Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Acīmredzot jaunās Klimata un enerģētikas ministrijas vadība ir pārliecināta, ka elektroenerģijas tirgus pats spēs atrisināt savus attīstības un jaudu optimizēšanas uzdevumus. Cenu regulē Nordpool, biznesmeņi iegulda ražošanā, un viss kārtībā! Savukārt ministrijas uzdevums ir apgūt ES naudas, izsniegt licences un sagatavot ES direktīvu nostiprināšanu Latvijas likumdošanā. Normāla un Latvijā jau pierasta birokrātu reakcija uz apkārtējās vides kairinājumiem. Vainīgie arī vienmēr pa rokai.

Taču realitāte ir tāda, kāda ir, turklāt tā ir radusies no iepriekšējos periodos, pat vēl Ekonomikas ministrijas laikā, nepadarītajām lietām un kļūdaini pieņemtajiem lēmumiem.

Par ko ir runa.

AST („Augstsprieguma tīkls”) mājas lapā ir ievietots paziņojums: "AS "Augstsprieguma tīkls" uz laiku pārtrauc izsniegt tehniskās prasības jaunu elektrostaciju pieslēgšanai pie pārvades sistēmas, gadījumos, kad nepieciešama 330 kV tīkla pārbūve.”

It kā jau nekas īpašs. Acīmredzot ir par daudz tās "zaļās" enerģijas pieteikts. Taču pamatojumā minētie skaitļi ir gana šokējoši. Kopējās jaudas ir pieteiktas uz 6 GW jaudu ar mūsu pašreizējo patēriņu vasarā ap 0,8 GW, ziemā būs virs 1 GW.

Tātad papildus jau mūsu esošajiem HESiem, kas optimālos laika apstākļos spēj saražot apmēram divas reizes vairāk elektroenerģijas, nekā Latvija var patērēt, pievienosies vēl nomināli seškārtējas (realitātē gan būs mazākas) jaudas uz mūsu niecīgo patēriņu.

Varētu jau cerēt, ka lieko eksportēsim, tikai jautājums ir - uz kurieni? Vēlos atgādināt, ka saulainās un vējainās dienās, pagaidām svētdienās, kad ir vismazākais patēriņš, Nordpool reģionā uz pāris stundām ir negatīva sistēmas cena. Tas pierāda, ka "zaļās" elektroenerģijas jau tagad brīžiem ir par daudz. Turklāt arī Lietuva un Igaunija audzē savus ražošanas apjomus.

Tiem, kuri fiziku skolā nav mācījušies, laikam ir jāpaskaidro, ka elektrību tīklā nevar uzkrāt un elektrotīklos var pieņemt tikai tik daudz elektrības cik tajā brīdī tiek patērēts. Liekās jaudas ir jāatslēdz. Tātad secinām, ka katram tirgum ir noteikts apjoms elektroenerģijas ražošanas jaudu, kas ir lietderīgs no ekonomiskā viedokļa, lai nodrošinātu patēriņu un iespējamo eksportu. Visas pārējās investīcijas virs šī apjoma ir bezjēdzīgas, jo saražots vienalga tiks tikai tas elektroenerģijas apjoms, ko var patērēt. Tātad vējā izšķiesta nauda.

Vēlreiz atgriežoties pie tēmas par „Latvenergo” un „Latvijas valsts mežu” kopējo vēja parka projektu, jāsaka, ka šīs investīcijas ir bezjēdzīgas un nekādi 50 miljoni dividenžu valstij katru gadu tur nebūs. Projekts visdrīzāk būs ar zaudējumiem.

Nākošais apdraudējums ir sadales tarifi un to potenciāli vēl lielāks pieaugums. AST bažas ir par to, ka esošās 330 kv līnijas netiks galā ar saplānotajām jaudām. Būs jābūvē papildu līnijas, tātad tās būs arī papildu izmaksas, kas tiks iekļautas sadales tarifos. Kaut kāds absurds sanāk. Patēriņa nav, eksporta iespēju atbilstošu šādiem apjomiem nav, bet 330 kv un 110 kv līnijas var tikt sabūvētas, jo licences ir izsniegtas, saistības uzņemtas un parki būs jāpievieno tīklam.

Vai nebija vienkāršāk noteikt jau savlaicīgi limitus saules un vēja parkiem, kā arī apturēt licenču izsniegšanu līdz ar limitu sasniegšanu?

Kā Klimata un enerģētikas ministrija tagad domā motivēt atteikties no izsniegtajām licenzēm?

Var jau teikt, ka tas tā pēkšņi sanāca un neviens nepabrīdināja. Diemžēl šādi izlocīties nesanāks, jo AST mājas lapā jau uz 2022. gada 1. jūliju tika ievietots brīdinājums: "SVARĪGA INFORMĀCIJA! Uz 2022. gada 1. jūliju ražotāju rezervētā jauda pārvades tīklā pārsniedz 3500 MW, sadales tīklā pārsniedz 926MW. Latvijas slodze ziemā var sasniegt ap 1400 MW. Savukārt pēc sinhronizācijas ar centrālās Eiropas energosistēmu (plānota 2025. gadā) drošu energosistēmas darbu būs iespējams nodrošināt, ja Baltijas valstu kopējā jaudas plūsma ar centrālās Eiropas energosistēmu nepārsniegs 2000 MW."

