Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pāris nedēļu atpakaļ Latvijas basketbola izlases triumfālo atgriešanos Dzimtenē gandrīz aizēnoja kādas Rīgas iestādes rīkots teatrāls pasākums Valmierā. Kādēļ saku, ka gandrīz? Jāsaka, ka pēc šī uzveduma dvēselē ir palikusi tāda kā nepadarīta darba, pusnepateikta vārda sajūta.

Uzreiz pateikšu, ka personīgi nepazīstu ne Valmieras galveno lietu kārtotāju Jāni Baiku (attēlā), ne daudzos viņa kolēģus, kuri sev par nelaimi un dažiem skauģiem par prieku tika pakļauti dažādām nepatīkamām procesuālām darbībām no kādreiz varenā biroja puses.

Piebildīšu, ka arī kādreiz tik visvarenais birojs, kurš tagad atgādina vecu, slapju vistu, kuru žēlsirdīgs saimnieks ir paglābis no drošas nāves piemājas dīķī, manī izsauc tikai žēlumu un vēlēšanos ziedot kādu kapeiku tai dzīvnieku patversmei, kura šo nelaimes putnu paņems savā paspārnē, lai tas nosacītā siltumā novilktu sev atmērīto laika sprīdi.

Liels un mazs mūsu valstī tika informēts, ka KNAB šajā kriminālprocesā izmeklē noziedzīgus nodarījumus, par kuriem atbildība paredzēta Krimināllikuma 177. panta trešajā daļā un 318. panta trešajā daļā, t.i., krāpšanu lielā apmērā un dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, kas izraisījusi smagas sekas.

Ielūkojotiess Krimināllikumā katrs var pārliecināties, ka šie panti, kādas tautā iemīļotas kinofilmas varoņa vārdiem runājot, var lietas figurantiem kroņa maizē nodrošināt gana ilgus gadus aiz stabiem.

Par Valmieras mēra Baika spējām izgrozīties no viņam nepatīkamām dzīves situācijām, liecina 2021. gadā KNAB nopūdēlētais un klusi izbeigtais kriminālprocess būvnieku karteļa lietā. Pēdējais lugas cēliens netika pabeigts, un publika, kura jau gatavojās ar ovācijām sveikt izrādes galveno lomu tēlotājus, tā arī nesaprata, vai kāds deva vai nedeva, vai kāds ņēma vai arī nepaņēma. Vārdu sakot, bise, kura visu izrādi karājās pie sienas, kā tas jau ierasts Latvijas politiskajā teātrī, atkal neizšāva.

Biju pārliecināts, ka arī šoreiz viss būs tāpat. Pēc pāris gadu intensīvas darbošanās un visā nopietnībā veiktas staigāšanas no kabineta uz kabinetu birojs klusām izbeigs arī šo lietu. Ātri tiks saskaitītas darbā pavadītās virstundas un vēl ātrāk tiks notērētas saņemtās prēmijas. Daži, priekšniekam tuvāk stāvošie, saņems kādu zvaigzni uz pleciem, bet kādam svinīgi pasniegs koka rāmī ierāmētu pagodinājuma rakstu. Sistēma atkal būs uzvarējusi. Finita la commedia!

Tomēr tālākā notikumu gaita liek aizdomāties. Draugi! Ir nianses, kuras vajadzētu apskatīt mazliet tuvāk. Tīri prātojot un mazliet paļaujoties uz loģiku.

Mēģināšu dažas no tām apskatīt.

Kā noprotams, tad Valmieras gadījums ir faktiski identisks Līvānu gadījumam. Vienīgā atšķirība, ka vairāk miljonu un sašņorēts mērs.

Ātri pārlapojot Latvijas publikās telpas reakciju uz šiem gadījumiem, nākas konstatēt pilnu spektru viedokļu. No dziļa nosodījuma līdz pilnīgai attaisnošanai.

Kādēļ bija relatīvs klusums, kad par šo pašu tēmu, par šiem pašiem krimināllikuma pantiem kratīja Līvānu mēru Vaivodu? Publiskā telpa pašūmējās, palocījās vējā un apklusa. Kaut kāds lauku pāķis tiek turēts aizdomās par 1,8 miljonu eiro izkrāpšanu no bagātās Eiropas. Galu galā, kur tādi Līvāni vispārībā atrodas? Līvānu mēra Vaivoda mājas un darbavietas kratīšana bija vairāk lokāls pasākums, kurš vislielāko ažiotāžu izsauca Līvānos, tuvākajā apkārtnē un mēra Vaivoda kolēģos – citu novadu mēros.

