Tiesvedības nelikumīgā apturēšana mantas konfiskācijas lietā: tiesa pamanījusies pārkāpt jau pašu pirmo Krimināllikuma pantu
N. Andersons04.03.2024.
Komentāri (0)
Lēmums par tiesvedības apturēšanu krimināllietā, “pēc analoģijas” kriminālprocesam piemērojot Administratīvā procesa likuma pantu (!), ir tiešā pretrunā ar Krimināllikuma 1. pantu.
Pietiek jau vēstīja, ka vienā no daudzajām lietām, kas ierosinātas par it kā noziedzīgi iegūtiem līdzekļiem, Rīgas apgabaltiesa nolēmusi attiecīgās lietas izskatīšanu atlikt, kamēr Satversmes tiesā tikšot izskatīts jautājums par dažu Kriminālprocesa likuma normu interpretāciju administratīvā procesa ietvaros. Satversmes tiesai prasīts izvērtēt tieši tās likuma normas, uz kuru pamata jālemj par arestētās naudas konfiskāciju.
Tomēr Kriminālprocesa likums (kam nepiemīt nekāda saistība ar Administratīvā procesa likumu, jo adminstratīvais un kriminālprocess ir pilnīgi dažādas lietas) paredz, ka lietas izskatīšanu var apturēt tikai gadījumos, ja tiesa pati, pie kam tieši konkrētās krimināllietas ietvaros, saskata bažas, ka likums varētu neatbilst Satversmei, un pati izlemj vērsties Satversmes tiesā ar attiecīgu pieteikumu.
Praksē tas nozīmētu, ka Rīgas apgabaltiesas Krimināllietu kolēģijai vajadzētu apskatīties, kādu pieteikumu Satversmes tiesā iesnieguši administratīvā procesa dalībnieki, un sastādīt papildu pieteikumu arī no savas puses. To nosaka Kriminālprocesa 478. pants: tiesības apturēt tiesvedību ir tikai tādā gadījumā, ja pati tiesa vēršas konkrētajā lietā ar pieteikumu Satversmes tiesā.
Taču šīs elementārās darbības vietā Rīgas apgabaltiesa nolēmusi veikt nelikumīgu darbību: pamatojusi savu lēmumu ar analoģiju. “Tiesas kolēģija uzskata, ka… pēc analoģijas piemērojama Administratīvā procesa likumā paredzētā kārtība.”
Administratīvā procesa likums krimināllietām piemērojams nav. Krimināllikuma pats pirmais pants “Kriminālatbildības pamats” ar savu ceturto daļu nosaka: “(4) Nodarījumu nevar atzīt par noziedzīgu, likumu piemērojot pēc analoģijas.”
Līdz ar to tiesa šajā konkrētajā mantas konfiskācijas procesā ir pārkāpusi Krimināllikumu, pieņemot nepārsūdzamu nolēmumu pēc analoģijas ar administratīvā procesa normām, tātad veikusi darbību, ko likums tieši un konkrēti aizliedz.