Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Latvijā ir tūkstošiem cilvēku, kuri ir bijuši inficējušies ar SARS-CoV-2 vīrusu, bet dažādu iemeslu dēļ nav ieguvuši šim faktam oficiālu apstiprinājumu. Līdz ar to viņi tiek pakļauti tiem pašiem cilvēktiesību ierobežojumiem kā tie, kuri nav pārslimojuši Covid-19 un nevēlas pakļaut savu veselību vakcinācijas riskam.

Ne reizi vien ir izvirzījies jautājums, kāpēc tā? Atbildi daļēji sniedz 2021. gada 3. jūnijā Re:Baltica publikācija Dabiskas imunitātes pret Covid-19 nav, un ar onkoloģisku saslimšanu var vakcinēties. Rakstā izvērtēts, cik “patiesībai atbilstošs” ir Saeimas deputātes Evijas Papules debatēs izteiktais ierosinājums, lai Ministru kabinets, spriežot par sadarbspējīgā sertifikāta piešķiršanu, tajos iekļautu arī “cilvēkus, kuriem ir dabiskā imunitāte”.

Re:Baltica, laiatmaskotu” koalīcijai nepiederošas deputātes “aplamos ieteikumus”, pieķērās terminam “dabiskā imunitāte” un centās pierādīt, ka šāds jēdziens neeksistējot, bet mūsu vadošie epidemiologi neko par tādu neesot dzirdējuši. Domu gājiens vienkāršs — ja jau jēdziens ir aplams, tad jau arī pats ieteikums nav vērā ņemams. Ja “dabiskā imunitāte” nepastāv, tad sadarbspējīgu sertifikātu uz tā pamata dot nevar.

Patiesi, latviešu valodā jēdziens “dabiskā imunitāte” tiek lietots divās nozīmēs. Piemēram, 1977. gada Rīgas Balsī rakstā par kosmonautiem lasām: “Ilgstošā lidojumā pazeminās organisma dabiskā imunitāte, līdz ar to rodas dažādu slimību saasināšanās iespēja.” Šī “dabiskā imunitāte” ir tā, kuru mēs “stiprinām” ar veselīgu uzturu, pienācīgu izgulēšanos, ar fizisku aktivitāti u.tml.

]Taču ir arī otra “dabiskās imunitātes” izpratne , ko ārzemju literatūrā dēvē par natural immunity un ASV Slimību profilakses un kontroles centrs (CDC) definē gandrīz tieši tāpat kā pašmāju 9. klases bioloģijas mācību grāmatā: “Dabiski iegūtā aktīvā imunitāte izveidojas, ja pārciesta kāda infekcijas slimība. Šāda imunitāte var būt īslaicīga, bet var saglabāties arī ilgstoši, dažreiz pat visu mūžu, piemēram, ar bakām, masalām, poliomielītu cilvēks parasti otrreiz neslimo.”

CDC definē natural immunity kā vienu no diviem aktīvās imunitātes veidiem: “Natural immunity is acquired from exposure to the disease organism through infection with the actual disease.”

Šīs abas nozīmes ir labi zināmas katram, kurš interesējas par šo tēmu. Vēl vairāk. Šīs abas nozīmes lieliski bija zināmas arī Re:Baltic darbiniecēm, jo pašās raksta beigās rakstīts: “Re:Check jautāja Papulei, ko viņa bija domājusi ar dabisko imunitāti, par kuru runāja Saeimas sēdē. Deputāte atbildēja, ka esot cilvēki, kuriem ir augsts antivielu līmenis, bet viņi nevar pierādīt, vai ir izslimojuši. Sarunā ar Re:Check Papule stāsta, ka šie cilvēki, kuriem ir augsts antivielu līmenis, droši vien esot izslimojuši.”

