Putins plāno ierasties Minskā kā baltkrievu tautas atbrīvotājs no Lukašenko režīma
Kasīklis22.07.2021.
Komentāri (0)
Kad Aleksandrs Lukašenko atkal bija izdarījis visu, lai prezidenta vēlēšanas kļūtu par farsu, un atkārtoti sevi pasludināja par valsts galvu, līdz ar to nelikumīgi sagrāba varu, daudzi uzskatīja, ka sakarā ar plašajiem nemieriem tas ilgi neturpināsies. Jāatzīst, es arī tā kādu laiku domāju. Tomēr, Lukašenko, pateicoties Vladimira Putina atbalstam, izdevās noturēties pie varas, – tajā skaitā ar diezgan nežēlīgām metodēm apspiežot miermīlīgos protestētājus.
Vienu brīdi izskatījās, ka Lukašenko ir tikai Baltkrievijas iedzīvotāju problēmas, jo kā gan tur kaut kāds Lukašenko var ietekmēt citu valstu iedzīvotājus? Tomēr visiem nācās vilties.
Nelielai atkāpītei – iesākumā Lukašenko izdarīja visu, lai nomāktu jebkādas protesta akcijas. Šī mērķa sasniegšanai netika smādēta ne jau tā īsti nepastāvošās vārda brīvības ierobežošana, ne arī varai nelojālo plašsaziņas līdzekļu un organizāciju likvidēšana, vai, kā minimums iebiedēšana.
Tālāk notiekošais jau izgāja ārpus visām sākotnējām prognozēm vai pieņēmumiem. Piekritīsiet, neviens nespēja iedomāties, ka Lukašenko uzdrīkstēsies, izmantojot militārās lidmašīnas, piespiest nolaisties Minskā “Ryanair” lidmašīnu, kas bija ceļā no Atēnām uz Viļņu, lai Baltkrievijas režīms varētu aizturēt “Telegram” kanāla “Nexta” dibinātāju Romānu Protaseviču.
Ko Lukašenko ar šo panāca – pirmkārt, skaidru signālu Baltkrievijas iedzīvotājiem, ka viņš ir liels un varens un var darīt jebko un ka “Batjas” garās rokas aizsniegsies līdz visiem protestētāju līderiem pat tad, ja viņi neatrodas tieši uz Baltkrievijas zemes. Otrs un manā skatījumā pat bīstamākais signāls ir tāds, ka tiek izkliedētas visas šaubas par to, vai Lukašenko rūp, kāds ir viņa tēls Rietumos, un viņš ir gatavs arī tālāk vest Baltkrieviju pa ceļu, kas to pārvērtīs par izstumto valsti. Līdz ar to gaidāma viņa saiknes stiprināšanās ar Kremli.[1]
Tiesa, saiknes stiprināšana ar Kremli bija arī jau pirms lidmašīnas nolaupīšanas, - jo citādāk to nosaukt nevar. Tā pavasarī abu valstu aizsardzības ministri Maskavā apsprieda stratēģiskās partnerības programmas īstenošanu 2021.-2025.g. un secināja: jāveido trīs mācību centri bruņoto spēku kopīgām apmācībām: Grodņas apgabalā Baltkrievijā, kā arī Ņižegorodskas un Kaļiņingradas apgabalos Krievijā.
Vienlaikus turpinās Baltkrievijas Bruņoto spēku cīņas gatavības kompleksa pārbaude. Saskaņā ar plānu tiek audzēts karavīru skaits (daļēja mobilizācija), kam tuvākajā laikā tiks izsniegti ieroči, munīcija un nosprausti uzdevumi. Notiek sakaru spēku taktiski speciālās apmācības kontrolnodarbība. Visi šie pasākumi iekļauti plānveida programmā, kas sekmē sagatavošanos Krievijas un Baltkrievijas bruņoto spēku kopīgajām stratēģiskajām mācībām "Rietumi 2021".[2]
Aktivitātes Baltkrievijā ir jāskata kopsakarībā arī ar Krievijas plāniem. Proti, Krievijas mediji ziņoja, ka Rietumu kara apgabalā līdz gada beigām tiks izvietoti 20 jauni armijas formējumi ar 2000 militārās tehnikas vienībām bruņojumā. Kas tie būs – tanki, bruņumašīnas vai lielgabali – netiek precizēts.