Valmieras gadījums jau ir īpašs. Mēru Baiku nevar salīdzināt ar mazliet pasisto latgaļu teiksmu varoni. Reģionālās politikas smagsvars, partiju apvienības „Jaunā vienotība” valdes locelis un sieviešu mīlulis.

Toties Valmieras gadījumā Latvijas propaganda reaģēja zibenīgi un atklājās visā savā krāšņumā. Kā universitātes lekciju pierakstā.

Notika momentāna fokusu pārbīde, tika pievilkta konspiroloģiskā domāšana, apvainošana sadarbībā ar Putinu un nepārprotami iezīmēti peramie „zēni”.

Rodas loģisks jautājums, kādēļ pēc Baika aizturēšanas tika iedarbināta varena propagandas mašīna, tika pieaicināti vai apmaksāti dažādi tā saucamie sabiedrības viedokļu paudēji, kuri aizgūtnēm mēģina tautai iepotēt domu, ka Valmieras un Līvānu lietās nekā nav, ka Eiropas prokuratūra un pati Eiropas Savienība ir pilna ar dažādiem blēžiem kā pagalma vecais Tuziks ar blusām. Tik priekš mīļās tautas un pilsētas ir rosījušies Valmieras un Līvānu mēri. Ja arī kaut ko izkrāpuši no bagātās Eiropas, tad mūsu kopējā labuma dēļ. Īsti mūsdienu latviešu Robini Hudi. Gandrīz gribas izvilkt no kabatas nēzdodziņu un no aizkustinājuma noslaucīt asaru un tuvējā baznīcā pasūtīt aizlūgumu par šīm personām.

Vērojot to visu no malas un puslīdz nojaušot procesus, kā pašvaldībās tiek apgūta nauda, izteikšu hipotēzi, ka Eiropas prokuratūra kādam ir uzkāpusi uz spalvainās kājas, tādēļ tagad ir nepieciešams to diskreditēt. Sak’, paši zagļi.

Līvānu gadījumā aiz mēra Andra Vaivoda rosīšanās, apgūstot Eiropas naudiņas, bija redzams kvadrātveidīgais Jura Pūces stāvs.

Jānis Baiks ievērojams reģionālais politiķis, pazīstams lietu kārtotājs Valmierā, cieši saistīts ar politisko apvienību „Jaunā vienotība”. Varbūt arī tādēļ ir uzsāktā šī kampaņa par Eiropas prokuratūras diskridēšanu.

Lai to izdarītu tiek pielietoti dažādi paņēmieni. Arī tā saucamie noderīgie idioti, kuri ar savu nekontrolējamo „coprolalia” piesārņo publisko telpu. Šoreiz gan tam negribas ticēt. Pieredzējuši buki tomēr, gan jau zina, ko dara.

Esence visam manam stāstam ir šāda. Iespējams, ka Eiropas prokuratūra ir patlaban vienīgā spēka struktūra valstī, kura nav radījusi iemeslu šaubīties par savu reputāciju.

Eiropas fondu līdzekļu apgūšanā valstī ir izveidojusies sistēma, kā tagad moderni teikt astoņkājis. Cilvēki, kuriem ir iespējas ietekmēt šo fondu līdzekļu sadali, panāk to novirzīšanu attiecīgām pašvaldībām, kuras caur saviem kabatas uzņēmējiem apgūst šos līdzekļus. Rezultātā ieslēdzās atgriezeniskā saite. Visu šo angāru celtniecības rezultātā tiek apmierinātas veiklu darboņu intereses gan galvaspilsētā, gan attiecīgā pašvaldībā. Iedzīvotāju intereses šajos gadījumos jau ir sekundāras.

Noziegums paliek noziegums. Pasaule ir pilna ar stāstiem par dažādu kalibru vadoņiem, kuri gribēja tikai labu savai tautai, nācijai vai valstij. Piemēri nav tālu jāmeklē. Vainīgais ir jāsoda. Vienalga, vai kāds nosper kaimiņam zaptes burku, vai, shēmojot un mānot, ar viltu izkrāpj Eiropas līdzekļus. Pat Rjazanova filmas varoni „pasaules humānākā tiesa” sodīja par to, ka viņš zaga auto un iegūto naudu atdeva bērnu namam. Kā teica cits kinovaronis, tad zaglim jāsēž cietumā.

