Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Donaldam Trampam jāfokusējas uz viņa izpratnē abiem centrālajiem saviem izaicinājumiem. Pirmkārt, uz Ķīnas izaugsmes bremzēšanu un amerikāņu hegemonijas saglabāšanu jauno tehnoloģiju laikmetā. Otrkārt, uz politiskās opozīcijas sakaušanu, un tā ir demokrātu partija kopā ar šobrīd pie varas esošo britu elites segmentu.

Blakus problēmas, piemēram, Ukrainas konflikts traucē fokusēt visus spēkus abām Trampa galvenajām prioritātēm. Tā ir savas valsts līdera iezīme, un šāda politika ir plānota. Viņš to izklāstīja pirms vēlēšanām.

Prezidents nav visa Amerika. Bez viņa ir vēl bizness, kura intereses Tramps virza kā ikviens atbildīgs valsts vadītājs.

Rietumi un amerikāņi Ukrainu nepametīs

Tā būs drošās rokās, tai skaitā amerikāņu. Briti, vācieši ekonomikas un ģeopolitikas nolūkos metuši aci uz Ukrainu jau vismaz vairāk nekā simt gadu, ieskaitot mūsu tautieti, baltvācieti, Hitlera rokaspuisi Alfrēdu Rozenbergu.

Proporcijas gan vēl nav publiski zināmas un, kā redzams šobrīd, ir saskaņošanas procesā. Tas saprotami izraisa pat publiskus strīdus tiešraidē no Baltā nama Ovālā kabineta. Tomēr daļa informācijas diētiskās devās bija atklāta publiski, un tā ļauj apjaust aprises, kuru (ne)piepildīšanos vērtēsim tuvā nākotnē.

Pēdējo gadu laikā par starptautisko (Ukrainas) politiku mēs runājam morāles kategorijās. Baltijas valstis ar to īpaši izcēlušās, tāpēc nav iemesla ar šā brīža sašutumu brīnīties par to, ka Rietumu partneri mūs attiecīgi novērtē, uzaicinot vai ne uz kādām savām apspriedēm. Sistēmisko moralizēšanu varētu apzīmēt kā zināma veida inovāciju, jo iepriekšējos gadsimtos par starptautisko politiku parasti runāja tā sauktās reālpolitikas interešu jēdzienos.

Ne vienīgais, bet viens no publiski redzamākajiem reālpolitiķiem, kuri pēdējo trīs gadu laikā publiski ienesa ekonomisko loģiku “naratīvā par Ukrainu”, bija ASV senators Lindsijs Greims (Lindsey Graham) – minot, ka valstī ir triljoniem vērtas izejvielas, kas nedrīkst nonākt Maskavas īpašumā.

Līgums ar Ukrainu – daudz precinieku

Trumps intensīvi runā par līguma slēgšanu ar Ukrainu par retzemju metāliem un citiem izrakteņiem. Šīs runas disonēja ar pirms tam dominējošajām trīs gadus ilgajām runām par kopīgām vērtībām un par morāli Ukrainas konfliktā. (Retzemju ir oksimorons, jāprasa ģeologiem, vai un cik vispār retzemju metālu ir Ukrainā ar komercvērtību.)

Līdzīgu līgumu vēlētos slēgt arī francūži un briti. Turklāt briti, kuru diplomātisko un citu speciālo operāciju plānošanas spējas ir nepārspētas, paspēja noslēgt partnerības līgumu ar Ukrainu “uz simt gadiem” dažas dienas pirms Trampa stāšanās amatā. Saskaņā ar to Apvienotā Karaliste būs vēlamais partneris Ukrainas enerģētikas nozarē, tostarp atjaunojamo enerģijas avotu, kritisko izrakteņu un videi nekaitīga tērauda ražošanas jomās.

Neviļus rodas jautājums: vai ukraiņiem ir vēl citi kritiskie jeb retie izrakteņi, par kuriem varētu slēgt līgumu ar amerikāņiem? Ar laiku droši vien nāks atbildes.

Britu laikraksts The Daily Telegraph secināja, ka Tramps no Ukrainas prasot pārāk daudz, faktiski pretim neko nepiedāvājot, un ka ASV gūtu ienākumus no katra darījuma.

Trampa piedāvātais līgums Ukrainai varētu būt sliktāks nekā soda līgumi Vācijai un Japānai pēc Otrā pasaules kara, tomēr šīs divas valstis toreiz bija zaudētājas. Piedāvātais līgums Ukrainai varētu būt pat sliktāks nekā Versaļas līgums Vācijai pēc Pirmā pasaules kara.

