Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pagājušajā nedēļā Latvija kļuva par vēl vienu procentu punktu drošāka – kā saka fiskālās telpas jodelētāji. Iespējams, jūs pārsteigšu, bet tracis ap “Rail Baltic” ir vietā – tagad nu gan reiz par visām reizēm ir skaidrs, ka ar politisko eliti un to šauro grupu, kas sevi sauc par valsts pārvaldi, nav ko vispār rēķināties. Liela sabiedrības daļa arī sen kā nerēķinās – tikai paši, tikai paši… Un tas ir pareizi! Tālāk būs vēl skaidrāk, jo – ja mūs visus kāds (-i) atļaujas izmantot un vēl ņirgājas šādā manierē, kā tas notiek, ko viņi sagaida pretī?

Interesanti, ka šo murmulēšanu puikas uzvalkos apstādina pie vārda – konkrēti. Kurš konkrēti atbild par rezultātu? Saeimā bija vesela sēde, kurā no tribīnes runas sievas un vīri viens otram dievojās, ka gadsimta projekts kaut kā mistiski izvazāts pa galdiem un atvilktnēm. Tie, kas nav pozīcijā, tie runāja skaistāk, niknāk, drošāk, bet – mēs taču saprotam, ka, samainot viņus visus vietām, iznākums būtu gluži tāds pats kā tagad. Jo tā ir politiskā infrastruktūra – šodien tu, rīt es, parīt – atkal tu…

Nesaku, ka viņi zog. Viņiem ir vienalga, jo to paredz konjunktūra. Viss process ir veidots tā, lai katrā šķirbā iegrūstu kādu savējo, bet katru otro vai trešo spraugu piedāvātu arī tiem citiem.

Un, lai gan pēdējos piecpadsmit gadus Latvijā pie varas vai varā nemainīgi ir vieni un tie paši, šie cilvēki mums cenšas tagad iegalvot, ka viņi nesaprot, kā tas viss varēja… nenotikt? Kā tas sadārdzinājās, pieņēmās, akceptējās, projektējās, kalkulējās… Kad atbildīgajiem krita kontā eiriki par šo sauļošanos, kaut kā nedzirdēja, ka tas arī bijis negaidīti.

Premjere saka, ka turpmāk nekādas patvaļas nebūs. Kam viņa to runā? Sienai, galdam, krēslam? Pašas Siliņas vadībā ir izveidota vismaz viena tematiskā grupa, kam Rail Baltica gadījums bija kā augstākā prioritāte. Kur tas palika? Kas mainīsies tagad, kad Valsts kontrole ir kaut ko secinājusi? Vai varat nosaukt vismaz vienu gadījumu, kad pēc Valsts kontroles ziņojuma vai norādēm patiešām kaut kas mainās? Tieši tāpat kā strādā ministrijas – katra par sevi –, tāpat kopējā struktūrā savā nodabā darbojas šī kontrole. Ak, mī un žē, būs Saeimas izmeklēšanas komisija? Un tālāk?

Tālāk būs tāpat kā ar Valsts kontroli – kāds kaut ko noziņos, un visi klausīsies. Pēc tam – pa mājām, bāriem, klubiem… Var jau saprast, ka Evika Siliņa ir neapskaužamā situācijā, jo visi normālie gājieni, kam būtu jāseko šobrīd, ietu pret partiju. Pret “Jauno vienotību”. Bet vai mums vajag tādu Ministru kabineta vadītāju, kas izliekas, ka ir apmulsusi un pazaudējusies? Vai mums vajag tādu prezidentu, kas arī labi saprot par šo gadījumu – ka jāšauj būs vispirms savā kājā un tad vēl pa ceļam ir arī citu partijas biedru kājas, un būs ļoti tuvas sprandas, ko vajadzēs aplauzt?

