Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Vai par savu radu ieguldīto darbu jums būtu jāsamaksā paliels nodoklis? Jo citiem radi nebija tik rosīgi un nav atstājuši saviem pēcnācējiem nekā vērā ņemama mantiskā ziņā – un tas neesot taisnīgi. Šāds viedoklis tiek popularizēts ar “Satori” starpniecību Andra Saulīša rakstā “Vērtīgākās dāvanas nepiegādā Ziemassvētku vecītis”. 

Sarkano politika vienmēr ir balstījusies uz nabadzīgākajiem un neizglītotajiem. Šie cilvēki ir vieglāk manipulējami ar iluzoriem stāstiem par taisnīgumu un vienlīdzību – ar stāstiem par to, kā atņemt tiem, kuriem ir, un sadalīt starp tiem, kuriem nav vai ir maz. Nabadzīgākie un neizglītotie parasti nezina vai nevēlas zināt vēsturi – tas ir laikietilpīgi un ikdienas grūtības nepadara vieglākas. Savukārt tie, kuri gaisā ar pirkstu zīmē skaistu nākotnes pasauli, parasti zina un izprot vēsturi, bet izvēlas to ignorēt, aizbildinoties, ka toreiz nepareizie cilvēki visu darīja nepareizi. Tagad, viņuprāt, viņi – pareizākie cilvēki – darīs to pašu, bet rezultāts būs citādāks. 

Stāsts par to, ka ir netaisnīgi, ka kāds manto vecāku mājas vai saņem dāvanā jahtu, nav jauns. Galu galā reti kurš manto mājas, un vēl retāk kādam uzdāvina jahtu. Ideju par to, ka mantojums būtu ar nodokli apliekams, partija “Progresīvie” ierakstīja savā priekšvēlēšanu programmā 2018. gadā. Savukārt Mārtiņš Kossovičs 2021. gadā šo ieceri prezentēja ar konkrētiem skaitļiem – nodoklis varētu būt pat līdz 49%. Mērķis, kā viņš norādīja, bija “mazināt nevienlīdzību un novērst bagātības koncentrāciju sabiedrībā”. Šī iecere izraisīja sabiedrības neapmierinātību, un tā netika aizmirsta kā nejēdzīga, bet gan ielikta atvilktnē līdz piemērotākiem laikiem. 

Labāki laiki pienāca 2024. gada nogalē, kad kreiso rupors “Satori”, izmantojot Andra Saulīša daiļradi, turpināja virzīt Overtona logu un atjaunoja diskusiju. Šoreiz tika piedāvāts praktiskāks un vienkāršāk saprotams piemērs, kas būtu tuvs nabadzīgajiem un neizglītotajiem – piemērs par dāvinājumiem un mantojumiem Latvijā zināmiem miljonāriem un viņu atvasēm. Lai kā manta būtu iegūta, Andris uzskata, ka pastarpināti arī viņš ir tiesīgs saņemt savu daļu. 

Tādā veidā, kā tiek apgalvots, tiktu tuvināta vienlīdzība. Andris piedāvā mainīt situāciju, kurā vieni strādā, pelna un iegulda, kamēr citi ar minimālu piepūli saņem atbilstošu rezultātu.

Atskatoties vēsturē, “Progresīvo” priekšteči pārliecināja strādniekus, ka zemnieki jeb “kulaki” ir slikti. Viņi dzīvoja lielās ģimenēs, bieži plašās mājās, tiem piederēja lieli zemes gabali, un viņi paši noteica cenas savai labībai. Taisnīgi, kā toreiz tika uzskatīts, būtu to visu atņemt un sadalīt. Fabriku strādnieki un citi pilsētnieki šo ideju atbalstīja – kulaki tika iznīcināti kā šķira. Vēsture to atceras kā kolektivizāciju. Progresīvo priekšvēlēšanu programmās bieži vien parādās šī procesa sinonīmi – solot veicināt kooperatīvu attīstību. 

