Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pēc Liedienām otrajā Ministru kabineta sēdē premjere Evika Siliņa pasniedza Krišjānim Kariņam tumši sarkanu rožu kaudzi, tādējādi sveicot viņu ar demisiju. Varbūt šīs rozes sūtīja Valsts kontrole, varbūt ģenerālprokurors tās nodeva ar kurjera palīdzību – nezinu, bet piekritīsiet – pasniegt ziedus brīdī, kad s...du ir sastrādāts vairāk nekā divas bļodiņas, neizskatās labi. Tāpat kā labi neizskatījās un neizklausījās aplausi, ko ministri šajā sēdē veltīja cilvēkam, kas rīkojies kā “kārtīgs Rietumu politiķis”, citējot premjeri…

Aplausi parādīja, ka Kariņš nav viens šajā ķezā – viņš arī nevar būt viens, jo tas ir “Jaunās Vienotības” veidots un uzturēts gars un kārtība, kas tagad ļoti skaidri atspoguļojās Valsts kontroles ziņojumā. Ja premjere piesauc kārtīgos Rietumu politiķus, tad šajā brīdī kopā ar Kariņu vajadzētu atkāpties arī viņai un – citiem “Jaunās Vienotības” ministriem, jo tā ir tikai un vienīgi šīs partijas atbildība, kas notika ar bēdīgi slavenajiem lidojumiem.

Neviens cits šajos apstākļos nav vairāk atbildīgs kā Latvijas vadošā un valdošā partija, neviens cits tos neveidoja. Normāli būtu, ja JV tagad tiktu atņemts arī valsts finansējums vai vismaz no šīs naudas tiktu kompensēti visi nelikumīgie un neekonomiskie tēriņi, kas paveikti pēdējos gados. Tas būtu, kā saka Evika, rietumnieciski, bet – tas nenotiks, jo šo valsts apgūšanas koncepciju ir izstrādājusi pati JV kopā ar tā saukto nevalstisko sektoru. Starp citu, esat kaut ko dzirdējuši no delnistiem vai providistiem par šo “valsts zagšanas gadījumu”- nu, vismaz tā, ka savās interneta mājas lapās būtu izlikuši pārdomas vai komentārus? Tukšums…

Tiem, kas saka, ka Kariņa lidojumiem bija valstiska nozīme un konkrētajā brīdī nemaz citādi nevarēja rīkoties, iespējams, kaut kādā ziņā ir taisnība. Taču Valsts kontroles ziņojumā nav tikai par gaisa satiksmes apgūšanu vai lidmašīnu izvēli – tur ir atklāti gadījumi, kad valsts kalpi sev izraksta komandējumus, pie kuriem vēl pieskaita klāt kaut kādas dienas naudu piemaksas. Nevienā no gadījumiem šīs piemaksas nav palikušas valsts kasē uz plauktiņa – tik negausīgi grāba, tik ļoti gribēja nodrošināt savu fiskālo ēstgribu. Simtos tūkstošos izsmēla un neaizmirsa arī pieskaitīt reprezentācijas izdevumus…

Tiesa, pavaicājiet sev – kas tās par normām un nolikumiem, kas paredz komandējumu naudām vēl kaut kādas piemaksas? Kuri sliktie vai dumjie kaut ko tādu ir ne tikai izdomājuši, bet arī uzlikuši uz papīra, lai varētu tādā veidā krāpties? Nu, labi, ierēdņi mums danco pēc koalīcijas repertruāra, un viņiem trīc ļipas, bet ko visus šos gadus darīja uzraugošās iestādes – sākot no KNAB un beidzot ar to pašu Valsts kontroli? Kā tas varēja būt, ka gadiem šo neviens nepamana?! Un, ja pamana – kāpēc tas netika aktualizēts kā valsts līdzekļu un mantas izšķērdība? Jo tam visam taču pamatā ir likums, kas tika pārkāpts.

