Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

24. februāra agrā rītā Krievijas karaspēks iebruka Ukrainā. Krievijas iebrukums ir milzīga kļūda, netaisnība un nežēlība Krievijas prātā sajukušā prezidenta Putina vadībā. Tas nav tikai iebrukums Ukrainā, un Baltijas valstis var būt nākamās.

Nejaušam garāmgājējam varētu šķist, ka tās pašas dienas pulksten vienos, kad Veselības ministrija paziņoja, ka valdība ir mazinājusi pulcēšanās ierobežojumus, “lai ļautu sabiedrībai demokrātiskā veidā paust savu viedokli un nostāju pret notiekošo pasaulē”, valdība būs pirmo reizi divu gadu laikā precīzi uzķērusi sabiedrībā valdošo noskaņojumu. Cilvēki gribēja paust atbalstu Ukrainai un nosodījumu Krievijai.

Pulcēšanās pie Krievijas vēstniecības būtu notikusi arī bez valdības akcepta. Bet valdības atļaujai bija jābūt, jo koalīcijas spēki bija iecerējuši šo spontāno pulcēšanos izmantot kā PR kampaņu. Kā citādāk apzīmēt vairāku valdības ministru un koalīcijas deputātu aktīvu gozēšanos demonstrācijas pirmajās rindās pašā kameru priekšā dažas stundas pēc pašu veiktās pulcēšanās ierobežojumu mīkstināšanas?

Ceturtdienas rītā Latvijas interneta vidē norisinājās aktīvas sacensības par to, kurš ir lielākais Krievijas un Putina nosodītājs. Augstas konkurences apstākļos ar Krieviju un Putinu nebija gana, un ienaidnieki bija jāmeklē no sava vidus. Tika medīti gan tie, kuri jebkad agrāk ir pamanījušies izteikties tā, it kā nezinātu, kas notiks 2022. gada 24. februārī, gan tie, kas ne pārāk skaļi vai ar nepietiekamu degsmi tagad pauda nosodījumu Krievijas rīcībai.

Mazliet degsmes un lojalitātes apliecināšanas šādos brīžos ir saprotama un noderīga, cilvēkus vienojoša reakcija. Ja vien neļauj tam aiziet par tālu. Kāda Latvijas krievvalodīgā tviterī latviešu valodā rakstīja, ka ir norūpējusies par attieksmi, ko varētu sagaidīt, ja kāds tagad padomās, ka viņa nav lojāla Latvijai. Palīdzīgu roku bija gatavs sniegt viens iekarsis ienaidnieku medību dalībnieks, kurš viņu iedrošināja, sacīdams, ka viņai tagad ir pēdējais laiks sākt skaļi protestēt pret 9. maija svinībām, ja vēl to nav darījusi.

Lai ar kādiem riskiem tas nenāktu komplektā, kopīgs un visu pārējo nomācošs apdraudējums var kalpot par iemeslu iepriekšējo nesaskaņu un dalījumu aizmiršanai. Taču dienā, kad valdības lēmums atļaut pulcēšanos varēja būt pirmais no vairākiem lēmumiem sabiedrības vienotības un noturības pret apdraudējumu veicināšanai, tas diemžēl palika arī vienīgais. Drīz pēc ierobežojuma mīkstināšanas valdības un koalīcijas cilvēki skrēja filmēties un pabūt pūlī, kur iepriekšējās nesaskaņas tik tiešām varēja aizmirst.

Daudziem parastajiem cilvēkiem tas bija pirmais protests pa ilgiem mēnešiem, kad varēja neuztraukties par iespēju tikt administratīvi sodītiem. Protams, tas tikai uz īsu brīdi. Jūs smagi maldījāties, ja domājāt, ka varēsiet ceturtdienas vakarā aiziet uz kādu publisku vietu un ieraut pa mēriņam uz Ukrainas varoņu veselību kopā ar tiem, ar kuriem stāvējāt blakus mītiņā pie Krievijas vēstniecības. Kad dosities mājās un būs jāķeras pie konkrētiem sagatavošanās darbiem neskaidrajai tuvākajai nākotnei, katrs tomēr darīsiet to atkarībā no sava vakcinācijas statusa. Ja jums nav sertifikāta, jūs joprojām būsiet zemākas šķiras cilvēks.

