Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

„Es ceru, ka šis tā dēvētais grupējums šobrīd ir pilnībā noņemts no trases, ieskaitot visus ietekmes tīklus. Jācer arī, ka mūsu specdienesti no tā visa būs guvuši nopietnu mācību. Šis stāsts ilga vairāk nekā desmit gadu, kuru laikā šo cilvēku aktivitātes izlikās neredzam nedz dienestu vadība, nedz vadošie politiķi,” – šādi šā gada pavasarī toreizējais Saeimas Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētājs Māris Kučinskis Dienai izteicās par bijušo Satversmes aizsardzības biroja (SAB) darbinieku Aigaru Sparānu, pieminot arī „viņa draugu lokā” esošo Juri Jurašu – bijušo Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) darbinieku, mandātu nolikušo Saeimas deputātu.

Ja A. Sparāna karjera ir beigusies ar to, ka darbu SAB viņš zaudējis un pašlaik ir apsūdzēts kriminālprocesā par valsts noslēpuma nelikumīgu vākšanu un turēts aizdomās kriminālprocesā par kukuļņemšanu, tad J. Jurašs no šādām nepatikšanām vismaz pagaidām ir izvairījies, - viņš ir pabijis kara plosītajā Ukrainā, šajā saistībā ticis pie vērā ņemamas publicitātes un pašlaik ir viens no partijas Konservatīvie 14. Saeimas vēlēšanu kandidātu sarakstu pirmajiem numuriem. Taču Dienas vairākus mēnešus vāktie materiāli un veiktā izpēte rāda, ka „smaciņa” ap J. Juraša aktivitātēm jau gadiem ilgi ir bijusi ne tik publiska kā A. Sparāna sakarā, bet ne mazāk apjomīga un par tām daudz un intensīvi runāts tiesībsargāšanas iestāžu darbinieku vidū.

„Caur Juraša radinieci Vasiļjevs arī maksāja Jurašam kukuļus”

Rīgas Vidzemes priekšpilsētas tiesa ir sākusi izskatīt 13. Saeimas deputāta Jāņa Ādamsona apsūdzību spiegošanā, un lietas materiālos cita starpā ir atrodami arī apjomīgi ziņojumi, kuru autors, pēc visa spriežot, ir izbijis Drošības policijas darbinieks Arturs Šmaukstelis. Kopumā 61 datorfailā ir pieminēts arī J. Jurašs, un lielas daļas failu saturs tā vai citādi norāda uz vienu un to pašu – visticamākais, kriminālām aktivitātēm.

Virknē failu A. Šmauksteļa informācijas avoti un „kontakti” ir tieši un nepārprotami norādījuši uz J. Juraša iesaistīšanos koruptīvās darbībās. „Sarunas laikā “Vārda brālis” pateica sekojošo: sakarā ar uzņēmēja un kontrabandista [Valērija] Vasiļjeva aizturēšanu un iesēdināšanu, kas ilgus gadus maksāja kukuļus Jurim Jurašam, Vasiļjevs ir ļoti dusmīgs uz J. Jurašu un emocionāli gatavs atbildīgām iestādēm sniegt nozīmīgas ziņas par J. Juraša korumpētību (konkrētus gadījumus, kad ņēma kukuļus),” minēts vienā no tiem.

„Pēc Kontakta vārdiem, pie kontrabandista Vasiļjeva ilgstošu laiku strādāja J. Juraša radiniece, iespējams, māsīca. Viņa bija oficiāli iekārtojusies darbā Vasiļjevam piederoša naftas produktu bāzē. Kontakts ir dzirdējis, ka J. Juraša radiniece Vasiļjeva uzņēmumā bija atbildīga par finansēm un grāmatvedību. (..) Caur J. Juraša radinieci Vasiļjevs arī maksāja J. Jurašam kukuļus (caur algu),” teikts atskaitē par pagājušā gada 16. maijā notikušu sarunu.