Cita ceļa nav.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Kremlis nepamet cerību izmantot “tautiešus”: tiek plānots ar "tautiešu karti" virtuāli apvienot "krievu pasauli"

FotoŠā gada maijā kļuva zināms, ka Krievija veido “tautiešu elektronisko karti”, lai tādējādi censtos padarīt Krievijas “ārvalstīs dzīvojošo tautiešu” statusu par puslīdz juridisku kategoriju. Kara studiju institūta (Institute for the Study of War) vērtējumā šādas aktivitātes mērķis ir attaisnot Krievijas turpmāku agresiju, to uzdodot par ārvalstīs dzīvojošo tautiešu tiesību aizstāvības centieniem.
Lasīt visu...

12

Aicinājums Saeimai un Ministru kabinetam, īpaši "Jaunās vienotības" politiķiem atteikties no saviem valsts valodas politikas sagraušanas plāniem

Foto2024. gada 10. jūlijā Ministru kabineta tīmekļa vietnē ievietots tiesību akta projekts, kas paredz reorganizēt Latviešu valodas aģentūru, samazinot tās pārvaldes uzdevumus un lielāko daļu tās funkciju nododot citai valsts pārvaldes iestādei[1]. Uzskatām to par tuvredzību gan no zinātniskā, gan politiskā skatpunkta.
Lasīt visu...

21

Visi metas glābt grimstošo Citskovski, bet tas nesaprot pamesto glābšanas riņķi un kož rokā, kura viņu velk ārā no ūdens

FotoValdība un augstākā ierēdniecība kopīgiem spēkiem bija izdomājušas veidu, kādā paglābt no kriminālatbildības Valsts kancelejas direktoru Jāni Citskovski, taču tas no pamestā glābšanas riņķa ir atteicies, palīdzīgās rokas padošanu "juridiskajā jūrā" grimstošajam slīcējam nodēvējot par "pazemojošu".
Lasīt visu...

21

Latvijā vēl aizvien attiecībā pret citādi domājošiem tiek pielietotas represijas

FotoAivars Lembergs no Latvijas Centrālās vēlēšanu komisijas (turpmāk - CVK) ir saņēmis atvainošanās vēstuli.
Lasīt visu...

18

Diemžēl man, laimīgajam budžeta iestādes darbiniekam, atvaļinājumā jau atkal nākas izrādīties šajos nicināmajos sociālajos tīklos

FotoManu sociālo tīklu joslu vakar aizpildīja briesmīgi kadri no sabombardētās Ukrainas slimnīcas. Es arī tādus pavairoju. Kādreizējā kolēģe, režisore un producente Žaklīna Cinovska savā "Facebook" laika joslā zem sirdi plosošajām fotogrāfijām bija ierakstījusi tikai vienu teikumu: "Kur ir Dievs?"
Lasīt visu...

18

Arī Latvija ir atbildīga par krievijas raķešu triecienu

Foto2024. gada 8. jūlijā kārtējā necilvēcīgā krievijas raķešu trieciena rezultātā cieta Okhmatdyt bērnu slimnīca Kijivā – viena no svarīgākajām ne tikai Ukrainā, bet arī visā Eiropā. Tas ir kārtējais krievu okupantu kara noziegums pret ukraiņu tautu. Zem gruvešiem joprojām aprakti daudzi ārsti, māsiņas, sanitāri un mazie pacienti.
Lasīt visu...

21

Vai patiesi tiks likvidēts arī Valsts valodas centrs?

Foto“Man jau pērnajā rudenī lika saprast, ka turpinājuma nebūs,” teic Valsts valodas centra direktors Māris Baltiņš, komentēdams savu atlaišanu no darba, kas notiks šā gada 29. septembrī. To “lika saprast” Tieslietu ministrija.
Lasīt visu...

21

Atklāta vēstule māksliniekam Agrim Liepiņam

FotoGodājamais Liepiņa kungs! Domāju, ka ne tikai man, bet arī daudziem gan mūsu novadā, gan citur Latvijā, ziņa, ka plānojat nojaukt Jūsu izloloto Uldevena senlatviešu pili Lielvārdē, bija nepatīkams pārsteigums.
Lasīt visu...

3

Ievērtējiet – tagad es esmu viedās administrācijas ministre un nekad neesmu dzīvojusi tik labi kā tagad!

