Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Bībelē ir stāsts par Mozu, kurš 40 gadus veda ļaudis caur tuksnesim, lai nomirtu pēdējais cilvēks ar vergu domāšanu. Tēlaini runājot, mūsu ceļš cauri šādam tuksnesim vedīs vēl ilgi, līdz no cilvēku galvām būs izskausts uzskats, ka izšķērdēšana un korupcija ir ierasta un pieļaujama lieta.

Uzsākot darbu Rīgas domē, izveidotā koalīcija vienojās par zināmiem darbības principiem. Viens no tiem paģērēja izskaust gadiem ilgušās Ušakova un Amerika vadībā iedibinātās domes pārvaldības tradīcijas. Mēs visi vienojāmies, ka Rīgai ir jākļūst par tādu pilsētu, kurā labas pārvaldības principi nav jāskaidro, bet tie ir vispārpieņemta prakse. Kā koalīcija saredzējām, ka tieši šādā veidā vislabāk varētu cīnīties pret korupciju, apzinoties, ka to varam panākt strādājot cieši kopā, plecu pie pleca.

Šo divu ar pusi gadu laikā mēs visi kopā lieliem soļiem esam devušies uz priekšu, vedot Rīgu Ziemeļvalstu virzienā. Mums visiem kopā ir bijis būtiski tikt vaļā no politiskajiem ielikteņiem pašvaldības kapitālsabiedrībās, kas kā negribēts mantojums nāca līdzi visai pārmaiņu koalīcijai. Arī uzņēmēji ir atzinuši, ka pirmo reizi saredz jēgu iesaistīties pašvaldības organizētos iepirkumos. Un arī tas ir milzīgs solis pretī labi un saimnieciski pārvaldītai Rīgai.

Situācija, kas vasaras sākumā radās saistībā ar Satiksmes departamentu, diemžēl atklāja, ka ne visi vienmēr esam gatavi vienus un tos pašus darbības principus pielietot visos gadījumos. Un te nu tiešām par nolūkiem un mērķiem katrs varam spriest pats. Taču esmu pilnīgi drošs, ja vien Mārtiņš Staķis būtu zinājis, kā situācija attīstīsies nākamā mēneša laikā, diez vai viņš 31. maijā būtu aicinājis Vilni Ķirsi un Olafu Pulku uz savu kabinetu, lai informētu par saņemto iesniegumu par tajā brīdī iespējamiem pārkāpumiem Satiksmes departamentā. Domāju, viņš būtu rīkojies pilnīgi citādi.

Bet tagad par faktiem. Tā vietā, lai ar visām četrām par jomu atbildīgie politiķi atbalstītu izmeklēšanu Satiksmes departamentā, sākotnēji relaksētie kungi divas dienas pirms disciplinārlietas ierosināšanas sāka šo lietu torpedēt. Es šajā stāstā atceros vismaz četrus melus, kurus aktīvi izplatīja Vilnis Ķirsis, bet, iespējams, to bija vairāk, kurš gan skaita?!

Pirmie uzbrukumi bija par it kā pastāvošu interešu konfliktu esošajam disciplinārlietas izmeklētājam, kurš no izmeklēšanas par katru cenu jāatstādina. Tam par iemeslu kalpo izpilddirektora izdotais rīkojumu veikt atsevišķus remontdarbus tā paša uzturēšanas līguma ietvaros, par kuru notiek izmeklēšana. Žēl tikai, ka tā arī domes vairākums neiedziļinājās, ka problēma pēc būtības jau nav tajā, ka minētā līguma ietvaros nevarētu veikt remontdarbus, bet tajā, ka šī līguma izpilde netiek pienācīgi uzraudzīta. Topošais mērs šo mantru par interešu konfliktu mala un mala, kamēr domes vairākums šo argumentu nopirka.

Vēlāk Vilnis Ķirsis satiksmes komitejā un domes sēdē visiem naski apgalvoja, ka Satiksmes departamentā tieši par šiem uzturēšanas darbiem esot veiktas divas revīzijas un nekādi pārkāpumi nav konstatēti. Citējot: "Kam tad vēl vairāk var uzticēties kā Audita un revīzijas pārvaldei?" Sazinājos ar minēto pārvaldi un uzzināju, ka tiešām departamentā ir veikti pat astoņi dažādi auditi, diemžēl neviens no tiem nav pat tuvu saistīts ar disciplinārlietā minētajiem pārkāpumiem. Par to informēju arī citus deputātus, taču minu, ka arī šajā argumentā jaunajai Rīgas domes koalīcijai nebija visai ērti iedziļināties.

