Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Kad nopublicēju “Xā” šo RD Finanšu un administrācijas lietu komitejā notikušo deputātu balsojumu par Maskavas ielas pārdēvēšanu, Progresīvos atbalstoša persona man publiski pārmeta, ka es melojot un izplatot dezinformāciju.

Kā informācija ar deputātu balsojumu varētu būt dezinformācija vai meli, ja tā atbilst patiesībai? Tur taču visiem skaidri redzams, kurš un kā balso vai balsošanā nepiedalās.

Varbūt stāsts ir par kaut ko citu. Varbūt, ka vienkārši nepatīk kā dzīvē izskatās balsošanas tabula. Jo cilvēki nespēj nostāties tajā pusē, kas atbalsta Maskavas un citu ielu pārdēvēšanu. Varbūt, ka patiesais pamats tam ir elektorāta pārklāšanās ar Saskaņu un vēlme šo elektorāta daļu paturēt sev.

Progresīvos atbalstošie cilvēki apgalvo, ka partija negribot atbalstīt, ka tieši Latgales ielas vārdā sauc Maskavas ielu, un tam ir iemesls, ka jau viena Latgales iela esot. Ļoti interesants pamatojums… jo sēdes laikā, kad pieņēma lēmumu, šāds arguments gan neizskanēja no opozīcijā esošo kolēģu puses.

Kolēģi sēdes laikā galvenokārt runāja par procedūru, ka jautājumu it kā skatot nepareizā komiteja, kaut arī šie jautājumi ir vistiešāk saistīti ar finansēm un administratīvajiem jautājumiem. Ja jau tik vien tā bēda, kāpēc gan atturējās, lemjot jautājumu pēc būtības?

Vēl interesantāku šo viņu pamatojumu neatbalstīt nosaukumu maiņu padara fakts, ka šie kolēģi balsoja atturoties arī pie pilnīgi visu citu ielu nosaukumu maiņas, kam nav nekādas saistības nedz ar Maskavas ielas, nedz ar Latgales ielu nosaukumiem. Šobrīd izskatās, ka mēģina pieķerties pie jeb kādiem salmiņiem, lai nebalsotu par ielu nosaukumu maiņu.

Tas, ka Progresīvie negribēs balsot nedz par Maskavas ielas, nedz citu ielu pārdēvēšanu mums bijis pilnīgi skaidrs jau no pirmās dienas, kad tieši šīs ieceres apspriedām. Bija skaidrs, ka tiks meklēti visdažādākie argumenti, lai skaidrotu, kāpēc nebalsot vai nepiedalīties balsojumos.

Atgādinu, ka balsojums “pret” vai “atturas” nozīmē to pašu, jo, lai koleģiālā institūcijā tiktu pieņemti lēmumi, “par” balsīm ir jābūt vairāk nekā “pret” un “atturas” balsu summai. Līdz ar ko varam secināt, ka ielu nosaukumu maiņai neatbalstošās pozīcijās balsojuši gan Latvijas Krievu savienības, gan Saskaņas, gan Progresīvo deputāti.

Tagad par pašu izvēli pārsaukt Maskavas ielu par Latgales un Lastādijas ielām un esošo Latgales ielu par Jāņa Klīdzēja ielu.

Tas, ka mums Rīgā ir Maskavas iela, ir vistiešākās okupācijas sekas. Pirmās neatkarības laikā tagadējo Maskavas ielu nosauca par Latgales ielu, taču pēc dažiem gadiem notika Latvijas okupācija, un 1940.gadā šī iela zaudēja Latgales ielas nosaukumu, jo to pārsauca par Maskavas ielu. Lai sasniegtu taisnīguma augšāmcelšanos un tiktu atjaunota vēsturiskā Latgales iela, ir jāpieņem sarežģītāks lēmums nekā citi.

Maskavas ielu ir plānots pārdēvēt pamatā par Latgales ielu, kas ir vēsturiskais kādreizējais šīs ielas nosaukums.

Taču, tā kā Rīgā jau ir neliela iela, kas nosaukta par Latgales ielu, tad arī šai ielai ir nepieciešams jauns atbilstošs un ar Latgali saistīts nosaukums, tādēļ esošo Latgales ielu plānots pārsaukt par Jāņa Klīdzēja ielu. Jānis Klīdzējs bija latviešu rakstnieks un dzejnieks no Latgales, pēc viņa romāna "Cilvēka bērns" motīviem uzņemta populārā režisora Jāņa Streiča tāda paša nosaukuma filma.

Savukārt nelielo Maskavas ielas sākumposmu no 13.janvāra ielas līdz Salu tiltam (Lāčplēša ielai) plānots pārdēvēt par Lastādijas ielu. Tas pamatā tiek darīts iedzīvotāju drošības dēļ, lai operatīvajiem dienestiem nebūtu kļūdaini izsaukumi uz iepriekšējām adresēm. Kādu laiku, kamēr cilvēki pieradīs pie jaunajiem nosaukumiem, viņi operatīvo dienestu izsaukumos var aiz pieraduma nosaukt arī veco ielu nosaukumus ārkārtas situācijās.