No šī apraksta skaidri un nepārprotami saprotams, ko deputāte Papule domājusi, lietojot jēdzienu “dabiskā imunitāte”. Tieši to pašu, ko CDC formulē kā natural immunity. Taču Re:Baltica par spīti tam, ka Papule precīzi visu paskaidrojusi un Re:Baltica šo paskaidrojumu saņēmusi, pamanījusies “uzcept” rakstu par to ka “dabīgā imunitāte” nemaz nepastāvot. Vēl vairāk, centās pierādīt, ka Papule lietojusi kaut kādu mūsu ekspertiem nesaprotamu jēdzienu.

Konkrētajā gadījumā nākas konstatēt, ka Re:Baltica ir apzināti sajaukuši jēdzienus un to darījuši manipulatīvā nolūkā. Kāpēc Re:Check “pēta” to, ko Papule nekad nav teikusi? Kāpēc, zinot Papules skaidrojumu, Re:Check turpināja izlikties par muļķiem un prasīja ekspertiem par “dabisko imunitāti”, nepaskaidrojot, ko ar šo jēdzienu domā?

Lūk, kas lasāms Re:Baltic publikācijā: “Veselības ministrijas galvenais infektologs Uga Dumpis Re:Check rakstiskā atbildē norādīja, ka viņš par dabisko imunitāti neko neesot dzirdējis. “Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas un daudzu valstu, tajā skaitā Latvijas pieņēmumu, pārslimojušais ir pasargāts līdz sešiem mēnešiem. Pēc tam, neskatoties uz to, ka var noteikt antivielas, palielinās risks saslimt vēlreiz un tāpēc jāvakcinējas,” norāda Dumpis.”

Un tālāk: “Arī Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas ārste Dana Isarova Re:Check skaidro, ka termina “dabiskā imunitāte” medicīnā nav vispār, tāpat kā nav kritēriju, pēc kuriem tādu varētu noteikt. “Imūnā atbildes reakcija veidojas vai nu pēc pārslimotas infekcijas slimības, vai pēc vakcīnas – citu iespēju nav,” saka Isarova.”

Nav šaubu, ka Latvijas eksperti, kas regulāri lasa publikācijas par Covid-19, būs ievērojuši, ka visi citētākie zinātniskie raksti, kurus atrod ar atslēgas vārdiem natural immunity un SARS-CoV-2, atsaucas uz natural immunity tieši ar to nozīmi, kuru lieto Papule – proti, ka tas ir kaut kas tāds, kas rodas izslimošanas rezultātā.

Vai tiešām Veselības ministrijas galvenais infektologs Uga Dumpis 2021. gada 3. jūnijā nezināja, kas ir vai kas varētu būt domāts ar dabisko imunitāti? Pēc Dumpja un Isarovas tiešajā runā sniegtajiem citātiem nevar secināt to, kā Re:Baltica to apraksta. Proti, “Dumpis [..] rakstiskā atbildē norādīja, ka viņš par dabisko imunitāti neko neesot dzirdējis”. Gribētos redzēt, kur tieši Dumpja tekstā ir, ka viņš neko nav dzirdējis par dabisko imunitāti.

Vai varbūt tomēr šis apgalvojums “par dabisko imunitāti neko neesot dzirdējis” ir Re:Baltica kompetences trūkuma dēļ radies izdomājums, par ko jaunajā tieslietu ministra Bordāna celtajā valstī draudēs cietumsods?

Vai tik nav tā, ka Re:Check ir nevis kaut kāds “patiesības noskaidrošanas” kantoris, par ko tas gribētu uzdoties, bet gan vienkāršs manipulatīvs rīks, kurš palīdz valdībai “pamatot” savus “zinātnē balstītos” prettiesiskos, antikonstitucionālos lēmumus?

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Tiesības dzīvot Latvijā nav nekāds „maisiņš vaig”

FotoMans tētis bija viens no pirmajiem, kas ieguva Latvijas pilsonību, kārtojot eksāmenu. Kad 1997.gada augustā ERASMUsā braucu uz mēnesi uz Itāliju, es pirms tam pāris mēnešus uz Itālijas vēstniecību gāju kā uz darbu. Vēl dabūju mērkaķa ātrumā par briesmīgu naudu (aizlienētu naudu, protams, 1997.gadā, un vēl toreiz labi, ka bija, no kā aizlienēt) Austrijas tranzīta vīzu formēt, jo atpakaļceļā viena nakts bija jānakšņo Vīnē.
Lasīt visu...

