Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Satversmes tiesa atteikusies pieņemt 22 gadus jauna multiplās sklerozes pacienta pieteikumu, lai varētu saņemt dzīvības uzturēšanai nepieciešamos medikamentus kā valsts kompensētas zāles. Satversmes tiesa uzskata, ka jaunietis neesot izmantojis visas tiesu instanču iespējas pirms vēršanās konstitucionālajā tiesā, - lai gan tiesāšanās visos līmeņos ilgs gadiem un spriedumu viņš, visticamākais, tā arī nesagaidīs.

Pietiek jau ziņoja, ka jaunietim Nacionālais veselības dienests atteicis medikamentu kompensāciju, jo kompensējamo medikamentu sarakstā ir iekļautas citas zāles: ierēdņiem nav šķitis vērā ņemams arguments, ka šīs zāles viņam izrādījušās nederīgas. Savukārt slimnieks uzskata, ka, atsakot viņam nepieciešamos medikamentus, ir pārkāpts Satversmes 93.pants, kas nosaka, ka ikviena tiesības uz dzīvību aizsargā likums.

Satversmes tiesa, atsakot pieņemt izskatīšanā jaunieša pieteikumu, pamato, ka viņš neesot izmantojis visas pārsūdzēšanas iespējas zemākās instancēs. Pēc Satversmes tiesas ieskata, Nacionālā veselības dienesta atteikumu varēja apstrīdēt Veselības ministrijā, bet ministrijas atteikumu varētu tālāk pārsūdzēt administratīvajā tiesā. Tikai tad visas iespējamās tiesāšanās iespējas būtu izsmeltas, viņam būtu iespēja vērsties Satversmes tiesā.

„Satversmes tiesas 1. kolēģija”, kas ir pieņēmusi šo lēmumu, nav ņēmusi vērā to, ka jaunietim slimība progresē tik strauji, ka garā tiesāšanās procesa iznākumu viņš, visticamākais, nemaz nesagaidīs. Kolēģijā ir tās priekšsēdētājs Aldis Laviņš, kā arī tiesneši Gunārs Kusiņš un Sanita Osipova.

Kā jau ziņots, pirmās slimības pazīmes puisim parādījās 15 gadu vecumā, bet pēc četriem gadiem slimība sāka strauji progresēt. Valsts kompensētās pirmās līnijas imūnmodulējošās zāles, kurām būtu jāpalēnina slimības gaita, izrādījās nepietiekami efektīvas, tādēļ pēc gada deviņu ārstu konsīlijs lēma viņam piešķirt jau otrās līnijas medikamentus. Tomēr arī tie neapturēja agresīvi uzbrūkošo slimību, turklāt organisms tās nepieņēma, un parādījās nevēlamas blakus parādības. Tādēļ vēl pēc gada ārstu konsīlijs rekomendēja viņam trešās līnijas imūnmodulējošos preparātus.

Gan pirmās, gan otrās līnijas zāles, kuru izmaksas ir attiecīgi tūkstotis un pusotrs tūkstotis eiro mēnesī, ir iekļautas valsts kompensējamo medikamentu sarakstā, taču trešās līnijas zāļu, kuru cena ir divi tūkstoši eiro mēnesī, sarakstā nav. Līdz 2012.gada beigām pacientiem, kam bija nepieciešamas šādas zāles, bija pieejamas individuālas kompensācijas, ja par to lēma multiplās sklerozes centru kopējais konsīlijs. Taču no 2013.gada 1.janvāra tika veiktas izmaiņas Ministru kabineta noteikumos, nosakot, ka gadījumos, ja konkrētai diagnozei kompensējamo medikamentu sarakstā ir iekļautas citas zāles, individuālas kompensācijas vairs nepienākas.

Kad pērnā gada aprīlī deviņu ārstu konsīlijs jaunajam puisim rekomendēja trešās līnijas zāles, Nacionālais veselības dienests zāļu kompensāciju atteica. “Ar multiplās sklerozes centru kopējā konsīlija 2015.gada 1.aprīļa atzinumu ir atzīts, ka, tā kā ārstēšana ir bijusi neefektīva un slimība turpina strauji progresēt, man ir indicētas zāles, kuras nav iekļautas valsts kompensējamo zāļu sarakstā, bet ir vienīgās, kuras reāli uztur manas dzīvības funkcijas. Ar Nacionālā veselības dienesta direktores Dainas Mūrmanes-Umbraško 2016.gada 27.jūlija lēmumu man tika atteikts kompensēt zāļu iegādi, bet man nav šādu līdzekļu, kā arī maniem tuviniekiem vairs nav iespēju tās man iegādāties, līdz ar to tiek pārkāptas man “it kā” valsts garantētās pamattiesības uz dzīvību,” pieteikumā Satversmes tiesai rakstīja slimais jaunietis.

