Vai beidzot esam sapratuši, kas ir Latvijas ekonomikas "šaurais pudeles kakls"?
Aivars Strakšas03.10.2023.
Komentāri (0)
LDDK: Latvijā ir pārāk maz uzņēmēju, lai varētu nopelnīt pietiekami daudz naudas. Kāpēc tad mums ir pārāk maz uzņēmēju? Kāpēc cilvēki Latvijā negrib/nespēj nodarboties ar uzņēmējdarbību?
Mēs esam kaut kādi neriktīgi vai saimnieka lomai nederīgi? Atbilde, manuprāt, ir vienkārša - uzņēmējdarbību neveicinoša/bremzējoša vide plašā šī vārda nozīmē.
Uzņēmējs šobrīd ir Latvijas cilvēkkapitāla kritiskais resurss. Nav pietiekošs daudzums cilvēku, kas gribētu un varētu veidot/vadīt biznesu.
Ekonomikas sapratnē kreisi orientētās pēdējās desmitgades valdības (turklāt nemitīgi uzsverot savu uzticību liberālajai ekonomikai) ir panākušas to, ka biznesam radītie šķēršļi ir apslāpējuši motivāciju cilvēkiem veidot savu biznesu.
Uzņēmējdarbības vide ir pārregulēta, un uzņēmēja prestižs sabiedrībā ir nolīdzināts līdz ar zemi. Rezultātā ekonomika stagnē, un esam kļuvuši par "Baltijas pastarīšiem", arī valsts parāds pieaug.
Vai šo izaicinājumu var atrisināt, palielinot nodokļus un valstij piederošo uzņēmumu infrastruktūras maksas/dividendes valsts budžeta salāpīšanai kā tas tiek piedāvāts no valdošo partiju puses?
Skaidrs, ka nē.
Risinājums ir gaužām vienkāršs pēc būtības - palielināt cilvēku motivāciju veidot savu biznesu. Taču tas ir grūti realizējams politiskās gribas trūkuma dēļ.
Tātad samazināt/vienkāršot birokrātiju, veidot saprātīgu un vienkāršu nodokļu politiku, nodrošināt īpašuma neaizskaramību, atgriežot nevainīguma prezumpciju attiecībā uz nodokļu un naudas uzkrājumu lietām utt.
Vai kaut ko no tā mēs atrodam jaunās valdības deklarācijā?
Es neatradu, tāpēc visticamāk turpināsies pašreizējās tendences un pēc šīs valdības izbeigšanās, ja vien tā spēs aizkavēties uz kaut cik ilgu laiku, uzņēmēju visdrīzāk būs vēl mazāk ar visām no tā izrietošajām sekām.
P.S. Rezultāts ir nodomu un darbu bezkaislīgākais vērtētājs un vienmēr ir taisnīgs.