Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Visiem pasaules kariem ir bijis dūmu aizsegs. Pasaules tirgi vienmēr pārdalīti ar kariem. Sabrukušas impērijas un veidojušās jaunas. Uzvarējuši un zaudējuši grandiozi sociāli eksperimenti un ideoloģijas. Kas īsti notiek tagad?

TV produkta patērētāju līmenī vērojam Krievijas iebrukumu Ukrainā, jūtam līdzi, mācāmies nīst oponentus un sekmīgi iznīcinām savu ekonomiku nesaprotamu un irracionālu politisku uzstādījumu vārdā. Jo pat nemēģinām ieskatīties parādības saknē.

Notiekošajam ir vairāki slāņi, kas slēpti pavirša pētnieka skatam.

Pirmais, redzamākais, ir Krievijas iebrukums Ukrainā, kurš pēc visiem parametriem ir proxy karš – Krievija pret kolektīvajiem Rietumiem.

Vērts papētīt, kas šobrīd ir kolektīvie Rietumi un uz ko tie īsti balstās. Kāpēc būtu jākaro divām kapitālistiskām valstīm? Tas noteikti nav par teritoriju un resursiem. Argumenti par drošību ir vērā ņemami, taču šoreiz arī nav noteicošie.

Kolektīvie Rietumi šobrīd ir visa neoliberālā pasaules kārtība, kas izveidojusies Bretonvudas vienošanās rezultātā, tā ir pasaule, kuras labklājība ir atkarīga no biržu spekulantu labsajūtas, dolāru drukas mašīnas, neapvaldītas augļošanas un globālas vardarbības pret tiem, kas tam nepiekrīt.

Vašingtonas konsensa praktiskie principi:

1. Fiskālās disciplīnas nodrošināšana (minimāls budžeta deficīts, lai netiktu radīta lieka nauda)

2. Valsts izdevumu prioritāte veselības aizsardzībā, izglītībā, vides infrastruktūrā (nav zinātnes, kas ir visa pamats)

3. Nodokļu samazināšana (domājot par ārvalstu kompānijām, lai tām nav lieku izdevumu un galvenokārt tajās jomās, kurās darbojas ārvalstu kompānijas)

4. Finanšu tirgus liberalizācija (zemi kredītu procenti)

5. Nacionālās valūtas brīvs apmaiņas kurss (lai nojauktu iekšējo tirgu aizsargājošās monetārās barjeras un radītu papildu priekšrocības ārvalstu kapitālam)

6. Ārējās tirdzniecības liberalizācija (importa preču nodokļa samazināšana)

7. Ārzemju investīciju ierobežojumu atcelšana (ierobežojumu atcelšana ārvalstu kapitālam izmantot vietējos resursus brīvi pēc saviem ieskatiem)

8. Privatizācija (valsts īpašumu izpārdošana pēc iespējas lētāk un ar maksimāli izdevīgākiem nosacījumiem ārvalstniekiem)

9. Ekonomikas deregularizācija (valsts neiejaukšanās, tas ir – valsts un valstī notiekošo procesu atstāšana pašplūsmā un neiejaukšanās ārvalstu korporāciju darbībās, kas atstāj ietekmi uz valstī notiekošajiem procesiem un valsts labklājību)

10. Privātīpašuma aizsardzība (pirmām kārtām – ārvalstniekiem piederoša privātīpašuma aizsardzība)

Vašingtonas konsensa ideoloģiski demagoģiskie principi:

1. Globalizācijas idealizācija un propaganda

2. Demokrātijas vai vēl labāk liberālās demokrātijas prioritāte

3. Ekonomiskās liberalizācijas prioritāte

4. Mīts par tirgus ekonomikas visvarenību

1971. gadā prezidents Niksons atraisīja dolāru no zelta seguma, bet Reigans radīja kārtību, kurā jebkurš sadrukātais dolāru daudzums tika izmantots patēriņa stimulēšanai un privātai kreditēšanai. Un dolāru drukas mašīnas saimnieks FRS - Federālā Rezervju Sistēma - un ar to saistītie banksteru klani kļuva par pasaules resursu saimniekiem. Visa pasaule, atskaitot sociālistisko nometni, bija kļuvusi par viņu īpašumu. Sabrūkot PSRS, visa pasaule kļuva par vienotu kapitālistisko sistēmu.

