīvi?

Latvijas televīzija aktīvi jau vairākas dienas reklamē 6.februāra raidījumu ar konkrēta "viesa" piedalīšanos. Viņš nav izcils zinātnieks,...

Foto

"Pasažieru vilciena" valde atrod "pārmijniekus"

Izcils „ViVi” valdes paziņojums! Tikai vienā teikumā ir izdevies pierādīt visu savu nekompetenci. AS "Pasažieru vilciens" jaunajai padomei laikam vairs nebūtu...

Foto

Briškena politiskās bezatbildības un profesionālās nespējas dēļ ir apdraudēta turpmākā Latvijas reģionu ekonomiskā attīstība

Nacionālā apvienība (NA) rosina izteikt neuzticību satiksmes ministram Kasparam Briškenam (Progresīvie), to...

Foto

Re, cik smuki es varu izteikties arī par skolu slēgšanu (bet tās vienalga tiks slēgtas)

Skola ir kas vairāk par ēku pagasta vai pilsētas vidū. Diskusijām...

Foto

Ja iedzīvotājiem jāgatavo sava 72 stundu soma, tad sabiedrība grib redzēt, kā savu “somu” kārto valsts

72 stundu soma un klausies radio! Mani šis nemierina. Ne...

Foto

Gulags pie apvāršņa

Krievijas Valsts domes valdošās frakcijas “Vienotā Krievija” deputāts ar ģenerāļa uzplečiem Andrejs Guruļovs neslēpj, ka jāatjauno gulaga tipa nometnes, lai tie, kas iekšzemē...

Foto

Skola, kurai paveicās

Varbūt zinošie apzinās, ka tuvojas kas neizbēgams, un tāpēc, laikus atkāpjoties, tiek "dedzināti tilti", vien žēl, ka šīs ugunis mums tiek pasniegtas kā nepieciešamība mūsu tumsonības...

Foto

Pilnmēness mistērijas

To, ka Mēnesim ir ietekme uz planētas Zemes dzīvi un arī cilvēku psihi, mūsu senči tika pamanījuši jau sen. Latvijā dzīvojošiem ir it sevišķi...

Foto

Svarīgi nekļūt atkarīgiem no svešas žēlastības!

Ir kāds vēsturisks janvāra datums, kuru parasti aizēno gan barikāžu laiks, gan, mazliet mazāk, arī 13.janvāra nemieri. Gan nesenie, gan...

Foto

Par atbildību pašreizējā haosa un nebūšanu sakarā pasažieru vilcienu satiksmē

Tā kā 15 gadus nostrādāju VAS "Latvijas dzelzceļš" atbildīgā amatā, tad man ir gana daudz pieredzes...

Foto

Krišjānis Kariņš kļūst par apkaunojumu Latvijas politikai un arī savai partijai

Saeimas deputātu grupas vizīte Ķīnā un Krievijas graudu tranzīts caur Latviju pēdējās nedēļās ir politiskās...

Foto

Atkal

Atkal zobens pacēlies pār dažām skolām, šoreiz Kurzemes pusē. Aizķēra, jo vienā no tām savlaik esmu strādājusi. Laikam vēršot ciet. Nē, vēl jau nekas neesot...

Foto

Īss komentārs par uzņēmēja Guntara Vītola izteikto viedokli “airBaltic” un tā nulles vērtības sakarā

Viss ir pareizi, un žetons Guntaram par drosmi, tikai jebkuram cilvēkam, kuram...

Foto

Kas mums pieder?

Valsts esot mēs, mēs esot bagāti - mums pieder meži, vien koku cenas mums ir augstākas kā Norvēģijā un Zviedrijā, mums pieder spēkstacijas,...

Foto

Vienu sabiedrisko mediju mums būs daudz vienkāršāk kontrolēt un komandēt nekā divus!

Ceturtdien Saeimā galīgajā lasījumā gandrīz vienprātīgi atbalstīja Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas apvienošanu no...

Foto

Tā kā KNAB Straume ir piebarots, Kariņš bez bažām var par nodokļu maksātāju naudu doties priekšvēlēšanu braucienā uz Valmieru

2024. gada 17. janvārī ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš dosies reģionālajā...