Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Priekšlikumi, pārdomas, aprēķini un fakti par to, vai un kā elektroenerģijas sadales tarifi ietekmē Latvijas valstisko virzību uz energoresursu pašpietiekamību un mikroģeneratoru saules paneļu saprātīgas atmaksāšanās periodu. Piemērā minētie fakti un aprēķini nav attiecināmi 100% uz visiem šobrīd Latvijā izveidotajiem vairāk nekā 10 000 mikroģeneratoriem, modelis nepretendē uz absolūtu precizitāti un patiesību, bet var kalpot par pamatu turpmākas izpratnes un argumentētas diskusijas veicināšanai par mikroģeneratoru izveides, atmaksāšanās un darbības (turpināšanas) priekšnosacījumiem.

Fakti

Esmu izveidojis 8,5 kw invertora jaudas un 11,7 kw paneļu nominālās jaudas mikroģeneratoru, kas 2022.gada mikroģeneratora ražošanas sezonas laikā kopsummā ir saražojis aptuveni 8500 kwh elektroenerģijas jeb 1000 kw uz 1 mikroģeneratora uzstādītās jaudas kw. Pieslēgumā ir 3 fāzu 25A ievadaizsardzības automātslēdzis.

Pieslēgumā papildus Sadales Tīkla komercuzskaites elektroenerģijas uzskaites skaitītājam ir uzstādīts mikroģeneratora invertora ražotāja viedais elektroenerģijas skaitītājs (smart energy meter), kura esamība ir par pamatu lietotāja energopratības līmeņa celšanā un detalizētā datu ieguvē par mikroģenratora ražošanas un pašpatēriņa salāgošanas cēloņsakarībām, kā arī tīklam nodotās/no tīkla saņemtās elektroenerģijas uzskaitē un datu analīzē.

Mikroģeneratora izveide ir finansēta ar 20% pašu kapitāla (nosacītā pirmā iemaksa) un 80% ārējā finansētāja kapitāla piesaisti (šeit nav būtiski, vai finansētājs ir licencēta banka, kas sniedz patērētāju finansēšanas pakalpojumus, licencēts ne-banku patērētāju kreditēšanas uzņēmums vai Latvenergo koncerns pats).

Mikroģenerators izveidots bez valsts atbalsta. Mikroģeneratora izveidē pieņemtās un faktiskās izmaksas ir aptuveni 1200 EUR/1 uzstādītā mikroģeneratora invertora jaudas 1 kw. Datu analīzē katram individuālajam mikroģeneratoram šis skaitlis atškirsies.

Ražotāja noteiktais saules paneļu ražošanas degradācijas ātrums no paneļu nominālās maksimālās ražošanas jaudas ir aptuveni 2% to darbības pirmajā gadā un 0,5% katrā nākamajā ekspluatācijas gadā.

Mikroģeneratora invertors kā jebkura elektroniska ierīce ir pakļauts neizbēgamam nolietošanās procesam un pēc noteikta kalpošanas laika būs jāmaina. Paredzamais invertora kalpošanas laiks ir spekulācija un drīzāk pieņēmums, nevis fakts, bet tas nepārsniegs 8-10 gadu robežu. Mikroģeneratora invertora cena ir 1/4 līdz 1/3 no mikroģeneratora izveides izmaksām un ir būtiska vai pat visbūtiskākā sistēmas sastāvdaļa.

Ar noteiktu energopratības pasākumu īstenošanu ir iespējams panākt pat 40% pašpatēriņa īpatsvaru no mikroģeneratora ražošanas gada apjoma.

Aprēķini

Svētdienas pievakarē ar truša Rodžera smaidu sejā, mazliet izbrīnīts par medijos un publiskajā telpā izskanējušajiem apgalvojumiem par to, ka Sadales Tīkla tarifi neietekmējot mikroģeneratoru saules paneļu atmaksāšanās periodu un ka vienīgais dzinējspēks esot elektrības cena, nolēmu ķerties vērsim pie ragiem un, lai šobrīd un arī turpmāk nebūtu tukšu salmu kulšana, izveicu nelielu manevru ar kalkulāciju ar praktiski katrā daudzmaz aprīkotā birojā vai skolnieka datorā atrodamu rīku. Saucas tabulu procesors, tautā visbiežāk pazīstams kā ekselis.

