Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

6.augustā norisinājās Latvijas Studentu apvienības (LSA) Domes sēde, kurā Latvijas augstāko izglītības iestāžu studējošo pārstāvji vienbalsīgi apstiprināja LSA nostāju "Par valsts aizsardzības dienestu", uzsverot, ka valsts aizsardzības dienests primāri ir jāorganizē, no tā izslēdzot studējošos un augstāko izglītību ieguvušos jauniešus. Papildus, Aizsardzības ministrijai ir objektīvi jāizvērtē iesaucamo jauniešu skaits, kā arī jāorganizē iesaukšana pēc brīvprātības principa.

Reaģējot uz 2022.gada 5.jūlijā Aizsardzības ministrijas preses konferencē izskanējušo informāciju un sagatavoto informatīvā ziņojuma projektu par valsts aizsardzības dienesta ieviešanu, kā arī izvērtējot šī brīža ģeopolitisko situāciju un starptautisko pieredzi, LSA 6.augusta Domes sēdē pieņēma nostāju "Par valsts aizsardzības dienestu", kurā LSA pauž, ka valsts aizsardzības dienests ir nozīmīgs un atbalstāms rīks valsts aizsardzības stiprināšanā.

Pēc objektīva izvērtējuma par iesaucamo vietu skaitu vietas, kuras netiek aizpildītas brīvprātīgā kārtā, būtu jāaizpilda izlozes kārtā, kur no personu datubāzes tiek izslēgtas personas, kas iegūst vai ir ieguvušas augstāko izglītību. Tādējādi studējošo iekļaušanu valsts aizsardzības dienestā būtu nepieciešams organizēt pēc brīvprātības principa.

Latvijā uz doto brīdi jau pastāv augsta ranga speciālistu trūkums, kas valsti ir novedis pie kvalificēta darba spēka iztrūkuma vairākās nozarēs, piemēram, medicīnā, pedagoģijā, inženierzinātnēs, u.c. jomās. Balstoties uz kvalificēta darbaspēka trūkumu, ir iespējams novērot stagnāciju valsts ekonomiskajā attīstībā, sociālajā aprūpē, izglītībā un citās jomās, kas ir svarīgas valsts pamatfunkciju veikšanai kā miera periodā, tā karadarbības laikā. Studējošo un absolventu iesaukšanas gadījumā šīm personām tiek ierobežotas iespējas realizēt savu turpmāko profesionālo attīstību, kas atbalstītu valsts ekonomisko, zinātnes u.c. jomu izaugsmi.

Papildus pēc sagatavotā informācijas ziņojuma projekta par VAD izpildi katram jaunietim tiek paredzēts izmaksāt atalgojumu 300 EUR/mēnesī. Šāds atalgojuma apmērs nav pietiekams salīdzinājumā ar Latvijas šī brīža ekonomisko situāciju, lai jaunietis pēc dienesta spētu nodrošināt sev izdzīvošanu. Lai dienests motivētu visus jauniešus attiecīgajā vecuma grupā tajā iesaistīties, LSA norāda, ka dienests būtu jāveido tā, lai pēc tā iziešanas tiktu piedāvāta iespēja dzēst studiju kredītu un izmantot dažādus atbalsta mehānismus, tostarp iegūt pilnībā finansētu augstāko izglītību sevis izvēlētā studiju programmā Latvijā, konkurētspējīgu atalgojumu, pabalstus u.c.

LSA uzsver, ka kopumā valstī ir nepieciešams stiprināt izpratni par valsts aizsardzību un kritiski svarīgo nozaru nozīmību dažādu valsts drošības apdraudējumu priekšā, ir jāizvērtē iespējas kvalitatīvi papildināt kritiski svarīgo nozares studiju kursu saturu ar mācību vielu, kas valsts apdraudējuma gadījumā izglītību ieguvušam speciālistam ļauj piedalīties valsts aizsardzībā. Papildus jāizvērtē iespējas papildināt obligāti apgūstamo civilās aizsardzības studiju kursu ar tēmām, kas ir nozīmīgas, lai veicinātu pareizu un operatīvu sabiedrības rīcību krīzes situācijās. Kā arī ir nepieciešams veikt plašu vispārēju sabiedrības izglītošanu par rīcību krīzes situācijās un iespējām, kā iegūt padziļinātas zināšanas par sevis un līdzcilvēku aizstāvību, piemēram, būt informētam par iespējām pieteikties valsts aizsardzības dienestam, iespējām bez maksas apgūt pirmo medicīnisko palīdzību u.tml.

LSA aicina Aizsardzības ministriju objektīvi izvērtēt to, vai studējošo un absolventu iesaukšana ir vitāli nepieciešama un kādus riskus tas var radīt darba tirgum un valsts ekonomiskajai attīstībai kopumā, kā arī, cik jauniešu katru gadu dienestā būtu iesaucami, vērtējot valsts finanšu un citu resursu iespējas, lai dienestu izveidotu augstā kvalitātē, nodrošinātu kvalitatīvus iesaukto jauniešu dzīves apstākļus un atalgojumu, kas nav zemāks par valstī noteikto minimālo atalgojumu.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Visa „Rail Baltica” projekta vadība precīzi līdzinās tam, ko rekomendē sabotāžas veikšanai

FotoKāds Jums palika iespaids pēc raidījuma „Kas notiek Latvijā” par Rail Baltica? Šoreiz bez cipariem, bet vienkārši novērojums. Pārsmējos.
Lasīt visu...

21

Ašeradens paziņo, ka grib celt nodokļus, un vēlētāji metas nobalsot par “Jauno Vienotību”: loģika te interesantāka nekā paši vēlēšanu rezultāti

FotoViens no nedaudzajiem negaidītajiem momentiem aizvadītajās vēlēšanās — “Jaunās Vienotības” pārsvars pār Nacionālo apvienību, kaut gan aptaujas konsekventi rādīja pretējo, turklāt tas notika pēc tam, kad JV pārstāvis Arvils Ašeradens informēja sabiedrību par iespēju celt pievienotās vērtības nodokli (PVN).
Lasīt visu...

21

Sabiedrības integrācijas fonds lūdz „Re:Baltica” atmaksāt neatbilstoši iztērētos valsts līdzekļus par radīto saturu svešvalodā

FotoŅemot vērā diskusijas publiskajā telpā par nodibinājuma “Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs Re:Baltica” (attēlā - tā pārstāve Inga Spriņģe) projekta “Šķelšanās” vērtēšanu un mediju redakcionālo brīvību, Sabiedrības integrācijas fonds (Fonds) skaidro pieņemto lēmumu. Fonds ir konstatējis, ka projekts nav īstenots atbilstoši konkursa nolikumam, kas paredz veidot saturu latviešu valodā, bet daļēji īstenots svešvalodā. Aktivitātes īstenotas ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu (MAF).
Lasīt visu...

12

Es esmu kompetents ne tikai tajā, par ko jūs visi padomājāt!

FotoNesen klausoties ekonomiskās politikas debates par Latvijas Stabilitātes programmu 2024. - 2028.gadam, radās sajūta, ka Saeimas vīri un sievas dzīvo pasaku valstībā. Vairums runātāju kaismīgi klāstīja, kas būtu jādara, bet neviens nerunāja, kas to traucēja paveikt jau, piemēram, pagājušajā gadā.
Lasīt visu...