21

Tiesībsarga vēstule “Amnesty International” Eiropas reģionālā biroja direktoram Nilam Muižniekam: par jūsu organizācijas apmelojošajiem paziņojumiem

Foto2022. gada 26. jūlijā organizācija “Amnesty International” nāca klajā ar paziņojumiem par situāciju uz Latvijas-Baltkrievijas robežas, norādot, ka laikā, kad Latvija uzņēma 34000 patvēruma meklētājus no Ukrainas, uz Latvijas-Baltkrievijas robežas cilvēki no Irākas un Afganistānas, t.sk. bērni, tika atstāti pašu ziņā mēnešiem ilgi aukstos laika apstākļos mežā, kas organizācijas ieskatā norāda uz necilvēcīgu apiešanos un pat spīdzināšanu. “Amnesty International” uzskata, ka nav pieļaujama ārkārtējās situācijas pagarināšana uz robežas ar Baltkrieviju, jo tas ierobežo saņemt starptautisko aizsardzību personām, kurām tā nepieciešama, neatkarīgi no šo personu izcelsmes un veida, kā viņas ieceļo valstī.
Lasīt visu...

21

Labklājība

FotoDzīvojam laikā, kad aktīvi un strauji tiek formatēta cilvēku apziņa, mainīta vārdu nozīme un jēdzienu saturs. Pārsvarā – cilvēku degradācijas, paverdzināšanas un iznīcināšanas nolūkā. Mēs visi domājam kādā valodā, attiecīgi – mainot vārdu nozīmi, var ietekmēt mūsu domāšanu. Bet šoreiz ne par to. Tā ir vesela zinātne, kuru sauc par NLP (neirolingvistiskā programmēšana jeb – smadzeņu skalošana). Šoreiz es vēlos vērst uzmanību uz to, ko mēs saprotam ar vārdu “labklājība”.
Lasīt visu...

6

Sanāca kā vienmēr, bet ticiet – risinājums top, un vainīgi ir visi citi, tikai ne es

FotoStraujiem soļiem tuvojas jaunā mācību gada sākums - 2022./2023. mācību gadā noslēgsies trīs gadu pārejas periods, kurā tiek ieviesta pilnveidotā mācību pieeja. Gaidāmais mācību gads paredz jaunās pieejas ieviešanu 3., 6., 9., 12. klasei. Neraugoties uz to, ka pārejas periods tuvojas noslēgumam, pedagogi norāda uz mācību materiālu trūkumu. Kā skolotāja varu tikai piekrist, ka, ieviešot jauno saturu, primāri bija nepieciešams domāt par mācību materiālu izstrādi un pieejamību. Līdzīgi kā ar mācībām tikai valsts valodā – mēs apzināmies, ka rīcībai patiesībā bija jābūt krietni ātrāk, un to, cik būtiski nepalaist garām iespēju labot iepriekš neizdarīto. Arī mācību līdzekļu jautājumā notiek aktīvs darbs, lai dažādos mācību priekšmetos nodrošinātu jaunu mācību resursu un metodisko līdzekļu pieejamību.
Lasīt visu...

21

Vēlēšanas kā mazohistu prieki

FotoPēc Latvijas Televīzijas pasūtījuma tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS jūlijā ir veicis aptauju un konstatējis, kā Latvijas pilsoņi balsotu, ja vēlēšanas notiktu tūlīt.
Lasīt visu...

