Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Lēmums par tiesvedības apturēšanu krimināllietā, “pēc analoģijas” kriminālprocesam piemērojot Administratīvā procesa likuma pantu (!), ir tiešā pretrunā ar Krimināllikuma 1. pantu.

Pietiek jau vēstīja, ka vienā no daudzajām lietām, kas ierosinātas par it kā noziedzīgi iegūtiem līdzekļiem, Rīgas apgabaltiesa nolēmusi attiecīgās lietas izskatīšanu atlikt, kamēr Satversmes tiesā tikšot izskatīts jautājums par dažu Kriminālprocesa likuma normu interpretāciju administratīvā procesa ietvaros. Satversmes tiesai prasīts izvērtēt tieši tās likuma normas, uz kuru pamata jālemj par arestētās naudas konfiskāciju.

Tomēr Kriminālprocesa likums (kam nepiemīt nekāda saistība ar Administratīvā procesa likumu, jo adminstratīvais un kriminālprocess ir pilnīgi dažādas lietas) paredz, ka lietas izskatīšanu var apturēt tikai gadījumos, ja tiesa pati, pie kam tieši konkrētās krimināllietas ietvaros, saskata bažas, ka likums varētu neatbilst Satversmei, un pati izlemj vērsties Satversmes tiesā ar attiecīgu pieteikumu.

Praksē tas nozīmētu, ka Rīgas apgabaltiesas Krimināllietu kolēģijai vajadzētu apskatīties, kādu pieteikumu Satversmes tiesā iesnieguši administratīvā procesa dalībnieki, un sastādīt papildu pieteikumu arī no savas puses. To nosaka Kriminālprocesa 478. pants: tiesības apturēt tiesvedību ir tikai tādā gadījumā, ja pati tiesa vēršas konkrētajā lietā ar pieteikumu Satversmes tiesā.

Taču šīs elementārās darbības vietā Rīgas apgabaltiesa nolēmusi veikt nelikumīgu darbību: pamatojusi savu lēmumu ar analoģiju. “Tiesas kolēģija uzskata, ka… pēc analoģijas piemērojama Administratīvā procesa likumā paredzētā kārtība.”

Administratīvā procesa likums krimināllietām piemērojams nav. Krimināllikuma pats pirmais pants “Kriminālatbildības pamats” ar savu ceturto daļu nosaka: “(4) Nodarījumu nevar atzīt par noziedzīgu, likumu piemērojot pēc analoģijas.”

Līdz ar to tiesa šajā konkrētajā mantas konfiskācijas procesā ir pārkāpusi Krimināllikumu, pieņemot nepārsūdzamu nolēmumu pēc analoģijas ar administratīvā procesa normām, tātad veikusi darbību, ko likums tieši un konkrēti aizliedz.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

15

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

FotoEs zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī jūs, vecās bekas no Latvijas Radio redakcionālās padomes, cik smagu profesiju, cik grūtu darbu esam izvēlējušies. Otru senāko amatu pasaulē.
Lasīt visu...

21

No strupceļa uz atdzimšanu

FotoDraugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka ir sasniegts zemākais punkts valsts politikā. Tas, kā darbojas valdošie politiskie spēki, ne mazākajā mērā nepietuvojas nacionālisma pamatprincipiem. Liberālajā valsts politikā nevalda latvisks gars – šķiet, ka tajā gara nav vispār. Vien dreifējošs kuģis, ko saēd sarkanie sociālistu ķirmji un ko draud nogremdēt Austrumu skarbie vēji. Un tomēr – mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā!
Lasīt visu...

21

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

FotoPēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par iekšzemes kopprodukta uz vienu iedzīvotāju pieaugumu, salīdzinot ar 1995. gadu. Pasaules Bankas dati). Tas ir iespaidīgs labklājības pieaugums. Taču šo sasniegumu aizēno mūsu ilgstoša atpalicība no kaimiņiem, neskatoties uz diezgan līdzīgām starta pozīcijām. Problēma nav tikai zemajos ienākumos. Kā to trāpīgi ievērojis ASV vēstnieks Latvijā, šodienas ģeopolitiskajā situācijā būtiska atpalicība no kaimiņiem arī ir nopietns drošības risks.
Lasīt visu...