Tātad enerģētiķi jau pie 3500 MW (3,5GW) cēla trauksmi, ka nu jau ir par daudz. Tikai politiķi negribēja klausīties. Un ko tagad?

Atliek tikai cerēt, ka investori "zaļajā" enerģētikā paši piebremzēs.

Lieko elektroenerģiju varētu pārstrādāt ūdeņradī, taču, lai tas notiktu, kādam ir jāsāk investēt šajā jomā. Ja privātais bizness Latvijā to nedara, tad iespējams, ka riski ir pārāk lieli. Varbūt H2 ir vieta, kur „Latvenergo” varētu investēt? Ir taču redzams, ka brīžiem elektrības būs par daudz un tā būs gandrīz par velti, savukārt tad, kad vēja un saules enerģija nebūs pietiekošā apjomā, parādīsies deficīts. Tā ir iespēja nopelnīt.

Turklāt „Latvenergo  riski būs vismazākie, jo TEC izmantotajai gāzei ir pieļaujams pievienot noteiktu daudzumu H2 bez īpašas pielāgošanas. Tādējādi tiktu samazināta arī atkarība no dabasgazes piegādēm kā arī samazinātos importa apjomi. Sanāk daudz plusu. Žēl, ja atbildīgajiem politiķiem svarīgāk būs nopirkt "izdevīgi" purvu, nevis parūpēties par valsts labklājību.

https://www.ast.lv/.../augstsprieguma-tikls-uz-laiku...

https://www.ast.lv/lv/content/pieslegumi-parvades-sistemai

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Latvijas Televīzija palīdz aizdomās turētajiem apzināti kurināt nacionālo naidu, lai netieši mazinātu vainu slepkavībā

FotoUzskatu, ka par mana tēva Andra Ļubkas (attēlā) slepkavību aizdomās turētās personas un to tuvinieki šobrīd apzināti apmelo manu tēvu nacionālā naida kurināšanā, lai tādējādi novērstu uzmanību no patiesajiem slepkavības iemesliem. Kā arī, apzināti publiski nomelnojot manu tēvu, notiek klajš mēģinājums ietekmēt tiesībsargājošās institūcijas un pat tiesu.
Lasīt visu...

12

Par “Maximas” traģēdiju: taisnīgs spriedums manā izpratnē būtu inženiera un būvuzņēmuma sodīšana par ēkas sabrukšanu un "Maximas" sodīšana par cilvēku bojāeju

FotoAr nelabu sajūtu sekoju medijos publicētajām ziņām par Zolitūdes traģēdijas tiesvedību. Esmu būvinženieris, absolvējis Venecuēlas Centrālo universitāti, un man ir Kārnegija un Melona Universitātes (ASV) maģistra grāds būvinženierijā (ar iespējami augstāko atzīmi).
Lasīt visu...

21

Vai Latvijā ir pārāk liels publiskais sektors?

FotoANO 1919. gadā dibinātā Starptautiskā Darba organizācija publicējusi statistiku – 2020. gadā Latvijā aptuveni 29% visu strādājošo bija nodarbināti publiskajā sektorā, bet labākā proporcija esot Austrijā – 4%. Ieliku šo ziņu Twitter, un tas sāka vārīties. Esot sajaukti āboli ar bumbieriem, un vispār, kas tā tāda par organizāciju?
Lasīt visu...

12

Tautas pacietības mērs ir izsmelts!

FotoŠis raksts ir pēdējais brīdinājums koloniālajiem pārvaldniekiem Latvijā! Pēdējais brīdinājums viņu pakalpiņiem valdībā un valsts struktūrās. Tautas pacietības mērs ir izsmelts! Mēs runājām, aicinājām apstāties un pārtraukt LATVJU TAUTAS iznīcināšanas politiku. Taču viss veltīgi. Jūs nevēlējāties mūs sadzirdēt, ieklausīties un saprast - PIETIEK! Tad runāsim citā "valodā" ! Jums saprotamajā!
Lasīt visu...

21

Nosodām “Vienotības”, “Progresīvo” un ZZS kreisi radikālo partnerību

FotoSaistībā ar jaunās valdības kreisi liberālo kursu vērtību jautājumos, par prioritāti demogrāfiskās krīzes, ekonomiskās stagnācijas, kā arī militāra un hibrīdkara apdraudējuma apstākļos steidzami izvirzot “partnerības” likumprojektu pieņemšanu, paužam savu nostāju.
Lasīt visu...

21

Aicinām parakstīties par Saeimas atlaišanu

FotoMēs, Nacionālā savienība “Taisnīgums”, paziņojam, ka esam pievienojušies iniciatīvai par tautas nobalsošanu, lai atlaistu 14. Saeimu.
Lasīt visu...