Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Lielā slepenība, apspriestā dokumenta nosaukums un izvairīšanās atbildēt uz konkrētiem jautājumiem liek domāt, ka valdība perina plānus, kā komfortablāk aizmukt no valsts kara gadījumā. Satiksmes ministrija (SM) un nacionālā lidsabiedrība “airBaltic”, atsaucoties uz slepenības režīmu, nesniedz komentārus par notikušajām sarunām.

24. oktobra dienas vidū Ministru kabinetā aiz slēgtām durvīm dziļā slepenībā satiksmes ministrs Kaspars Briškens (“Progresīvie”), SM aviācijas departamenta direktors Artūrs Kokars, “airBaltic” korporatīvās komunikācijas vadītāja Alise Bethere un “airBaltic” valdes priekšsēdētājs Martins Aleksanders Gauss iepazīstināja valdības locekļus ar informatīvo ziņojumu "Par lidsabiedrības AS "Air Baltic Corporation" aviopārvadājumu izmantošanu valsts apdraudējuma gadījumā".

Pēc valdības sēdes mediju pārstāvji aicināja Ministru prezidenti Eviku Siliņu (JV) sniegt informāciju par slepenībā perinātajiem plāniem. Premjere norādīja, ka ziņojums tikšot pārtaisīts un tad gan viņa būšot gatava to komentēt. E. Siliņa atklāja, ka ziņojumā vēstīts, kā apdraudējuma gadījumos izmantot "airBaltic" un citu aviokompāniju lidmašīnas, lai cilvēkus evakuētu no Latvijas vai repatriētu uz Latviju.

Jautājumi bez atbildēm

“Neatkarīgā” K. Briškena padomniekam Edgaram Klētniekam vaicāja, vai projektam "Par lidsabiedrības AS "Air Baltic Corporation" aviopārvadājumu izmantošanu valsts apdraudējuma gadījumā" ir paredzēts finansējums un cik liels tas varētu būt naudas izteiksmē; vai Finanšu ministrija jau tam ir devusi savu piekrišanu; kuras konkrētas personas jāevakuē no valsts apdraudējuma gadījumā; vai tās ir mūsu valsts augstākās amatpersonas un viņu ģimenes locekļi vai NATO dalībvalstu komandieri un viņu ģimenes; kur jāierodas pieteikties evakuācijai - lidostā "Rīga", “airBaltic” angārā vai “airBaltic” biroja telpās; cik lielu bagāžu evakuēties gribētāji lidmašīnā varēs ienest; vai varēs evakuēties kopā ar saviem mājdzīvniekiem; vai valsts pilnībā segs evakuāciju vai tomēr evakuēties gribētājiem būs jāmaksā arī no savas kabatas; vai šis projekts paredz jau iepriekš rezervēt lidmašīnas evakuācijas vajadzībām un uzgaidāmās telpas evakuēties gribētājiem?

No E. Klētnieka saņēmām atbildi ar norādi, ka atbilde ir no Satiksmes ministrijas, nevis no ministra vai ministra biroja, un šī atbilde ir šāda: “Otrdien MK sēdē valdība uzdeva Satiksmes ministrijai pārstrādāt informatīvo ziņojumu, ietverot papildu informāciju, attiecīgi dokuments tiks izskatīts papildinātā redakcijā. Lūgums ņemt vērā, ka dokumentam kontekstā ar visaptverošas valsts aizsardzības jautājumiem ir informācijas dienesta vajadzībām statuss, tāpēc detalizētāka informācija par dokumenta saturu nav izpaužama. Atbilstoši likumdošanai informācija dienesta vajadzībām ir uzskatāma par valsts noslēpumu.”

Iepriekš minētos jautājumus adresējām arī “airBaltic” Korporatīvās komunikācijas daļai. Saņēmām šādu atbildi: “Ziņojums tika skatīts slēgtajā daļā, līdz ar ko nevaram komentēt. Ar jautājumiem varat vērsties Satiksmes ministrijā.”

Slepenība raisa vaļu pieņēmumiem

Tā kā dokumenta projekta izstrādē un tā apspiešanā iesaistītās puses dokumenta saturu nekomentē, “Neatkarīgā” aptaujāja valdības darba lietpratējus, kuriem ir pieredze dažādu slepenu dokumentu virzīšanā.

Bijušajam premjeram, iekšlietu ministram un Saeimas Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētājam Mārim Kučinskim (“Apvienotais saraksts”) vaicājām, ko, viņaprāt, nozīmē dokuments “Par lidsabiedrības AS "Air Baltic Corporation" aviopārvadājumu izmantošanu valsts apdraudējuma gadījumā"; vai tas ir saistīts ar valdības vēlmi aizmukt karam sākoties vai arī tā ir “airBaltic” vēlme piesaistīt sev kārtējo līdzekļu devu no nodokļu maksātāju maka?