Vēl citā ziņojumā jau skaidri norādīts uz to, ka kārtējā saruna ar V. Vasiļjevu ir arī „nodokumentēta”: „Saņemtas ziņas, ka ir nodokumentēta saruna ar V.Vasiļjevu, kurā viņš pilnīgi atklāti stāsta, ka ilgstoši izmanto Aigara Sparāna un Jura Juraša “jumta pakalpojumus” un maksā viņiem naudu par piesegu. Kontakts solīja nodokumentētu sarunu iedot, lai dienesti varētu to izmantot, lai aizturētu V.Vasiļjevu (uz neilgu laiku) un piespiestu sniegt liecības pret J. Jurašu un A. Sparānu.

Sarunas laikā kontakts minēja, ka ir arī nodokumentēta saruna ar bijušo Valsts policijas (VP) darbinieku Aliku Baumani, kur viņš atklāti stāsta valsts noslēpumu saturošu informāciju, ko viņam sniedz kontakti VP (par operatīvās izstrādes lietām, personām, pret kurām uzsākta operatīvās izstrādes lieta, un veiktajām darbībām), par savu “kontaktu” DP (VDD), kas palīdz “visgodīgākajam policistam Andrejam Sozinovam” un par “jumtiem”, ko Aliks liek ar A. Sozinovu organizētās noziedzības grupējuma pārstāvjiem.”

„Sparāns un Jurašs mēģināja nodibināt jumtu Millera biznesam”

Bijušā Drošības policijas darbinieka failos J. Jurašs daudzkārt pieminēts saistībā ar „darījumu attiecībām” arī ar citiem uzņēmējiem. Tā, piemēram, aprakstīta 2020. gada 1. jūnijā notikusi tikšanās ar informācijas avotu”, kurš „pastāstīja, ka bijušā KNAB priekšnieka vietnieka Gunta Rutka dēls Renārs Rutkis ir viens no “iepirkumu kārtotājiem” Rīgas domē. Izmantojot korupciju, pazīšanas un tuvas attiecības ar bijušo Rīgas domes mēru Nilu Ušakovu un “izejas” uz mr.20% (Andri Ameriku), R. Rutkis “veiksmīgi uzvar” dažādos Rīgas domes iepirkumos, bieži vien startējot iepirkumā ar jaunu uzņēmumu, kas iepriekš nav nekad nodrošinājis līdzvērtīgus pakalpojumus. (..)

Pēc informācijas avota vārdiem, neskatoties uz to, ka R. Rutkis sava laikā bija atzīts par aizdomās turēto un arī apsūdzēts KNAB lietvedībā esošajā lietā saistībā ar vairākiem uzņēmuma Ceļu pārvalde darījumiem par pakalpojumu un izejmateriālu iegādi, R. Rutkis ir nodibinājis tuvas attiecības ar bijušo KNAB darbinieku Juri Jurašu, kuram maksā kukuļus (nav zināms, pa tiešo vai pastarpināti) par “lojalitāti pret viņu un jumtu” par “aizdomīgiem” Rīgas domes iepirkumiem.”

Savukārt 2020. gada 10. jūnijā A. Šmaukstelis „sazinājies ar uzņēmēju Māri Milleru, lai satiktos un diskrēti mēģinātu iegūt papildu ziņas par laiku, kad ap M. Milleru un viņa kompanjoniem grozījās “valstiskā organizētās noziedzības grupējuma” locekļi Aigars Sparāns un Juris Jurašs un mēģināja “nodibināt jumtu M. Millera biznesam”, lai saņemtu ienākumus no tā. Kā iemeslu “piegājieniem” pie M. Millera un viņa kompanjoniem tika izmantotas “operatīvās ziņas” par M. Millera saistību ar cigarešu kontrabandu un citiem kontrabandistiem. Gadījumā, ja komunikācijas laikā M. Millers būs atklāts un runīgs, var to izmantot un piedāvāt satikties ar dienesta darbiniekiem, kuri cīnās pret “valstisko organizētās noziedzības grupējumu””.