No vienas puses, ir skumji noskatīties, kā sasmērējušies politiķi un valsts ierēdniecības elite tagad mēģina piemeklēt pareizos vārdus, lai atkratītos no atbildības. No otras – ir vēl skumjāk apzināties, ka tā ir sistēma, ko šie paši politiķi un ierēdņi ir izkopuši līdz teju vai pilnībai.

Kurš atbild par lidojumu organizēšanu? Valsts kancelejas vadītājs pasaka – premjera birojs. Biroja vadītājs piesarkst un arī pasaka – birojs… Un, tad vēl tā stostīšanās kā pīpmaņiem pirmajā klasē, ko skolas direktors ir pieķēris… Kurš konkrēti? Nūūū, lidoja jau premjers…

Bet – visu kārtoja birojs. Birojs? Tad birojs arī atbildēs – visi rindā, kā to paredz “kārtīgā Rietumu politika”. Ja Kariņš bija tik liderīgs un vērienīgs savās iegribās, kādam no biroja taču varēja ienākt prātā doma, ka vispār tas nav smuki. Jo birojā atrodas vairāk nekā viens cilvēks – Siliņai tie ir veseli 14! –, kas laikam ne tikai saņem algu, bet arī strādā un par kaut ko atbild. Pieņemsim, ka toreiz birojā visi bija Kariņa sektā un “viens otru nenodod”, bet kas notiek Citskovska pārstāvētajā pasaulē? Kur palika birokrātijas klasika – šo nevar, to nevar…? Kancelejas vadītājs un viņa timurieši tajā visā noskatījās? Kāpēc viņš (-i) nekliedza? Kur pazuda modrība? Vai – kur pazuda vismaz inicatīva, ka tā nedrīkst?

Nesaku, ka Kariņš nav strādājis godprātīgi, pārstāvot Latvijas intereses. Tas vispār nav pat apspriežams – tā tik vēl trūka, lai viņš to nedarītu. Bet atgriežamies tomēr uz zemes – pie mērenības, samērojamības, pie prāta un prātiņ’ nāc mājās. Ja šajā kārtībā varēja likumu piesmiet gadiem, tad tas notika grupā, un – visiem, kas atradās šajā grupā, ir jāsaņem pēc nopelniem. Vai Ministru kabinetā ir notikušas kratīšanas – tajā slavenajā “premjera birojā” un Valsts kancelejas vadītāja kabinetā? Vai izkratītas ir tās privātās tūrisma firmas, kas gadiem apkalpoja šīs treknās izvēles? Kādas procesuālās darbības ir veiktas pret Eviku Siliņu un Jāni Patmalnieku – kas abi ir bijuši tajos jocīgajos gados zem Krišjāņa spārna? Parlamentārā sekretāra vai biroja vadītāja statusā.

Ja Evika ir šobrīd no amata atstādinājusi Valsts kancelejas vadītāju – uz izmeklēšanas laiku –, kāpēc iepriekšējā nedēļā viņa ļāva no premjeres biroja notītieties savam parlamentārajam sekretāram Patmalniekam, kas visā šajā ir visur un… nekur? Jānis atgriezās Saeimā – deputātos… Viņš pats saka, ka nekādus saimnieciskos lēmumus nav pieņēmis, ka savulaik Kariņu konsultējis tikai politiskos jautājumos. Vai Jānis neredz vai izliekas neredzam, ka valsts līdzekļu izšķērdēšana viņa deguna galā, pirmkārt, ir politisks jautājums? Tā ir tā slavenā politiskā atbildība, kas ir kādā brīdī jāuzņemas.