Un, lūk, ko man tabulu procesors ļāva izrēķināt.

Ar 20% paša un 80% ārējā finansējuma piesaistītu kapitālu izveidota 8,5 kw mikroģeneratora, kam ir 40% pašpatēriņa rādītājs (kas ir ļoti augsts, nav sasniedzams bez energopratības pielietošanas) un 40% dienas/60% nakts patēriņa īpatsvaru un elektroenerģijas cenu aptuveni 30,67 c/kwh, UN spēkā esošo Sadales Tīkla tarifu plānu S3 (ar atšķirīgu elektroenerģijas sadales dienas un nakts/brīvdienu tarifu) atmaksāšanās laiks ir aptuveni 5 gadi.

Turklāt paša mikroģeneratora ieguldītās pašu kapitāla daļas ienesīgums minētajā laika perioda ir apaļa nulle (finansistu valodā tas ir rādītājs IRR (internal revenue rate)). Jeb faktiski mikroģeneratora īpašnieks ir piemaksājis sabiedrībai koplabuma gūšanai no savas kabatas un ne tikai nav guvis nekādu gandarījumu savam kapitālam, bet vēl zaudējis 5 gadu laikā uz naudas pirktspējas zuduma jeb inflācijas rēķina. Atmaksāšanās periods, nepiesaistot ārēju finansējumu jeb būvējot tikai ar 100% saviem līdzekļiem, ir aptuveni 4,6 gadi jeb 4 gadi, 7 mēneši un 6 dienas.

Ar tādiem pašiem nosacījumiem, tikai piemērojot Sadales Tīkla SPRK iesniegto tarifu plānu ST1, ar ārējo finansējumu izveidotu mikroģeneratoru saprātīgā laikā atpelnīt nav iespējams, IRR nav iespējams izrēķināt. Atmaksāšanās periods, nepiesaistot ārēju finansējumu jeb būvējot tikai ar 100% saviem līdzekļiem, ir aptuveni 5,62 gadi jeb 5 gadi, 7 mēneši un 13 dienas

Ar tādiem pašiem nosacījumiem, tikai piemērojot Sadales Tīkla SPRK iesniegto tarifu plānu ST2, ar ārējo finansējumu izveidotu mikroģeneratoru saprātīgā laikā atpelnīt nav iespējams, jo tīrā naudas plūsma ir negatīva, IRR nav iespējams izrēķināt. Atmaksāšanās periods, nepiesaistot ārēju finansējumu jeb būvējot tikai ar 100% saviem līdzekļiem, ir aptuveni 8 gadi.

Pārdomas

Mikroģeneratoru atmaksāšanās laiku ietekmē gan tarifu absolūtais lielums, gan struktūra, gan elektroenerģijas cena.

Mikroģeneratoru atmaksāšanās laiku ietekmē ārējā piesaistītā kapitāla proporcija un maksājamo kredīta % apmērs.

Lai veicinātu un akselerētu (paātrinātu) valstiskās energoneatkarības palielināšanos tagad un nākotnē, ir maksimāli jāpaplašina tās sabiedrības daļas, kura apsver iespēju investēt mikroģeneratora izbūvē un kam ir tādas iespējas savā īpašumā, mikroģeneratora finansēšanas iespējas, lai mikroģeneratorus būtu iespējams ieviest ne tikai par 100% pašu kapitāla, bet piesaistīt ārējo finansējumu.

Saprātīga un uz risku minimizēšanu vērsta ārējā finansētāja interesēs nav finansēt tādus projektus, kuru finanšu rādītāji ir slikti, ar apšaubāmu atmaksāšanās un aizdevuma un aizdevumu % atmaksas varbūtību. Finanšu pasaulē šo finanšu analīzes rādītāju sauc par DSCR (debt service coverage ratio). Ja šis rādītājs tuvojas 1 vai ir mazāks par 1, saprātīgs finansētājs atturēsies no šādu projektu finansēšanas.

