Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Lai dzīvo mūsu tiesa – vishumānākā tiesa pasaulē! Jau kuru reizi jāizmanto padomju filmas “Kaukāza gūstekne” citāts, kura pilnajā tekstā – pirms cenzūras – bija konkrēta norāde, par kādu “mūsu tiesu” ir runa, un tā bija “padomju tiesa”. Šķiet, nekur tālu no padomijas neesam tikuši, ja pavērojam to, kas dažkārt notiek mūsdienu tiesas sēdēs.

Meklē Banderas portretu vai vismaz kāškrustu

23. novembrī Kurzemes rajona tiesa Liepājā turpina skatīt lietu par pērnā gada aprīlī notikušo noziegumu. Kā notikušo atreferē izdevums “Latvijas Avīze”, Liepājā, akciju sabiedrības “ArtaF” mehāniskā iecirkņa telpās ap pulksten deviņiem rītā Roberts Stahanovs dusmu uzplūdā iesita 63 gadus vecajam Ukrainas pilsonim Serhijam Fedosovam ar roku pa seju, pēc tam arī ar metāla stieni pa galvu. Vēlāk fiksētie miesas bojājumi bija it kā necili: galvā konstatēja brūci, zilumus uz rokām un locītavas sastiepumu. Tomēr Serhija veselība pēc tam sašķobījās visai krietni.

Ir jau ceturtais gads, kopš Serhijs dzīvo un strādā Latvijā. Kad sākās nacistiskās Krievijas karš pret Ukrainu, daļa rūpnīcā strādājošo atbalstīja Serhiju, daļa nostājās okupantu pusē. Un tad, 2022. gada 21. aprīlī Stahanovam “aptecējās dūša”, un viņš, kliegdams, ka Serhija dēls cīnās Ukrainas armijā un nogalina krievu tankistus, nosauca Serhiju par “banderovieti”, sāka viņu sist, pieprasot, lai viņš parāda savus tetovējumus. Acīmredzot gribēja ieraudzīt Stepana Banderas portretu vai vismaz kāškrustu…

Serhijs mēģināja aizstāvēties, satvēra stieni, jo bija pārliecināts, ka Stahanovs viņu grasās nosist. Kad piesteidzās kolēģi, lai abus izšķirtu, Stahanovs aizbēga. Policija tika izsaukta, taču policisti pat necentās sameklēt asiņaino stieni, ar ko tika sists Serhijs.

Kam “piesiet” nacionālā naida kurināšanu?

Šā gada 23. martā notika pirmā tiesas sēde, kurā Stahanovs atzina savu vainu daļēji, turklāt bija gatavs maksāt 2000 eiro kompensāciju no Serhija Fedosova pieteiktajiem 3000 eiro par morālo kaitējumu, kam klāt vēl tika pieskaitīti 1438,48 eiro kā materiālais kaitējums.

Lai arī diezgan skaidrs, ka šis ir naida noziegums, tiesnesis Renars Jūrmalis necentās ievērot daudzreiz piesaukto nulles toleranci pret šāda veida noziegumiem, tieši otrādi - viņš bija saprotošs un iecietīgs pret uzbrucēju, toties negants pret cietušo.

Cietušais uzsvēra Stahanova iespējamo vēlmi viņu nosist, taču tiesnesis viņu pārtrauca: “Tas, ko jūs pašlaik šeit sakāt un uzsverat, es neredzu neko citu kā motivāciju kaut kāda konflikta turpinājumam. Iesaistot tajā un paužot šo izpausmi, ka tas saistīts ar nacionalitāti, jūs staigājat pa naža asmeni. Tā ir nacionālā naida kurināšana. Tā kā ieteiktu jums kārtīgi apsvērt, pirms jūs izsakāties šeit, publiskā vietā, tiesas sēdē šādus skaļus izteikumus. Tas jums ir brīdinājums vienkārši. (..)

Ja tam būs iemesls, tad tiks pieņemts tiesas blakus lēmums un jums atkal būs jāgriežas policijā. Tur jūs iesiet un atkal skaidrosieties, tāpēc ieteiktu jums katram uzmanīgi apsvērt savu rīcību, lai šī bezjēdzība neturpinātos bezgalīgi. (..) Jūs paši veicināt viens pret otru tādu naidīgu attieksmi. (..) Nevajag iepīt tur puspasaules notikumus, kas pēc tam jūsu iespaidā nāk tam klāt. Ja jūs gribat to darīt, tad jūs agrāk vai vēlāk nokļūsiet kaut kādos papildu kriminālprocesos.”