Brīdī, kad valstij vajadzētu darīt visu iespējamo, lai neviens to nepamestu un lai atdzīvotos īstā, mazo cilvēku ekonomika, valdībai svarīgāk šķiet saglabāt savu seju. Tūkstošiem cilvēku Latvijā joprojām ir liegta iespēja strādāt savā profesijā, liegta iespēja saņemt noteiktus pakalpojumus. Tūkstošiem cilvēku Latvijā ir liegta kultūras dzīve.

Tomēr visdīvainākais 24. februāra mītiņā pie Krievijas vēstniecības ir tieši mūsu valdības un parlamenta locekļu dalība tajā. Amatpersonas, kurām ir tautas dots mandāts, kurām ir likumdevējvara un izpildvara, savā zemē iet pie citas valsts vēstniecības žoga stāvēt pūlī. Protams, ne pūļa vidū kā privātpersonas, bet pirmajās rindās, kameru priekšā, plecu pie pleca ar partijas biedriem.

To var izskaidrot vai nu ar totālu nekompetenci (kas atbilst pēdējos divos gados novērotajam), vai arī ar impotenci, iedomājoties, ka neko vairāk kā tautas pārstāvji pašu valstī viņi šajā situācijā patiešām nevar paveikt. Un, pat ja tā būtu (tā nav), vai tas nav necienīgi pret savu valsti tādu impotenci atklāti rādīt? Vai šīs valdības locekļi vispār saprot, ka viņi ir Latvijas valdība?

Saeimas vairākums neiet protestēt pie Saeimas, ministrs neraksta tviterī, kas valdībai ir jādara, un ministrs neiet protestēt pie citas valsts vēstniecības. Ja ministram patiešām ir kas sakāms citai valstij, tad viņš to paziņo izsauktam vēstniekam, tad viņš to nodod savam kolēģim otrā valstī. Ja ministrs neatbild par sarunām ar otru valsti, tad viņš dara visu savā nozarē iespējamo, lai stiprinātu savu valsti.

Nav šaubu, ka Putins ir kara noziedznieks. Bet mūsu valdībai viņš šodien ir izrādījies ļoti parocīgs. Putins ir viens no retajiem foniem, uz kura tādi kā Jānis Bordāns un Daniels Pavļuts izskatās pēc demokrātiem un var atļauties cēli atļaut “sabiedrībai demokrātiskā veidā paust savu viedokli un nostāju pret notiekošo pasaulē”. Zīmīgs pamatojums, jo pavisam lieks. Jums tiek dotas tiesības paust nostāju “pret pasaulē notiekošo”, jo Latvijā notiekošais nav jūsu darīšana.

Bet ko tas stāsta par mūsu izpratni par brīvību un valsts attiecībām ar tautu, ja tik ārkārtējā notikumā, kuru nosoda jebkurš Latvijai lojāls cilvēks, mums ir nepieciešams valdības rīkojums, lai saņemtu atļauju pulcēties? Ko tas stāsta par mūsu izpratni, ja policistiem ir nepieciešama īpaša pavēle no iekšlietu ministres, lai saprastu, ka nav jāsoda autovadītāji, kas izmanto skaņas signālu, lai protestētu pie Krievijas vēstniecības?

Varbūt tas stāsta, ka šie paši policisti bez īpašas pavēles arī neiedomāsies neievērot rīkojumus agresīvi apspiest totalitāru likumu pārkāpējus? Mēs nevarēsim stāties pretī nekādiem satricinājumiem, ja kritiskos brīžos paļausimies uz atļaujām un centralizētām instrukcijām no augšas, kuras var arī nekad nepienākt.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Likumprojekta nepārprotamības aritmētika

FotoSaeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs aicina parlamentāriešus ātrāk izskatīt trešajā lasījumā grozījumus Civilprocesa likuma 594.pantā, jau tagad, 20. jūnijā, pirms Jāņiem.
Lasīt visu...

12

Lai nodrošinātu igauņiem vilcienu uz Eiropu, latviešiem pamatīgi jāceļ nodokļi?

FotoPēc gadiem divdesmit igauņi, baudot poļu alu, pa vilciena logiem vēros jostas savilkušos latviešus sērīgi raugāmies uz ne pārāk ātri ritošo vilcienu Eiropas virzienā: latviešiem nav laika vizināties, viņiem jāatdod ārējie parādi un čakli jāmaksā augstie nodokļi, – aptuveni šādu ainu uzbur lasītais Valsts kontroles publiskotā dokumentā ““Rail Baltica” projekta situācijas izpēte (Kopīga situācijas izpēte Tallina, Rīga, Viļņa, 2024. gada 11. jūnijā)”. Visā stāstā ir viena priecīga ziņa - Valsts kontrole izrāda drošsirdību publiski pateikt politiķiem netīkamo skaudro patiesību.
Lasīt visu...