Jo nav jau citu variantu, ja vien šo visu nesauc par mācībām, kur gūstam pieredzi. Tomēr arī pieredzei vienmēr ir cena un atbildīgie. Arī mācību poligonos. Visiem satiksmes ministriem, kas šajā krēslā ir atradušies beidzamos desmit gadus, – viņiem visiem ir jāuzraksta kolektīvā atzīšanās par nolaidību lielos apmēros grupā, un jau rīt jānes šī vēstule uz prokuratūru.

Tas pats jādara visiem šo laiku premjeriem, valsts un parlamentārajiem sekretāriem. Un, ja šie cilvēki to nedara, tad ģenerālprokuroram tas šajā nedēļā ir vienīgais darbs – saukt šīs izlaidīgās aprindas pie kārtības! Šajā lietā kriminālprocess jau sen izskatās pēc dejot gribošas vidusskolnieces pirmajā diskotēkā.

Šie saraksti, kas apsūdz, – tie nav formāli vai anonīmi. Konkrētajā ministrijā katru papīru kāds sagatavo un paraksta. Valdēs un padomēs, kas nodarbojas tikai ar šo jautājumu un kas šajos gados ir izkampušas no bļodas miljoniem eiro atlīdzībās, strādāja cilvēki ar darba līgumiem. Viņi nedrīkst izsprukt sveikā, jo tas bija viņu pienākums - rūpēties, lai viss izdodas, notiek.

Vai jūs nezinājāt, ka darbam ir vajadzīgs rezultāts? Visas partijas, kas ir atradušās pie valdības deklarācijām, kur kaut vienā teikumā ir minēts Rail Baltica, – tās visas atbild solidāri par šo slaistīšanos. Un, pirms kāda vaina tiek pierādīta ar sekām, tiek iesaldēts šo partiju finansējums no valsts. Ja tā nav prezidenta iniciatīva, tad viņš arī tiek saukts pie atbildības. Starp citu, Rinkēvičs ir atradies visās tajās izlaidīgajās valdībās, tā ka nodarījums grupā vai barā viņam ne tikai tiek izgudrots vai piešūts – tas der kā uzmērīts.

Ja tas viss augstāk minētais notiks – būs labi. Ja ne – arī labi. Jo mēs arvien vairāk iegūstam izpratni par procesu, kam nedrīkst uzticēties. Tātad tā ir informācija, ko mēs saprotam. No valsts drošības viedokļa šo saprast ir svarīgi, jo visas šī iesaistītās kliķes taču tuvumā nebūs, ja vajadzēs valsti, piemēram, aizsargāt. Ja viņi nespēlē šajās dienās godīgi, tajās citās to gaidīt būs vēl bezcerīgāk. Bet godīgums nozīmē – atbildību. Atbildību par visu, kas dzīves laikā darīts. Un nevajag brīnīties, ka nepildās kaut kādas sadaļas budžeta ieņēmumos, – cilvēki arvien mazāk grib sevi saistīt ar šo sintētisko nomenklatūru, kas sauc sevi par valsts asisnsriti, aparātu vai kaut kādām nozīmīgām un svarīgām pogām.

Ierēdniecība un politiskais veikals ar milzu plakātiem stāsta, ka tās ir valsts intereses. Nē, dārgie dīkdieņi, valsts intereses ir cilvēks. Un nevajag cilvēku(-s) pārliecināt, ka bez Saeimas, prezidenta pils, ministriem, partijām, valsts sekretāriem, padomniekiem un tā tālāk nekāda valsts nevar notikt. Var! Un kā vēl var! Ja neesat pamanījuši, ļoti daudzi šajā valstī iztiek bez jums, un tādu būs vēl vairāk… Tas gan nenozīmē, ka šie cilvēki nedomā par savu valsti vai negrib to. Valsts notiks arī tad, ja Rail Baltica tā arī neuzbūvēs. Demokrātija? Vai tad demokrātija paredz, ka var attiekties pret uzticēto un apmaksāto pienākumu pa roku galam? Neparedz.