Vai šis teksts neizklausās pēc draudiem? Sak, sprēgāsiet, dabūsiet kriminālprocesu! It kā nebūtu noticis Krievijas iebrukums Ukrainā, it kā kremļa pabiru naids pret ukraiņiem nebūtu izpleties kā pīļu mēsls dīķa vidū… Bet Stahanovs, acīmredzami juzdams tiesneša atbalstu, atteicās maksāt kompensāciju Serhijam Fedosovam. Un tiešām nebūs nekāds brīnums, ja tiesnesis “piesies” nacionālā naida kurināšanu Fedosovam, nevis Stahanovam.

Grevcovas 160 stundas

Rīgas apgabaltiesa nule pasludināja nolēmumu 14. Saeimas deputātes Glorijas Grevcovas krimināllietā par nepatiesu ziņu sniegšanu Centrālajai vēlēšanu komisijai, atstājot negrozītu pirmās instances spriedumu, ar kuru Grevcova atzīta par vainīgu un sodīta ar sabiedrisko darbu 160 stundu apmērā.

Visticamāk, Grevcova pārsūdzēs nolēmumu kasācijas kārtībā. Ja visas tiesu instances tomēr paturēs to spēkā un Glorija tiks notiesāta, viņa noliks deputāta mandātu, un viņai nāksies 160 stundu garumā atstrādāt savus melus par darbu un izglītību. Nez, kā izpaudīsies šie “sabiedriskie darbi”? Vai viņa mazgās Saeimas tualetes? Varbūt slaucīs putekļus frakciju telpās? Vērtīgāk tomēr būtu “pielaikot” Grevcovai prokurora iepriekš prasīto sodu: sabiedriskais darbs 200 stundas un naudas sods 6200 eiro apmērā. Lai nekad vairs neienāktu prātā, ka ar meliem iespējams ko panākt.

Bet, tā kā mūsu tiesa ir humānākā tiesa pasaulē, tāda bardzība nebūs lietderīga. Tā ka par 160 stundām Grevcova varēs turpināt melot jau citās instancēs, organizācijās un parlamentos.

Iespējams, padomju tiesas infekcija ir daudz noturīgāka nekā domājam. Ik pa laikam parādās tiesu spriedumi, kas šokē ar savu iejūtību pret naida noziegumu veicējiem, tāpat arī policijas rīcība pret šādiem likumpārkāpējiem ir aplami maiga. Pārsteidza arī trīs mūsdienu tiesnešu teksti Raita Valtera filmā “Astra”. Ja nu kāds vēl nezina: filma “Astra” ir par latviešu brīvības cīnītāju Gunāru Astru, kuru padomju Latvijas tiesneši tiesāja kā sevišķi bīstamu recidīvistu, un Astra lēģeros un cietumos pavadīja 19 gadus, četrus mēnešus un 16 dienas.

Viena no tiesnesēm, analizēdama “krievu laiku” tiesnešu darbību, teica: “Skumji un žēl, ka tiem cilvēkiem, kuri tajā laikā strādāja kā tiesneši, ir nācies kaut ko tādu darīt.” Žēl to, kuri notiesāja nevainīgus cilvēkus uz ieslodzījumu, nereti - uz nāvi? Vai nav sajaukti upuri ar varmākām? Vai tad šie “nabaga tiesneši” nevarēja atteikties no sava apkaunojošā pienākuma? Ak, jā, toreiz tas taču bija prestiži - būt padomju tiesnesim.

Cita šodienas tiesnese: “Un neviens nav tiesīgs kādu nosodīt, ja viņš pats nav bijis tā cilvēka vai darbinieka ādā.” Tas ir kā? Vai tas nozīmē, ka tiesnesim jāiejūtas arī slepkavas, izvarotāja vai kolaboranta ādā, lai varētu spriest taisnu tiesu? Kā nenosodīt tos, kuri ar vieglu roku parakstīja spriedumus Gunāram Astram, Jānim Rožkalnam, Lidijai Doroņinai-Lasmanei, Intam Cālītim un citiem Latvijas brīvības cīnītājiem?

Nekompetence vai apzināta rīcība?

Daudziem padomju tiesnešiem, kuri tiesāja brīvības cīnītājus, pēc LR atjaunošanas bija jāsēž aiz restēm, taču daudzi no viņiem baudīja amatus un cildinājumus. Portālā “pietiek.com” ir atspoguļota šo tiesnešu darbība.