Kā redzams no Sadales Tīkla iesniegto tarifu plānu ST1 un ST2 finanšu analīzes mikroģeneratoru atmaksāšanās izvērstās analīzes, šo abu tarifu plānu ietekme uz finanšu rezultātu ir tik graujoša, ka faktiski izslēdz mikroģeneratoru finansēšanu nākotnē, ja to apskata kvalificēts un kompetents finansētājs.

Priekšlikumi

Sadales Tīkla izstrādātais un SPRK iesniegtais tarifu projekts ir noraidāms kā matemātiski un uz izmaksām nepamatots, kaitniecisks valsts attīstībai un stratēģisko mērķu energoneatkarības veicināšanā sasniegšanai, nav atbilstošs šā brīža un sagaidāmajai ekonomiskajai situācijai.

Ir jāatzīst mikroģeneratoru esamības un attīstības stratēģiskā nozīme valsts energoneatkarības veicināšanā un sabiedrības koplabuma radīšanā.

Pirms turpināt iesniegto tarifu apspriešanu un izvērtēšanu, ir jāizstrādā un jāapstiprina tāda metodika, kas uz matemātisku aprēķinu pamata un ievākto datu kopu empīriskiem pierādījumiem par mikroģeneratoru radītā sabiedriskā koplabuma apjomu ļautu šo mikroģeneratoru radīto koplabumu visas sabiedrības interesēs novērtēt naudas izteiksmē.

Mikroģeneratoru radītais koplabums sabiedrības interesēs pēc iepriekš izstrādātās un apstiprinātās metodikas, ievērojot godīguma principu, ir jāsadala starp mikroģeneratoru atbilstoši tā devumam atkarībā no tīklā nodoto kwh skaita, izmaksājot mikroģeneratoram kompensāciju naudā vai nu kā: a) fiksētu maksu par katriem 1000 tīklā nodotajiem kwh; b) atšķirīgu(samazinātu) pieslēguma jaudas ikmēneša maksājumu; c) maksājumu par katru tīklā nodoto 1 kwh, un sabiedrību kā sadales tarifa un/vai pieslēguma jaudas ikmēneša maksājuma samazinājumu.

Sadales Tīkla mikroģeneratoriem piemērojamo tarifu struktūra jāveido tā, lai mikroģeneratoram būtu motivācija piedalīties valstiski svarīgā energoneatkarības un ražošanas pašpietiekamības veicināšanā, nevis veidot no tīkla neatkarīgus salas tipa (off-grid) risinājumus elektroenerģijas mikroģenerācijai ne tikai paša mikroģeneratora, bet visas sabiedrības interesēs.

Šeit būs links uz failiem, drīkst izmantot bez atsauces, bojāt, pārveidot, veidot savu versiju, iepazīties un būt informētiem: https://failiem.lv/u/gtppsr8ny

Esiet modri!

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Latvijas Televīzija kā pēdējais krievu valodas bastions?

FotoLaikā, kad skolas pāriet uz mācībām tikai latviski, kad atsakāmies no krievu valodas kā otrās svešvalodas, kad pat Latvijā dzīvojošajiem Krievijas pilsoņiem jāpierāda savas latviešu valodas zināšanas, Latvijas Televīzija (LTV) kā tāds atpakaļrāpulis nākusi klajā ar paziņojumu, ka Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates tā rīkos arī krievu valodā!
Lasīt visu...

18

Ne prātā mums nenāk atcelt debates Krievijas valsts valodā

FotoLatvijas Televīzijas Redakcionālā padome šobrīd neizskata iespēju atcelt plānotās RUS.LSM Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates.
Lasīt visu...

6

Priekšvēlēšanu debatēm jābūt valsts valodā

FotoŅemot vērā sabiedrībā aktualizēto diskusiju par priekšvēlēšanu debašu organizēšanu krievu valodā, partiju apvienība Jaunā Vienotība uzsver, ka īpaši kopš Krievijas brutālā iebrukuma Ukrainā ar Latvijas medijiem ir jākumunicē Latvijas valsts oficiālajā – latviešu – valodā. Arī Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu laikā diskusijām medijos jābūt tikai valsts valodā, tādēļ politisko partiju apvienības Jaunā Vienotība pārstāvji nepiedalīsies priekšvēlēšanu debatēs un raidījumos, kas notiks krievu valodā.
Lasīt visu...