Kāpēc JV domā, ka Jāņa Patmalnieka “rotācija” no malas izskatās kā partijas biedru paaudžu vai kadru maiņa? Tāpēc, ka vēlētāji ir stulbi? Kāpēc premjere, kas pati ir bijusi pie Kariņa tajos grēka laikos kā parlamentārā sekretāre un kas apgalvo, ka Patmalnieks ir strādājis šajā postenī pie viņas “profesionāli un godprātīgi”, pēkšņi atsakās no tādiem profesionāļiem, kam godīgs prāts? Patmalnieks saka, ka viņš tagad koncentrēsies Saeimā… Interesanti. Tur gan mazāk maksās nekā Valsts kancelejas postenī, bet – ko neizdarīsi, lai valstij būtu labi. Jānis taupa!

Vai esat dzirdējuši kaut ko no premjeres par Valsts kontroles ziņojumu? Jā, tās nav Orleāna piezīmes, kas tur sarakstītas – tas ir mazliet nopietnāk, maigi izsakoties. Pieņemsim, ka Evika grib stāvēt malā vai alā un atšaujas ar dežūrfrāzēm, bet – kur tad citi JV politiķi, lielie smagsvari, kas arī sakās esot Rietumu kārtas? Valdis, Sandra, Inese… kam priekšā Eiropas kampaņas… Kur JV ministri – aizstāvot vai kauninot šo klajo izšķērdību? Kur baņķieru draugs Jānis ar savu kategoriskumu – lai būtu pa godīgo, vai – kur palikuši tiesiskuma un korupcijas (no-)vēršanas vasaļi Andrejs un Lolita… Visi no vienas partijas. Ups! Pilī jau mums arī piesiets viens no JV kumeliņiem, kam it kā vajadzētu vilkt nodokļu maksātāju ratus vai vismaz runāt skaidru valodu… Klusā daba.

Valsts kontroles ziņojums nav par lidojumiem. Tas ir par kādas partijas rūpīgi izveidoto kārtību un cinsimu, kur iesaistīta valsts ierēdniecība – visiem kopā, piedaloties mērķtiecīgā valsts naudas dalīšanā. Ģenerālprokurors saka pareizi – tā ir izšķērdība lielos mērogos, bet vēl jānoskaidro, vai tā ir arī ļaunprātība, bezdarbība, nezināšana… Tiesa, ar to skaidrošanu būs sarežģīti, jo arī tas ir pašreizējās valdošās partijas veidots, uzturēts vai nolakots tā sauktais tiesiskuma un pārvaldes koka galds ar četrām kājām.

It kā ir priekšnoteikumi, lai mēs beidzot šo politisko karteli likvidētu, taču tas nekad nenotiks, ja pie darbiem amatos, konsultantos un sekretāros šajās dienās paliks tā sauktie “Rietumu politiķi” ar konkrētas partijas biedra kartēm un tehnoloģisko aizmuguri, ko mēdz saukt arī par valsts pārvaldi. Vispār unikāla iespēja Latvijas valstij, atceroties, ka visas “rozes” – agrāk vai vēlāk – novīst… Arī tās, kas papīros iegrāmatotas kā reprezentācijas izdevumi.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

18

Ne prātā mums nenāk atcelt debates Krievijas valsts valodā

FotoLatvijas Televīzijas Redakcionālā padome šobrīd neizskata iespēju atcelt plānotās RUS.LSM Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates.
Lasīt visu...

6

Priekšvēlēšanu debatēm jābūt valsts valodā

FotoŅemot vērā sabiedrībā aktualizēto diskusiju par priekšvēlēšanu debašu organizēšanu krievu valodā, partiju apvienība Jaunā Vienotība uzsver, ka īpaši kopš Krievijas brutālā iebrukuma Ukrainā ar Latvijas medijiem ir jākumunicē Latvijas valsts oficiālajā – latviešu – valodā. Arī Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu laikā diskusijām medijos jābūt tikai valsts valodā, tādēļ politisko partiju apvienības Jaunā Vienotība pārstāvji nepiedalīsies priekšvēlēšanu debatēs un raidījumos, kas notiks krievu valodā.
Lasīt visu...

