Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
Foto

Puscūcis pastalās

Pietiek lasītājs
25.08.2021.
Komentāri (0)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pierasti un gadiem ilgi aptuveni ar sešu mēnešu (vēsturiski precīzi - no 2014. gada 26. jūnija) intervālu Latvijā no jauna un jauna notiek Āfrikas cūku mēra uzliesmojumi. Rezultātā saslimušās cūkfermas tiek izkautas, bet dzīvnieku līķi utilizēti (sadedzināti). Uzņēmēji un līdz ar viņiem valsts tautsaimniecība zaudē desmitiem miljonus eiro.

Āfrikas cūku mēris ir vīruss, kura izplatītājs (pārnēsātājs) ir mūsu vietējam lauku puscūcim radniecīgais savvaļas ruksis - mežacūka, kas katram īstenam latvietim asociējas ar mīlīgi ņipru un smalki kviecošu strīpainu radījumu, kas ātri skraidelē pakaļ savai mammai barbariski izzāģētos kuplmežu plašumos. Tiktāl viss it kā skaidrs un pēc zinātnes.

Diemžēl tālāk sākas valsts oficiālu iestāžu atbildība (bezatbildība), desmitiem miljonu summas un līdz ar to - jau politika, kura, kā zināms, netīrāka par dubļu peļķē rukšķošu kuili. Pa lielam cūku mēra lietas piekritīgas divām struktūrām. Valsts meža dienestam (VMD) darbības mērķis ir nodrošināt meža un meža nozares ilgtspēju. VMD uzrauga meža apsaimniekošanu un izmantošanu, ugunsdrošību un medības reglamentējošo normatīvo aktu prasību ievērošanu; piedalās meža nozares politikas veidošanā un ieviešanā; īstenot meža ugunsdzēsību; uzrauga, kā noteiktās prasības ievēro tirgus dalībnieki, kas laiž tirgū kokmateriālus un koka izstrādājumus, kā arī tirgotāji un pārraudzības organizācijas. VMD ir zemkopības ministra padotībā esoša valsts pārvaldes iestāde.

Otra struktūra ir nelabi bēdīgu slavu sen guvušais Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) - zemkopības ministra pārraudzībā esoša tiešās pārvaldes iestāde, kuru vada ģenerāldirektors, kas vienlaikus ir arī valsts galvenais pārtikas un veterinārais inspektors.

Dienesta darbības mērķis ir nodrošināt patērētājiem nekaitīgas un drošas pārtikas (tai skaitā materiālu un izstrādājumu, kas paredzēti saskarei ar pārtiku), dzīvnieku barības, dzīvnieku izcelsmes blakusproduktu un veterināro zāļu aprites kvalificētu un efektīvu valsts uzraudzību, kā arī dzīvnieku veselības un labturības, ciltsdarba prasību ievērošanu, kā arī nodrošināt, pārtikas un nepārtikas preču drošuma un fitosanitāro robežkontroli.

Citiem vārdiem sakot - par visām cūku mēra cūcībām politiski atbild zemkopības ministrs, kuram, pats par sevi saprotams, ir vārds un uzvārds, un valdības koalīcijā ietilpstoša pozīcijas partija.

Kopš 2019. gada 23. janvāra zemkopības nozari pieskata nacionāli noskaņoti puiši un meitenes, bet līdz tam - Puzes saimnieka Hūtes līdzgaitnieks lauksaimniecības štellēs biedrs Jānis Dūklavs, akurāt kura pirmās ministrēšanas pirmajos mēnešos arī viss hemoroīdu iekaisums ar mēri un cūku līķu kaudzēm aizsākās un aizgāja nekontrolētā plašumā, un par spīti dažnedažādiem veiksmes stāstiem turpinās vēl šo baltdien, jo 11. 08. 2021 saņēmām kārtējo slikto ziņu: „Ludzas novada Briģu pagastā kādā piemājas saimniecībā, kurā tiek turētas četras cūkas, konstatēts Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzliesmojums. Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) saimniecībā veic slimības apkarošanas un ierobežošanas pasākumus un epidemioloģisko izmeklēšanu. Lai likvidētu uzliesmojuma perēkli un nepieļautu slimības tālāku izplatīšanos, visas saimniecībā esošās cūkas tiks likvidētas. ''

Vienkārštautas valodā runājot, par cūku mēri līdz fermas slieksnim atbild Valsts meža dienests, bet, kad sērgu noķēris jau pašmāju sušķis, - Pārtikas un veterinārais dienests (tas pats, kas bēdīgi slavens). Man kā cūkgaļas gala lietotājam ir daži jautājumi, fakti un iebildes - piebildes pie tēmas kopumā.