FotoLatvijas daba ir mūsu bagātība, kas cauri gadsimtiem veidojusi mūs par zemi, kurā dzīvojam šodien. Mūsu senči, prasmīgi izmantojot dabas resursus, ir uzkrājuši kapitālu un radījuši pievienoto vērtību, būvējot Latviju par labklājības valsti. Kaut arī mums daudz vēl ir ko darīt cilvēku dzīves līmeņa celšanā, jāatzīst, ka nekad neesam dzīvojuši tik labi kā tagad.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Golubeva – tautas bojāejas vētrasputns

Varas bļodlaižas medijos izvilkuši no politiskās mēslaines latviskoto krievu lesbieti Mariju Golubevu. Bābiešu mīlestības priesteriene savulaik pabijusi iekšlietu ministra tronī. Tolaik...

Foto

Rezultātu nav tāpēc, ka nav mērķu un atbildīgo, – vai tas dzelzceļš, mangāns, tiesas vai ugunsgrēki...

Ziņa, ka mangāna rūdai uz Latvijas dzelzceļiem ir pienākušas beigas,...

Foto

Kas tas par ekonomiski pamatotu projektu, kura dēļ jālien parādos un jāceļ nodokļi?

Vai satiksmes ministrs ir izvērtējis un iesniedzis visas alternatīvas Rail Baltica sakarā? Manuprāt,...

Foto

Vasaļa psiholoģiskā projekcija

Cilvēkiem, reizēm veselām ļaužu grupām, ir grūti pieņemt pašcieņu traumējošus faktus. Tad ieslēdzas psiholoģiskā aizsardzība. Viens no mehānismiem ir psiholoģiskā projekcija, kad savas negatīvās...

Foto

Džordža Orvela stāsts par „Jauno Vienotību”

Orvela domas attiecas arī uz mūsdienu korumpēto partiju „Jaunā Vienotība”, kas ilgstoši vada valdību. Tāpat kā "Dzīvnieku fermā”, kur sākotnējie...

Foto

Kurš šitiem mērkaķiem iedeva granātu?

Ar Rail Baltica sarunas turpinās pa riņķi. Faktiski politiķi mēģina kaut kur nogrūst atbildību, kaut atbildīgo loks jau turpat ir - viņi paši....

Foto

Izlaupīts ražošanas uzņēmums. Seši gadi pēc uzbrukuma

2024.gada 19.jūlījā iestāsies melnā jubileja. Seši gadi pēc ekonomiskā un reideriskā uzbrukuma ražošanas uzņēmumam Ventspils ielā 63 b, Rīga....

Foto

Lūgums izvērtēt iespējamu nodokļu maksātāju līdzekļu izšķērdēšanu Jēkabpils novada attīstības pārvaldē

Lūgums izvērtēt iespējamu nodokļu maksātāju līdzekļu izšķērdēšanu Jēkabpils novada attīstības pārvaldē: domes izveidots birojs, iepirkumu...

Foto

„Rail Baltica” projekts - deputātus sāk pārņemt panika

Rail Baltica projekts - deputātus sāk pārņemt panika. Tā varētu raksturot Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas trešdienas sēdes...

Foto

Kā tikt galā ar „Rail Baltica” projekta septiņkārtīgo sadārdzinājumu un naudas trūkumu?

Ģeniāla doma - sadārdzināt vēl vairāk. „Rail Baltica” gadījumā tas nozīmē aizņemties naudu uz...

Foto

Likumprojekta nepārprotamības aritmētika

Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs aicina parlamentāriešus ātrāk izskatīt trešajā lasījumā grozījumus Civilprocesa likuma 594.pantā, jau tagad, 20. jūnijā, pirms Jāņiem....

Foto

Lai nodrošinātu igauņiem vilcienu uz Eiropu, latviešiem pamatīgi jāceļ nodokļi?

Pēc gadiem divdesmit igauņi, baudot poļu alu, pa vilciena logiem vēros jostas savilkušos latviešus sērīgi raugāmies...

Foto

"Rail Baltica" projekts kā aklās zarnas izgriešana caur papēdi

“Pašlaik nav kārtīga saimnieka “Rail Baltica” īstenošanai”, “Valdība nav iestāde, kas apmaksā rēķinus”, “Premjere Siliņa parāda nostāju...

Foto

Vairums mikroģeneratoru īpašnieku būs spiesti pāriet uz dinamiskās enerģijas uzglabāšanas sistēmām

Apritējis vairāk nekā mēnesis, kopš ieviesta jaunā elektroenerģijas neto norēķinu sistēma un mājsaimniecībās uzstādīto mikroģeneratoru...

Foto

Vai bēdīgi slavenais Raimonds Lejnieks – Puķe mēģina apkrāpt tautu?

Ja pēdējos gados mēs esam uzmanīgi sekojuši līdzi gan politikai, gan masu mediju ziņām, tad mums...