Vēl citā ziņojumā nepārprotami tiek norādīts uz J. Juraša iespējamu saistību ar kriminālo autoritāti Juriju Polkovnikovu: „2011. gada 5.martā Rīgā, Ziepniekkalnā atrasts nogalināts 35 gadus vecais Maksims Gavrilovs, kurš savulaik bija iesaistīts lietā par grautiņa sarīkošanu Latvijas Nacionālās sporta skolas telpās. (..) Sakarā ar M.Gavrilova slepkavību uz doto brīdi viennozīmīgi ir skaidrs, ka M.Gavrilova slepkavības pasūtītājs ir krimināla autoritāte Jurijs Polkovnikovs, kas ir meklēšanā Krievijas Federācijas teritorijā par slepkavību. Ir zināms tas, ka J. Polkovnikovs ir SAB aģents, kas, uzsākot sadarbību ar SAB, nodrošināja sev termiņuzturēšanās atļauju Latvijā.

J. Polkovnikova kurators bija bijušais SAB darbinieks Aigars Sparāns. Uz doto brīdi kontaktus ar J. Polkovnikovu uztur cits SAB darbinieks. Ir zināms tas, ka SAB bieži izmanto J. Polkovnikovu, lai iejauktos kādos procesos, kur var nopelnīt naudu - izspiest no kāda naudu, uzlikt jumtu un t.t. Ir zināms tas, ka J. Polkovnikovs A. Sparāna uzdevumā ir izspiedis no viena uzņēmēja divus vērtīgus zemes gabalus Baltezerā. Ir arī zināms tas, ka J. Polkovnikova “kriminālus pakalpojumus” izmanto arī bijušais KNAB darbinieks Juris Jurašs (kādu piekaut, uzlikt jumtu utt.).”

J. Juraša vārds publiski vairākkārt izskanējis saistībā ar cigarešu kontrabandas tēmu, un arī tā failos ir pieminēta – piemēram, saistībā ar pagājušā gada 22. aprīlī Daugavpilī robežsargi aizturētajiem organizētas grupas dalībniekiem, kas nodarbojās ar nelegālu cigarešu ražošanu:

„2021. gada 23. aprīlī tika saņemtas ziņas, ka aiz nelegālās cigarešu rūpnīcas un kontrafakta cigarešu ražošanas stāv uzņēmējs Viktors Gornaks ar dēlu. V. Gornaks ir zināms organizētās noziedzības grupējumu vidē kā persona, kas ilgus gadus nodarbojusies ar PVN krāpšanām īpaši lielos apmēros, ar kontrabandām un noziedzīgas naudas legalizēšanu. V. Gornaks ir bijis uzņēmuma Vikauto īpašnieks un noslepkavota uzņēmēja Genadija Peredeļska sievas Jūlijas Peredeļskas tēvs.

Bijušajam Drošības policijas darbiniekam Arturam Šmaukstelim dienesta laikā DP bija ļoti cieša darba komunikācija ar noslepkavotā uzņēmēja Genadija Peredeļska māsu. Līdz ar ko A. Šmaukstelis saņēma ļoti daudz informācijas par G. Peredeļski, viņa sievu J. Peredeļsku, sievastēvu Viktoru Gornaku. Visa informācija bija atspoguļota dienesta ziņojumos. (..)

A. Šmaukstelis ilgstoši nav komunicējis ar G. Peredeļska radiniekiem, bet visi kontakti palika un komunikāciju var atjaunot ar tiem. Komunikācijas laikā ar tiem A. Šmaukstelis ir dzirdējis, ka V. Gornaks ir bijis saistīts ar atsevišķām KNAB un SAB amatpersonām, kam “maksāja naudu” par savas noziedzīgas darbības piesegšanu (iespējams, bija runa par bijušo KNAB darbinieku Juri Jurašu un bijušo SAB darbinieku Aigaru Sparānu).”

„Blakus Ģirģenam salikti Juraša komandas cilvēki”

Virknē A. Šmauksteļa sagatavoto ziņojumu aprakstīti J. Juraša kontakti tiesībsargāšanas iestāžu darbinieku vidū, kuri vismaz daļēji izskaidro šo iestāžu nevēlēšanos „pamanīt” informāciju viņa sakarā un uz to reaģēt, kā arī viņa izmantotās metodes šādu kontaktu uzturēšanā.