Sāksim ar VMD.

Valsts meža dienests maksimāli izsniedz medību atļaujas mežacūku medīšanai. It kā tā. Motivējoši kritēriji un mehānisms medību kvotu palielināšanai sakarā ar Āfrikas cūku mēra izplatības nesamazināšanos nav izstrādāti. Nav arī pētījumu, līdz kādam līmenim var atšaut mežacūkas, lai savukārt neiznīcinātu to populāciju kopumā. Tas ir - nav nekā, ne tā, ne šitā.

No medību viedokļa teorētiski nepieciešamas valsts noteiktas un izmaksātas prēmijas par katru nomedītu mežacūku vai vismaz sivēnmāti, lai pārvaldītu un kontrolētu situāciju, nevis cīnītos ar sekām, izdedzinot veselu cūkfermu iemītniekus. Efektīvākais veids, kā īsā laikā samazināt meža cūku skaitu, ir mērķtiecīga mežacūku mātīšu medīšana. Bet ko par to saka zoologi, biologi un parasti dabas draugi no Līgatnes parka? Šodien skaidrs tikai tas, ka Valsts meža dienests nesako neko.

VMD neierobežo mežacūku iebarošanu (piebarošanu) medību laukos, kā gan citādi lepni Rīgas kungi pa dzērumam ar savām Holland & Holland vispār ruksim trāpītu?Teorētiski un atkal - tikai teorētiski citi meža dzīvnieki mežacūku barotavām piekļūt nedrīkstētu. Ļoti būtiska lieta, jo tieši šī piekļuve ir iemesls cūku mēra izplatībai. Mediķi teiktu - slimības izplatīšanās ceļi ir, dzīvniekiem kontaktējoties ar inficētiem ķermeņa šķidrumiem. Kas būtu sakāms VMD? Pilnīgi nekas. Klusums.

Medniekiem ir pienākums ziņot par atrastām beigtām mežacūkām. Šobrīd ir noteiktas prēmiju izmaksas katram ziņotājam. Vai šī prēmija ir adekvāta un stimulējoša, jo mežacūkas līķis ir pats galvenais vīrusa saglabāšanā un izplatīšanā ilgā laika periodā? Starp citu, varbūt esmu par dumju, bet nekur neatradu Latvijas karti ar informāciju par atrastiem mežacūku līķiem, izmaksātām prēmijām un statistiku kaut vai pa gadiem. Uzskatīsim un pieņemsim, ka es esmu par dumju, bet ar VMD viss ir vislabākajā kārtībā.

Tagad par to, kur vairs nu nekas nav kārtībā, bet atrodas tur, kur mugurai beidzas famīlija. Noteikumi par biodrošības prasībām medībās (MK nr. 226) ir izdoti un stājušies spēkā 17. 04. 2018, bet VMD savus mežziņus un inspektorus ir apmācījuši tikai 2020. gada martā. Respektīvi, divus gadus kopš noteikumu stāšanās spēkā neviens nav uzraudzījis medību vietas, savukārt no 2014 līdz 2018. gadam, līdz noteikumu stāšanās spēkā laikam biodrošība netika ievērota vispār, jo nebija pašu noteikumu. Aber mēs smejamies par Krieviju!

Kā ierobežot cūku mēra izplatību Latvijas teritorijās, kur slimība vēl nav konstatēta? Kā kopumā tiek tērēti nodokļu maksātāju līdzekļi, ja riski valsts ekonomikai nesamazinās, bet neprognozējami palielinās? Kam šodien skaidrā prātā ir skaidrs praktiskais zaudējumu atlīdzināšanas mehānisms Āfrikas cūku mēra infekcijas gadījumā (MK nr. 199, pieņemts 01.04.21)? Pats par sevi saprotams, ka no VMD pilnīgs klusums.

Par citiem farsiem un komēdijām augstākminētā sakarībā – turpinājumā, kas sekos…

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

20

Ministra Pleša paziņojumi par pieminekļu demontāžu ir priekšvēlēšanu izrādīšanās

FotoDaugavpils mērs Andrejs Elksniņš vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram Artūram Tomam Plešam uzsver, ka likuma prasības par pašvaldības teritorijā esošo pieminekļu, kas iekļauti Ministru kabineta izstrādātajā sarakstā, demontēšana ir jāveic līdz 15.novembrim.
Lasīt visu...