Britu laikrakstam bez šaubām taisnība, ka tādu līgumu parakstīt nedrīkst. Protams, britu laikrakstam ir netieši jāaizstāv savas valsts līgums ar Ukrainu un jākritizē amerikāņu piedāvājums. Kā redzējām, Ukrainas prezidents arī nebija gatavs parakstīt tādu līguma tekstu, kuru viņam acīmredzami bija sagatavojusi Amerikas puse.

Volodimirs Zelenskis nesenajā skandalozajā sarunā ar ASV prezidentu pārstāvēja ne tikai pats sevi, bet lielā mērā arī daļu Eiropas – pirmām kārtām Franciju un Apvienoto Karalisti. Savu vizīti pie Trampa Ukrainas valsts galva uzreiz papildināja ar viesošanos ne tikai pie britu premjera Kīra Stārmera, bet pat pie paša monarha Kārļa III.

Ukrainas aizņēmumu pārkreditēšana

Tāpat kā riņkadancī ap līgumu par Ukrainas retzemju metāliem arī valsts līdzšinējo parādu pārkreditēšanas problēmā sagadījās, ka svarīgākās atkal ir tieši šīs trīs valstis – ASV, Francija, Apvienotā Karaliste. Pareizāk, viņu finanšu biznesa institūcijas.

Kā pirmā jāmin viena no sistēmiskākajām bankām, kas pilda Ukrainas valdības konsultanta funkciju ilgus gadus. Tās galvenie sēdekļi ir tieši Londonā un Parīzē, un šajā kredītiestādē daļu no sava darba mūža pavadīja Francijas prezidents Emanuels Makrons. Tā vadīja Ukrainas valdības sarunas ar starptautiskajiem aizdevējiem un pie reizes pārvaldījusi valsts iepriekšējā prezidenta Petro Porošenko aktīvus.

Pārējie divi centrālie spēlētāji Ukrainas pārkreditācijā – amerikāņu BlackRock, pasaulē lielākais aktīvu pārvaldītājs, un franču Amundi, kas ir otras lielākās franču bankas Credit Agricole meitas uzņēmums.

Šīm finanšu institūcijām ir vitāli dziļas intereses, lai Ukraina spētu atmaksāt parādus. Atmaksas termiņš būs gadu desmitiem ilgs. Pavisam citā situācijā Vācija – pēc savas sakāves Pirmajā pasaules karā – pabeidza maksāt reparācijas gandrīz pilnu simt gadu laikā.

Ukrainas Atjaunošanas fonds

Tikai dažus mēnešus pēc krievu iebrukuma sākās priekšdarbi, lai izveidotu Atjaunošanas fondu. Zelenskis tikās ar BlackRock vadītāju Leriju Finku, lai apspriestu, kā Ukraina varētu piesaistīt līdzekļus valsts atjaunošanai. Ukrainas valdība 2023.gada maijā parakstīja līgumu ar BlackRock par atbalsta pakalpojumu sniegšanu Ukrainas Attīstības fondam. Valdība apliecināja, ka Volstrītas titāns piekritis koordinēt “visu potenciālo investoru un dalībnieku centienus mūsu valsts atjaunošanā”. Tik lielas valsts kā Ukraina glābšanā, saprotams, malā nevar palikt arī citi vadošie finansisti, piemēram, J.P. Morgan.

Vēl vairāk – jau 2022.gada nogalē Ukrainas valdības “iniciatīva” AdvantageUkraine ziņoja, ka saņēmusi virs 500 investīciju pieteikumu – no ASV, Lielbritānijas, Vācijas, Dānijas, Beļģijas.

Austrumeiropas operāciju vadītājs Džovanni Salvetti, kurš ir atslēgpersona Ukrainas pārkreditācijā un finanšu piesaistē, atzinis, ka viņš palīdzot rietumu investoriem investēt Ukrainā. Turklāt summas ir simtiem miljonu lielas, un daļa no viņa konsultētiem investoriem iegulda “ne papīros, ne obligācijās, bet reālos aktīvos”.

Lai arī Atjaunošanas fonds varētu sākt strādāt tikai pēc kara beigām, jāatzīst, ka Ukraina izskatās izdevīga ieguldījumu iespēja. Šīs lāča ādas dalīšana norit pilnā spēkā, un ceram, ka tā beigsies ar visām pusēm pieņemamu rezultātu. Atbilstoši labajai praksei – tā bija arī Lībijā – atbildības jeb investīciju zonas Rietumu valstis sadala vēl pirms kara beigām.