Atskaitoties par 2020. gada 28. aprīlī notikušu sarunu ar „informācijas avotu”, A. Šmaukstelis sniedz detalizētas ziņas par toreizējā iekšlietu ministra Sanda Ģirģena centieniem „izvairās no komunikācijas ar “bijušajām Valsts policijas amatpersonām, kas par kukuļiem risināja lietas tiesā caur S. Ģirģenu” un kas palīdzēja S. Ģirģenam kļūt par iekšlietu ministru, atbalstot viņu finansiāli un informatīvi. Minētajām “bijušajām VP amatpersonām” bija plāni Iekšlietu ministrijas iestādēs “atslēgas amatos salikt sev pietuvinātus cilvēkus”, lai kontrolētu lietu gaitu Iekšlietu ministrijas pakļautībā un pārraudzībā esošajās iestādēs.

S. Ģirģens pārtrauca komunikāciju ar “bijušajam VP amatpersonām” jo, kļūstot par ministru, uz viņu savāca diezgan apjomīgu kompru “jurašisti” un paņēma viņu zem savas kontroles. Pēc informācijas avota vārdiem S. Ģirģens saprot, ka viņu “izp…sa” un viņam kauns tikties ar cilvēkiem, kas viņu nodrošināja ar “koruptīvu maizi” ilgus gadus un kuru interesēs viņš neko nevarēja izdarīt, kļūstot par iekšlietu ministru”.

Dažus mēnešus vēlāk, tā paša gada 8. oktobrī notikusi „tikšanās ar Kontaktu”, kurš, spriežot pēc atskaites, dažādus iespaidus par S. Ģirģena attiecībām ar „Jura Juraša komandu” guvis no paša iekšlietu ministra: „Sarunas laikā Kontakts minēja sekojošus momentus, kas viņam kļuvušas zināmas no komunikācijas ar S. Ģirģenu:

1. S. Ģirģenam izvēlēties Valsts policijas amatpersonu, kuru virzīt uz Valsts policijas priekšnieka amatu (Armandu Ruku), palīdzēja bijušais Omega komandieris Juris Grabovskis, kas pats personīgi trīs stundas runāja ar A. Ruku, pirms šo kandidatūru ieteikt S. Ģirģenam.

2. S. Ģirģens vēlējies redzēt Iekšlietu ministrijā savā komandā Juri Grabovski jau sen, bet pagaidām komunikācija ar J.Grabovski notiek “neoficiāli”. S. Ģirģens neņem J.Grabovski Iekšlietu ministrijā, jo blakus viņam salikti Jura Juraša komandas cilvēki, piemēram, Signe Bole, kas “seko līdz visam, kas notiek pie ministra un ap ministru”. Nesen ministrs ir konstatējis, ka ir pazudis viens no Iekšlietu ministrijas slepenajam dokumentiem, kas ministrijā bija saņemts. S. Ģirģens mēģina šo dokumentu atrast, un viņa aizdomas krīt uz S.Boli, kura varēja paņemt šo dokumentu (diemžēl nav sīkākas informācijas, par kādu dokumentu iet runa).

3. Kontakts pateica to, ka VP Rīgas reģiona pārvalde (ar saviem darbinieku resursiem vai, piesaistot detektīvus) izseko katru S. Ģirģena soli un S. Ģirģenam VP Rīgas reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks [Andrejs Sozinovs] regulāri iesūta fotogrāfijas, uz kurām ir redzams S. Ģirģens, runājot ar kādu – tādā veidā parādot, ka viņš ir zem pilnas “reģiona kontroles”.

4. Iekšlietu ministrs lolo cerības uz iespējām mainīt situāciju Valsts policijā un Iekšlietu ministrijā kopumā pēc tam, kad Armands Ruks sāks pildīt VP priekšnieka pienākumus - VP būs lielas reorganizācijas un daudzi vadošie darbinieki tiks atbrīvoti no amatiem, to pašu arī gaida Iekšlietu ministrijā. Pēc Kontakta vārdiem VDD S. Ģirģenam pilnīgas uzticības nav - viņš uzskata, ka tur joprojām ir liela ietekmē J. Jurašam un VDD ir Juraša cilvēki.

