Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Ārlietu eksperts, politologs Kārlis Daukšts uz Valsts prezidenta Valda Zatlera vizītes Krievijā rezultātiem raugās cerīgi, vērtējot, ka pēc neatkarības atgūšanas Krievija pirmoreiz ir oficiālā līmenī pateikusi, ka Latvija ir normāla eiropeiska valsts, kurai ir sava ietekme gan ES, gan NATO struktūrās. Tomēr īstos vizītes rezultātus rādīšot tikai tuvākais laiks un reālie lēmumi.

Vai pēc tās informācijas, kas izskanējusi publiskajā telpā, varat dot novērtējumu trešdien noslēgtajai Valsts prezidenta Valda Zatlera vīzītei Krievijā? Kāda tā bijusi, kā to vērtēt?

Tas, ko mēs esam dzirdējuši, rada pozitīvu iespaidu. Taču ir jāgaida, kā realizēsies tie daudzie projekti, par kuriem ticis runāts, kādi būs komentāri, kādi būs lēmumi.

Patlaban ir tikai tāda virspusēja informācija, nav padziļinātas analīzes ne tikai līgumiem, bet arī visai šai vizītei. Ir jāpagaida prezidenta atgriešanās.

Taču es domāju, ka no Krievijas puses ir atskanējuši ļoti pozitīvi signāli. Pēc neatkarības atgūšanas Krievija faktiski pirmoreiz ir tādā oficiālā līmenī pateikusi, ka Latvija ir normāla eiropeiska valsts, kurai ir sava ietekme gan ES, gan NATO struktūrās. Šī vizīte ir likusi pamatu tālākai konsekventai - ne locīšanās, ne klanīšanās, bet savstarpējas cieņas pilnu attiecību veidošanai.

Kā tas attīstīsies un kādi būs rezultāti? To rādīs tuvākais laiks. Pretinieku šai vizītei ir daudz - gan no vienas puses, gan no otras. Un, domāju, mēs vēl varam sagaidīt arī daudzus nepatīkamus mirkļus, arī publiskajā telpā.

Piemēram, jau tagad ir uzbrukumi no krievvalodīgo preses par to, ka Medvedevs ir pārāk piekāpies, ka viņš ir uzturējis pārāk mīkstu toni sarunu laikā ar Zatleru. Arī Krievijā tomēr ir daudz pretinieku, kuri uzskata Latviju par savu impērisko mantojumu, un noskaņojumi var būt dažādi.

Sevišķi ar bažām gaidu starpvalstu vēsturnieku komisijas izveidošanu, kāda būs tās struktūra, kādi būs uzdevumi, kādā veidā attīstīsies šī vēsturnieku darbība, kas ir ļoti smags un ārkārtīgi jūtīgs jautājums Latvijas un Krievijas starpvalstu attiecībās.

Vai šī vizīte, kur vismaz publiskajā telpā bija vērojama ļoti labvēlīga Zatlera uzņemšana, liecina par tādu kā briedumu Latvijas kā ES dalībvalsts un Krievijas attiecībās?

Tas patlaban ir Krievijas ārpolitikas ceļš sadarbības pilnveidošanai ar ES un NATO, un tas nav tikai Latvijas nopelns. Faktiski tā ir viena no sastāvdaļām Krievijas Eiropas politikas veidošanā.

Latvijai te ir divas izvēles – vai nu mēs esam tilts, sakari, vai arī mēs nostājamies frontes līnijā pret Krieviju pie Ludzas. Un, ja izvēle ir loģiska, tad dabiski, ka mums ir jābūt par ES priekšposteni.

Atsevišķi nacionālie politiskie spēki jau paguvuši kritiski izteikties par Zatlera teikto, ka Latvija atbalsta bezvīzu režīma ieviešanu ar ES. Kā šo Valsts prezidenta sacīto vērtēt?    

Tā ir tikai ES debate. Ne velti Francijas prezidents Sarkozī jau ir pateicis, ka šis bezvīzu jautājums ar Krieviju varētu atrisināties tikai 15 gadu laikā. Šeit no Zatlera puses nav doti nekādi solījumi vai signāli. Tā nav Latvijas kompetence, tā ir visas ES kompetence.

Valsts prezidents, manuprāt, tikai pasaka ļoti loģisku domu, ka Latvija nebūs pretiniece un ka Latvija aizstāves šī bezvīzu režīma ieviešanas attīstību.

Vai tad jūs varat pateikt, ka šīs Valsts prezidenta vizītes Krievijā rezultāti nes labu ziņu?

Pirms Jaunā gada tā ir cerīga ziņa. Protams, katrai cerībai ir iespēja – vai nu tā piepildās vai nepiepildās.