“Tas viss izskatās ļoti dīvaini,” teica M. Kučinskis. Viņaprāt, dokuments nav saistāms ar “airBaltic” vēlmi tikt pie papildu naudas. “Kad pēdējo reizi redzēju “airBaltic” pārskatus, tur bija parādījusies peļņa. Kādēļ gan pelnošam uzņēmumam vajadzētu lūgt dotācijas,” sprieda politiķis.

Runājot par atsevišķu amatpersonu mukšanas vēlmēm kara gadījumā, M. Kučinskis noteica, ka, balstoties uz pašreiz pieejamo informāciju, kaut ko līdzīgu iespējams pieņemt.

Jāorganizē “Mukšanas birojs”

Politisko procesu vērotājs, analītiķis, fotogrāfs Mārcis Bendiks Andra Šķēles valdībā strādāja par premjera padomnieku un labi pārzina dažādu, arī ne visai saprotamu dokumentu virzīšanas un to valdībā apstiprināšanas iemeslus.

Skaidrojot dažādos dokumentu nonākšanas ceļus līdz valdības sēžu galdam, M. Bendiks uzsvēra, ka gala lēmums, neraugoties uz dokumenta ceļu līdz valdības sēžu zālei, jāpieņem politiķiem:

“Ministru prezidentam ir pietiekoši daudz iespēju kādu dokumentu nobremzēt un kādu citu pavirzīt no normālā aprites režīma uz turbo režīmu. Premjers var uzlikt izskatīšanai valdībā savu jautājumu, ko tradicionālā valodā sauc par Ministru kabineta lietu. Uz valdības sēdē virzāmajiem dokumentiem jābūt tieslietu ministra un finanšu ministra vīzai. Bez abu saskaņojuma tiesiskā valstī nekas nevar notikt. Šo kārtību vienīgais pārkāpa premjers Einārs Repše.

Pēdējo haotisko putrošanos redzējām saistībā ar priekšlikumiem grozīt deklarēšanās kārtību. Bija paredzēts, ka jādeklarē dāvanas pat 100 eiro vērtībā, kas nozīmē, ka savam bērnam nevari pat telefonu uzdāvināt. Vēl trakāk - ja piektdienas vakarā esi pie sevis uzaicinājis meiteni un uzdāvinājis viņai Ķīnas vāzi, tad kā tu to nodeklarēsi un kā viņa to nodeklarēs, jo viņa nezina tavu personas kodu, bet tu nezini viņas kodu. Neticu, ka ierēdniecība kaut ko tādu varēja sacerēt.

Tas, par ko jūs jautājat: nu kā lai to pareizāk noformulē - piemēram, par cienījamu cilvēku evakuācijas plānu un kā viņus pareizāk evakuēt - lai tas, kurš ir garāka auguma, lidmašīnā dabūtu sēdvietu, kur izstiept garās kājas, lai asinsvadi nesaspiežas. Prātiņ, nāc mājās! Nu ko es citu varu teikt.

Šis dokuments jau nav par karu, bet par valdības debilitāti un klaunādi. Izrādās, klaunāde ir lipīga. Šeit ir piemērs, kā no klaunu grupas izveidojas valdība, kurai nav citas vajadzības kā apstiprināt zināmu daudzumu dokumentu un paaugstināt savu reitingu. No politiskā viedokļa jau tas viss, ko viņi dara, ir pareizi. Piemēram, “Progresīvie” ir sludinājuši lozungus. Patīk tas kādam vai nepatīk, bet viņi šiem lozungiem ir guvuši atbalstu, un tagad viņi dara to, ko ir solījuši vēlētājiem. Savā ziņā visgodīgākie cilvēki. ZZS arī dara, bet precīzi pretējo tam, ko solījuši. Taču iepriekš cementējošie un prātīgie “Vienotība” nu ir savākuši netikumus no abiem un palikuši par profesionāliem klauniem. Tā ir mūsu valdība.

Visticamāk, ir runa par ļoti konkrētu cilvēku evakuāciju, un naudas iegūšana aviokompānijai ar šo plānu iet roku rokā. Ja ir plāns, tad tam ir tāme. Kāda tā ir - to mēs nezinām. Varbūt pieticīga, bet varbūt šai tāmei ir jauns zīmols, piemēram, bultiņām, pa kurām virzīties, lai iekāptu lidmašīnā, jābūt dizainētām. Šim evakuācijas un lidmašīnās iekāpšanas projektam vadītāja varētu būt bijusī vakcinācijas biroja vadītāja. Viņas komanda pratīs noīrēt dārgākās un bezjēdzīgākas telpas uzgaidīšanai, iekāpjot lidmašīnā. Vakcinācijas centrus turēja tukšus tikai pusgadu, bet šeit tos var turēt tukšus līdz pat kara sākumam.”