21

Aicinām kritiski vērtēt Tieslietu ministrijas bez sociālo partneru iesaistes un visu ieinteresēto personu informēšanas izstrādāto likumprojektu

FotoSaeimas 2024. gada 16. maija darba kārtībā izskatīšanai otrajā lasījumā ir iekļauts likumprojekts Grozījumi likumā “Par atjaunotā Latvijas Republikas 1937. gada Civillikuma ievada, mantojuma tiesību un lietu tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un piemērošanas kārtību” (565/Lp14). Likumprojekts Saeimā iesniegts 2024. gada 17. aprīlī un pirmajā lasījumā izskatīts jau nākamajā dienā. Lai arī likumprojekts skar aptuveni 300 tūkstošus iedzīvotājus, viņu viedoklis tāpat kā vairākos Satversmes tiesas spriedumos izteiktās atziņas un ekspertu brīdinājumi ir ignorēts.
Lasīt visu...

21

Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates Latvijā drīkst notikt tikai valsts valodā – latviešu valodā

FotoKomentējot publiski pieejamo informāciju – Latvijas Televīzija 2024. gada 3., 4., 5. un 6. jūnijā ir paredzējusi Eiropas Parlamenta deputātu kandidātu debates rīkot krievu valodā – Latviešu valodas aģentūra izsaka skaidru nosodījumu, vēršot atbildīgo personu un sabiedrības uzmanību, ka šāda rīcība ir pretrunā gan ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu, gan ar Valsts valodas likumu. Eiropas Savienībā tiek īstenota daudzvalodība – ir 24 oficiālās valodas, tostarp latviešu valoda.
Lasīt visu...

21

Krievvalodīgo debašu iecere savā būtībā ir pretrunā ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu un tās lomu sabiedrības integrācijā

FotoPar Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (attēlā – tās vadītājs Jānis Siksnis) ieceri noturēt sabiedriskajā televīzijā Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates krievu valodā.
Lasīt visu...

21

Aicinu noskaidrot un saukt pie atbildības tos, kuri pieļauj un veicina krievu valodas kā „de facto” otras valsts valodas nostiprināšanu

FotoŅemot vērā, ka Latvijas Republikas Satversmes preambula nosaka, ka Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu latviešu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību cauri gadsimtiem;
Lasīt visu...

21

Kur pazuduši lauksaimnieku protesti?

FotoBloķētas lidostas, lielceļi, ostas un tūkstošiem traktoru Berlīnē. Bloķēti ceļi Polijā, degošas riepas un pārrautas barikādes Briselē. Tonnām uz ceļa izbērtu tomātu un bloķētas veikalu ķēdes Spānijā, un visbeidzot – teju 2000 traktoru Latvijas reģionos. Lauksaimnieku protesti Eiropā tika izvērsti iepriekš nepieredzētos apmēros, turklāt, ar katru nākošo protestu tie kļuva aizvien daudzskaitlīgāki un radikālāki. Un tomēr, šīs akcijas, kurām likumsakarīgi bija jānonāk kādā kulminācijas fāzē, pēkšņi gluži vienkārši pazuda.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Briselē nopelnīt jaunam “Nikon” jeb cinisma augstākā pakāpe Anša Pūpola izpildījumā

7. maijā Latvijas publisko telpu pāršalca ziņa, ka Daces Melbārdes vietu Eiropas Parlamentā (EP) ieņems...

Foto

Vai “Jaunā Vienotība” spēj sev un citiem atzīt, ka stulbi sanāca?

Esat kādreiz mēģinājuši stiept gumiju? Pašlaik vadošā partija ar to nodarbojas. Vērojot viņus, atdarinot vai...