Tā kā slimība strauji progresē, viņam ir gan grūti pārvietoties, gan nopietni redzes un koordinācijas traucējumi, kā arī citi neiroloģiski simptomi. Turklāt ārstu konsīliju slēdziens ir strikts: “Ņemot vērā, ka pacients ir gados jauns vīrietis, un neturpinot immunsupresējošu terapiju, slimība var turpināt strauji progresēt un pāriet smagākā slimības formā ar sekundāri progresējošu norisi. Šāda slimības forma un gaita var izraisīt neatgriezeniskus neiroloģiskus centrālās nervu sistēmas bojājumus un potenciāli dzīvībai draudošas komplikācijas.”

Tā kā pastāv medikamenti šāda scenārija novēršanai, bet vienīgais šķērslis ir Ministru kabineta noteikumi, kuri puiša ieskatā ir pretrunā ar Satversmi, slimais jaunietis bija cerējis, ka Satversmes tiesas lēmums glābs viņa dzīvību.

Slimnieks vērsies arī Veselības ministrijā, aicinot atcelt Nacionālā veselības dienesta direktores lēmumu un pieņemt lēmumu par zāļu, kas nepieciešamas dzīvības funkciju nodrošināšanai, kompensēšanu, nodrošinot valstī garantētās cilvēka pamattiesības uz dzīvību.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

20

Nē seksuālai vardarbībai!

FotoIzskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek ar attiecīgiem noturības solījumiem un liecinieku (eparaksta) klātbūtnē. Paga, nevaru atcerēties, nebija šitāda štelle jau iepriekš izgudrota?
Lasīt visu...

21

Latvijas Pastu ved uz maksātnespēju

FotoLatvijas Pasta pašreizējā valde (Beate Krauze-Čebotare, Andris Puriņš, Jānis Kūliņš un Pēteris Lauriņš) mērķtiecīgi gremdē Latvijas Pastu.
Lasīt visu...

21

Donalds Tramps, Ādolfs Hitlers un dzīve uz muļķu kuģa

Foto2016. gadā, pēc referenduma par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības un Donalda Trampa uzvaras ASV prezidenta velēšanās jēdziens “post patiesība” tik bieži un enerģiski tika lietots un analizēts visā Rietumu pasaulē, ka “Oxford dictionary” to atzina par gada vārdu. 
Lasīt visu...

21

Cik nopietnas ir Latvijas spējas pretoties Krievijas agresijai?

FotoNesenais Nacionālo bruņoto spēku (NBS) paziņojums, ka “Latvijā drošības situācija ir tikpat stabila un līdzvērtīga tai, kāda ir citās NATO dalībvalstīs, kuras nerobežojas ar krieviju, piemēram, Spānijā, Francijā vai Itālijā”, tautu nevis nomierināja, bet gan lika vēl vairāk satraukties par to, kas īsti valstī tiek darīts aizsardzības spēju stiprināšanā. Tā vietā, lai mierinātu iedzīvotājus ar tukšpļāpību, Polija intensīvi bruņojas. Bet ko šajā jomā dara Latvija?
Lasīt visu...

6

Vai sabiedrība pieprasīja “cūkskandālu” un Gunāra Astras izsmiešanu?

FotoKļūdījos, domādama, ka Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (SEPLP) ir jelkādas iespējas teikt savu “biezo vārdu”, vērtējot sabiedrisko mediju darbību. Padomes mājaslapā varam vien iepazīties ar 14 punktiem, kas vispārīgi iezīmē padomes darba jomas. Taču pēdējie skandāli un cilvēku neizpratne par sabiedrisko mediju izpausmēm liek uzdot daudzus jautājumus.
Lasīt visu...

20

Pēc spermas nolaišanas uz krūtīm* progresīvā kultūras ministre ir atradusi jaunu kultūras aktualitāti – iesaistīšanos kultūrā balstītas klimata rīcības draugu grupā

FotoValdība 19. marta sēdē izskatīja Kultūras ministrijas (KM) sagatavoto informatīvo ziņojumu „Par Latvijas Republikas pievienošanos Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) 1992. gada 9. maija Vispārējās konvencijas par klimata pārmaiņām** Kultūrā balstītas klimata rīcības draugu grupai” un atbalstīja šo iniciatīvu.
Lasīt visu...

21

Aivars Lembergs nekādus Kremļa naratīvus nav izplatījis, toties LSM darbojas Kremļa interesēs

FotoŠī gada 19. martā portāla lsm.lv publikācijā "Lembergs vaino Latvijas valdību "Krievijas provocēšanā"; viņa teikto lūdz vērtēt Saeimas komisijā” tās autors Ģirts Zvirbulis apgalvo:
Lasīt visu...

12

Uzmācīgie IRši

FotoPagājušas vien dažas dienas, kopš rakstīju par dažādiem “ķīmiskajiem elementiem”, kas pavada „Jauno vienotību”, un kā vecajā latviešu parunā: “Kā velnu piemin, velns klāt!”
Lasīt visu...

21

Tas ka, cilvēks par nopelnīto naudu var atļauties nogalināt sava prieka pēc, ir tikai apsveicami!

FotoPazīstu Jāzepu Šnepstu (attēlā) personīgi. Jā, viņš ir kaislīgs mednieks. Dara to dekādēm, dara to profesionāli, legāli un, pats galvenais, selektīvi (atšķirībā no 90% Latvijas mednieku) kuri šauj pa visu kas kustās.
Lasīt visu...