Ukrainas melnzemes saplosīšana

Savas prezidentūras sākumā Zelenskis riskēja ar savu popularitāti, atceļot moratoriju zemes pārdošanai un virzot likumdošanā zemes tirgus izveidi. Ideja par zemes tirgus izveidi bija nepopulāra Ukrainas sabiedrībā, taču daudzi eksperti uzskatīja, ka tā ir būtisks stimuls Ukrainas ekonomikas attīstībai.

Lielāko zemes īpašnieku skaitā ukraiņu mediji minējuši gan ASV privātā kapitāla uzņēmums NCH Capital, gan Sauda Arābijas un Francijas agrokoncernus, gan Londonas un Varšavas biržu uzņēmumus ar ukraiņu oligarhu, Kanādas un citu kapitālu.

Šis temats apaudzis ar daudzām baumām par to, ka visa melnzeme esot pārdota Rietumiem. Pat tik tālu, ka Eiropas Parlamenta deputāte beļģiete Barbara Bonte 13. novembrī rakstiski vērsās pie Eiropas Komisijas ar jautājumu par patieso stāvokli un tā ietekmi uz ES lauksaimniecības dzīvotspēju.

Jau pirms pāris gadiem Polijā, Rumānijā, citās Ukrainas kaimiņvalstīs un arī Latvijā notika vienlaicīgi labi organizētas pretestības demonstrācijas ar prasību apturēt lauksaimniecības produktu importu no Ukrainas. ES austrumu valstu lauksaimniecības ministri pāris dienas pirms noziedzīgā Krievijas iebrukuma Ukrainā trešās gadskārtas atsāka iestāties pret piekāpšanos šai valstij gaidāmajās lauksaimniecības tirdzniecības sarunās, pieprasot aizsargāt ES lauksaimniecības nozari.

“Mēs solidarizējamies ar Ukrainu, bet aizsargāsim lauksaimnieku iztikas līdzekļus un konkurētspēju!”raksta Ungārijas lauksaimniecības ministrs Ištvans Nagijs.

(Ne)brauksim karot uz Ukrainu

Vai eiropiešiem braukt, un vai viņi tiešām aizbrauks uz Ukrainu karot vai uzturēt mieru, sargājot savu investīciju zonu? Tie ir grūti jautājumi, uz kuriem neder vieglprātīga atbilde. Tāpēc šobrīd dzirdāmā atbilde ir skeptiska. Viena no apņēmīgākajām ir tieši Lielbritānijas valdība, kuras vadītāja prasme lietot ļoti apsvērtas verbālās formulas ir ekselenta. Viņš uzsver, ka mēs esam gatavi un vēlamies sniegt savu ieguldījumu Ukrainas drošības garantiju nodrošināšanā, vajadzības gadījumā izvietojot savus karavīrus uz vietas”.

Tomēr britu militārpersonas šo paziņojumu uzņēma skeptiski. “Atklāti sakot, mums nav ne karavīru skaita, ne aprīkojuma, lai uz ilgāku laiku nosūtītu laukā lielus spēkus,” sabiedriskajai raidorganizācijai BBC sacīja bijušais britu armijas vadītājs Ričards Danats. Viņš lēš, ka britiem vien miera uzturēšanas spēkiem būtu jānodrošina aptuveni 30 000 karavīru. Tas būtu aptuveni 40% no britu armijas.

Vienlaikus Stārmers atzīst, ka mieru Ukrainā var panākt tikai tad, ja Eiropa un ASV turpinās cieši sadarboties. Amerikas Savienoto Valstu atbalsts ir izšķirošs, un “ASV drošības garantijas ir būtiskas ilgstošam mieram”, uzsvēra britu premjers. Karalistes mediji aprakstījuši to, ka Stārmers vēl nav gatavs tērēt vairāk nekā 2,5% no Apvienotās Karalistes iekšzemes kopprodukta pašu aizsardzībai. Nav arī skaidrs, kad leiboristu valdība Londonā šo mērķi vispār sasniegs.

Kurš balso ar savu maciņu

Pēdējo mēnešu laikā redzama interesanta indikācija – investoru lēmumi, kas viņiem ir balsojumi ar pašu maciņu. Runa ir par pāris svarīgāko militāro firmu rādītājiem Amerikas biržā. Jau mēnešus sešus krīt akcijas divām firmām, kuru produkciju intensīvi izmanto Ukrainā, – proti, General Dynamics un Lockheed Martin.

Varbūt citu iemeslu skaitā investori jūt, ka karš Ukrainā tiešām iet uz beigām. Turpretim vēl viena militārā tirgus līdera Raytheon akcijas aug. Šī kompānija ražo augsto tehnoloģiju iekārtas, ko intensīvi izmanto Izraēla.