LPSR tiesnese Biruta Puķe 1983. gadā nacionālās pretošanās kustības dalībniekam Intam Cālītim piesprieda brīvības atņemšanu uz sešiem gadiem. Pēc neatkarības atgūšanas viņa sāka strādāt LR Augstākajā tiesā par politiski represēto lietu pārzini.

Tiesnesis Aivars Dudars 1983. gadā piesprieda Lidijai Doroņinai-Lasmanei piecus gadus cietumā un trīs gadus nometinājumā. Neatkarīgajā Latvijā Dudars kļuva par prokuroru Ģenerālprokuratūras Tiesās izskatāmo krimināllietu nodaļā.

LPSR tiesnese Zaiga Raupa 1981. gadā uz pusotru gadu cietumā notiesāja Jāni Barkānu par mēģinājumu bēgt no PSRS uz Somiju. Pēc neatkarības atgūšanas Raupa kļuva par tiesnesi Augstākās tiesas Senāta Krimināllietu departamentā.

LPSR Augstākās tiesas tiesnesis Uldis Krastiņš, kurš Jāni Rožkalnu notiesāja uz pieciem gadiem lēģeros un uz trim - nometinājumā, savukārt Jāni Vēveri - uz trim gadiem stingra režīma kolonijā, atjaunotajā LR kļuva par LU Juridiskās fakultātes Krimināltiesiskās katedras vadītāju un profesoru. Krastiņš izpelnījās Atzinības krustu, ko 2010. gadā viņam pasniedza Valsts prezidents Valdis Zatlers. Ordeņu kapitula pamatojums: “Par mūža ieguldījumu krimināltiesisko zinātņu attīstībā Latvijā un jauno juristu izglītībā.”

Gunāru Astru un Gunāru Freimani notiesāja Aivars Krūmiņš, Jāni Barkānu - tiesnesis Kārlis Grante, Ģedertu Melngaili - tiesnesis Aivars Dudars. Un pa diviem piesēdētājiem katram tiesnesim.

Tas ir kauns un šausmas. Tāpēc tagad runāt par šo netaisnās tiesas lēmēju “žēlošanu” un “iejušanos viņu ādā” - tas ir vismaz nekrietni. Tā ir latviešu tautas morālo vērtību pazemināšana un iznīdēšana. Tā ir necieņa pret drosmīgo latviešu pašaizliedzību un muguras neliekšanu. Tā ir ieņirgšana par neatkarību un kolaboracionisma attaisnošana. Tā ir “humānās padomju tiesas” reabilitācija. Jautājums tikai - tā ir nekompetences un vēstures nezināšanas radīta nejaušība vai apzināta rīcība?

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Šprotes nepieņems cūku labturības prasības

FotoJa kādam ir klusas aizdomas, ka mēs te sēdēsim un gaidīsim vēl vienu okupāciju – jums ir jālasa tālāk. Ja kāds domā, ka virsrakstā pieminētais dzīvnieks ir nacionālā naida kurināšana – lasiet, lasiet… Starp citu, likums par cūku labturības prasībām ik pa laikam tiek pilnveidots. Meklējiet rakstos. Kas attiecas uz šprotēm – tās ar cūkām kopā neiet ne pēc dzīvesveida, ne pēc garšas. Un jūs labi saprotat, ko šo rindu autors ar to ir domājis.
Lasīt visu...

6

Ja reiz prezidents dod „mājienu ar mietu”, tad mēs, protams, atvainosimies

FotoLsm.lv 24.februārī Ukrainas kara gadadienā savā komiksu sadaļā publicēja autores Gundegas Evelones "Cūku komiksu" ar nosaukumu "Ukrainai ir jāuzvar". Šie komiksi ir zīmējumi par aktuālo Latvijā un pasaulē. Komiksam ir sava "cūku" izcelsmes leģenda, kas atrodama pie katra jaunākā komiksa. Faktiski cūka komiksā var būt ikviens no mums. 
Lasīt visu...

21

Izglītības reforma kā valsts pārvaldes vājuma spoguļattēls

FotoProblēmas VAS “Pasažieru vilciens” darbībā un neauglīgās diskusijas par skolu reformu kārtējo reizi apliecina valsts izpildu varas ieslīgšanu pamatīgā attīstības krīzē, taču šis fakts netiek īsti pat atzīts. Līdz ar to iztrūkst kritiskas analīzes.
Lasīt visu...

21

Vai birokrāts - mūsu kungs?

