Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Ja kādam ir klusas aizdomas, ka mēs te sēdēsim un gaidīsim vēl vienu okupāciju – jums ir jālasa tālāk. Ja kāds domā, ka virsrakstā pieminētais dzīvnieks ir nacionālā naida kurināšana – lasiet, lasiet… Starp citu, likums par cūku labturības prasībām ik pa laikam tiek pilnveidots. Meklējiet rakstos. Kas attiecas uz šprotēm – tās ar cūkām kopā neiet ne pēc dzīvesveida, ne pēc garšas. Un jūs labi saprotat, ko šo rindu autors ar to ir domājis.

Paliekot vēl pie saprašanas, pagājušā nedēļa bija izcila, lai mēs kārtējo reizi pārliecinātos – kādi kūts mēsli Latvijā kontrolē dažu labu dienestu, dažu labu likumu, dažu labu procesu. Kaut kur Ulbrokas pusē ir viens gadījums, kad kaimiņš aizrādīja otram kaimiņam, lai tas piesien suni, kas skraidīja apkārt bez pavadas un uzpurņa. Vārds pa vārdam, pēc četriem gadiem tas suņa īpašnieks ir panācis, ka pret to aizrādītāju ir sākts kriminālprocess – ierosināta krimināllieta.

Pantus var piemeklēt, kā smejies – būtu tikai cilvēks. Saprotiet, kādi vienam kaimiņam ir gali… Te jau vēl nevar zināt, kuram būtu jāsēž, ja nesēž neviens no abiem kaimiņiem.

Un tad ir cits gadījums, kur krimināllietu izbeidz, jo neesot noziedzīga nodarījuma pazīmes. Jo draudi nogalināt, ko pavada vēl krievu fašistu propagandas retorika, protams, nav nekāda lielā lieta. Tas nav pat nepieskatīts suns… Tāpat kā kāda Rīgas tiesa pirmajā instancē pilnībā attaisnoja kādu Rīgas vingrošanas skolas treneri, kurš sociālajos tīklos neslēpti gatavojās Maskavas tanku bučošanai.

Kur mēs dzīvojam? Varbūt ir beidzot jāpasaka skaidri, ka Latvijas tiesiskuma koridoros mēdz būt arī kabineti, kuros Latvijas valsts intereses nav nekas vairāk kā šprotes eļļā – kas ražotas Kaļiņingradā…

Ko mēs tēlojam, ka nesaprotam, ka šeit piektā kolonna nav mīts, – tā ir realitāte. Vieni vingro Saeimā, citi – vingrošanas skolā, bariem viņi spieto iekšlietu struktūrās, pa grupām sabiedriskajos medijos – tā sauktajās krievu redakcijās. Un ir vēl…

Aizķēru? Nē, saku, kā ir – pietiks tiražēt šīs Austrumu pasakas par sabiedrības integrāciju, kam nav nekāda pamata un rezultāta. Pietiek vienu reizi noklausīties kolēģa Vadima Radionova sagatavoto interneta programmu “I Grjanul Grem”, kas raida no Rīgas krievu valodā, lai saprastu – kurš šajā valstī grib dzīvot un strādāt. Kam nav vienalga. Viņš runā ar un par krieviem, viņš pats ir krievs, bet saku – mūsējais, latvietis. Jo nemelo un neizliekas. Jo māk atšķirt cilvēkus no sirpja un āmura, zina atšķirību starp cūkām un šprotēm… Un viņš nemeklē Hitleru starp dzīvajiem.

Un tad es izlasu vienu daiļdarbu no Latvijas valsts finansētās krievu redakcijas autora, kas iegājis Jaunajā Rīgas teātrī un aplūko grāmatu plauktus. Tur šim personāžam par lielu izbrīnu, kas netiek slēpts, ir arī kāda grāmata krievu valodā, un šis Kremļa kājauts saka – ceru, ka tā tur būs, tā paliks… Bet, ja metīsiet to ārā – viņš raksta – piesakos savākt…

Integrācijas komjaunietis grib savai auditorijai starp rindām nodot aizplīvurotu vēstījumu, ka latvieši ir pret grāmatām krievu valodā un pret visu krievisko, lai gan varēja godīgi uzrakstīt, ka latvieši īstenībā ir pret krievu stulbumu.