Foto

Pirms 150 gadiem dzimis demokrāts un tiesībnieks ar dzejnieka sirdi Miķelis Valters

“Viņu uzskata par pirmo latvieti, kurš 1903. gadā žurnāla "Proletāriets" rakstā "Patvaldību nost! Krieviju...

Foto

Vēsturiskas precizitātes labad 4. maijs tomēr būtu atkal jānosauc par “Latvijas Republikas neatkarības deklarācijas pieņemšanas dienu”

Komentāru rakstu 5. maija pēcpusdienā. Ir svētdiena. Šonedēļ sanākušas trīs...

Foto

Latvijas otrā dzimšanas diena: kā mums ir veicies?

Manā skatījumā 4.maijs ir Latvijas otrā dzimšanas diena. Un ne tikai svinīgā ziņā, bet arī tajā, kā to...

Foto

Nolikt ziedus nepareizā vietā – tas mūsdienu Latvijas PSR ir noziegums!

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ziemeļlatgales iecirknis no 15. marta līdz 14. aprīlim piefiksējis trīs...

Foto

Par varu

Kad sapulces telpā ienāk starojoša sieviete un visi vīrieši uz mirkli pazaudē domas pavedienu, vai šai sievietei kāds pie durvīm piešķīra varu tā izrīkoties?...

Foto

Dažas pārdomas Edgara Kauliņa dzimšanas dienā

Aprit gadskārta, kopš dzimis viens no mūsu novada cilvēkiem, kas ne tikai atstājis daudzus nostāstus par sevi, bet arī izraisījis...

Foto

Vai esam ceļā uz “Baltijas tīģera” stāstu? Izskatās - būs jāpagaida

Man bija gods piedalīties smalkā politekonomiskās elites pasākumā (ar stilīgu nosaukumu LaSER vai “lāzers”), kur...

Foto

Cik stabila ir Evikas Siliņas koalīcija? 8 no 10 stabila

Cik stabila ir Evikas Siliņas koalīcija? Es teiktu 8 no 10 stabila, jo…  Jaunā Vienotība (JV) ir atdevusi...

Foto

Jūs smiesieties, bet neko ticamāku mēs nespējām sacerēt

Politisko partiju apvienība Jaunā Vienotība vēršas Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (turpmāk KNAB) ar iesniegumu par slēptās priekšvēlēšanu aģitācijas vēršanu...

Foto

Zog, acīs skatīdamies, bet stāsta, ka tas visvairāk ir vajadzīgs pašiem apzagtajiem

Jampadracis ap Lucavsalas ežiem un futbola stadionu parādīja, cik dīvainā Latvijā mēs dzīvojam. Turklāt...

Foto

Cīņā pret nomelnošanu un nevajadzīgām intrigām – Mūzikas akadēmijas skandāla aizkulises

Vēlos padalīties ar sajūtām un lieliem novērojumiem par to, kas notiek, - par reālo situāciju...

Foto

Krievijas aktivitātes var uzskatīt par šokējoši efektīvām, un Latvijas „sabiedrisko” mediju mērķtiecīgā kampaņa par krievu valodu šobrīd jāskata šajā kontekstā

Drošības eksperti vienbalsīgi norāda uz to,...

Foto

Sankciju patiesais labums: Apvienotā saraksta plāns aizvērt ostas varētu arī nebūt nejaušs

Deklarētais mērķis - atbalsts Ukrainai Latvijas ostu paralizēšanai - šķiet šizofrēnisks, jo kā gan...

Foto

Priekšlikums ir tikai par mūsu nodokļu maksātāju segtajām atlīdzībām

Atsaucoties uz 2024. gada 18. aprīļa publikāciju "Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām,...

Foto

Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!

Ģirts Valdis Kristovskis iesniedzis Saeimā priekšlikumu publicēt jebkuras valsts amatpersonas ienākumus ik...

Foto

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

Publiskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri...

Foto

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

Igaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot...

Foto

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

Valsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola...

Foto

Sāga par nogriezto ausi

Domāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza...

Foto

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

Es zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī...

Foto

No strupceļa uz atdzimšanu

Draugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka...

Foto

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

Pēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par...

Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...