FotoDomājams, katram no iedzīvotājiem kādreiz ir iezibsnījusi doma, kāpēc ir jāmaksā nodokļi? Nodokļu maksāšanas jēga būtībā ir savākt resursus tajās nozarēs, kas prasa lielus ieguldījumus. Ne velti nodokļus vispirms sāka maksāt tur, kur bija lieli apūdeņošanas darbi. Piemēram, izveidoja dambi, lai palu laikos neapplūstu lauksaimniecības zemes.
Lasīt visu...

21

Nepieciešamais ļaunums – 2. daļa: derīgie idioti un jātnieki bez galvas

FotoĻenins aktīvākos fanus partijas iekšējās sarunās nekautrējoties mēdza saukt par noderīgajiem idiotiem - poļeznije idioti
Lasīt visu...

21

Karš kibertelpā

FotoKrievijas Ārējās izlūkošanas dienests (SVR) ir izmantojis ievainojamību, kas tika atklāta 2023. gada sākumā populārā Čehijas programmatūras giganta “JetBrains” produktā.
Lasīt visu...

21

Gauss – kas viņš ir? Vairāk Ostaps Benders vai Maikls O’Līrijs?

FotoPatiesības mirklis par airBaltic spējām segt obligāciju saistības arvien tuvāk. Attiecīgi arī Gausa retorika arvien nepārliecinošāka un sabiedrības uzmanība saasinātāka.
Lasīt visu...

21

Ak, eglīte...

FotoPēdējās darbdienās pirms Ziemassvētkiem netālu no manām mājām parādījās trīs hektāru kailcirte egļu mežā vietā, kur to galīgi nebiju gaidījis. Līdz likumā noteiktajam galvenās cirtes vecumam šim mežam bija jāaug vēl vairāk nekā 20 gadus, un, kā liecina Valsts meža dienesta dati, arī galvenās cirtes caurmērs (t.i., koku resnums), kas ļautu mežu nocirst ātrāk, vēl nebija sasniegts. Tātad skaidrs, ka šeit veikta sanitārā cirte[1] vai rekonstruktīvā cirte[2]. Tātad mežs nocirsts tāpēc, ka atzīts par bojātu vai neproduktīvu.
Lasīt visu...

12

Tramps esot atkal ko sliktu pateicis. Iespējams. Tomēr - kas notiek Latvijā?!

FotoKatrā valstī ir "stratēģiski svarīgas" jomas. Diemžēl, vērtējot savus kolēģus, ārstus un viņu absolūti toleranto attieksmi pret resertifikācijas procedūru, kas mūsu "de iure" demokrātiskajā valstī gadiem ilgi nav saprotama ne loģiski, ne tiesiski, var secināt, ka liberālās demokrātijas (vai tomēr maskēta totalitārisma) idejas ir pārņēmušas pat mūsu tautas it kā kritiski domājošo daļu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Saeimas deputāti pamazām sāk kaut ko nojaust

Redzot grūti un ļoti dārgi risināmo problēmu apjomu Satiksmes ministrijā, deputāti beidzot nonāca pie atskārsmes, ka ir stipri nokavējuši...

Foto

Nu nevarēja jau cerēt, ka Latvija nesaķers šo „progresīvo” infekciju, bet gan jau pāries arī tā

Bet, klau, esot tādi "progresīvie". Cik lasu soctīklos, tādas sniegpārslas,...

Foto

„Vienotība” ir kā gangrēna uz kādas no ekstremitātēm, kas ir jāamputē, atdalot to no ķermeņa - tautas

Politiskā komunikācija ļoti ietekmē sabiedrības viedokļus un uztveri. Kas...

Foto

Par jaunā „Rail Baltica” dzelzceļa tilta būvniecību: naudas nav, taču būvējam!

Vismaz uzbūvēsim trīs labā krasta balstus ar laidumiem, un tad jau redzēs, varbūt pat saimniecībā...

Foto

"Latvijas pasta" nesmukumi, jeb Linkaita saimniekošanas rezultāti Satiksmes ministrijā nebeidz pārsteigt

Nule pēc virknes skandālu atkāpās "Latvijas pasta" padome. Tā tam arī vajadzēja būt, taču kurš...

Foto

Krievu latvieši, nevis Latvijas krievi: latvietībai jākļūst par lipīgu, pievilcīgu zīmolu

Raksta beigās piedāvāšu neizmantot "Latvijas krievu" vai "Latvijas ukraiņu" terminus, kad runājam par Latvijas pilsoņiem....

Foto

Viss ir lieliski, tikai neprasiet mums neko par tiem 200 miljoniem eiro, ko mums vasarā atkal vajadzēs no nodokļu maksātāju kabatas!

Apkopojot 2023.gada nozīmīgākos statistikas datus...