Esošajās Rietumu kara apgabala vienībās jau pašlaik ievērojami palielināta kaujas uzdevumu intensitāte. Baltijas jūras flotē – par 30%, bet kara apgabala aviācijas lidojumu intensitāte par 4%.[3] Jau agrāk Lukašenko bija paziņojis par Baltkrievijas armijas vienību pārdislokāciju Rietumu virzienā. Tādējādi kā Krievija, tā arī Baltkrievija ir palielinājušas militāro kontingentu pierobežā.
Kaut kā negribētos ticēt, ka tā ir tikai sagadīšanās.
Kamdēļ Lukašenko tagad iet tik vienotā solī ar Putinu, ja agrāk viņš nepiekrita tā aicinājumam attiecībā uz Krievijas militāro bāžu skaitu palielināšanu Baltkrievijā? Atbilde vienkārša – varam domāt, ko vēlamies, bet Lukašenko apzinās, ka viņa dienas ir pagājušas, taču viņam maksimāli jācenšas noturēties pie varas pēc iespējas ilgāk, un to viņš var panākt tikai un vienīgi, piekāpjoties Putinam.
Ar šo piekāpšanos viņš sasniedz vēl vienu mērķi – savas drošības garantēšanai viņš ar Krievijas armijas palīdzību rada sev drošības vairogu. Proti, atraisījis sev rokas jebkādām izdarībām, lai radītu sarežģījumus kaimiņvalstīm. Piebildīšu, ka arī šeit sakrīt Lukašenko un Putina mērķi. Tiesa, pēdējais savu melno darbiņu paveic ar pirmā rokām.
Šādā griezumā būtu arī jāskata situācija Lietuvā, kad liels migrantu skaits šķērso Baltkrievijas – Lietuvas robežu. Lietuvas izlūkdienestiem esot zināms, kā migranti no Minskas tiekot nogādāti līdz Lietuvas robežai.
Viens no pazīstamākajiem Lukašenko oponentiem, trimdā dzīvojošais Pāvels Latuško apgalvo, ka Minska izvērš īpašu operāciju pret Lietuvu un ES. “Operācija ir šāda: Irākā tiek organizētas Irākas un citu Tuvo Austrumu valstu pilsoņu grupas, kuras ar lidmašīnām nogādā Minskas lidostā. Tur viņi ārpus rindas saņem tūristu vīzas. Pēc tam viņus izmitina viesnīcās un noteiktā laikā aizved uz Lietuvas robežu,” stāsta Latuško. “Šajā periodā Valsts robežsardzes komiteja nodrošina nosacītu valsts robežas atvēršanu, noņemot vairākus robežsardzes posteņus tajās vietās, kur robeža ir visneaizsargātākā no Lietuvas puses. Tādējādi nelegālajiem migrantiem ir iespēja organizēti iekļūt Lietuvas teritorijā un pieprasīt bēgļu statusu.” Latuško prognozē, ka operācijas nākamajā posmā Baltkrievijas varasiestādes organizēs narkotiku un, iespējams, arī kodolmateriālu ievešanu ES teritorijā. [4]
Šādai tālākas notikumu attīstības prognozei var tikai piekrist un diemžēl izklausās visnotaļ reāla. Tikpat reāli izklausās arī iespējamība, ka attiecīga problemātika var tuvākajā laikā skart arī Latvijas robežu.
Tieši šādu provokatīvu darbību dēļ Lukašenko arī ir ieinteresēts Krievijas militārās klātbūtnes pastiprināšanai Baltkrievijā. Šī brīža situācija arī parāda, ka Lukašenko arvien aktīvāk sāk ieņemt huligāna vietu, kurš pēc izlēcieniem apdraudējumu gadījumā var noslēpties vai vismaz aizsegties aiz Krievijas muguras.
Putinam šāda situācija arī izdevīga, jo militārā kontingenta palielināšana Baltkrievijā ļauj viņam nepieciešamības gadījumā ātrāk tikt galā ar Lukašenko, otrs, kamēr tas nav noticis, Lukašenko ir noderīgs, jo rada sarežģījumus Rietumiem. Īsāk sakot, Putins ir pārvērtis Lukašenko par savu pakalpiņu, kuru bez problēmām “nocels no trases”, ja viņš vairs nebūs vajadzīgs. Vai pat ticamāk – noziedojot Lukašenko, Putins cer, ka Baltkrievijas iedzīvotāji viņu iemīļos ātrāk un spēcīgāk.
[2]https://sputniknewslv.com/20210319/Bez-liekam-runam-Krievija-Baltkrievija-strauji-stiprina-militaro-sadarbibu-15354091.html
[3] https://neatkariga.nra.lv/izpete/348805-pie-latvijas-robezas-veidojas-militars-sabiezejums