Trešie meli, kurus potenciālais topošais Rīgas mērs izmantoja savā aģitācijā, bija atsaukšanās uz no Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) atsūtītu vēstuli. Tajā it kā ir sniegts skaidrojums, ka vienlaidus asfaltēšanas darbus nevar veikt uz vispārējās vienošanās pamata, par kuras eksistenci par nozari atbildīgais vicemērs Vilnis Ķirsis pārējiem deputātiem bija noklusējis.

Taisnība ir, vēstulē IUB norādīja, ka uzturēšanas līguma ietvaros paredzētos ārkārtas remonta darbus tiešām nevar veikt uz cita līguma pamata, taču šajā vēstulē nav ne vārda par lieliem asfaltēšanas darbiem, kurus uz vispārējās vienošanās pamata iespējams veikt ievērojami lētāk. Diemžēl arī šos melus kolēģi deputāti nopirka, nobalsojot par lēmumu, ar kuru izbeidza Satiksmes departamentā uzsākto disciplinārlietu bez rezultāta.

Nu un par "kontrolurbumiem", kurus vicemērs rādīja preses konferencē, laikam vispār nav vērts runāt. Katram cilvēkam ar kritisko domāšanu ir skaidrs, ka iet un urbt 17 urbumus kopā paveiktos 257 000 kvadrātmetros remontdarbu, kur iepriekš nav veikti iesēdumu uzmērījumi un nav pat zināms, kur tie bijuši, nepierāda pilnīgi neko. Bet labi izskatās, un visi notic.

Jā, šie fakti nav interesanti, jā, lai tos pārbaudītu, ir jāiedziļinās, jāizlasa dokumenti. Diemžēl dzīvojam virspusējas pieejas un neiedziļināšanās laikmetā. Daudzi saprot, ka kaut kas nav labi, ka Satiksmes departamentā ir nopietnas problēmas, tādēļ jau arī to reorganizē, bet vieglāk ir noticēt tam, kurš skaļāk un pārliecinošāk bļauj. Tāpēc arī esam, kur esam.

Es gan gribu teikt, ka disciplinārlieta gluži bez rezultāta nav beigusies. Rīga būs tikusi pie cita mēra no jaunā varas centra – meļa bez principiem vai vēl ļaunāk – tuvredzīga cilvēka bez kritiskās domāšanas, kurš pats noticējis saviem meliem. Un, ņemot vērā, ka ne es vienīgais spēju saskatīt šīs likumsakarības, ceru, ka tas gājiens pār tuksnesi, lai arī būs grūts un garš, tomēr reiz nesīs rezultātu.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Iestājamies par tradicionālu ģimeni, mudinām parakstīties pret partnerības institūta ieviešanu

FotoCentrālā vēlēšanu komisija ceturtdien, 16. novembrī izlēma laikā no 2023. gada 7. decembra līdz 2024. gada 5. janvārim rīkot parakstu vākšanu tautas nobalsošanas ierosināšanai par apturētā likumprojekta “Grozījumi Notariāta likumā” atcelšanu.
Lasīt visu...

3

Prasījām kultūrai 66 miljonus, nedabūjām pat trešo daļu, bet papildus piecarpus miljoni mūsu propagandoniem būs!

FotoTikko pieņemtais budžets Kultūras ministrijas atbildībām prioritārajos pasākumos piešķir 17.51 miljonu eiro. Šie atbalsta pasākumi galvenokārt dzēš nozares ugunsgrēkus, kas bijuši redzami gadiem ilgi.
Lasīt visu...

21

Nosodām nevēlamu uzvedību akadēmiskā vidē, jo īpaši attiecībās starp pasniedzēju un studentu

FotoMedijos ir izskanējuši nopietni, pirmšķietami ticami, publiski apgalvojumi par LU Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes (LU FMOF) pasniedzēja Dmitrija Bočarova nepieņemamām darbībām un seksuālu uzmākšanos attiecībās ar sievietēm, tai skaitā ar nepilngadīgu personu un LU studenti.
Lasīt visu...

