
Šī koalīcija var noturēties visu 14. Saeimas termiņu dāsno algu dēļ
Gatis Eglītis17.02.2024.
Komentāri (0)
Man ir teikuši: “Nūūū, tā Jaunā Vienotība ar daudzajiem skandāliem un solījumu laušanām ilgi nenoturēsies varas olimpā.” Es tā nedomāju. Pēc manām prognozēm šī koalīcija var noturēties visu 14. Saeimas termiņu dāsno algu dēļ.
Man nebija pārsteigums, kad pirms gada K.Kariņš un Jaunā Vienotība pat publiski atbalstīja deputātu, ministru, parlamentāro sekretāru uc algu pieaugumus 40%, 50% un vairāk apmērā, jo stabilas, dāsnas algas ir labākā KOALĪCIJAS LĪME.
Zināšanai: vienkāršs Saeimas deputāts kopš 2023.g 1.janvāra mēnesī saņem virs 3000 eiro “uz rokas”, plus daudziem koalīcijas deputātiem ir piemaksas par komisiju, apakškomisiju vadīšanu. Ministriem alga pieaugusi līdz 6500-7000 eiro “uz rokas”, līdzīgi parlamentārajiem sekretāriem.
Tātad, koalīcijas veidošanas procesam beidzoties, ir izveidotas vismaz 300 labi apmaksātas darba vietas galvenajiem koalīcijas spēlētājiem, - to vidū ir ministri, parlamentārie sekretāri, biroju vadītāji, daudzie padomnieki, utt. Un viņu interesēs ir, lai pozitīvā naudas plūsma turētos vismaz atlikušos trīs gadus līdz Saeimas vēlēšanām, tādēļ tiks darīts viss, lai saglabātu savas vietas Jaunās Vienotības vadībā.
Kā jums apliecinās 2018.g un 2022.g Saeimas vēlēšanās darbu zaudējušie deputāti un ministri (abās vēlēšanās nomainījās ~65% Saeimas deputātu), eksdeputāta vai eksministra vērtība (privātajā) darba tirgū ir zema un ielēkt privātā sektora pozīcijā, kurā maksā no 3000 līdz 7000 eiro “uz rokas”, izdodas vien ļoti retajam, ja vien nav bijusi ienesīga pamatnodarbošanās, piemēram, ārsts vai advokāts.
Lai vai kā, domāju, ka ikvienam nodokļu maksātājam ir svarīgi, lai mūsu deputāti un ministri par savu lielo algu strādātu čakli un labākajās Latvijas iedzīvotāju interesēs, tādēļ novēlu Saeimas deputātiem neļaut sevi ieaijāt komfortablā rutīnā.
Saeimas deputātiem ir liela ietekme, ja to izmanto: veikt izmaiņas valsts likumos ir ekskluzīva privilēģija, dot uzdevumus ministriem, kontrolēt ierēdniecības darbu, risināt dažādās iedzīvotāju problēmas utt. Bieži vien ar Saeimas deputāta zvanu var ātri atrisināt ierēdniecības nevarību.
Diemžēl kā bijušais Saeimas deputāts novēroju, ka lielākā daļa deputātu samērā strauji iedzīvojas slinkumā, demotivācijā un kļūst tikai par balsošanas podziņu spiedējiem, jo “koalīcijas disciplīnas” vārdā status-quo (stagnācijas?) aizstāvji partiju vadībās vai top-ierēdniecībā aktīvākajiem deputātiem ātri vien “apcērp spārnus”.
Jebkuram likumprojektam nepieciešams Finanšu ministrijas fiskālās ietekmes saskaņojums. Ja koalīcijas deputāts nāk ar likuma iniciatīvu (piemēram, palielināt finansējumu reto slimību ārstēšanai vai padarīt start-up uzņēmumu nodokļus konkurētspējīgus ar Lietuvu un Igauniju), viņu ātri vien “atsēdinās” garlaikotā A.Latkovska standartatbilde, ka iniciatīva nekustēs, kamēr savu jāvārdu nav teikušas Finanšu ministrijas ilglaicīgās vadītājas B.Bāne, J.Plūme, A.Kaļāne, L.Kļaviņa utt. (interesanti, ka dāmas valsts amatos nopelna ap 100 000 eiro gadā).
Saskaņojumu iniciatīvai, visticamāk, neredzēt, jo Finanšu ministrijas vadība nekādas pārmaiņas negrib. Līdzīgi būs ar Saeimas juridisko dienestu - tiks atrasti 17 iemesli, kādēļ iniciatīva nav laba, nepatiks Eiropai vai Satversmes tiesai, vai Valsts kontrolei, tā vietā, lai kopā pastrādātu un atrastu veidu, kā to juridiski korekti noformēt, lai deputāts var sniegt likumu grozījumus. Juridiski neizglītoti deputāti (vairākums) ļauj juridiskajam dienestam diktēt savu (slinko) politiku.
Kā bijušais labklājības ministrs novēroju, ka Ministru kabinetā situācija ir līdzīga - visām iecerēm ir nepieciešams Finanšu ministrijas (un Tieslietu ministrijas) saskaņojums, bez kura premjers jautājumu valdības darba kārtībā neiekļaus. It kā labas pārvaldības principi, bet 14.Saeimā jo īpaši ļauj dominēt Jaunajai Vienotībai un “nemainīgajai” ierēdniecībai.
Pārpublicēts no X (Twitter)