3

Lai arī Latvija kā laicīga valsts ir reliģiski neitrāla un garantē reliģijas brīvību, tā respektē sabiedrības vērtības, kas veido mūsu identitāti (un tas nekas, ka jūs nesaprotat, ko es te saku)

FotoAglyunīši! Svātceļnīki! Meilī draugi! Maņ ir eistyna prīca byut otkon kūpā ar jiusim Aglyunā. Sirsneigi sveicīni itymūs skaistajūs i īdvasmojušūs svātkūs!
Lasīt visu...

3

Visi latvieši ir kā Levits un Kariņš - tupi zābaki

FotoVisi latvieši ir kā Levits un Kariņš - tupi zābaki. Jūs jau tagad grasījāties rakstīt heita komentāru. Bet vispirms izlasiet, kāpēc es šo teikumu uzrakstīju.
Lasīt visu...

21

„Patriotu” atmiņas uzlabošanai

FotoPaldies anonīmajam “Pietiek lasītājam” par “Saskaņai” veltīto interesi, īpaši tad, ja tā izrādītos patiesa. 
Lasīt visu...

21

Jādara viss...

FotoZiņas no kara Ukrainā kļūst arvien trakākas. Lai gan Ukrainas spēki pārsteidzoši veiksmīgi cīnās pret lielo Krievijas pārspēku, fakts ir tāds, ka viss karš norisinās Ukrainas valsts teritorijā. Tas ir, ja neskaita raķetes, kuras tiek izšautas no Baltkrievijas vai Krievijas.
Lasīt visu...

21

Tiesības dzīvot Latvijā nav nekāds „maisiņš vaig”

FotoMans tētis bija viens no pirmajiem, kas ieguva Latvijas pilsonību, kārtojot eksāmenu. Kad 1997.gada augustā ERASMUsā braucu uz mēnesi uz Itāliju, es pirms tam pāris mēnešus uz Itālijas vēstniecību gāju kā uz darbu. Vēl dabūju mērkaķa ātrumā par briesmīgu naudu (aizlienētu naudu, protams, 1997.gadā, un vēl toreiz labi, ka bija, no kā aizlienēt) Austrijas tranzīta vīzu formēt, jo atpakaļceļā viena nakts bija jānakšņo Vīnē.
Lasīt visu...

21

Tiesībsarga vēstule “Amnesty International” Eiropas reģionālā biroja direktoram Nilam Muižniekam: par jūsu organizācijas apmelojošajiem paziņojumiem

Foto2022. gada 26. jūlijā organizācija “Amnesty International” nāca klajā ar paziņojumiem par situāciju uz Latvijas-Baltkrievijas robežas, norādot, ka laikā, kad Latvija uzņēma 34000 patvēruma meklētājus no Ukrainas, uz Latvijas-Baltkrievijas robežas cilvēki no Irākas un Afganistānas, t.sk. bērni, tika atstāti pašu ziņā mēnešiem ilgi aukstos laika apstākļos mežā, kas organizācijas ieskatā norāda uz necilvēcīgu apiešanos un pat spīdzināšanu. “Amnesty International” uzskata, ka nav pieļaujama ārkārtējās situācijas pagarināšana uz robežas ar Baltkrieviju, jo tas ierobežo saņemt starptautisko aizsardzību personām, kurām tā nepieciešama, neatkarīgi no šo personu izcelsmes un veida, kā viņas ieceļo valstī.
Lasīt visu...

21

Labklājība

FotoDzīvojam laikā, kad aktīvi un strauji tiek formatēta cilvēku apziņa, mainīta vārdu nozīme un jēdzienu saturs. Pārsvarā – cilvēku degradācijas, paverdzināšanas un iznīcināšanas nolūkā. Mēs visi domājam kādā valodā, attiecīgi – mainot vārdu nozīmi, var ietekmēt mūsu domāšanu. Bet šoreiz ne par to. Tā ir vesela zinātne, kuru sauc par NLP (neirolingvistiskā programmēšana jeb – smadzeņu skalošana). Šoreiz es vēlos vērst uzmanību uz to, ko mēs saprotam ar vārdu “labklājība”.
Lasīt visu...

