Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pēc otrā Lato Lapsas atgādinājuma Krišjāņa Kariņa vadītajai Ārlietu ministrijai nācies „atcerēties”, ka bijusī „Vienotības” vadītāja Solvita Āboltiņa vēstnieka amatā Itālijā tiešam atrodas jau ilgāk nekā pievus gadus un tātad ieņem to nelikumīgi. Tagad S. Āboltiņa tiks pārcelta uz vēstnieka amatu Nīderlandē, bet, kas ieņems atbrīvojušos iekārojamo vietu, vēl netiek atklāts. Pietiek šodien publicē pirms četrām dienām nosūtīto Lato Lapsas iesniegumu, kas tik strauji uzlabojis ministrijas vadības atmiņu:

„Šā gada 26. oktobrī nosūtīju Jūsu iestādei oficiālu iesniegumu - informācijas pieprasījumu ar šādiem jautājumiem par Solvitas Āboltiņas atrašanos vēstnieka amatā Itālijā:

„Kādu iemeslu dēļ šī persona ieņem vēstnieka amatu vienā konkrētā valstī ilgāk nekā piecus gadus, pārkāpjot spēkā esošos normatīvos aktus?

Kuras tieši Jūsu iestādes amatpersonas ir atbildīgas par to, ka šī persona ieņem vēstnieka amatu vienā konkrētā valstī ilgāk nekā piecus gadus?

Vai šī persona vai kādas citas personas šīs personas vārdā ir izdarījušas spiedienu uz Jūsu iestādi vai kādām tās amatpersonām, mudinot pārkāpt spēkā esošos normatīvos aktus attiecībā uz maksimālo vēstnieka pilnvaru termiņu?

Vai Latvijas valsts apmaksā kāda šīs personas ģimenes locekļa mācību vai citus izdevumus Itālijā? Ja jā, kas ir šis ģimenes loceklis, ar kādu pamatojumu šie izdevumi tiek apmaksāti, un kādi ir bijuši šie izdevumi 2021. gadā un 2022. gadā pa gadiem?”

Uz šo iesniegumu - informācijas pieprasījumu esmu saņēmis šādu Jūsu iestādes dokumentu:

„Atbildot uz Jūsu 2023. gada 26. oktobra iesniegumu, Ārlietu ministrija sniedz šādu informāciju.

Saskaņā ar Diplomātiskā un konsulārā dienesta likuma 14. panta pirmo daļu ārkārtējā un pilnvarotā vēstnieka dienesta laiks vienā valstī ir ne vairāk kā četri gadi, kas izņēmuma gadījumos, lai nodrošinātu diplomātiskā un konsulārā dienesta darbību, var tikt pagarināts par vienu gadu.

Solvita Āboltiņa Latvijas Republikas ārkārtējās un pilnvarotās vēstnieces amatu Itālijā pilda kopš 2018. gada. Ņemot vērā diplomātiskā un konsulārā dienesta darbības nodrošināšanas apsvērumus, S. Āboltiņas ilggadējo pieredzi un kompetenci diplomātiskajā dienestā, atbilstoši Ārlietu ministrijas Atestācijas komisijas lēmumam vēstnieces dienesta laiks tika pagarināts par vienu gadu.

Līdzīgi lēmumi ir tikuši pieņemti arī attiecībā uz citiem diplomātiskā un konsulārā dienesta darbiniekiem, ņemot vērā dienesta darbības nodrošināšanas vajadzības.

Atbildot uz jautājumu par iespējamām neformālām darbībām attiecībā uz S. Āboltiņas pilnvaru pagarinājumu, informējam, ka Ārlietu ministrija šādas darbības nav konstatējusi.

Savukārt izdevumi par diplomāta un viņa ģimenes locekļu uzturēšanos dienesta valstī tiek segti saskaņā ar Ministru kabineta 2010. gada 29. jūnija noteikumiem Nr. 602 “Noteikumi par pabalstu un kompensāciju apmēriem diplomātiskā un konsulārā dienesta amatpersonām (darbiniekiem), valsts tiešās pārvaldes amatpersonām (darbiniekiem), karavīriem, prokuroriem un sakaru virsniekiem par dienestu ārvalstīs un to izmaksas kārtību”. Informējam, ka Ārlietu ministrija 2021. gadā un 2022. gadā nav segusi izdevumus par vēstnieces S. Āboltiņas ģimenes locekļu mācībām.”

Jūsu iestādes iepriekš publiskota informācija rāda, ka akreditācijas vēstuli Itālijas prezidentam Solvita Āboltiņa ir iesniegusi jau 2018. gada 11. septembrī. Tas nozīmē, ka pašlaik šī persona vēstnieka amatu Itālijā ieņem jau ievērojami ilgāk nekā piecus gadus.

Es kā žurnālists, Latvijas Žurnālistu savienības biedrs, gatavojot mediju publikāciju par Jūsu iestādes darbinieku pretlikumīgu rīcību, vēlos saņemt no Jūsu iestādes šādu informāciju un atbildes pēc būtības uz šādiem jautājumiem:

1) kāpēc, pārkāpjot normatīvos aktus, Solvita Āboltiņa joprojām ieņem vēstnieka amatu Itālijā, kaut arī kopš viņas akreditācijas vēstules iesniegšanas brīža ir pagājuši vairāk nekā pieci gadi?

2) kuras tieši Jūsu iestādes amatpersonas ir atbildīgas par to, ka, pārkāpjot normatīvos aktus, Solvita Āboltiņa joprojām ieņem vēstnieka amatu Itālijā, kaut arī kopš viņas akreditācijas vēstules iesniegšanas brīža ir pagājuši vairāk nekā pieci gadi?

3) kad ir plānots izbeigt šo turpinošos likumpārkāpumu un sodīt par to atbildīgās amatpersonas?”

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...