Tiesa gan, večuks Markss bija brīdinājis par parādību, ka galējas kapitāla koncentrācijas gadījumā jauni tirgi vairs nav pieejami un banku kapitāls pārstāj pelnīt. Un šī ekstensīvā sistēma sāk brukt un apēst pati sevi. Apsveicu, varam vērot teorijas iemiesošanos praksē. Mums garantēti vismaz 20 gadi haosa un asiņu.

Neokoloniālisms.

Palmu ēnā dzīvojošie, labi iedegušie pilsoņi, kuri ar prieku sagaidīja britu un franču koloniālo impēriju galu, pat nemanīja cilpu, kas sažņaudzās ap to kakliem.

Vagaru un plantāciju uzraugu vairs nebija, koloniālisms bija mainījies. Mēģinājumā nokratīt dolāra verdzību gāja bojā valstis un pat Eiropas prezidenti, tika nogalināts Šarls de Golls. Uzvarēja joprojām sankciju noklātā Irāna, tur joprojām nav CB ofisa, un viņi paši drukā savu naudu.

Arī pāris lielvalstis, kas dažādu iemeslu dēļ bija spiestas pakļauties Vašingtonas konsensam, nostiprinājās militāri un sāka meklēt ceļus savas finanšu suverenitātes atgūšanai. Un šīs valstis - Ķīna un Krievija - sagaidīja brīdi, kad esošā valūtas sistēma sāka brukt, lai pieteiktu savu faktisko neatkarību. Naivi bija domāt, ka ar Ķīnas milzīgo cehu mūžīgi varēs norēķināties ar ASV Valsts kases parādzīmēm un Krievijas naftas straumēs konservēt dolāra emisiju.

Antikoloniālais dumpis.

Tā vienkāršos vārdos varētu nosaukt to, ko vērojam šobrīd. Viegli pamanīt, ka Ķīnas un Krievijas ofensīvu klusējot atbalsta Dienvidamerika, Āzija un Āfrika, valstis, kas labprāt redzētu veco kārtību aizejam, bet nebija gatavas individuālai pretestībai savu izmēru un resursu dēļ. Nav iespējams pateikt, vai šajā revolūcijā izdzīvos Krievija un Ķīna, bet izaicinājums ir mests. Un ir pilnīgi skaidrs, ka vecā kārtība nav glābjama un viss mainīsies. Bet jautājums par to, vai šī procesa vērotāji to pārdzīvos, joprojām ir aktuāls.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

3

Lai arī Latvija kā laicīga valsts ir reliģiski neitrāla un garantē reliģijas brīvību, tā respektē sabiedrības vērtības, kas veido mūsu identitāti (un tas nekas, ka jūs nesaprotat, ko es te saku)

FotoAglyunīši! Svātceļnīki! Meilī draugi! Maņ ir eistyna prīca byut otkon kūpā ar jiusim Aglyunā. Sirsneigi sveicīni itymūs skaistajūs i īdvasmojušūs svātkūs!
Lasīt visu...

3

Visi latvieši ir kā Levits un Kariņš - tupi zābaki

FotoVisi latvieši ir kā Levits un Kariņš - tupi zābaki. Jūs jau tagad grasījāties rakstīt heita komentāru. Bet vispirms izlasiet, kāpēc es šo teikumu uzrakstīju.
Lasīt visu...

21

„Patriotu” atmiņas uzlabošanai

FotoPaldies anonīmajam “Pietiek lasītājam” par “Saskaņai” veltīto interesi, īpaši tad, ja tā izrādītos patiesa. 
Lasīt visu...