21

Dažas pārdomas par Ex-seržanta rakstu “Karš Ukrainā. Vai tiešām strupceļš - un kam?”

FotoRietumeiropa un arvien vairāk arī Centrāleiropa lielākoties joprojām ir Amerikas protektorāts, un šīs valstis atgādina senos vasaļus, tāpēc pats tuvākais amerikāņu uzdevums ir nodrošināt, lai neviena valsts vai valstu kombinācija neiegūtu spēju izraidīt ASV no Eirāzijas vai pat būtiski samazināt tās izšķirošo šķīrējtiesas lomu.
Lasīt visu...

3

Pēc ilgas nolaidības un ākstībām mēs esam sākuši bakstīties ap bumbu patvertņu jautājumu

FotoJautājums par tuvāko drošo vietu militāra apdraudējuma gadījumā joprojām nav atbildēts kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā 2022. gada 24. februārī. Kad varēs atbildēt uz šo vienkāršo iedzīvotāja jautājumu, kas ir paveikts līdz šim un kas vēl ir darāms? Šis būs ieskats Rīgas līdz šim paveiktajā.
Lasīt visu...

21

Belēvičs savulaik demisionēja par sīkumu, turpretim Kariņš demisiju pat neapsver

Foto“Atceros tos jocīgos laikus, kad amatpersonas atkāpās sīkumu dēļ. (..) Veselības ministrs Guntis Belēvičs atkāpās tāpēc, ka tika pieķerts ārpusrindas apkalpošanā Onkoloģijas centrā,” piektdien rakstīju savā “Dienas citātā”. Guntis Belēvičs sarunā ar “Neatkarīgo” papildināja redzējumu uz senajiem 2016. gada notikumiem, kuru morālais aspekts šodien kļūst arvien aktuālāks.
Lasīt visu...

21

Par „kapitālā remonta” blaknēm: „Airiston Helmi” un „krievu zemūdeņu bāžu Somijā” piemērs

FotoTā sauktais finanšu sistēmas kapitālais remonts joprojām raisa diskusijas kā Latvijā, tā citās valstīs, kurās tas notika, un tiek meklētas atbildes uz jautājumiem, vai reizēm cēlu mērķu vārdā nav maksāta pārāk dārga cena, bremzēta ekonomikas attīstība, upurēti veiksmīgi strādājoši uzņēmumi, vai nav cietuši cilvēki, kas neko neatļautu nedarīja. Un vai nav bijis arī tā, ka ar "kapitālā remonta" lozungu tika mēģināts sasniegt pavisam citus mērķus, kā arī norakstīt klaju amatpersonu nekompetenci?
Lasīt visu...

6

No Kariņa mācās arī viņa bijusī “labā roka”, tagad - rokas pagarinājums - premjerministre Evika Siliņa

FotoGrūti izvērtēt, vai ārlietu ministra Krišjāņa Kariņa (Jaunā vienotība – JV) “skaidrojumi” par viņa lidināšanos ar privātiem lidaparātiem ir nekaunības, augstprātības, melīguma vai prastas muļķības radīti. Varbūt tur ir viss kopā. Taču simptomātiski ir tas, ka iezīmējas plaisa starp JV līdera un valsts prezidenta pozīcijām.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Bez Stambulas konvencijas Latvijas sievietēm gals klāt, ar Stambulas konvenciju Latvijas sievietes zels un plauks

Diskusijās par Stambulas konvenciju (jeb Eiropas Padomes Konvencija par vardarbības pret...

Foto

Valdība ir uz savas planētas, tauta – uz citas

“Biju pārliecināts, ka mūsu ceļi nekad nekrustosies. Bet, re, valsts svētki ir tas, kas tomēr vieno, kaut...

Foto

Latvijas Televīzija palīdz aizdomās turētajiem apzināti kurināt nacionālo naidu, lai netieši mazinātu vainu slepkavībā

Uzskatu, ka par mana tēva Andra Ļubkas (attēlā) slepkavību aizdomās turētās personas...

Foto

Par “Maximas” traģēdiju: taisnīgs spriedums manā izpratnē būtu inženiera un būvuzņēmuma sodīšana par ēkas sabrukšanu un "Maximas" sodīšana par cilvēku bojāeju

Ar nelabu sajūtu sekoju medijos...