Viņdien man zvana viens paziņa no Kuldīgas un saka, ka viņš gribējis savu privāto zemes gabalu sadalīt mazākos, lai būtu rūpals. Tomēr izrādās, ka pāri īpašumam pa diagonāli zemē ir ierakts kaut kāds kabelis, kas nevienā papīrā, projektos, uzmērījumos vai sarkanajās līnijās vispār nepārādās. Bet dabā kabelis ir! Valsts kapitālsabiedrība, kam šis kabelis pieder, saka īpašniekam, ka visu varēs atrisināt – tikai būs jāmaksā par kabeļa pārcelšanu. Daudz jāmaksā… Sapratāt? Tā vietā, lai valsts cilvēkam atrisinātu problēmu, ko pati ir savārījusi – jo nav neviena papīra, kas apliecinātu, ka šis īpašums ir apgrūtināts –, tā izliekas, ka valsts kopumā ir tāpēc, ka ir šī kapitālsabiedrība… Šo gadījumu minu tāpēc, ka arī Rail Baltica nelaimīgajā versijā ir ārkārtīgi daudz svarīgu ģīmju un tie visi izskatās aizdomīgi paredzami – negodīgi, liekulīgi.

Vai atceraties premjera un lidotāja Kariņa slaveno skaidrojumu par valsts mantas izšķērdēšanu? Citēšu tikai sākumu, kas lielā mērā arī raksturo šī brīža varu – visos līmeņos. “Es iekāpu, man norāda vietu, es apsēžos, es neesmu domājis vai interesējies…” Un tad mēs citējam tās rindas, kas uzkrāsotas Ministru kabineta galvenajā sēžu istabā – “Viens likums, viena taisnība visiem”. Starp citu, vārdu “visiem” daudzās fotogrāfijās vai noteiktos rakursos nemaz neredz, lai gan tas ir pats svarīgākais vārds. Visiem! Nesaku, ka tagad vajadzētu šo uzrakstu aizkrāsot, taču profilaksei – Evika varētu uz kādu laiku šo atziņu aizklāt, lai tas kalpo kā brīdinājums.

Kamēr nesāksiet strādāt un atbildēt par savu padarīto, kamēr nenoteiksiet konkrētus darbus un izmērāmus šo darbu rezultātus, – nevajag izlikties, ka jums šajā valstī ir, ko darīt. Ja tomēr ir – tad ne uz to cilvēku rēķina, kas šajā valstī dzīvo…

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Vēstule Rinkēvičam par Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju: ceram uz atklātu un laicīgu komunikāciju par nākotnē pieņemtiem lēmumiem, kuri ietekmēs latviešu valodas mācīšanu un mācīšanos visā pasaulē

FotoEiropas Latviešu apvienība ir iepazinusies ar lēmuma projektu “24-TA-1725 Par Valsts izglītības satura centra, Valsts izglītības attīstības aģentūras, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras un Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju.”
Lasīt visu...

21

Latviešu valodas aģentūras iekļaušana Čakšas aģentūru reorganizācijas plānā ir principiāli noraidāma

FotoLatvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķes, Izglītības biedrības padomes locekles Dr. habil. philol. Inas Druvietes atzinums par rīkojuma projektu “Par Valsts izglītības satura centra, Valsts izglītības attīstības aģentūras, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras un Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju”.
Lasīt visu...

21

PRET Latviešu valodas aģentūras likvidēšanu

FotoValoda ir veids, kurā tauta var paust savas dvēseles bagātību, pasaules izpratni un justies kā mājās savā zemē. Latviešu valoda ir bijusi nacionālās kustības pamatvērtība cauri gadsimtiem un ir viena no konstitucionālajām vērtībām, kas raksturo Latvijas valsts pastāvēšanas jēgu un mērķi.
Lasīt visu...

21

Kremlis nepamet cerību izmantot “tautiešus”: tiek plānots ar "tautiešu karti" virtuāli apvienot "krievu pasauli"

FotoŠā gada maijā kļuva zināms, ka Krievija veido “tautiešu elektronisko karti”, lai tādējādi censtos padarīt Krievijas “ārvalstīs dzīvojošo tautiešu” statusu par puslīdz juridisku kategoriju. Kara studiju institūta (Institute for the Study of War) vērtējumā šādas aktivitātes mērķis ir attaisnot Krievijas turpmāku agresiju, to uzdodot par ārvalstīs dzīvojošo tautiešu tiesību aizstāvības centieniem.
Lasīt visu...