Vai tiešām Tramps uzvarēs cīņā par mieru, un cik ilgi Eiropa britu vadībā turēsies atklātā cīņā pret ASV prezidentu? To varam tikai turpināt vērot.

Zodiaka zīmju tulkotāji likmes liek uz Trampu.

* konsultāciju uzņēmuma Amber advisory vadītājs

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Latvieši netic vadītāju spējām tikt galā un koordinēt visaptverošu dižķibeli

FotoLatviešu dzīve vairs nav tik harmoniska kā vecos labos laikos, kad sabiedrības galvenie uzkarsumi bija problēma, ka ministrs ar valsts transportlīdzekli cauri visai pilsētai pārved pašam piederošo drēbju skapi no iepriekšējās dzīvesvietas pie ceturtās laulenes, jaunās mīļotās sieviņas, un nenorēķinās par eksprešu pakalpojumu no savas kabatas.
Lasīt visu...

21

Tiesa atzīst – Valsts kultūrkapitāla fonda lēmums ir prettiesisks

FotoMūzikas un mākslas attīstības fonds “Balsis” ir guvis tiesas atzinumu par Valsts kultūrkapitāla fonda (VKKF) lēmuma prettiesiskumu. Valsts finansējumu kultūras projektiem VKKF savos izsludinātajos konkursos sadala atbilstoši katras nozares ekspertu komisijas slēdzienam – VKKF padome pieņem lēmumu, balstoties uz šiem ekspertu ieteikumiem. Un tiesa lēmusi, ka konkrētais padomes lēmums par finansējuma nepiešķiršanu mūzikas un mākslas attīstības fondam “Balsis” ir prettiesisks.
Lasīt visu...

3

Ārlietu ministres Baibas Bražes pirmais gads Evikas Siliņas valdības komandā: lūdzu, nesmejieties pārāk skaļi!

FotoSaeima Baibu Braži ārlietu ministres amatā apstiprināja 2024. gada 19. aprīlī. Visu ministres darba vizīšu un tikšanos fokusā ir bijis atbalsts Ukrainai, Latvijas drošība un ekonomiskā izaugsme, un Latvijas cilvēki, viņu drošība un labklājība.
Lasīt visu...

18

Cerams, Latvijai ir kaut cik pašcieņas

FotoDaži mēļo, ka krievija esot piedāvājusi Trampam šādu gājienu: atbloķēt iesaldēto krievu naudu un par to iepirkt krievijai ASV lidmašīnas. Pagaidām civilās.
Lasīt visu...

3

Nu ko es varu darīt, ja nodokļu maksātāju nauda tik labi tērējas...

FotoPubliskajā telpā ik pa laikam uzvirmo kārtējie apgalvojumi par to, cik daudz kas Latvijas veselības aprūpes sistēmā nenotiek, cik daudz tiek kavēts, cik dārgi viss izmaksā. Taču daudz mazāk tiek runāts par to, kas patiesi tiek darīts, kas ir paveikts, kāpēc izmaksas ir tādas, kādas tās ir, kādi faktori to ietekmē un cik būtiska ir lēmumu pieņemšana slimnīcas un sabiedrības labā.
Lasīt visu...

12

Santa Ločmele – “patvēruma vietu” eksperte? Vai vienkārši nākamā glāze pirms vēlēšanām?

FotoKad Ogres deputāte, kura ir pazīstama vairāk ar vājību uz stiprajiem dzērieniem nekā ar konkrētiem darbiem, pēkšņi sāk uztraukties par droniem, pagrabiem un plūdiem, cilvēkiem ir pilnīgas tiesības uzdot vienu vienkāršu jautājumu: kur Tu biji visu šo laiku?
Lasīt visu...

21

Cik patiesībā maksā birokrātija?

FotoBirokrātijas mazināšana ir viena no valdības prioritātēm, kas tika definētas šī gada sākumā, izveidota arī birokrātijas mazināšanas rīcības grupa. Kamēr gari un plaši diskutējam par nepieciešamību samazināt birokrātiju, ik dienas tā izmaksā noteiktu summu no mūsu, nodokļu maksātāju, līdzekļiem. Turklāt birokrātija patērē ne tikai mūsu naudu, bet arī laiku, taču laiks, kā zināms, arī ir nauda. Diemžēl no birokrātijas šobrīd nav pasargāta neviena nozare, tostarp, arī izglītība.
Lasīt visu...