Patlaban izskatās, ka tomēr šī vizīte varētu nest pozitīvus augļus, bet tas būs atkarīgs no tālākas rīcības. Apsveicot visus Ziemassvētkos, domāju, ka šī ārpolitiskā ziņa un šī prezidenta Zatlera vizīte ir pozitīvi vērtējama, kaut arī nešaubos, ka vēl būs daudz viedokļu.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Izglītības reforma kā valsts pārvaldes vājuma spoguļattēls

FotoProblēmas VAS “Pasažieru vilciens” darbībā un neauglīgās diskusijas par skolu reformu kārtējo reizi apliecina valsts izpildu varas ieslīgšanu pamatīgā attīstības krīzē, taču šis fakts netiek īsti pat atzīts. Līdz ar to iztrūkst kritiskas analīzes.
Lasīt visu...

21

Vai birokrāts - mūsu kungs?

FotoDomājams, katram no iedzīvotājiem kādreiz ir iezibsnījusi doma, kāpēc ir jāmaksā nodokļi? Nodokļu maksāšanas jēga būtībā ir savākt resursus tajās nozarēs, kas prasa lielus ieguldījumus. Ne velti nodokļus vispirms sāka maksāt tur, kur bija lieli apūdeņošanas darbi. Piemēram, izveidoja dambi, lai palu laikos neapplūstu lauksaimniecības zemes.
Lasīt visu...

21

Nepieciešamais ļaunums – 2. daļa: derīgie idioti un jātnieki bez galvas

FotoĻenins aktīvākos fanus partijas iekšējās sarunās nekautrējoties mēdza saukt par noderīgajiem idiotiem - poļeznije idioti
Lasīt visu...

21

Karš kibertelpā

FotoKrievijas Ārējās izlūkošanas dienests (SVR) ir izmantojis ievainojamību, kas tika atklāta 2023. gada sākumā populārā Čehijas programmatūras giganta “JetBrains” produktā.
Lasīt visu...

21

Gauss – kas viņš ir? Vairāk Ostaps Benders vai Maikls O’Līrijs?

FotoPatiesības mirklis par airBaltic spējām segt obligāciju saistības arvien tuvāk. Attiecīgi arī Gausa retorika arvien nepārliecinošāka un sabiedrības uzmanība saasinātāka.
Lasīt visu...

21

Ak, eglīte...

FotoPēdējās darbdienās pirms Ziemassvētkiem netālu no manām mājām parādījās trīs hektāru kailcirte egļu mežā vietā, kur to galīgi nebiju gaidījis. Līdz likumā noteiktajam galvenās cirtes vecumam šim mežam bija jāaug vēl vairāk nekā 20 gadus, un, kā liecina Valsts meža dienesta dati, arī galvenās cirtes caurmērs (t.i., koku resnums), kas ļautu mežu nocirst ātrāk, vēl nebija sasniegts. Tātad skaidrs, ka šeit veikta sanitārā cirte[1] vai rekonstruktīvā cirte[2]. Tātad mežs nocirsts tāpēc, ka atzīts par bojātu vai neproduktīvu.
Lasīt visu...

12

Tramps esot atkal ko sliktu pateicis. Iespējams. Tomēr - kas notiek Latvijā?!

FotoKatrā valstī ir "stratēģiski svarīgas" jomas. Diemžēl, vērtējot savus kolēģus, ārstus un viņu absolūti toleranto attieksmi pret resertifikācijas procedūru, kas mūsu "de iure" demokrātiskajā valstī gadiem ilgi nav saprotama ne loģiski, ne tiesiski, var secināt, ka liberālās demokrātijas (vai tomēr maskēta totalitārisma) idejas ir pārņēmušas pat mūsu tautas it kā kritiski domājošo daļu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Saeimas deputāti pamazām sāk kaut ko nojaust

Redzot grūti un ļoti dārgi risināmo problēmu apjomu Satiksmes ministrijā, deputāti beidzot nonāca pie atskārsmes, ka ir stipri nokavējuši...

Foto

Nu nevarēja jau cerēt, ka Latvija nesaķers šo „progresīvo” infekciju, bet gan jau pāries arī tā

Bet, klau, esot tādi "progresīvie". Cik lasu soctīklos, tādas sniegpārslas,...

Foto

„Vienotība” ir kā gangrēna uz kādas no ekstremitātēm, kas ir jāamputē, atdalot to no ķermeņa - tautas

Politiskā komunikācija ļoti ietekmē sabiedrības viedokļus un uztveri. Kas...

Foto

Par jaunā „Rail Baltica” dzelzceļa tilta būvniecību: naudas nav, taču būvējam!

Vismaz uzbūvēsim trīs labā krasta balstus ar laidumiem, un tad jau redzēs, varbūt pat saimniecībā...

Foto

"Latvijas pasta" nesmukumi, jeb Linkaita saimniekošanas rezultāti Satiksmes ministrijā nebeidz pārsteigt

Nule pēc virknes skandālu atkāpās "Latvijas pasta" padome. Tā tam arī vajadzēja būt, taču kurš...

Foto

Krievu latvieši, nevis Latvijas krievi: latvietībai jākļūst par lipīgu, pievilcīgu zīmolu

Raksta beigās piedāvāšu neizmantot "Latvijas krievu" vai "Latvijas ukraiņu" terminus, kad runājam par Latvijas pilsoņiem....