Foto

Dzintars izēd Kiršteinu - un kas tālāk?

Vēl tikai slinkais nav uzrakstījis par Aleksandra Kiršteina izlingošanu no pašpasludinātās nacionālās apvienības (NA). Iespraudīšu arī savus ķešā aizķērušos...

Foto

Kāpēc LTV nespēj un nevēlas raidījumus organizēt efektīvi un operatīvi?

Latvijas televīzija aktīvi jau vairākas dienas reklamē 6.februāra raidījumu ar konkrēta "viesa" piedalīšanos. Viņš nav izcils zinātnieks,...

Foto

"Pasažieru vilciena" valde atrod "pārmijniekus"

Izcils „ViVi” valdes paziņojums! Tikai vienā teikumā ir izdevies pierādīt visu savu nekompetenci. AS "Pasažieru vilciens" jaunajai padomei laikam vairs nebūtu...

Foto

Briškena politiskās bezatbildības un profesionālās nespējas dēļ ir apdraudēta turpmākā Latvijas reģionu ekonomiskā attīstība

Nacionālā apvienība (NA) rosina izteikt neuzticību satiksmes ministram Kasparam Briškenam (Progresīvie), to...

Foto

Re, cik smuki es varu izteikties arī par skolu slēgšanu (bet tās vienalga tiks slēgtas)

Skola ir kas vairāk par ēku pagasta vai pilsētas vidū. Diskusijām...

Foto

Ja iedzīvotājiem jāgatavo sava 72 stundu soma, tad sabiedrība grib redzēt, kā savu “somu” kārto valsts

72 stundu soma un klausies radio! Mani šis nemierina. Ne...

Foto

Gulags pie apvāršņa

Krievijas Valsts domes valdošās frakcijas “Vienotā Krievija” deputāts ar ģenerāļa uzplečiem Andrejs Guruļovs neslēpj, ka jāatjauno gulaga tipa nometnes, lai tie, kas iekšzemē...

Foto

Skola, kurai paveicās

Varbūt zinošie apzinās, ka tuvojas kas neizbēgams, un tāpēc, laikus atkāpjoties, tiek "dedzināti tilti", vien žēl, ka šīs ugunis mums tiek pasniegtas kā nepieciešamība mūsu tumsonības...

Foto

Pilnmēness mistērijas

To, ka Mēnesim ir ietekme uz planētas Zemes dzīvi un arī cilvēku psihi, mūsu senči tika pamanījuši jau sen. Latvijā dzīvojošiem ir it sevišķi...

Foto

Svarīgi nekļūt atkarīgiem no svešas žēlastības!

Ir kāds vēsturisks janvāra datums, kuru parasti aizēno gan barikāžu laiks, gan, mazliet mazāk, arī 13.janvāra nemieri. Gan nesenie, gan...

Foto

Par atbildību pašreizējā haosa un nebūšanu sakarā pasažieru vilcienu satiksmē

Tā kā 15 gadus nostrādāju VAS "Latvijas dzelzceļš" atbildīgā amatā, tad man ir gana daudz pieredzes...

Foto

Krišjānis Kariņš kļūst par apkaunojumu Latvijas politikai un arī savai partijai

Saeimas deputātu grupas vizīte Ķīnā un Krievijas graudu tranzīts caur Latviju pēdējās nedēļās ir politiskās...

Foto

Atkal

Atkal zobens pacēlies pār dažām skolām, šoreiz Kurzemes pusē. Aizķēra, jo vienā no tām savlaik esmu strādājusi. Laikam vēršot ciet. Nē, vēl jau nekas neesot...

Foto

Īss komentārs par uzņēmēja Guntara Vītola izteikto viedokli “airBaltic” un tā nulles vērtības sakarā

Viss ir pareizi, un žetons Guntaram par drosmi, tikai jebkuram cilvēkam, kuram...

Foto

Kas mums pieder?

Valsts esot mēs, mēs esot bagāti - mums pieder meži, vien koku cenas mums ir augstākas kā Norvēģijā un Zviedrijā, mums pieder spēkstacijas,...

Foto

Vienu sabiedrisko mediju mums būs daudz vienkāršāk kontrolēt un komandēt nekā divus!

Ceturtdien Saeimā galīgajā lasījumā gandrīz vienprātīgi atbalstīja Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas apvienošanu no...

Foto

Tā kā KNAB Straume ir piebarots, Kariņš bez bažām var par nodokļu maksātāju naudu doties priekšvēlēšanu braucienā uz Valmieru

2024. gada 17. janvārī ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš dosies reģionālajā...