6

Sanāca kā vienmēr, bet ticiet – risinājums top, un vainīgi ir visi citi, tikai ne es

FotoStraujiem soļiem tuvojas jaunā mācību gada sākums - 2022./2023. mācību gadā noslēgsies trīs gadu pārejas periods, kurā tiek ieviesta pilnveidotā mācību pieeja. Gaidāmais mācību gads paredz jaunās pieejas ieviešanu 3., 6., 9., 12. klasei. Neraugoties uz to, ka pārejas periods tuvojas noslēgumam, pedagogi norāda uz mācību materiālu trūkumu. Kā skolotāja varu tikai piekrist, ka, ieviešot jauno saturu, primāri bija nepieciešams domāt par mācību materiālu izstrādi un pieejamību. Līdzīgi kā ar mācībām tikai valsts valodā – mēs apzināmies, ka rīcībai patiesībā bija jābūt krietni ātrāk, un to, cik būtiski nepalaist garām iespēju labot iepriekš neizdarīto. Arī mācību līdzekļu jautājumā notiek aktīvs darbs, lai dažādos mācību priekšmetos nodrošinātu jaunu mācību resursu un metodisko līdzekļu pieejamību.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Vēlēšanas kā mazohistu prieki

Pēc Latvijas Televīzijas pasūtījuma tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS jūlijā ir veicis aptauju un konstatējis, kā Latvijas pilsoņi balsotu, ja...

Foto

Kā Rīgai panākt Viļņu, Tallinu un Ziemeļeiropu? Laiks secinājumiem

Rīga ir vienīgā pilsēta Baltijas galvaspilsētu vidū, kurā mirstība pārsniedz dzimstību un no kuras aizbrauc vairāk cilvēku, nekā...

Foto

Vai Rīga ir labi finansēta pilsēta?

Pilsētas budžeta apmērs un tā izlietošanas efektivitāte lielā mērā nosaka to, cik kvalitatīva ir pilsētvide. To Eiropas pilsētu sarakstā, kuru...

Foto

Par rusifikācijas slavināšanas izbeigšanu

Publiskās atmiņas centrs ir sabiedrības institūcija, privāto tiesību juridiskā persona, kura netiek finansēta ar dotācijām no vispārējiem nodokļu ieņēmumiem. 2022. gada 24....

Foto

Parakstu vākšana referendumam par Satversmes 110. panta grozījumiem ir jāatkārto

Ar pietiekamu skaitu parakstu neatbalstītā "Latvijas vīru biedrības" ierosinātā parakstu vākšana referendumam par Satversmes 110. panta...

Foto

Par Latvijas Republikas Satversmē noteiktā komunistiskā totalitārā režīma nosodīšanas pienākuma īstenošanu un rusifikācijas slavināšanas izbeigšanu

Cienījamie Augšdaugavas novada domes deputāti! Publiskās atmiņas centrs (turpmāk - centrs)...

Foto

Vairāku tiesnešu, tostarp AT senatores Andas Briedes atbildība par Covid-19 epidēmijas ierobežošanas pasākumu neievērošanu

Tiesnešu ētikas komisija, Tiesnešu disciplinārkolēģija un Disciplinārtiesa ir vērtējusi to, vai izpildvaras...

Foto

Ir tādi Satversmes tiesas spriedumi, kuru nepildīšana valdošo eliti nesatrauc itin nemaz

13. Saeimas laikā ir bijuši vairāki Satversmes tiesas spriedumi, par kuru neizpildi Valsts prezidents pat...

Foto

Kāpēc valsts aizsardzības dienestam – jā!

Jūlija sākumā aizsardzības ministrs Artis Pabriks vēstīja par ieceri izveidot valsts aizsardzības dienestu, kuram, sākot ar 2023. gadu, tiks pakļauti...

Foto

Par ārkārtas sociālo situāciju

Mums priekšā ir grūta ziema – dziļa energoresursu krīze, iespējams pandēmijas saasinājums. No tā, cik saprātīgi un solidāri spēsim sagatavoties gaidāmajiem pārbaudījumiem,...

Foto

Krievijas karš Ukrainā paātrinājis procesus sabiedrībā un daudziem atvēris acis

Krievijas karš Ukrainā paātrinājis procesus sabiedrībā un daudziem atvēris acis. Tas noticis par ukraiņu asins cenu...

Foto

Satversmes tiesa ir jālikvidē

Šodien, 25.jūlijā Latvija pirmajā vietā (LPV) Centrālajā vēlēšanu komisijā iesniedza 4000 zīmju programmu un kandidātu sarakstu 14.Saeimas vēlēšanām. LPV savā 4000 zīmju programmā ir...