Tomēr izrādījās, ka maize kokos neaug – un vēl jo vairāk, tā pati no sevis neaug. Diezgan loģiski un paredzami šī politika izraisīja badu, ko vēsturē pazīst kā Holodomoru. Taisnības labad jāsaka, ka uz to brīdi vienlīdzība tika panākta – visiem nebija, ko ēst. Vienīgais izņēmums bija tā laika partijas vadība – viņiem bija pilna pārtikas deva, tāpēc vienlīdzība uz viņiem neattiecās. 

Sekoja “brīvprātīga” piespiedu kolhozu veidošana, kurā viss “taisnīgi” piederēja valstij jeb visiem kopā. Rezultātā sanāca neefektīva un nekvalitatīva saimniekošana. Šāda pieredze sarkanajiem jau ir, cīnoties pret tiem, kuri pārāk daudz strādā, pelna un uzkrāj. 

Nākamais, par ko mūsdienu sarkanie uztraucas, ir dzīvojamā fonda jautājums. Viņi uzskata, ka nav labi, ja tu manto dzīvokli, par kuru tavi vecāki visu mūžu maksājuši hipotekāro kredītu – tikpat kā par “pliku velti”. Nedod dievs, ja vēl māju, kuru, iespējams, paši cēluši. Sociālisti no citām partijām uzsver: “Mājokļu un īres cenas ir sasniegušas visu laiku augstāko līmeni.” Tas atgādina par “Progresīvo” piedāvājumu ieviest īres griestus privātajiem izīrētājiem Rīgā. 

Atkal neizglītotā un nabadzīgā sabiedrības daļa, kurai nekas nepieder un arī nepiederēs – jo iespringt uz darīšanu šķiet pārāk sarežģīti –, atbalstīs šo “novatorisko ideju”. Bet vai tā patiešām ir novatoriska? Tie paši, kas nogalināja zemniekus (kulakus), pēc tam pilsētās lielas un smukas mājas pasludināja par kopīpašumu. Piecu istabu dzīvoklī iemitināja piecas ģimenes – ar kopīgu virtuvi un tualeti uz visiem. Uzplaukuma gados vēl tika uzceltas blokmājas – ne estētiskas, ne kvalitatīvas, bet vismaz katram tika savi 30 kvadrātmetri.

Rezultātā nekas nepiederēja nevienam – viss piederēja valstij. Kas notiek ar šo “lielisko” sistēmu ilgtermiņā, labi redzams Kubā – kopīgais, kas pieder nevienam un visiem, vienkārši sadrupa. 

Tas, šķiet, būtu vēstījums visiem, kas domā ieguldīt savā īpašumā, lai to saglabātu nākamajām paaudzēm – nevajag! Jo vairāk ieguldīsi, jo vairāk sarkanie prasīs no taviem bērniem un mazbērniem naudas par neko – lai varētu to izšķērdēt, piemēram, pētījumiem par “Bolt” un “Wolt” kurjeriem par 300 tūkstošiem eiro. Šiem sarkanajiem arī jāēd – dzīvojot glaunākos dzīvokļos ar skatu un lielāku platību, jo ar dzīvojamās platības pārdali nodarbojas viņi paši. Tas jau ir piedzīvots – neviens sarkanais pētnieks vai partijnieks komunālajā dzīvoklī nedzīvoja. 

Atceroties neseno vēsturi – 2008. gadu un krīzi – viens no iemesliem, kāpēc tā Latvijā bija smagāka nekā vecajā Eiropā, ir tas, ka nekustamie īpašumi viņiem pieder paaudzēm, kamēr mēs vēl nepaspējām uzkrāt. Brīdī, kad bija jāsavelk jostas, viņiem tas bija vieglāk izdarāms, jo hipotekārais kredīts viņus nespieda – ko nevarētu teikt par Latviju. 

Andris gan definē, ka “Rietumu sabiedrībā mantošanas (šajā rakstā es tai pieskaitu arī dāvināšanu) juridiskā un sociālā funkcija ir kļuvusi margināla”. Turēties pie zemes un rūpēties par to no paaudzes paaudzē ir margināli, savukārt prasīt vienam un tam pašam īpašumam “vienlīdzības nodevu” katru gadsimta ceturksni ir progresīvi. Nejauksim. 