21

Jādara viss...

FotoZiņas no kara Ukrainā kļūst arvien trakākas. Lai gan Ukrainas spēki pārsteidzoši veiksmīgi cīnās pret lielo Krievijas pārspēku, fakts ir tāds, ka viss karš norisinās Ukrainas valsts teritorijā. Tas ir, ja neskaita raķetes, kuras tiek izšautas no Baltkrievijas vai Krievijas.
Lasīt visu...

21

Tiesības dzīvot Latvijā nav nekāds „maisiņš vaig”

FotoMans tētis bija viens no pirmajiem, kas ieguva Latvijas pilsonību, kārtojot eksāmenu. Kad 1997.gada augustā ERASMUsā braucu uz mēnesi uz Itāliju, es pirms tam pāris mēnešus uz Itālijas vēstniecību gāju kā uz darbu. Vēl dabūju mērkaķa ātrumā par briesmīgu naudu (aizlienētu naudu, protams, 1997.gadā, un vēl toreiz labi, ka bija, no kā aizlienēt) Austrijas tranzīta vīzu formēt, jo atpakaļceļā viena nakts bija jānakšņo Vīnē.
Lasīt visu...

21

Tiesībsarga vēstule “Amnesty International” Eiropas reģionālā biroja direktoram Nilam Muižniekam: par jūsu organizācijas apmelojošajiem paziņojumiem

Foto2022. gada 26. jūlijā organizācija “Amnesty International” nāca klajā ar paziņojumiem par situāciju uz Latvijas-Baltkrievijas robežas, norādot, ka laikā, kad Latvija uzņēma 34000 patvēruma meklētājus no Ukrainas, uz Latvijas-Baltkrievijas robežas cilvēki no Irākas un Afganistānas, t.sk. bērni, tika atstāti pašu ziņā mēnešiem ilgi aukstos laika apstākļos mežā, kas organizācijas ieskatā norāda uz necilvēcīgu apiešanos un pat spīdzināšanu. “Amnesty International” uzskata, ka nav pieļaujama ārkārtējās situācijas pagarināšana uz robežas ar Baltkrieviju, jo tas ierobežo saņemt starptautisko aizsardzību personām, kurām tā nepieciešama, neatkarīgi no šo personu izcelsmes un veida, kā viņas ieceļo valstī.
Lasīt visu...

21

Labklājība

FotoDzīvojam laikā, kad aktīvi un strauji tiek formatēta cilvēku apziņa, mainīta vārdu nozīme un jēdzienu saturs. Pārsvarā – cilvēku degradācijas, paverdzināšanas un iznīcināšanas nolūkā. Mēs visi domājam kādā valodā, attiecīgi – mainot vārdu nozīmi, var ietekmēt mūsu domāšanu. Bet šoreiz ne par to. Tā ir vesela zinātne, kuru sauc par NLP (neirolingvistiskā programmēšana jeb – smadzeņu skalošana). Šoreiz es vēlos vērst uzmanību uz to, ko mēs saprotam ar vārdu “labklājība”.
Lasīt visu...

6

Sanāca kā vienmēr, bet ticiet – risinājums top, un vainīgi ir visi citi, tikai ne es

FotoStraujiem soļiem tuvojas jaunā mācību gada sākums - 2022./2023. mācību gadā noslēgsies trīs gadu pārejas periods, kurā tiek ieviesta pilnveidotā mācību pieeja. Gaidāmais mācību gads paredz jaunās pieejas ieviešanu 3., 6., 9., 12. klasei. Neraugoties uz to, ka pārejas periods tuvojas noslēgumam, pedagogi norāda uz mācību materiālu trūkumu. Kā skolotāja varu tikai piekrist, ka, ieviešot jauno saturu, primāri bija nepieciešams domāt par mācību materiālu izstrādi un pieejamību. Līdzīgi kā ar mācībām tikai valsts valodā – mēs apzināmies, ka rīcībai patiesībā bija jābūt krietni ātrāk, un to, cik būtiski nepalaist garām iespēju labot iepriekš neizdarīto. Arī mācību līdzekļu jautājumā notiek aktīvs darbs, lai dažādos mācību priekšmetos nodrošinātu jaunu mācību resursu un metodisko līdzekļu pieejamību.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Vēlēšanas kā mazohistu prieki