21

Nevainīguma prezumpcija un apsūdzības publicitāte

FotoIr kāds parasts žurnālistu – politiķu dialogs, kurš visbiežāk atkārtojas medijos pirms parlamenta vai pašvaldību vēlēšanām. Uz žurnālistu jautājumu par kāda apsūdzībā iesaistītā kandidāta iespējamo likuma pārkāpumu saņemts gandrīz automātisks partijas biedra vai sabiedrotā enerģisks atbildes atteikums, šoreiz kā vairogu priekšā liekot nevis parasto "nav komentāru", bet daudz iespaidīgāku nevainīguma prezumpcijas argumentu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Bez Amerikas. Ai un vai!?

Starptautiskās attiecības kļūst arvien samezglotākas un nervozākas. Taču vismaz mums, Latvijai un Baltijas valstīm, tajās ir iespējams izdzīvot pavisam vienkāršā, jau...

Foto

Tēma par "viltus studentiem" ir spekulatīva!

2. aprīlī raidījumā "Kas notiek Latvijā?" tika apspriests jautājums par trešo valstu pilsoņu klātbūtni Latvijas augstskolās un darba tirgū. Kā...

Foto

Valoda kā attieksme

Šogad tikai 3., 6. un 9. klasēs vēl varēja īstenot mazākumtautību programmas. Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD) mācību gada sešos mēnešos izvērtēja 72...

Foto

Vai tad jūs tiešām nejūtat, cik pasakainā drošībā ir mūsu valsts? Pateicoties mums!

Šī gada 12. aprīlī Satversmes aizsardzības birojam (SAB) aprit 30 gadu. 1995. gada...

Foto

Latvijas sabiedrības būtisku daļu ir pārņēmusi kaut kāda totāla kognitīvā disonanse

Pavērojot publiskajā telpā notiekošās diskusijas, šķiet, ka Latvijas sabiedrības būtisku daļu ir pārņēmusi kaut kāda...

Foto

Latviešiem – ka tik kapeiciņa, santīmiņš, centiņš

Latvieši nav ne igauņi, kas aiztur krievu tankkuği, ne lietuvieši. Mums - ka tik kapeiciņa, santīmiņš, centiņš. Tikai bagāti...

Foto

Ko politiķi tev nestāsta

Kas ir kopīgs Ādolfam Hitleram un Donaldam Trampam? Pareizi – tā ir demokrātijas instrumentu izmantošana autokrātisma un savas varas nostiprināšanas interesēs....

Foto

No Trampa līdz Latvijai: kas notiek, kad demokrātijai kļūst par šauru?

Vēsture mums māca: pat šķietami “taisnīgs vadonis” iedibina sistēmu, ko kādu dienu var mantot daudz...

Foto

Ošlejs un viņa fufeļrunas

Tā, pievēršam uzmanību, Jānis Ošlejs ir mainījis naratīvu (skat. Twitter ierakstu zemāk*). Tagad stāsts norit pēc jaunas metoģičkas, acīmredzot saistībā ar jauno amatu pie briškeniem....

Foto

Divi “spēkavīru rekordi” gandrīz vienā laikā. Viens Ukrainā, otrs ASV

Pēc piektdien Krivijrihā Krievijas sarīkotā gaisa trieciena šobrīd jau gājuši bojā 10 bērnu. Tas esot “rekords”,...

Foto

Vai likumi mainīs dzīvnieku mazuļu apriti Latvijas patversmēs

Biedrības Dzīvnieku pansija Ulubele vadītāja Ilze Džonsone apliecina, ka pērn ar patversmē nonākušajiem mājdzīvnieku mazuļiem situācija tiešām bijusi...

Foto

Domu Bufalo spārniņi

Pirms nedēļas cēlu trauksmi par armijas lietām - ministrija malači, noreaģēja operatīvi, izskatās, ka tika izspiests sajūgs vai norauta roķene. Labi. Pamēģiniet tagad...

Foto

Ziņojums par pūšošo momentu

Sāksim ar vecām un jaunākām ārzemju ziņām. Pagājušajā gadā notika NATO ģenerālsekretāru maiņa. Jādomā, ar atvieglotu nopūšanos amatu beidza pildīt norvēģis Jenss...

Foto

Pastāstīšu 1. aprīļa joku par Stukāna prokuratūru

Vakar bija 1.aprīlis, tāpēc pastāstīšu joku: Latvija ir tiesiska valsts, kurā par prokuroriem strādā tikai rūpīgi atlasīti - zinoši...

Foto

Neredzu, ka kāds labprātīgi izvēlētos pārsēsties no privātās mašīnas trolejbusā

Mašīna uz ilgāku laiku remontā, tādēļ iemēģināju sabiedriskā transporta alternatīvas. Ar domu – varbūt pāriet pavisam....