21

"Rail Baltica" projekts kā aklās zarnas izgriešana caur papēdi

Foto“Pašlaik nav kārtīga saimnieka “Rail Baltica” īstenošanai”, “Valdība nav iestāde, kas apmaksā rēķinus”, “Premjere Siliņa parāda nostāju – vēlas skaidru atbildību”, “Tā kā līdz šim – turpināt nevēlos” – lūk, virsraksti dažādos plašsaziņas līdzekļos. Visbeidzot, uzstājoties Saeimas ārkārtas plenārsēdē ar atskaiti par savas valdības paveikto, premjere sacīja vēsturiskus vārdus, ka “Rail Baltica” projekta pašplūsma ir beigusies.
Lasīt visu...

21

Vairums mikroģeneratoru īpašnieku būs spiesti pāriet uz dinamiskās enerģijas uzglabāšanas sistēmām

FotoApritējis vairāk nekā mēnesis, kopš ieviesta jaunā elektroenerģijas neto norēķinu sistēma un mājsaimniecībās uzstādīto mikroģeneratoru īpašnieki vairs nevar izvēlēties – ziemā atgūt vasarā tīklā nodoto elektroenerģiju vai arī to pārdot biržā par tirgus cenu. Turpmāk uzstādīto mikroģeneratoru īpašnieki visu saražoto elektroenerģiju varēs vai nu notērēt paši, vai arī pārdot biržā par aktuālo cenu, kas, būsim atklāti, ne vienmēr ir izdevīga.
Lasīt visu...

12

Vai bēdīgi slavenais Raimonds Lejnieks – Puķe mēģina apkrāpt tautu?

FotoJa pēdējos gados mēs esam uzmanīgi sekojuši līdzi gan politikai, gan masu mediju ziņām, tad mums droši vien nav palicis nepamanīts kāds jauns vīrietis ar dubultu uzvārdu – Raimonds Lejnieks – Puķe.
Lasīt visu...

12

Visa „Rail Baltica” projekta vadība precīzi līdzinās tam, ko rekomendē sabotāžas veikšanai

FotoKāds Jums palika iespaids pēc raidījuma „Kas notiek Latvijā” par Rail Baltica? Šoreiz bez cipariem, bet vienkārši novērojums. Pārsmējos.
Lasīt visu...

21

Ašeradens paziņo, ka grib celt nodokļus, un vēlētāji metas nobalsot par “Jauno Vienotību”: loģika te interesantāka nekā paši vēlēšanu rezultāti

FotoViens no nedaudzajiem negaidītajiem momentiem aizvadītajās vēlēšanās — “Jaunās Vienotības” pārsvars pār Nacionālo apvienību, kaut gan aptaujas konsekventi rādīja pretējo, turklāt tas notika pēc tam, kad JV pārstāvis Arvils Ašeradens informēja sabiedrību par iespēju celt pievienotās vērtības nodokli (PVN).
Lasīt visu...

21

Sabiedrības integrācijas fonds lūdz „Re:Baltica” atmaksāt neatbilstoši iztērētos valsts līdzekļus par radīto saturu svešvalodā

FotoŅemot vērā diskusijas publiskajā telpā par nodibinājuma “Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs Re:Baltica” (attēlā - tā pārstāve Inga Spriņģe) projekta “Šķelšanās” vērtēšanu un mediju redakcionālo brīvību, Sabiedrības integrācijas fonds (Fonds) skaidro pieņemto lēmumu. Fonds ir konstatējis, ka projekts nav īstenots atbilstoši konkursa nolikumam, kas paredz veidot saturu latviešu valodā, bet daļēji īstenots svešvalodā. Aktivitātes īstenotas ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu (MAF).
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Es esmu kompetents ne tikai tajā, par ko jūs visi padomājāt!

Nesen klausoties ekonomiskās politikas debates par Latvijas Stabilitātes programmu 2024. - 2028.gadam, radās sajūta, ka...

Foto

Vieglprātība un nekompetence maksā dārgi

Igauņi racionāli skatās uz „Rail Baltica” savienojumu ar Tallinu un lidostu. "29.maijā ielikts pamatakmens „Rail Baltica” Ülemiste pasažieru terminālim "Linda", kas...