21

Aicinām kritiski vērtēt Tieslietu ministrijas bez sociālo partneru iesaistes un visu ieinteresēto personu informēšanas izstrādāto likumprojektu

FotoSaeimas 2024. gada 16. maija darba kārtībā izskatīšanai otrajā lasījumā ir iekļauts likumprojekts Grozījumi likumā “Par atjaunotā Latvijas Republikas 1937. gada Civillikuma ievada, mantojuma tiesību un lietu tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un piemērošanas kārtību” (565/Lp14). Likumprojekts Saeimā iesniegts 2024. gada 17. aprīlī un pirmajā lasījumā izskatīts jau nākamajā dienā. Lai arī likumprojekts skar aptuveni 300 tūkstošus iedzīvotājus, viņu viedoklis tāpat kā vairākos Satversmes tiesas spriedumos izteiktās atziņas un ekspertu brīdinājumi ir ignorēts.
Lasīt visu...

21

Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates Latvijā drīkst notikt tikai valsts valodā – latviešu valodā

FotoKomentējot publiski pieejamo informāciju – Latvijas Televīzija 2024. gada 3., 4., 5. un 6. jūnijā ir paredzējusi Eiropas Parlamenta deputātu kandidātu debates rīkot krievu valodā – Latviešu valodas aģentūra izsaka skaidru nosodījumu, vēršot atbildīgo personu un sabiedrības uzmanību, ka šāda rīcība ir pretrunā gan ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu, gan ar Valsts valodas likumu. Eiropas Savienībā tiek īstenota daudzvalodība – ir 24 oficiālās valodas, tostarp latviešu valoda.
Lasīt visu...

21

Krievvalodīgo debašu iecere savā būtībā ir pretrunā ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu un tās lomu sabiedrības integrācijā

FotoPar Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (attēlā – tās vadītājs Jānis Siksnis) ieceri noturēt sabiedriskajā televīzijā Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates krievu valodā.
Lasīt visu...

21

Aicinu noskaidrot un saukt pie atbildības tos, kuri pieļauj un veicina krievu valodas kā „de facto” otras valsts valodas nostiprināšanu

FotoŅemot vērā, ka Latvijas Republikas Satversmes preambula nosaka, ka Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu latviešu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību cauri gadsimtiem;
Lasīt visu...

21

Kur pazuduši lauksaimnieku protesti?

FotoBloķētas lidostas, lielceļi, ostas un tūkstošiem traktoru Berlīnē. Bloķēti ceļi Polijā, degošas riepas un pārrautas barikādes Briselē. Tonnām uz ceļa izbērtu tomātu un bloķētas veikalu ķēdes Spānijā, un visbeidzot – teju 2000 traktoru Latvijas reģionos. Lauksaimnieku protesti Eiropā tika izvērsti iepriekš nepieredzētos apmēros, turklāt, ar katru nākošo protestu tie kļuva aizvien daudzskaitlīgāki un radikālāki. Un tomēr, šīs akcijas, kurām likumsakarīgi bija jānonāk kādā kulminācijas fāzē, pēkšņi gluži vienkārši pazuda.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Briselē nopelnīt jaunam “Nikon” jeb cinisma augstākā pakāpe Anša Pūpola izpildījumā

7. maijā Latvijas publisko telpu pāršalca ziņa, ka Daces Melbārdes vietu Eiropas Parlamentā (EP) ieņems...

Foto

Vai “Jaunā Vienotība” spēj sev un citiem atzīt, ka stulbi sanāca?

Esat kādreiz mēģinājuši stiept gumiju? Pašlaik vadošā partija ar to nodarbojas. Vērojot viņus, atdarinot vai...

Foto

Pirms 150 gadiem dzimis demokrāts un tiesībnieks ar dzejnieka sirdi Miķelis Valters

“Viņu uzskata par pirmo latvieti, kurš 1903. gadā žurnāla "Proletāriets" rakstā "Patvaldību nost! Krieviju...