Rūpēs par “nabadzīgajiem un neizglītotajiem” valsts sarkanie vēlas padarīt mājokļus pieejamus (proti, svešus mājokļus), palielinot par tiem maksājamos nodokļus. Dzīves laikā mēs bieži sastopamies ar dubultu nodokļu aplikšanu. Sarkano sapnis ir, lai cilvēks, kurš spējis sev kaut ko nopelnīt, maksātu pēc iespējas vairāk un vēlams – mūžīgi. 

Piemērs: cilvēks vēlas uzcelt ģimenes māju. Viņš nopērk zemi – samaksā visus nodokļus un turpina reizi gadā maksāt nodevu par to, ka viņam pieder zeme. No savas algas vai ienākumiem, pēc tam, kad jau samaksājis nodokļus, viņš maksā visiem, lai varētu uzcelt māju – algu, nodokļu un nodevu veidā. Pēc tam viņa bērni un mazbērni turpinās maksāt nodevu par to, ka viņu vecāki šo māju uzbūvēja. Taisnīgi?

Ņemot vērā, ka mājokļu vairāk nepaliks, bet sarkano solītie “ekonomiskie mājokļi” tālāk par priekšvēlēšanu lozungiem netiek, īres mājokļi kļūs dārgāki. Kāpēc? Jo būs nepieciešams atgūt jau samaksātos nodokļus un iekrāt nākamajām paaudzēm. Ir zināms, ka sarkanie jau ir izteikuši priekšlikumu ieviest īres griestus privātīpašumā esošiem dzīvokļiem. Šī ideja nav jauna – pretēji tās autoru iecerei tā samazinās kvalitatīvo mājokļu piedāvājumu tirgū, jo neviens nevēlēsies izīrēt dzīvokli par cenu, kas nesedz ieguldītos remontdarbus. 

Andris atsaucas uz pētījumu, kurā tiek norādīts, ka “sociālo drošību šobrīd nodrošina apdrošināšana (pensiju sistēma u.tml.), nevis mantojums”. Viņš to raksta laikā, kad Saeima ir pārvirzījusi 1% no 2. pensiju līmeņa (reāli eksistējošas naudas) uz 1. līmeni (nauda tiek uzreiz iztērēta), lai lāpītu budžetu. Apzinoties, ka ir demogrāfiska katastrofa un iedzīvotāju skaits nemitīgi samazinās, pensiju sistēma, pēc Andra domām, būs tā īstā, kas nodrošinās vienlīdzību. Sociologs Andris, šķiet, nav apguvis loģikas pamatus. 

Overtona logs ir atvērts, un diez vai šī ideja izzudīs. Strādāt gribošo skaits atšķirībā no ēst gribošo skaita kļūst arvien mazāks. Lai šo ideju īstenotu dzīvē, ir nepieciešama sabiedrības piekrišana. Lēnām virzāmies uz 2030. gada Pasaules ekonomikas foruma doktrīnu – nekas nevienam nepieder… sarkano sapnis – kuri dalīs to, kas piederēja citiem. Šis ir vēstījums visiem, kas vēlas saglabāt īpašumus saviem pēcnācējiem – jums nāksies maksāt vairāk, lai piepildītu sarkano sapni par “vienlīdzību”.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Nu laikam arī man pietiek!

FotoNu laikam arī man pietiek! Sakarā ar jaunievēlētā Latvijas Jātnieku federācijas (LJF) prezidenta A.Draudiņa paziņojumu par nepamatoti zemu cenu par boksu Kleistos ļoti gribas arī man izteikties!
Lasīt visu...

21

Latvieši netic vadītāju spējām tikt galā un koordinēt visaptverošu dižķibeli

FotoLatviešu dzīve vairs nav tik harmoniska kā vecos labos laikos, kad sabiedrības galvenie uzkarsumi bija problēma, ka ministrs ar valsts transportlīdzekli cauri visai pilsētai pārved pašam piederošo drēbju skapi no iepriekšējās dzīvesvietas pie ceturtās laulenes, jaunās mīļotās sieviņas, un nenorēķinās par eksprešu pakalpojumu no savas kabatas.
Lasīt visu...