6. Sarunas beigās Kontakts minēja to, ka S. Ģirģens konstatēja to, ka, “tiklīdz Latvijā” tiek ievestas lielas narkotiku kravas, tad visu VP Rīgas reģiona pārvaldes darbinieki, kas nodarbojas ar narkotiku apkarošanu - tiek sūtīti piespiedu atvaļinājumos tāpēc uzskata, ka šo biznesu pilnībā “sedz” VP Rīgas reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks.”

„Izveidojies priekšstats, ka Stukāns ir lojāls un atbalsta Jurašu un viņa komandu”

Bijušais iekšlietu ministrs nav vienīgais, saistībā ar kuru A. Šmauksteļa ziņojumos ir pieminēta kompromitējošas informācijas vākšana, lai ar tās palīdzību attiecīgo amatpersonu „turētu”, - līdzīgās situācijās, ja ticēt ziņojumos aprakstītajam, nonācis arī nu jau bijušais Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis un jaunais ģenerālprokurors Juris Stukāns.

„2020. gada 25. augustā no Kontakta tika saņemtas ziņas, ka bijušais Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis kļuva par Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa ārštata padomnieku “valstiskā organizētās noziedzības grupējuma” uzdevumā, kas I. Ķuzi laikā, kad viņš pirmo reizi bija apstiprināts par Valsts policijas priekšnieku, nokompromitēja un nodokumentēja I. Ķuža kukuļņemšanas faktu,” teikts vienā no ziņojumiem.

„Nodokumentēto materiālu “valstiskais organizētās noziedzības grupējums” visus gadus izmantoja, lai “turētu I. Ķuzi” noteiktos rāmjos, informācijas iegūšanai un dažādu “uzdevumu” izpildei caur I. Ķuzi. Minētais kompromats joprojām aktuāls, un to izmanto “valstiskā organizētās noziedzības grupējuma” kuratori, kas uztur kontaktus ar I. Ķuzi.

Piezīmes - ļoti liela varbūtība, ka kukuļņemšanas faktu, ko veica I. Ķuzis, nodokumentēja Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas pārvaldes [darbinieki], kas savā laikā pa “pārvaldi” staigāja ar “slepenām” ierakstīšanas iekārtām (pildspalvu-diktofonu), vai nu kāds no bijušajiem koruptīviem KNAB darbiniekiem - Jurašs vai Strīķe. Ņemot vērā visu minēto, jāizvērtē iespēja izrunāt šo informāciju ar Ministru prezidentu, jo valstiskās ONG tieša piekļuve Ministru prezidentam rada noteiktus valsts drošības apdraudējumus.”

Saistībā ar J. Stukānu vēl pirms viņa apstiprināšanas ģenerālprokurora amatā ziņojumos minēts: „2020. gada 11. jūnijā (..) tika saņemtas ziņas, ka garīgi atpalikušais Jānis Bordāns arī skraidelēja, lai šim amatam izvirzītu J. Stukānu, tāpēc pastāv iespēja, ka J. Stukāns kaut kādā veidā ir saistīts ar bordānistiem-jekapistiem (mans personīgais viedoklis, ka vairāk aiz J. Stukāna stāv “zilā komanda”, kura pārpilda varas kabinetus un kurai ir ietekme ne mazāka kā “valstiskajam organizētās noziedzības grupējumam”).

Vēsturiski bija ziņas, ka J. Stukāns ir KNAB aģents, un cirkulēja ziņas, ka KNAB laikā, kad tur bija Krievijas Federācijas izlūkdienesta aģente Juta Strīķe, noziedznieks un slepkava Jurašs savervēja J. Stukānu uz kompras (pedofilija). Minētais arī diezgan ticams.”

Savukārt jau pēc J. Stukāna apstiprināšanas amatā A. Šmauksteļa ziņojumos minēta šāda informācija, kas datēta ar 2020. gada 16. septembri un nākusi no paša jaunā ģenerālprokurora: „No Kontakta tika saņemtas ziņas, ka, tiekoties un runājot ar jauno LR ģenerālprokuroru Juri Stukānu, izveidojies priekšstats, ka J. Stukāns ir lojāls un atbalsta Jurašu un viņa “komandu”.