Pēc Latvijas Televīzijas pasūtījuma tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS jūlijā ir veicis aptauju un konstatējis, kā Latvijas pilsoņi balsotu, ja...

Foto

Kā Rīgai panākt Viļņu, Tallinu un Ziemeļeiropu? Laiks secinājumiem

Rīga ir vienīgā pilsēta Baltijas galvaspilsētu vidū, kurā mirstība pārsniedz dzimstību un no kuras aizbrauc vairāk cilvēku, nekā...

Foto

Vai Rīga ir labi finansēta pilsēta?

Pilsētas budžeta apmērs un tā izlietošanas efektivitāte lielā mērā nosaka to, cik kvalitatīva ir pilsētvide. To Eiropas pilsētu sarakstā, kuru...

Foto

Par rusifikācijas slavināšanas izbeigšanu

Publiskās atmiņas centrs ir sabiedrības institūcija, privāto tiesību juridiskā persona, kura netiek finansēta ar dotācijām no vispārējiem nodokļu ieņēmumiem. 2022. gada 24....

Foto

Parakstu vākšana referendumam par Satversmes 110. panta grozījumiem ir jāatkārto

Ar pietiekamu skaitu parakstu neatbalstītā "Latvijas vīru biedrības" ierosinātā parakstu vākšana referendumam par Satversmes 110. panta...

Foto

Par Latvijas Republikas Satversmē noteiktā komunistiskā totalitārā režīma nosodīšanas pienākuma īstenošanu un rusifikācijas slavināšanas izbeigšanu

Cienījamie Augšdaugavas novada domes deputāti! Publiskās atmiņas centrs (turpmāk - centrs)...

Foto

Vairāku tiesnešu, tostarp AT senatores Andas Briedes atbildība par Covid-19 epidēmijas ierobežošanas pasākumu neievērošanu

Tiesnešu ētikas komisija, Tiesnešu disciplinārkolēģija un Disciplinārtiesa ir vērtējusi to, vai izpildvaras...

Foto

Ir tādi Satversmes tiesas spriedumi, kuru nepildīšana valdošo eliti nesatrauc itin nemaz

13. Saeimas laikā ir bijuši vairāki Satversmes tiesas spriedumi, par kuru neizpildi Valsts prezidents pat...

Foto

Kāpēc valsts aizsardzības dienestam – jā!

Jūlija sākumā aizsardzības ministrs Artis Pabriks vēstīja par ieceri izveidot valsts aizsardzības dienestu, kuram, sākot ar 2023. gadu, tiks pakļauti...

Foto

Par ārkārtas sociālo situāciju

Mums priekšā ir grūta ziema – dziļa energoresursu krīze, iespējams pandēmijas saasinājums. No tā, cik saprātīgi un solidāri spēsim sagatavoties gaidāmajiem pārbaudījumiem,...

Foto

Krievijas karš Ukrainā paātrinājis procesus sabiedrībā un daudziem atvēris acis

Krievijas karš Ukrainā paātrinājis procesus sabiedrībā un daudziem atvēris acis. Tas noticis par ukraiņu asins cenu...

Foto

Satversmes tiesa ir jālikvidē

Šodien, 25.jūlijā Latvija pirmajā vietā (LPV) Centrālajā vēlēšanu komisijā iesniedza 4000 zīmju programmu un kandidātu sarakstu 14.Saeimas vēlēšanām. LPV savā 4000 zīmju programmā ir...