21

Tiesa atzīst – Valsts kultūrkapitāla fonda lēmums ir prettiesisks

FotoMūzikas un mākslas attīstības fonds “Balsis” ir guvis tiesas atzinumu par Valsts kultūrkapitāla fonda (VKKF) lēmuma prettiesiskumu. Valsts finansējumu kultūras projektiem VKKF savos izsludinātajos konkursos sadala atbilstoši katras nozares ekspertu komisijas slēdzienam – VKKF padome pieņem lēmumu, balstoties uz šiem ekspertu ieteikumiem. Un tiesa lēmusi, ka konkrētais padomes lēmums par finansējuma nepiešķiršanu mūzikas un mākslas attīstības fondam “Balsis” ir prettiesisks.
Lasīt visu...

3

Ārlietu ministres Baibas Bražes pirmais gads Evikas Siliņas valdības komandā: lūdzu, nesmejieties pārāk skaļi!

FotoSaeima Baibu Braži ārlietu ministres amatā apstiprināja 2024. gada 19. aprīlī. Visu ministres darba vizīšu un tikšanos fokusā ir bijis atbalsts Ukrainai, Latvijas drošība un ekonomiskā izaugsme, un Latvijas cilvēki, viņu drošība un labklājība.
Lasīt visu...

18

Cerams, Latvijai ir kaut cik pašcieņas

FotoDaži mēļo, ka krievija esot piedāvājusi Trampam šādu gājienu: atbloķēt iesaldēto krievu naudu un par to iepirkt krievijai ASV lidmašīnas. Pagaidām civilās.
Lasīt visu...

3

Nu ko es varu darīt, ja nodokļu maksātāju nauda tik labi tērējas...

FotoPubliskajā telpā ik pa laikam uzvirmo kārtējie apgalvojumi par to, cik daudz kas Latvijas veselības aprūpes sistēmā nenotiek, cik daudz tiek kavēts, cik dārgi viss izmaksā. Taču daudz mazāk tiek runāts par to, kas patiesi tiek darīts, kas ir paveikts, kāpēc izmaksas ir tādas, kādas tās ir, kādi faktori to ietekmē un cik būtiska ir lēmumu pieņemšana slimnīcas un sabiedrības labā.
Lasīt visu...

12

Santa Ločmele – “patvēruma vietu” eksperte? Vai vienkārši nākamā glāze pirms vēlēšanām?

FotoKad Ogres deputāte, kura ir pazīstama vairāk ar vājību uz stiprajiem dzērieniem nekā ar konkrētiem darbiem, pēkšņi sāk uztraukties par droniem, pagrabiem un plūdiem, cilvēkiem ir pilnīgas tiesības uzdot vienu vienkāršu jautājumu: kur Tu biji visu šo laiku?
Lasīt visu...

21

Cik patiesībā maksā birokrātija?

FotoBirokrātijas mazināšana ir viena no valdības prioritātēm, kas tika definētas šī gada sākumā, izveidota arī birokrātijas mazināšanas rīcības grupa. Kamēr gari un plaši diskutējam par nepieciešamību samazināt birokrātiju, ik dienas tā izmaksā noteiktu summu no mūsu, nodokļu maksātāju, līdzekļiem. Turklāt birokrātija patērē ne tikai mūsu naudu, bet arī laiku, taču laiks, kā zināms, arī ir nauda. Diemžēl no birokrātijas šobrīd nav pasargāta neviena nozare, tostarp, arī izglītība.
Lasīt visu...

21

Nevainīguma prezumpcija un apsūdzības publicitāte

FotoIr kāds parasts žurnālistu – politiķu dialogs, kurš visbiežāk atkārtojas medijos pirms parlamenta vai pašvaldību vēlēšanām. Uz žurnālistu jautājumu par kāda apsūdzībā iesaistītā kandidāta iespējamo likuma pārkāpumu saņemts gandrīz automātisks partijas biedra vai sabiedrotā enerģisks atbildes atteikums, šoreiz kā vairogu priekšā liekot nevis parasto "nav komentāru", bet daudz iespaidīgāku nevainīguma prezumpcijas argumentu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Bez Amerikas. Ai un vai!?