Foto

Sākot no nodokļu celšanas un beidzot ar Francijas kodolvairoga attiecināšanu uz Baltiju: TOP 3 “interesantākās” idejas no partiju mutēm

Partiju pašslavināšanās gaisotnē soctīklu īsajos formātos tās...

Foto

Pārpratumi likumprojekta izstrādes gaitā (viena epizode)

Likumprojektā "Grozījumi Civilprocesa likuma 594. pantā - Ieturējumu apmērs no parādnieka darba samaksas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem" tā pirmajā lasījumā...

Foto

Eiroparlamenta reitingu līderis “lien bez ziepēm” savam galvenajam politiskajam sāncensim

Piecu mēnešu garumā SKDS aptaujās līderu lomu ieņēmušās Nacionālās apvienības vadošais kandidāts Roberts Zīle nācis klajā...

Foto

Valsts kontrolei vajadzētu izvērtēt, cik pamatoti Sabiedrības integrācijas fonds vairojis „Re:Baltica” darbinieču labklājību un kā valsts šos līdzekļus varētu atgūt

Es jums izstāstīšu kaut ko, ko...

Foto

Parodija par pārbaudi

Ceturtdien Ģenerālprokuratūra izplatīja ļoti savādu paziņojumu, kam it kā bija jānomierina prāti un jāatjauno uzticība politiskajai elitei, bet gluži otrādi – tā ne...

Foto

Lūdz tiesībsargu vērsties Satversmes tiesā par personu ar invaliditāti diskrimināciju

2024. gada 30. maijā Latvijas bezdarbnieku un darba meklētāju interešu aizstāvības biedrības valdes loceklis Raimonds Lejnieks...

Foto

Šoreiz Lembergs uzvar valsti

Centrālajai vēlēšanu komisijai (turpmāk - CVK) ir rakstiski jāatvainojas Aivaram Lembergam par liegumu balsot pašvaldību vēlēšanās, - tā nolēmusi tiesa....

Foto

Nes mieru man, nes mieru dvēselei!

Jau divus gadus publiskajā telpā aktualizēts jautājums par nakts trokšņiem un regulējuma caurumiem, kas liedz rast reālus risinājumus šai problēmai....

Foto

Skumji, ka mūsu “centrālo” mediju rīcība aizvien mazāk atšķiras no kremļa mediju ieradumiem!

Kā top Latvijas Televīzijas (LTV) sižeti? Kāds ir viņu uzmanības fokuss? Divi piemēri....

Foto

„Iznireļi” - obligātā lasāmviela tiem, kas interesējas par politiku un procesiem Latvijā

Brīvdienu maģija – izlasīt kādu grāmatu. Beidzot izlasīju “Iznireļus” - paldies Lato Lapsam: obligātā...

Foto

Nu žēl, ka mums iet garām iespēja pamakšķerēt balsis, debatējot Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas (LTV) lēmums nerīkot priekšvēlēšanu debates krievu valodā sabiedrisko mediju portālā rus.lsm...

Foto

Protams, Krievijas valsts valodai ir nozīmīga vieta Latvijas politikā!

Mēs uzskatām, ka aizliegums lietot Latvijas mazākumtautību valodas politiskās diskusijās neveicinātu ne piederības sajūtu Latvijai, ne vārda...

Foto

Latvijas iedzīvotāju cilvēktiesības uz klimata izmaiņu ierobežošanu un dabas daudzveidības saglabāšanu

Pēdējā pusgada laikā Latvijas politiskā vide, sabiedriskie mēdiji, sociālie mediji un portāli pārlieku bieži un...

Foto

Būtu mēs labāk ēduši...

Latvijas Žurnālistu asociācija (asociācija) aicina politiķus atturēties no mediju un žurnālistu diskreditācijas,  apzināti vai neapzināti veidojot nepamatotu viedokli par žurnālistiem, jo īpaši...

Foto

Nē, Somijas politiķus debatēs necepina ne arābu, ne krievu valodā

Latvijas Radio galvenās redaktores Anitas Braunas ieraksts sociālajos tīklos sacēla lielu diskusiju vētru sociālajos tīklos. Viņai...

Foto

Kas tā par Rīgas domes ēku bez progresa simbola – varavīksnes karoga!

Rīgas domes priekšsēdētāja Rīgas domes priekšsēdētājam Vilnim Ķirsim – aicinājums izkārt varavīksnes karogu pie...

Foto

Eiropas Parlamenta vēlēšanas nāk ar uzlabotu vēlēšanu likumu un jaunām iespējām nobalsot

Ar katrām jaunām vēlēšanām tiek mazliet pilnveidotas un atvieglotas iespējas nobalsot — Eiropas Parlamenta...