Piezīmes: pilnīgi iespējams. J. Stukāns amatā atrodas jau pusotru - divus mēnešus, un būtu dīvaini, ja Jurašs un Co. nebūvētu ar viņu attiecības. Ja “dienesti, kas cīnās pret valstisko organizētās noziedzības grupējumu”, gaidīja un nokavēja, “nav brīnums, ka valstiskais organizētās noziedzības grupējums pārņēma iniciatīvu”.”

Jāpiebilst, ka šī „smaciņa” ap J. Jurašu nav jauna un nav radusies tikai pēdējā laikā, - tā ap „taisnības cīnītāju” virmo jau daudzus gadus, taču tiesībsargāšanas iestādēs vienmēr ir tikusi ignorēta. Nākamajā publikācijā Diena cita starpā publicēs arī oficiālu Drošības policijas (tagad Valsts drošības dienesta) ziņojumu par šo tēmu, kurš tāpat kā daudzi citi vismaz pagaidām ir nobāzts dziļāk atvilktnē.

Jautājumi, kas saistībā ar šo publikāciju tika uzdoti Jurim Jurašam un uz ko viņš nevēlējās atbildēt:

1) Vai Jūs esat pazīstams ar bijušo Drošības policijas (tagad Valsts drošības dienesta) darbinieku Arturu Šmauksteli? Vai viņam ir jebkāds iemesls personiskai nepatikai pret Jums vai vēlmei Jūs nomelnot?

2) Kādas tieši attiecības Jūs saista ar bijušo Satversmes aizsardzības biroja darbinieku, smagos noziegumos apsūdzēto Aigaru Sparānu?

3) Vai Jūs esat jebkādā veidā kontaktējies ar kontrabandā vainoto uzņēmēju Valēriju Vasiļjevu? Ja jā, lūdzu, raksturojiet šo kontaktu būtību.

4) Vai kāds Jūsu radinieks ir strādājis uzņēmēja V. Vasiļjeva uzņēmumos? Ja jā, tad kas tieši un kādā tieši uzņēmumā?

5) Vai Jūs esat jebkādā veidā kontaktējies ar uzņēmēju Renāru Rutki? Ja jā, lūdzu, raksturojiet šo kontaktu būtību.

6) Vai Jūs esat jebkādā veidā kontaktējies ar uzņēmēju Māri Milleru? Ja jā, lūdzu, raksturojiet šo kontaktu būtību.

7) Vai Jūs esat jebkādā veidā kontaktējies ar personu vārdā Jurijs Polkovnikovs? Ja jā, lūdzu, raksturojiet šo kontaktu būtību.

8) Vai Jūs esat jebkādā veidā kontaktējies ar uzņēmēju Viktoru Gornaku? Ja jā, lūdzu, raksturojiet šo kontaktu būtību.

9) Kādas tieši attiecības Jūs saista ar bijušo KNAB darbinieci Signi Boli?

10) Kādas tieši attiecības Jūs saista ar bijušo Valsts policijas darbinieku Andreju Sozinovu?

11) Kad un par kādiem tematiem Jūs pēdējo divu gadu laikā esat kontaktējies ar tagadējo ģenerālprokuroru Juri Stukānu?

12) Vai Jums ir kas zināms par kompromitējošu ziņu vākšanu un izmantošanu par bijušo Valsts policijas priekšnieku Intu Ķuzi, bijušo iekšlietu ministru Sandi Ģirģenu, tagadējo ģenerālprokuroru Juri Stukānu?

Raksts pirmoreiz publicēts laikrakstā Diena.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

„Patriotu” atmiņas uzlabošanai

FotoPaldies anonīmajam “Pietiek lasītājam” par “Saskaņai” veltīto interesi, īpaši tad, ja tā izrādītos patiesa. 
Lasīt visu...

21

Jādara viss...

FotoZiņas no kara Ukrainā kļūst arvien trakākas. Lai gan Ukrainas spēki pārsteidzoši veiksmīgi cīnās pret lielo Krievijas pārspēku, fakts ir tāds, ka viss karš norisinās Ukrainas valsts teritorijā. Tas ir, ja neskaita raķetes, kuras tiek izšautas no Baltkrievijas vai Krievijas.
Lasīt visu...