Un – tā ir liela atšķirība. Un krievu stulbums ir tāds pats kā latviešu vai ukraiņu stulbums. Krievu aprobežotība ne ar ko neatšķiras no latviešu aprobežotības. Tāpat kā meli visās valodās ir meli.

Ja ir sajūta, ka šeit, Rīgā, Latvijā būs kristiešu lokanības vingrinājumi ar abpusēju vaiga griešanu ienaidniekam, neliešiem, – neceriet! Tie laiki ir aiz muguras.

Protams, Latvija kā valsts varētu vēlēties labākus valsts vīrus un sievas, viedākus lēmumus, apķērīgākus ierēdņus, biezākus makus un skaistākus darbus, bet – tas nevar notikt uzreiz. Piecdesmit okupācijas gadiem ir jāliek pretī vismaz piecdesmit atutošanas gadi, un tad – tikai tad mēs būsim atpakaļ apritē, kas noteiks mūsu tālāko labklājību, dzīves kvalitāti, nācijas spēku. Jo tā sērga, tas bacilis, tā šaurā piere, ko mums ierīvēja okupanti, tie nelieši no tās puses, kur Zilupe, kur lec saule – tā dzēšama ar nelokāmu gribu un skaidru galvu, un tam patiešām ir vajadzīgs laiks.

Varbūt mēs esam kā šprotes bundžā, bet mēs nekad nebūsim kā cūkas aizgaldā… Cūku labturības prasības mēs atstāsim cūku kūtīm. Un, ja kāds šo alegoriju uztver ļoti personīgi, tad ziniet – autors tieši tā arī domāja. Personīgi.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

18

Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!

FotoĢirts Valdis Kristovskis iesniedzis Saeimā priekšlikumu publicēt jebkuras valsts amatpersonas ienākumus ik mēnesi, jo no tā būšot "ieguvums sabiedrībai".
Lasīt visu...

6

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

FotoPubliskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri īstenoti ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu. Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) skaidro kārtību kā notiek projektu apstiprināšana un izlietotā publiskā finansējuma uzraudzība.
Lasīt visu...

21

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

FotoIgaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot no kaimiņiem. Milzīga ažiotāža ap SMR tehnoloģijām un daudz cerību, taču realitāte ir tāda, kāda tā ir.
Lasīt visu...

21

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

FotoValsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola Nr. 4 4. §) izvērtēja Aigas Veckalnes apkopotos ieteikumus “Iekļaujošas valodas ceļvedis” un secināja, ka:
Lasīt visu...

21

Sāga par nogriezto ausi

FotoDomāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza ausi, iegrūžot to šim mutē. Šobrīd, kad pašmājās emocijas ir noplakušas, pievēršoties citiem asinsdarbiem uz grēcīgās zemītes, šo notikumu var mierīgāk izanalizēt. Uzreiz gribu pateikt, ka nekādu līdzjūtību pret jebkuriem teroristiem, lai kādi motīvi viņus nevadītu vai kādas sakrālas idejas šie nepaustu, es neizjūtu.
Lasīt visu...

15

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

FotoEs zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī jūs, vecās bekas no Latvijas Radio redakcionālās padomes, cik smagu profesiju, cik grūtu darbu esam izvēlējušies. Otru senāko amatu pasaulē.
Lasīt visu...

21

No strupceļa uz atdzimšanu

FotoDraugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka ir sasniegts zemākais punkts valsts politikā. Tas, kā darbojas valdošie politiskie spēki, ne mazākajā mērā nepietuvojas nacionālisma pamatprincipiem. Liberālajā valsts politikā nevalda latvisks gars – šķiet, ka tajā gara nav vispār. Vien dreifējošs kuģis, ko saēd sarkanie sociālistu ķirmji un ko draud nogremdēt Austrumu skarbie vēji. Un tomēr – mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā!
Lasīt visu...

21

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

FotoPēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par iekšzemes kopprodukta uz vienu iedzīvotāju pieaugumu, salīdzinot ar 1995. gadu. Pasaules Bankas dati). Tas ir iespaidīgs labklājības pieaugums. Taču šo sasniegumu aizēno mūsu ilgstoša atpalicība no kaimiņiem, neskatoties uz diezgan līdzīgām starta pozīcijām. Problēma nav tikai zemajos ienākumos. Kā to trāpīgi ievērojis ASV vēstnieks Latvijā, šodienas ģeopolitiskajā situācijā būtiska atpalicība no kaimiņiem arī ir nopietns drošības risks.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...