Foto

Vai Latvijā ir pārāk liels publiskais sektors?

ANO 1919. gadā dibinātā Starptautiskā Darba organizācija publicējusi statistiku – 2020. gadā Latvijā aptuveni 29% visu strādājošo bija nodarbināti...

Foto

Tautas pacietības mērs ir izsmelts!

Šis raksts ir pēdējais brīdinājums koloniālajiem pārvaldniekiem Latvijā! Pēdējais brīdinājums viņu pakalpiņiem valdībā un valsts struktūrās. Tautas pacietības mērs ir izsmelts!...

Foto

Nosodām “Vienotības”, “Progresīvo” un ZZS kreisi radikālo partnerību

Saistībā ar jaunās valdības kreisi liberālo kursu vērtību jautājumos, par prioritāti demogrāfiskās krīzes, ekonomiskās stagnācijas, kā arī militāra...

Foto

Aicinām parakstīties par Saeimas atlaišanu

Mēs, Nacionālā savienība “Taisnīgums”, paziņojam, ka esam pievienojušies iniciatīvai par tautas nobalsošanu, lai atlaistu 14. Saeimu....

Foto

Jau tagad „RailBaltica” trūkst sešu miljardu eiro Latvijas posmam

RailBaltica projektam ir visas iespējas kļūt par akmeni kaklā Latvijas budžetam un valsts parādam, jo jau tagad trūkst...

Foto

Šis raksts par Izraēlu un Palestīnu ir īpaši kompentents, jo pirmā līdzautora divi ģimenes locekļi ir strādājuši kibucos, bet otrs ir dzēris košera šņabi un ir „progresīvais”

10. novembrī ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens Izraēlas–Hamās konflikta kontekstā nāca klajā ar paziņojumu, citu lietu starpā atzīmējot, ka “daudz par daudz palestīniešu ir tikuši nogalināti”. Statistika diemžēl ir nepielūdzama – Izraēlas īstenotās blīvi apdzīvotās Gazas bombardēšanā jau ir 11 tūkstoši...

Foto

Uzruna Latvijas Republikas proklamēšanas 105. gadadienai veltītajā svētku koncertā Latvijas Nacionālajā teātrī

Ļoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Ļoti cienījamā Ministru prezidentes kundze! Cienījamās dāmas un godātie...

Foto

Tauta nav stulba

Tauta nav stulba. Tautai piemīt veselais saprāts. Tauta to apliecina, kad viņa publiski dzird idejas, kuras sakrīt ar viņas izjusto gudrību....

Foto

Maksātnespējas administrators izsaimnieko atlikušo uzņēmuma mantu

Mēs, maksātnespējīgās AS "Dzintars" kreditori, nolēmām griezties pie valdības vadītājas un atbildīgās ministres ar atklāto vēstuli par samilzušām problēmām, ar...

Foto

Vai Saeima ir jāatlaiž?

Pēdējās dienās daudz dzirdams par rosinājumu atlaist 14. Saeimu. Izskan gan aicinājumi tādā veidā sodīt arvien kreisāko “Jaunās Vienotības” valdību, gan pretēji...

Foto

Mēs, Kozins, Levrence, Bogustova, Pūpola, Raubiško, Austers un vēl virkne citu Iļjiča mazbērnu...

Kopš teroristiskās organizācijas "Hamas" uzbrukuma 2023. gada 7. oktobrī, kura laikā tika veikti...

Foto

„Rail Baltica” finansējuma plūsmai ir jābūt loģiskai un saskaņotai ar būvdarbu gaitu, citādi Putniņa un Pauniņa kungiem būs problēmas

Lai Rail Baltica būvniecība noritētu raiti un efektīvi un...

Foto

Kas ir "mēs"?

Lūdzu zemāko izklāstu neuzskatīt par konservatīvās domas konferences rīkotāju autoritatīvu versiju. Ticu, ka 28. novembrī Demos II sesijā no runātājiem dzirdēsim pavisam citas...

Foto

Biotehnologa fabulas

Cilvēks ir radies no šūnām, viss organisms - āda, miesa, kauli, tauki, muskuļi, orgāni - arī ir veidots no šūnām. Šūnās veidojas arī enerģija,...