21

Tiesības dzīvot Latvijā nav nekāds „maisiņš vaig”

FotoMans tētis bija viens no pirmajiem, kas ieguva Latvijas pilsonību, kārtojot eksāmenu. Kad 1997.gada augustā ERASMUsā braucu uz mēnesi uz Itāliju, es pirms tam pāris mēnešus uz Itālijas vēstniecību gāju kā uz darbu. Vēl dabūju mērkaķa ātrumā par briesmīgu naudu (aizlienētu naudu, protams, 1997.gadā, un vēl toreiz labi, ka bija, no kā aizlienēt) Austrijas tranzīta vīzu formēt, jo atpakaļceļā viena nakts bija jānakšņo Vīnē.
Lasīt visu...

21

Tiesībsarga vēstule “Amnesty International” Eiropas reģionālā biroja direktoram Nilam Muižniekam: par jūsu organizācijas apmelojošajiem paziņojumiem

Foto2022. gada 26. jūlijā organizācija “Amnesty International” nāca klajā ar paziņojumiem par situāciju uz Latvijas-Baltkrievijas robežas, norādot, ka laikā, kad Latvija uzņēma 34000 patvēruma meklētājus no Ukrainas, uz Latvijas-Baltkrievijas robežas cilvēki no Irākas un Afganistānas, t.sk. bērni, tika atstāti pašu ziņā mēnešiem ilgi aukstos laika apstākļos mežā, kas organizācijas ieskatā norāda uz necilvēcīgu apiešanos un pat spīdzināšanu. “Amnesty International” uzskata, ka nav pieļaujama ārkārtējās situācijas pagarināšana uz robežas ar Baltkrieviju, jo tas ierobežo saņemt starptautisko aizsardzību personām, kurām tā nepieciešama, neatkarīgi no šo personu izcelsmes un veida, kā viņas ieceļo valstī.
Lasīt visu...

21

Labklājība

FotoDzīvojam laikā, kad aktīvi un strauji tiek formatēta cilvēku apziņa, mainīta vārdu nozīme un jēdzienu saturs. Pārsvarā – cilvēku degradācijas, paverdzināšanas un iznīcināšanas nolūkā. Mēs visi domājam kādā valodā, attiecīgi – mainot vārdu nozīmi, var ietekmēt mūsu domāšanu. Bet šoreiz ne par to. Tā ir vesela zinātne, kuru sauc par NLP (neirolingvistiskā programmēšana jeb – smadzeņu skalošana). Šoreiz es vēlos vērst uzmanību uz to, ko mēs saprotam ar vārdu “labklājība”.
Lasīt visu...

6

Sanāca kā vienmēr, bet ticiet – risinājums top, un vainīgi ir visi citi, tikai ne es

FotoStraujiem soļiem tuvojas jaunā mācību gada sākums - 2022./2023. mācību gadā noslēgsies trīs gadu pārejas periods, kurā tiek ieviesta pilnveidotā mācību pieeja. Gaidāmais mācību gads paredz jaunās pieejas ieviešanu 3., 6., 9., 12. klasei. Neraugoties uz to, ka pārejas periods tuvojas noslēgumam, pedagogi norāda uz mācību materiālu trūkumu. Kā skolotāja varu tikai piekrist, ka, ieviešot jauno saturu, primāri bija nepieciešams domāt par mācību materiālu izstrādi un pieejamību. Līdzīgi kā ar mācībām tikai valsts valodā – mēs apzināmies, ka rīcībai patiesībā bija jābūt krietni ātrāk, un to, cik būtiski nepalaist garām iespēju labot iepriekš neizdarīto. Arī mācību līdzekļu jautājumā notiek aktīvs darbs, lai dažādos mācību priekšmetos nodrošinātu jaunu mācību resursu un metodisko līdzekļu pieejamību.
Lasīt visu...

21

Vēlēšanas kā mazohistu prieki

FotoPēc Latvijas Televīzijas pasūtījuma tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS jūlijā ir veicis aptauju un konstatējis, kā Latvijas pilsoņi balsotu, ja vēlēšanas notiktu tūlīt.
Lasīt visu...