Foto

Viss ir lieliski, tikai neprasiet mums neko par tiem 200 miljoniem eiro, ko mums vasarā atkal vajadzēs no nodokļu maksātāju kabatas!

Apkopojot 2023.gada nozīmīgākos statistikas datus...

Foto

Dzintars izēd Kiršteinu - un kas tālāk?

Vēl tikai slinkais nav uzrakstījis par Aleksandra Kiršteina izlingošanu no pašpasludinātās nacionālās apvienības (NA). Iespraudīšu arī savus ķešā aizķērušos...

Foto

Kāpēc LTV nespēj un nevēlas raidījumus organizēt efektīvi un operatīvi?

Latvijas televīzija aktīvi jau vairākas dienas reklamē 6.februāra raidījumu ar konkrēta "viesa" piedalīšanos. Viņš nav izcils zinātnieks,...

Foto

"Pasažieru vilciena" valde atrod "pārmijniekus"

Izcils „ViVi” valdes paziņojums! Tikai vienā teikumā ir izdevies pierādīt visu savu nekompetenci. AS "Pasažieru vilciens" jaunajai padomei laikam vairs nebūtu...

Foto

Briškena politiskās bezatbildības un profesionālās nespējas dēļ ir apdraudēta turpmākā Latvijas reģionu ekonomiskā attīstība

Nacionālā apvienība (NA) rosina izteikt neuzticību satiksmes ministram Kasparam Briškenam (Progresīvie), to...

Foto

Re, cik smuki es varu izteikties arī par skolu slēgšanu (bet tās vienalga tiks slēgtas)

Skola ir kas vairāk par ēku pagasta vai pilsētas vidū. Diskusijām...

Foto

Ja iedzīvotājiem jāgatavo sava 72 stundu soma, tad sabiedrība grib redzēt, kā savu “somu” kārto valsts

72 stundu soma un klausies radio! Mani šis nemierina. Ne...

Foto

Gulags pie apvāršņa

Krievijas Valsts domes valdošās frakcijas “Vienotā Krievija” deputāts ar ģenerāļa uzplečiem Andrejs Guruļovs neslēpj, ka jāatjauno gulaga tipa nometnes, lai tie, kas iekšzemē...

Foto

Skola, kurai paveicās

Varbūt zinošie apzinās, ka tuvojas kas neizbēgams, un tāpēc, laikus atkāpjoties, tiek "dedzināti tilti", vien žēl, ka šīs ugunis mums tiek pasniegtas kā nepieciešamība mūsu tumsonības...

Foto

Pilnmēness mistērijas

To, ka Mēnesim ir ietekme uz planētas Zemes dzīvi un arī cilvēku psihi, mūsu senči tika pamanījuši jau sen. Latvijā dzīvojošiem ir it sevišķi...

Foto

Svarīgi nekļūt atkarīgiem no svešas žēlastības!

Ir kāds vēsturisks janvāra datums, kuru parasti aizēno gan barikāžu laiks, gan, mazliet mazāk, arī 13.janvāra nemieri. Gan nesenie, gan...

Foto

Par atbildību pašreizējā haosa un nebūšanu sakarā pasažieru vilcienu satiksmē

Tā kā 15 gadus nostrādāju VAS "Latvijas dzelzceļš" atbildīgā amatā, tad man ir gana daudz pieredzes...

Foto

Krišjānis Kariņš kļūst par apkaunojumu Latvijas politikai un arī savai partijai

Saeimas deputātu grupas vizīte Ķīnā un Krievijas graudu tranzīts caur Latviju pēdējās nedēļās ir politiskās...

Foto

Atkal

Atkal zobens pacēlies pār dažām skolām, šoreiz Kurzemes pusē. Aizķēra, jo vienā no tām savlaik esmu strādājusi. Laikam vēršot ciet. Nē, vēl jau nekas neesot...

Foto

Īss komentārs par uzņēmēja Guntara Vītola izteikto viedokli “airBaltic” un tā nulles vērtības sakarā

Viss ir pareizi, un žetons Guntaram par drosmi, tikai jebkuram cilvēkam, kuram...

Foto

Kas mums pieder?

Valsts esot mēs, mēs esot bagāti - mums pieder meži, vien koku cenas mums ir augstākas kā Norvēģijā un Zviedrijā, mums pieder spēkstacijas,...

Foto

Vienu sabiedrisko mediju mums būs daudz vienkāršāk kontrolēt un komandēt nekā divus!

Ceturtdien Saeimā galīgajā lasījumā gandrīz vienprātīgi atbalstīja Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas apvienošanu no...

Foto

Tā kā KNAB Straume ir piebarots, Kariņš bez bažām var par nodokļu maksātāju naudu doties priekšvēlēšanu braucienā uz Valmieru

2024. gada 17. janvārī ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš dosies reģionālajā...