12

Aicinājums Saeimai un Ministru kabinetam, īpaši "Jaunās vienotības" politiķiem atteikties no saviem valsts valodas politikas sagraušanas plāniem

Foto2024. gada 10. jūlijā Ministru kabineta tīmekļa vietnē ievietots tiesību akta projekts, kas paredz reorganizēt Latviešu valodas aģentūru, samazinot tās pārvaldes uzdevumus un lielāko daļu tās funkciju nododot citai valsts pārvaldes iestādei[1]. Uzskatām to par tuvredzību gan no zinātniskā, gan politiskā skatpunkta.
Lasīt visu...

21

Visi metas glābt grimstošo Citskovski, bet tas nesaprot pamesto glābšanas riņķi un kož rokā, kura viņu velk ārā no ūdens

FotoValdība un augstākā ierēdniecība kopīgiem spēkiem bija izdomājušas veidu, kādā paglābt no kriminālatbildības Valsts kancelejas direktoru Jāni Citskovski, taču tas no pamestā glābšanas riņķa ir atteicies, palīdzīgās rokas padošanu "juridiskajā jūrā" grimstošajam slīcējam nodēvējot par "pazemojošu".
Lasīt visu...

21

Latvijā vēl aizvien attiecībā pret citādi domājošiem tiek pielietotas represijas

FotoAivars Lembergs no Latvijas Centrālās vēlēšanu komisijas (turpmāk - CVK) ir saņēmis atvainošanās vēstuli.
Lasīt visu...

18

Diemžēl man, laimīgajam budžeta iestādes darbiniekam, atvaļinājumā jau atkal nākas izrādīties šajos nicināmajos sociālajos tīklos

FotoManu sociālo tīklu joslu vakar aizpildīja briesmīgi kadri no sabombardētās Ukrainas slimnīcas. Es arī tādus pavairoju. Kādreizējā kolēģe, režisore un producente Žaklīna Cinovska savā "Facebook" laika joslā zem sirdi plosošajām fotogrāfijām bija ierakstījusi tikai vienu teikumu: "Kur ir Dievs?"
Lasīt visu...

18

Arī Latvija ir atbildīga par krievijas raķešu triecienu

Foto2024. gada 8. jūlijā kārtējā necilvēcīgā krievijas raķešu trieciena rezultātā cieta Okhmatdyt bērnu slimnīca Kijivā – viena no svarīgākajām ne tikai Ukrainā, bet arī visā Eiropā. Tas ir kārtējais krievu okupantu kara noziegums pret ukraiņu tautu. Zem gruvešiem joprojām aprakti daudzi ārsti, māsiņas, sanitāri un mazie pacienti.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Vai patiesi tiks likvidēts arī Valsts valodas centrs?

“Man jau pērnajā rudenī lika saprast, ka turpinājuma nebūs,” teic Valsts valodas centra direktors Māris Baltiņš, komentēdams savu...

Foto

Atklāta vēstule māksliniekam Agrim Liepiņam

Godājamais Liepiņa kungs! Domāju, ka ne tikai man, bet arī daudziem gan mūsu novadā, gan citur Latvijā, ziņa, ka plānojat nojaukt...

Foto

Ievērtējiet – tagad es esmu viedās administrācijas ministre un nekad neesmu dzīvojusi tik labi kā tagad!

Latvijas daba ir mūsu bagātība, kas cauri gadsimtiem veidojusi mūs...

Foto

Golubeva – tautas bojāejas vētrasputns

Varas bļodlaižas medijos izvilkuši no politiskās mēslaines latviskoto krievu lesbieti Mariju Golubevu. Bābiešu mīlestības priesteriene savulaik pabijusi iekšlietu ministra tronī. Tolaik...