21

Kā Rīgai panākt Viļņu, Tallinu un Ziemeļeiropu? Laiks secinājumiem

FotoRīga ir vienīgā pilsēta Baltijas galvaspilsētu vidū, kurā mirstība pārsniedz dzimstību un no kuras aizbrauc vairāk cilvēku, nekā iebrauc. Tam par iemeslu var būt pietiekami lielais rīdzinieku skaits, kuri nav apmierināti nedz ar dzīvi pilsētā, nedz ar dzīves kvalitātes progresu laika gaitā. Kopš gadsimta sākuma straujāko attīstību Baltijas galvaspilsētu vidū piedzīvojusi Viļņa. Jau šobrīd Viļņa ir Baltijas lielākā ekonomika un bagātākā pilsēta; turpinoties līdzšinējai tendencei, iedzīvotāju skaita ziņā Viļņa var apsteigt Rīgu jau 2025. gadā.
Lasīt visu...

21

Vai Rīga ir labi finansēta pilsēta?

FotoPilsētas budžeta apmērs un tā izlietošanas efektivitāte lielā mērā nosaka to, cik kvalitatīva ir pilsētvide. To Eiropas pilsētu sarakstā, kuru iedzīvotāji ir visvairāk apmierināti ar dzīvi pilsētā, pārliecinošā vairākumā ir bagātākās pilsētas, tai skaitā Cīrihe, Kopenhāgena un Stokholma, kur pašvaldībām brīvi līdzekļi pilsētvidei. Kā ar pilsētas budžeta iespēju audzēšanu veicas Rīgai?
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Par rusifikācijas slavināšanas izbeigšanu

Publiskās atmiņas centrs ir sabiedrības institūcija, privāto tiesību juridiskā persona, kura netiek finansēta ar dotācijām no vispārējiem nodokļu ieņēmumiem. 2022. gada 24....

Foto

Parakstu vākšana referendumam par Satversmes 110. panta grozījumiem ir jāatkārto

Ar pietiekamu skaitu parakstu neatbalstītā "Latvijas vīru biedrības" ierosinātā parakstu vākšana referendumam par Satversmes 110. panta...

Foto

Par Latvijas Republikas Satversmē noteiktā komunistiskā totalitārā režīma nosodīšanas pienākuma īstenošanu un rusifikācijas slavināšanas izbeigšanu

Cienījamie Augšdaugavas novada domes deputāti! Publiskās atmiņas centrs (turpmāk - centrs)...

Foto

Vairāku tiesnešu, tostarp AT senatores Andas Briedes atbildība par Covid-19 epidēmijas ierobežošanas pasākumu neievērošanu

Tiesnešu ētikas komisija, Tiesnešu disciplinārkolēģija un Disciplinārtiesa ir vērtējusi to, vai izpildvaras...

Foto

Ir tādi Satversmes tiesas spriedumi, kuru nepildīšana valdošo eliti nesatrauc itin nemaz

13. Saeimas laikā ir bijuši vairāki Satversmes tiesas spriedumi, par kuru neizpildi Valsts prezidents pat...

Foto

Kāpēc valsts aizsardzības dienestam – jā!

Jūlija sākumā aizsardzības ministrs Artis Pabriks vēstīja par ieceri izveidot valsts aizsardzības dienestu, kuram, sākot ar 2023. gadu, tiks pakļauti...

Foto

Par ārkārtas sociālo situāciju

Mums priekšā ir grūta ziema – dziļa energoresursu krīze, iespējams pandēmijas saasinājums. No tā, cik saprātīgi un solidāri spēsim sagatavoties gaidāmajiem pārbaudījumiem,...

Foto

Krievijas karš Ukrainā paātrinājis procesus sabiedrībā un daudziem atvēris acis

Krievijas karš Ukrainā paātrinājis procesus sabiedrībā un daudziem atvēris acis. Tas noticis par ukraiņu asins cenu...

Foto

Satversmes tiesa ir jālikvidē

Šodien, 25.jūlijā Latvija pirmajā vietā (LPV) Centrālajā vēlēšanu komisijā iesniedza 4000 zīmju programmu un kandidātu sarakstu 14.Saeimas vēlēšanām. LPV savā 4000 zīmju programmā ir...