Foto

Vēsturiskas precizitātes labad 4. maijs tomēr būtu atkal jānosauc par “Latvijas Republikas neatkarības deklarācijas pieņemšanas dienu”

Komentāru rakstu 5. maija pēcpusdienā. Ir svētdiena. Šonedēļ sanākušas trīs...

Foto

Latvijas otrā dzimšanas diena: kā mums ir veicies?

Manā skatījumā 4.maijs ir Latvijas otrā dzimšanas diena. Un ne tikai svinīgā ziņā, bet arī tajā, kā to...

Foto

Nolikt ziedus nepareizā vietā – tas mūsdienu Latvijas PSR ir noziegums!

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ziemeļlatgales iecirknis no 15. marta līdz 14. aprīlim piefiksējis trīs...

Foto

Par varu

Kad sapulces telpā ienāk starojoša sieviete un visi vīrieši uz mirkli pazaudē domas pavedienu, vai šai sievietei kāds pie durvīm piešķīra varu tā izrīkoties?...

Foto

Dažas pārdomas Edgara Kauliņa dzimšanas dienā

Aprit gadskārta, kopš dzimis viens no mūsu novada cilvēkiem, kas ne tikai atstājis daudzus nostāstus par sevi, bet arī izraisījis...

Foto

Vai esam ceļā uz “Baltijas tīģera” stāstu? Izskatās - būs jāpagaida

Man bija gods piedalīties smalkā politekonomiskās elites pasākumā (ar stilīgu nosaukumu LaSER vai “lāzers”), kur...

Foto

Cik stabila ir Evikas Siliņas koalīcija? 8 no 10 stabila

Cik stabila ir Evikas Siliņas koalīcija? Es teiktu 8 no 10 stabila, jo…  Jaunā Vienotība (JV) ir atdevusi...

Foto

Jūs smiesieties, bet neko ticamāku mēs nespējām sacerēt

Politisko partiju apvienība Jaunā Vienotība vēršas Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (turpmāk KNAB) ar iesniegumu par slēptās priekšvēlēšanu aģitācijas vēršanu...

Foto

Zog, acīs skatīdamies, bet stāsta, ka tas visvairāk ir vajadzīgs pašiem apzagtajiem

Jampadracis ap Lucavsalas ežiem un futbola stadionu parādīja, cik dīvainā Latvijā mēs dzīvojam. Turklāt...

Foto

Cīņā pret nomelnošanu un nevajadzīgām intrigām – Mūzikas akadēmijas skandāla aizkulises

Vēlos padalīties ar sajūtām un lieliem novērojumiem par to, kas notiek, - par reālo situāciju...

Foto

Krievijas aktivitātes var uzskatīt par šokējoši efektīvām, un Latvijas „sabiedrisko” mediju mērķtiecīgā kampaņa par krievu valodu šobrīd jāskata šajā kontekstā

Drošības eksperti vienbalsīgi norāda uz to,...

Foto

Sankciju patiesais labums: Apvienotā saraksta plāns aizvērt ostas varētu arī nebūt nejaušs

Deklarētais mērķis - atbalsts Ukrainai Latvijas ostu paralizēšanai - šķiet šizofrēnisks, jo kā gan...

Foto

Priekšlikums ir tikai par mūsu nodokļu maksātāju segtajām atlīdzībām

Atsaucoties uz 2024. gada 18. aprīļa publikāciju "Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām,...

Foto

Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!

Ģirts Valdis Kristovskis iesniedzis Saeimā priekšlikumu publicēt jebkuras valsts amatpersonas ienākumus ik...

Foto

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

Publiskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri...

Foto

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

Igaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot...

Foto

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

Valsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola...

Foto

Sāga par nogriezto ausi

Domāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza...

Foto

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

Es zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī...

Foto

No strupceļa uz atdzimšanu

Draugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka...

Foto

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

Pēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par...

Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...