Respektīvi, tās adreses (ēku numuri), kas ir esošajā Latgales ielā, nepārklāsies ar adresēm (numuriem) jaunajā Latgales ielā, jo tajā posmā būs Lastādijas iela. Lastādija ir senais nosaukums Maskavas forštates apkaimes daļai starp Vecrīgu un Salu tiltu (Lāčplēša ielu). Šo piedāvājumu atbalsta arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests, lai nenotiktu izsaukumu sajaukšana, tāpat tas izslēgtu jucekli ar pasta piegādēm.

Esam saņēmuši vēstules par atbalstu Maskavas ielas pārdēvēšanai vēsturiskajā Latgales ielas nosaukumā no Latgales kongresa, Latgaliešu kultūras biedrības, Latgaliešu kultūras kustības “Volūda”, biedrības “Latgolys Saeima”, Publiskās atmiņas centra, LR Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Latgales apakškomisijas, zinātņu doktoriem, vēsturniekiem, Rīgas Dārziņu iedzīvotāju biedrības, Rumbulas attīstības biedrības, Rīgas iedzīvotājiem u.c.

Šeit nav stāsts par voluntāri izvēlētiem nosaukumiem, te ir bijis pamatīgs darbs ilgāk nekā gada garumā ar vēsturniekiem, speciālistiem, organizācijām un valsts institūcijām, kam šie lēmumi jāsaskaņo, lai mēs nonāktu pie rezultāta.

Jā, jebkuras ielu maiņas rada īslaicīgas neērtības un jucekli, no tā neizbēgsim, bet šeit ir jautājums, kurā pusē mēs esam un kādiem simboliem ļaujam būt mūsu Rīgas pilsētvidē.

Aicinu visus domes valstiski domājošos kolēģus atbalstīt piedāvātās ielu nosaukumu maiņas, neatkarīgi no būšanas pozīcijā vai opozīcijā, nenodarboties ar savstarpējo apkarošanu, tam mums būs citas reizes, bet šoreiz būt vienotiem par Rīgu un Latviju!

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

FotoPubliskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri īstenoti ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu. Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) skaidro kārtību kā notiek projektu apstiprināšana un izlietotā publiskā finansējuma uzraudzība.
Lasīt visu...

21

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

FotoIgaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot no kaimiņiem. Milzīga ažiotāža ap SMR tehnoloģijām un daudz cerību, taču realitāte ir tāda, kāda tā ir.
Lasīt visu...

21

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

FotoValsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola Nr. 4 4. §) izvērtēja Aigas Veckalnes apkopotos ieteikumus “Iekļaujošas valodas ceļvedis” un secināja, ka:
Lasīt visu...

21

Sāga par nogriezto ausi

FotoDomāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza ausi, iegrūžot to šim mutē. Šobrīd, kad pašmājās emocijas ir noplakušas, pievēršoties citiem asinsdarbiem uz grēcīgās zemītes, šo notikumu var mierīgāk izanalizēt. Uzreiz gribu pateikt, ka nekādu līdzjūtību pret jebkuriem teroristiem, lai kādi motīvi viņus nevadītu vai kādas sakrālas idejas šie nepaustu, es neizjūtu.
Lasīt visu...

15

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

FotoEs zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī jūs, vecās bekas no Latvijas Radio redakcionālās padomes, cik smagu profesiju, cik grūtu darbu esam izvēlējušies. Otru senāko amatu pasaulē.
Lasīt visu...

21

No strupceļa uz atdzimšanu

FotoDraugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka ir sasniegts zemākais punkts valsts politikā. Tas, kā darbojas valdošie politiskie spēki, ne mazākajā mērā nepietuvojas nacionālisma pamatprincipiem. Liberālajā valsts politikā nevalda latvisks gars – šķiet, ka tajā gara nav vispār. Vien dreifējošs kuģis, ko saēd sarkanie sociālistu ķirmji un ko draud nogremdēt Austrumu skarbie vēji. Un tomēr – mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā!
Lasīt visu...

21

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

FotoPēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par iekšzemes kopprodukta uz vienu iedzīvotāju pieaugumu, salīdzinot ar 1995. gadu. Pasaules Bankas dati). Tas ir iespaidīgs labklājības pieaugums. Taču šo sasniegumu aizēno mūsu ilgstoša atpalicība no kaimiņiem, neskatoties uz diezgan līdzīgām starta pozīcijām. Problēma nav tikai zemajos ienākumos. Kā to trāpīgi ievērojis ASV vēstnieks Latvijā, šodienas ģeopolitiskajā situācijā būtiska atpalicība no kaimiņiem arī ir nopietns drošības risks.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...