21

Kā Rīgai panākt Viļņu, Tallinu un Ziemeļeiropu? Laiks secinājumiem

FotoRīga ir vienīgā pilsēta Baltijas galvaspilsētu vidū, kurā mirstība pārsniedz dzimstību un no kuras aizbrauc vairāk cilvēku, nekā iebrauc. Tam par iemeslu var būt pietiekami lielais rīdzinieku skaits, kuri nav apmierināti nedz ar dzīvi pilsētā, nedz ar dzīves kvalitātes progresu laika gaitā. Kopš gadsimta sākuma straujāko attīstību Baltijas galvaspilsētu vidū piedzīvojusi Viļņa. Jau šobrīd Viļņa ir Baltijas lielākā ekonomika un bagātākā pilsēta; turpinoties līdzšinējai tendencei, iedzīvotāju skaita ziņā Viļņa var apsteigt Rīgu jau 2025. gadā.
Lasīt visu...

21

Vai Rīga ir labi finansēta pilsēta?

FotoPilsētas budžeta apmērs un tā izlietošanas efektivitāte lielā mērā nosaka to, cik kvalitatīva ir pilsētvide. To Eiropas pilsētu sarakstā, kuru iedzīvotāji ir visvairāk apmierināti ar dzīvi pilsētā, pārliecinošā vairākumā ir bagātākās pilsētas, tai skaitā Cīrihe, Kopenhāgena un Stokholma, kur pašvaldībām brīvi līdzekļi pilsētvidei. Kā ar pilsētas budžeta iespēju audzēšanu veicas Rīgai?
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Par rusifikācijas slavināšanas izbeigšanu

Publiskās atmiņas centrs ir sabiedrības institūcija, privāto tiesību juridiskā persona, kura netiek finansēta ar dotācijām no vispārējiem nodokļu ieņēmumiem. 2022. gada 24....

Foto

Parakstu vākšana referendumam par Satversmes 110. panta grozījumiem ir jāatkārto

Ar pietiekamu skaitu parakstu neatbalstītā "Latvijas vīru biedrības" ierosinātā parakstu vākšana referendumam par Satversmes 110. panta...

Foto

Par Latvijas Republikas Satversmē noteiktā komunistiskā totalitārā režīma nosodīšanas pienākuma īstenošanu un rusifikācijas slavināšanas izbeigšanu

Cienījamie Augšdaugavas novada domes deputāti! Publiskās atmiņas centrs (turpmāk - centrs)...

Foto

Vairāku tiesnešu, tostarp AT senatores Andas Briedes atbildība par Covid-19 epidēmijas ierobežošanas pasākumu neievērošanu

Tiesnešu ētikas komisija, Tiesnešu disciplinārkolēģija un Disciplinārtiesa ir vērtējusi to, vai izpildvaras...

Foto

Ir tādi Satversmes tiesas spriedumi, kuru nepildīšana valdošo eliti nesatrauc itin nemaz

13. Saeimas laikā ir bijuši vairāki Satversmes tiesas spriedumi, par kuru neizpildi Valsts prezidents pat...

Foto

Kāpēc valsts aizsardzības dienestam – jā!

Jūlija sākumā aizsardzības ministrs Artis Pabriks vēstīja par ieceri izveidot valsts aizsardzības dienestu, kuram, sākot ar 2023. gadu, tiks pakļauti...

Foto

Par ārkārtas sociālo situāciju

Mums priekšā ir grūta ziema – dziļa energoresursu krīze, iespējams pandēmijas saasinājums. No tā, cik saprātīgi un solidāri spēsim sagatavoties gaidāmajiem pārbaudījumiem,...

Foto

Krievijas karš Ukrainā paātrinājis procesus sabiedrībā un daudziem atvēris acis

Krievijas karš Ukrainā paātrinājis procesus sabiedrībā un daudziem atvēris acis. Tas noticis par ukraiņu asins cenu...

Foto

Satversmes tiesa ir jālikvidē

Šodien, 25.jūlijā Latvija pirmajā vietā (LPV) Centrālajā vēlēšanu komisijā iesniedza 4000 zīmju programmu un kandidātu sarakstu 14.Saeimas vēlēšanām. LPV savā 4000 zīmju programmā ir...