Starptautiskās attiecības kļūst arvien samezglotākas un nervozākas. Taču vismaz mums, Latvijai un Baltijas valstīm, tajās ir iespējams izdzīvot pavisam vienkāršā, jau...

Foto

Tēma par "viltus studentiem" ir spekulatīva!

2. aprīlī raidījumā "Kas notiek Latvijā?" tika apspriests jautājums par trešo valstu pilsoņu klātbūtni Latvijas augstskolās un darba tirgū. Kā...

Foto

Valoda kā attieksme

Šogad tikai 3., 6. un 9. klasēs vēl varēja īstenot mazākumtautību programmas. Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD) mācību gada sešos mēnešos izvērtēja 72...

Foto

Vai tad jūs tiešām nejūtat, cik pasakainā drošībā ir mūsu valsts? Pateicoties mums!

Šī gada 12. aprīlī Satversmes aizsardzības birojam (SAB) aprit 30 gadu. 1995. gada...

Foto

Latvijas sabiedrības būtisku daļu ir pārņēmusi kaut kāda totāla kognitīvā disonanse

Pavērojot publiskajā telpā notiekošās diskusijas, šķiet, ka Latvijas sabiedrības būtisku daļu ir pārņēmusi kaut kāda...

Foto

Latviešiem – ka tik kapeiciņa, santīmiņš, centiņš

Latvieši nav ne igauņi, kas aiztur krievu tankkuği, ne lietuvieši. Mums - ka tik kapeiciņa, santīmiņš, centiņš. Tikai bagāti...

Foto

Ko politiķi tev nestāsta

Kas ir kopīgs Ādolfam Hitleram un Donaldam Trampam? Pareizi – tā ir demokrātijas instrumentu izmantošana autokrātisma un savas varas nostiprināšanas interesēs....

Foto

No Trampa līdz Latvijai: kas notiek, kad demokrātijai kļūst par šauru?

Vēsture mums māca: pat šķietami “taisnīgs vadonis” iedibina sistēmu, ko kādu dienu var mantot daudz...

Foto

Ošlejs un viņa fufeļrunas

Tā, pievēršam uzmanību, Jānis Ošlejs ir mainījis naratīvu (skat. Twitter ierakstu zemāk*). Tagad stāsts norit pēc jaunas metoģičkas, acīmredzot saistībā ar jauno amatu pie briškeniem....

Foto

Divi “spēkavīru rekordi” gandrīz vienā laikā. Viens Ukrainā, otrs ASV

Pēc piektdien Krivijrihā Krievijas sarīkotā gaisa trieciena šobrīd jau gājuši bojā 10 bērnu. Tas esot “rekords”,...

Foto

Vai likumi mainīs dzīvnieku mazuļu apriti Latvijas patversmēs

Biedrības Dzīvnieku pansija Ulubele vadītāja Ilze Džonsone apliecina, ka pērn ar patversmē nonākušajiem mājdzīvnieku mazuļiem situācija tiešām bijusi...

Foto

Domu Bufalo spārniņi

Pirms nedēļas cēlu trauksmi par armijas lietām - ministrija malači, noreaģēja operatīvi, izskatās, ka tika izspiests sajūgs vai norauta roķene. Labi. Pamēģiniet tagad...

Foto

Ziņojums par pūšošo momentu

Sāksim ar vecām un jaunākām ārzemju ziņām. Pagājušajā gadā notika NATO ģenerālsekretāru maiņa. Jādomā, ar atvieglotu nopūšanos amatu beidza pildīt norvēģis Jenss...

Foto

Pastāstīšu 1. aprīļa joku par Stukāna prokuratūru

Vakar bija 1.aprīlis, tāpēc pastāstīšu joku: Latvija ir tiesiska valsts, kurā par prokuroriem strādā tikai rūpīgi atlasīti - zinoši...

Foto

Neredzu, ka kāds labprātīgi izvēlētos pārsēsties no privātās mašīnas trolejbusā

Mašīna uz ilgāku laiku remontā, tādēļ iemēģināju sabiedriskā transporta alternatīvas. Ar domu – varbūt pāriet pavisam....