Foto

Rezultātu nav tāpēc, ka nav mērķu un atbildīgo, – vai tas dzelzceļš, mangāns, tiesas vai ugunsgrēki...

Ziņa, ka mangāna rūdai uz Latvijas dzelzceļiem ir pienākušas beigas,...

Foto

Kas tas par ekonomiski pamatotu projektu, kura dēļ jālien parādos un jāceļ nodokļi?

Vai satiksmes ministrs ir izvērtējis un iesniedzis visas alternatīvas Rail Baltica sakarā? Manuprāt,...

Foto

Vasaļa psiholoģiskā projekcija

Cilvēkiem, reizēm veselām ļaužu grupām, ir grūti pieņemt pašcieņu traumējošus faktus. Tad ieslēdzas psiholoģiskā aizsardzība. Viens no mehānismiem ir psiholoģiskā projekcija, kad savas negatīvās...

Foto

Džordža Orvela stāsts par „Jauno Vienotību”

Orvela domas attiecas arī uz mūsdienu korumpēto partiju „Jaunā Vienotība”, kas ilgstoši vada valdību. Tāpat kā "Dzīvnieku fermā”, kur sākotnējie...

Foto

Kurš šitiem mērkaķiem iedeva granātu?

Ar Rail Baltica sarunas turpinās pa riņķi. Faktiski politiķi mēģina kaut kur nogrūst atbildību, kaut atbildīgo loks jau turpat ir - viņi paši....

Foto

Izlaupīts ražošanas uzņēmums. Seši gadi pēc uzbrukuma

2024.gada 19.jūlījā iestāsies melnā jubileja. Seši gadi pēc ekonomiskā un reideriskā uzbrukuma ražošanas uzņēmumam Ventspils ielā 63 b, Rīga....

Foto

Lūgums izvērtēt iespējamu nodokļu maksātāju līdzekļu izšķērdēšanu Jēkabpils novada attīstības pārvaldē

Lūgums izvērtēt iespējamu nodokļu maksātāju līdzekļu izšķērdēšanu Jēkabpils novada attīstības pārvaldē: domes izveidots birojs, iepirkumu...

Foto

„Rail Baltica” projekts - deputātus sāk pārņemt panika

Rail Baltica projekts - deputātus sāk pārņemt panika. Tā varētu raksturot Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas trešdienas sēdes...

Foto

Kā tikt galā ar „Rail Baltica” projekta septiņkārtīgo sadārdzinājumu un naudas trūkumu?

Ģeniāla doma - sadārdzināt vēl vairāk. „Rail Baltica” gadījumā tas nozīmē aizņemties naudu uz...

Foto

Likumprojekta nepārprotamības aritmētika

Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs aicina parlamentāriešus ātrāk izskatīt trešajā lasījumā grozījumus Civilprocesa likuma 594.pantā, jau tagad, 20. jūnijā, pirms Jāņiem....

Foto

Lai nodrošinātu igauņiem vilcienu uz Eiropu, latviešiem pamatīgi jāceļ nodokļi?

Pēc gadiem divdesmit igauņi, baudot poļu alu, pa vilciena logiem vēros jostas savilkušos latviešus sērīgi raugāmies...

Foto

"Rail Baltica" projekts kā aklās zarnas izgriešana caur papēdi

“Pašlaik nav kārtīga saimnieka “Rail Baltica” īstenošanai”, “Valdība nav iestāde, kas apmaksā rēķinus”, “Premjere Siliņa parāda nostāju...

Foto

Vairums mikroģeneratoru īpašnieku būs spiesti pāriet uz dinamiskās enerģijas uzglabāšanas sistēmām

Apritējis vairāk nekā mēnesis, kopš ieviesta jaunā elektroenerģijas neto norēķinu sistēma un mājsaimniecībās uzstādīto mikroģeneratoru...

Foto

Vai bēdīgi slavenais Raimonds Lejnieks – Puķe mēģina apkrāpt tautu?

Ja pēdējos gados mēs esam uzmanīgi sekojuši līdzi gan politikai, gan masu mediju ziņām, tad mums...