Foto

Latvijas Televīzija kā pēdējais krievu valodas bastions?

Laikā, kad skolas pāriet uz mācībām tikai latviski, kad atsakāmies no krievu valodas kā otrās svešvalodas, kad pat Latvijā...

Foto

Ne prātā mums nenāk atcelt debates Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas Redakcionālā padome šobrīd neizskata iespēju atcelt plānotās RUS.LSM Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates....

Foto

Priekšvēlēšanu debatēm jābūt valsts valodā

Ņemot vērā sabiedrībā aktualizēto diskusiju par priekšvēlēšanu debašu organizēšanu krievu valodā, partiju apvienība Jaunā Vienotība uzsver, ka īpaši kopš Krievijas brutālā...

Foto

Aicinām kritiski vērtēt Tieslietu ministrijas bez sociālo partneru iesaistes un visu ieinteresēto personu informēšanas izstrādāto likumprojektu

Saeimas 2024. gada 16. maija darba kārtībā izskatīšanai otrajā lasījumā...

Foto

Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates Latvijā drīkst notikt tikai valsts valodā – latviešu valodā

Komentējot publiski pieejamo informāciju – Latvijas Televīzija 2024. gada 3., 4., 5. un...

Foto

Krievvalodīgo debašu iecere savā būtībā ir pretrunā ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu un tās lomu sabiedrības integrācijā

Par Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (attēlā –...

Foto

Aicinu noskaidrot un saukt pie atbildības tos, kuri pieļauj un veicina krievu valodas kā „de facto” otras valsts valodas nostiprināšanu

Ņemot vērā, ka Latvijas Republikas Satversmes...

Foto

Kur pazuduši lauksaimnieku protesti?

Bloķētas lidostas, lielceļi, ostas un tūkstošiem traktoru Berlīnē. Bloķēti ceļi Polijā, degošas riepas un pārrautas barikādes Briselē. Tonnām uz ceļa izbērtu tomātu...

Foto

Briselē nopelnīt jaunam “Nikon” jeb cinisma augstākā pakāpe Anša Pūpola izpildījumā

7. maijā Latvijas publisko telpu pāršalca ziņa, ka Daces Melbārdes vietu Eiropas Parlamentā (EP) ieņems...

Foto

Vai “Jaunā Vienotība” spēj sev un citiem atzīt, ka stulbi sanāca?

Esat kādreiz mēģinājuši stiept gumiju? Pašlaik vadošā partija ar to nodarbojas. Vērojot viņus, atdarinot vai...

Foto

Pirms 150 gadiem dzimis demokrāts un tiesībnieks ar dzejnieka sirdi Miķelis Valters

“Viņu uzskata par pirmo latvieti, kurš 1903. gadā žurnāla "Proletāriets" rakstā "Patvaldību nost! Krieviju...

Foto

Vēsturiskas precizitātes labad 4. maijs tomēr būtu atkal jānosauc par “Latvijas Republikas neatkarības deklarācijas pieņemšanas dienu”

Komentāru rakstu 5. maija pēcpusdienā. Ir svētdiena. Šonedēļ sanākušas trīs...

Foto

Latvijas otrā dzimšanas diena: kā mums ir veicies?

Manā skatījumā 4.maijs ir Latvijas otrā dzimšanas diena. Un ne tikai svinīgā ziņā, bet arī tajā, kā to...

Foto

Nolikt ziedus nepareizā vietā – tas mūsdienu Latvijas PSR ir noziegums!

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ziemeļlatgales iecirknis no 15. marta līdz 14. aprīlim piefiksējis trīs...

Foto

Par varu

Kad sapulces telpā ienāk starojoša sieviete un visi vīrieši uz mirkli pazaudē domas pavedienu, vai šai sievietei kāds pie durvīm piešķīra varu tā izrīkoties?...

Foto

Dažas pārdomas Edgara Kauliņa dzimšanas dienā

Aprit gadskārta, kopš dzimis viens no mūsu novada cilvēkiem, kas ne tikai atstājis daudzus nostāstus par sevi, bet arī izraisījis...

Foto

Vai esam ceļā uz “Baltijas tīģera” stāstu? Izskatās - būs jāpagaida

Man bija gods piedalīties smalkā politekonomiskās elites pasākumā (ar stilīgu nosaukumu LaSER vai “lāzers”), kur...