Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Šodien Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā uzklausījām Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) un Sabiedrības par atklātību - Delna ziņojumus par stāvokli korupcijas novēršanas jomā. Latvijā situācija gadu garumā lēnām uzlabojas, taču diemžēl progress ir tik lēns, ka būtībā situācija stagnē.

Starp KNAB paveiktajiem darbiem 2023. gadā ir palielināts sods politiskajām partijām par aģitācijas ierobežojumu pārkāpšanu plašsaziņas līdzekļos, internetā un vidē līdz 7100 EUR. Turpināts darbs pie interešu konflikta novēršanas valsts amatpersonu darbā.

Ir mainītas prasības par publicējamo informāciju amatpersonu deklarācijā un arī jaunizveidotais partnerības regulējums, kas stāsies spēkā 1. jūlijā, ņem vērā vajadzību novērst interešu konfliktu. Virzīti priekšlikumi par ierobežojumiem, lai amatpersonas nedrīkstētu pieņemt lēmumus, kas skars viņu bijušos laulātos vai partnerus, ja šķiršanās ir nesenāka par diviem gadiem.

Delnas vērtējumā Latvijas rezultāti Korupcijas uztveres indeksā stagnē, līdz šim trūcis gribas ieviest drosmīgus pretkorupcijas pasākumus, kas skar politisko godprātību, privātā sektora godprātību un publisko resursu izšķērdēšanas novēršanu. Šīs ir jomas, kurās, salīdzinot arī ar Igauniju un Lietuvu, Latvijai ir īpaši zemi rezultāti.

Tos varētu uzlabot, piemēram, ar stiprākiem pasākumiem interešu konfliktu novēršanai un sašaurinot amatu apvienošanas iespējas, t. sk. pašvaldību deputātiem un citām amatpersonām. KNAB ieskatā, būtu jāpapildina Krimināllikuma panti, kas saistīti ar pilnvaru pārsniegšanu, ļaunprātīgu izmantošanu vai bezdarbību ar jaunu nolūka veidu, proti, nolūkā iegūt nepamatotas priekšrocības sev vai jebkurai citai personai.

Būtu nepieciešams precizēt arī Krimināllikuma 323.panta regulējumu, lai novērstu šaubas par to, vai kukulis – pateicība ir uzskatāma par krimināli sodāmu ne tikai tad, kad iepriekš (pirms kukuļa došanas) ir pastāvējusi koruptīvā vienošanās, bet arī tad, ja tādas nav bijis vai arī tāda nav pierādīta. Tas nozīmētu - kriminalizēt “pateicību” došanu valsts amatpersonai pēc kādas darbības veikšanas.

Progresīvie viennozīmīgi atbalsta stingrāku vēršanos pret korupciju - gan politiskajā līmenī, kur turpināsim strādāt, atbalstot KNAB un Delnas ekspertu virzītās iniciatīvas, gan praktiski, netolerējot nekāda līmeņa korupciju, kā to apliecina Mārtiņa Kossoviča un Jāņa Meirāna rīcība, ziņojot par mēģinājumiem viņus piekukuļot.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

15

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

FotoEs zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī jūs, vecās bekas no Latvijas Radio redakcionālās padomes, cik smagu profesiju, cik grūtu darbu esam izvēlējušies. Otru senāko amatu pasaulē.
Lasīt visu...

21

No strupceļa uz atdzimšanu

FotoDraugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka ir sasniegts zemākais punkts valsts politikā. Tas, kā darbojas valdošie politiskie spēki, ne mazākajā mērā nepietuvojas nacionālisma pamatprincipiem. Liberālajā valsts politikā nevalda latvisks gars – šķiet, ka tajā gara nav vispār. Vien dreifējošs kuģis, ko saēd sarkanie sociālistu ķirmji un ko draud nogremdēt Austrumu skarbie vēji. Un tomēr – mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā!
Lasīt visu...

21

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

FotoPēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par iekšzemes kopprodukta uz vienu iedzīvotāju pieaugumu, salīdzinot ar 1995. gadu. Pasaules Bankas dati). Tas ir iespaidīgs labklājības pieaugums. Taču šo sasniegumu aizēno mūsu ilgstoša atpalicība no kaimiņiem, neskatoties uz diezgan līdzīgām starta pozīcijām. Problēma nav tikai zemajos ienākumos. Kā to trāpīgi ievērojis ASV vēstnieks Latvijā, šodienas ģeopolitiskajā situācijā būtiska atpalicība no kaimiņiem arī ir nopietns drošības risks.
Lasīt visu...