Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

„Rail Baltica”  projekts ievelkas laikā, un izrādās, ka pēkšņi tas ir kļuvis trīs līdz četras reizes dārgāks. Noskatoties Jāņa Dombura raidījumu, rodas daži secinājumi.

- Tālis Linkaits, būdams satiksmes ministrs, kaut kādu iemeslu dēļ nesekoja projekta norisei, ignorēja RB Rail rakstiskos brīdinājumus par problēmām ar projekta ieviešanu.

- "Eiropas dzelzceļa līniju" vadība acīmredzami netiek galā ar saviem pienākumiem. It sevišķi jautājumos par nekustamo īpašumu atsavināšanu.

- Tālis Linkaits uzskatīja, ka viss ir kārtībā un nevirzīja jautājumus uz valdību, kas brīdinātu par riskiem termiņu un dramatiski pieaugušo izmaksu dēļ.

- Krišjānis Kariņš, būdams premjers, valsts stratēģiskās nozīmes projektam neveltīja nekādu īpašu uzmanību un nenodrošināja atbilstošu kontroli pār Satiksmes ministriju šajā jomā.

- trauksmi sāka celt tikai Tāļa Linkaita pēctecis ministra amatā Jānis Vitenbergs, kurš izvilka šo problēmu gaismā.

- Bēdīgais secinājums - kā finansēt Rail Baltica, sapratnes joprojām nevienam nav. Ir tikai cerības uz ES fondu naudu.

- Atbildīgo amatpersonu teiktajā nebija pārliecības par projekta pabeigšanu līdz 2030. gadam, un tas arī saprotams, jo naudas pagaidām nav.

- politiķi turpina būvēt sapņu pilis bez jebkādas sapratnes, kā tās apmaksāt. "Es uzskatu un es panākšu" ir tā kā par maz projekta realizācijai.

No nesenās vēstures - ja paskatās uz Linkaita darbībām Rail Baltica projekta sakarā, tad var ieraudzīt, ka projekta realizācijas vietā akcents tika uzlikts uz projekta apsaimniekošanu, jeb pareizu naudas līdzekļu apguvi.

Vispirms "Eiropas dzelzceļa līnijās", ieceļot valdes priekšsēdētāja amatā Kasparu Vingri, kura biogrāfijā nav nekādas norādes uz pieredzi un spējām vadīt šāda līmeņa projektus.

Otrkārt, kaut kādu dīvainu sakritību dēļ par Nekustamo īpašumu atsavināšanas un apsaimniekošanas departamenta vadītāju ieceļ Janu Upenieci, kas esot Linkaita padomnieka Uģa Upenieka sieva.

Varbūt vajadzētu uzņemties arī atbildību par paša iecelto "augstas klases speciālistu" darba rezultātu?

Tas kas man nekļuva skaidrs. Esot pasūtīts jauns projekta izmaksu/ienākumu vērtējums. Ko cer sagaidīt no šī vērtējuma, ja projekta izmaksas pieaugušas trīs līdz četras reizes, bet jau iepriekšējais aprēķins bija stipri pievilkts aiz ausīm. Vai ir redzami kādi ieguvumi, kas ir trīs līdz četras reizes lielāki, nekā sākotnēji plānots?

Ko darīs, saņemot šādu vērtējumu? Pārtrauks projektu?

P.S. Vispār jau tipiska kļūda. Nedrīkst uzsākt investīciju projektus, ja nav sapratnes, kā tos finansēs. Pieņēmums - gan jau kaut kā - parasti beidzas slikti. Gan privātajā, gan publiskajā jomā.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...