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Iestājamies par tradicionālu ģimeni, mudinām parakstīties pret partnerības institūta ieviešanu

FotoCentrālā vēlēšanu komisija ceturtdien, 16. novembrī izlēma laikā no 2023. gada 7. decembra līdz 2024. gada 5. janvārim rīkot parakstu vākšanu tautas nobalsošanas ierosināšanai par apturētā likumprojekta “Grozījumi Notariāta likumā” atcelšanu.
Lasīt visu...

3

Prasījām kultūrai 66 miljonus, nedabūjām pat trešo daļu, bet papildus piecarpus miljoni mūsu propagandoniem būs!

FotoTikko pieņemtais budžets Kultūras ministrijas atbildībām prioritārajos pasākumos piešķir 17.51 miljonu eiro. Šie atbalsta pasākumi galvenokārt dzēš nozares ugunsgrēkus, kas bijuši redzami gadiem ilgi.
Lasīt visu...

21

Nosodām nevēlamu uzvedību akadēmiskā vidē, jo īpaši attiecībās starp pasniedzēju un studentu

FotoMedijos ir izskanējuši nopietni, pirmšķietami ticami, publiski apgalvojumi par LU Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes (LU FMOF) pasniedzēja Dmitrija Bočarova nepieņemamām darbībām un seksuālu uzmākšanos attiecībās ar sievietēm, tai skaitā ar nepilngadīgu personu un LU studenti.
Lasīt visu...

21

Dažas pārdomas par Ex-seržanta rakstu “Karš Ukrainā. Vai tiešām strupceļš - un kam?”

FotoRietumeiropa un arvien vairāk arī Centrāleiropa lielākoties joprojām ir Amerikas protektorāts, un šīs valstis atgādina senos vasaļus, tāpēc pats tuvākais amerikāņu uzdevums ir nodrošināt, lai neviena valsts vai valstu kombinācija neiegūtu spēju izraidīt ASV no Eirāzijas vai pat būtiski samazināt tās izšķirošo šķīrējtiesas lomu.
Lasīt visu...

3

Pēc ilgas nolaidības un ākstībām mēs esam sākuši bakstīties ap bumbu patvertņu jautājumu

FotoJautājums par tuvāko drošo vietu militāra apdraudējuma gadījumā joprojām nav atbildēts kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā 2022. gada 24. februārī. Kad varēs atbildēt uz šo vienkāršo iedzīvotāja jautājumu, kas ir paveikts līdz šim un kas vēl ir darāms? Šis būs ieskats Rīgas līdz šim paveiktajā.
Lasīt visu...

21

Belēvičs savulaik demisionēja par sīkumu, turpretim Kariņš demisiju pat neapsver

Foto“Atceros tos jocīgos laikus, kad amatpersonas atkāpās sīkumu dēļ. (..) Veselības ministrs Guntis Belēvičs atkāpās tāpēc, ka tika pieķerts ārpusrindas apkalpošanā Onkoloģijas centrā,” piektdien rakstīju savā “Dienas citātā”. Guntis Belēvičs sarunā ar “Neatkarīgo” papildināja redzējumu uz senajiem 2016. gada notikumiem, kuru morālais aspekts šodien kļūst arvien aktuālāks.
Lasīt visu...

21

Par „kapitālā remonta” blaknēm: „Airiston Helmi” un „krievu zemūdeņu bāžu Somijā” piemērs

FotoTā sauktais finanšu sistēmas kapitālais remonts joprojām raisa diskusijas kā Latvijā, tā citās valstīs, kurās tas notika, un tiek meklētas atbildes uz jautājumiem, vai reizēm cēlu mērķu vārdā nav maksāta pārāk dārga cena, bremzēta ekonomikas attīstība, upurēti veiksmīgi strādājoši uzņēmumi, vai nav cietuši cilvēki, kas neko neatļautu nedarīja. Un vai nav bijis arī tā, ka ar "kapitālā remonta" lozungu tika mēģināts sasniegt pavisam citus mērķus, kā arī norakstīt klaju amatpersonu nekompetenci?
Lasīt visu...

6

No Kariņa mācās arī viņa bijusī “labā roka”, tagad - rokas pagarinājums - premjerministre Evika Siliņa

FotoGrūti izvērtēt, vai ārlietu ministra Krišjāņa Kariņa (Jaunā vienotība – JV) “skaidrojumi” par viņa lidināšanos ar privātiem lidaparātiem ir nekaunības, augstprātības, melīguma vai prastas muļķības radīti. Varbūt tur ir viss kopā. Taču simptomātiski ir tas, ka iezīmējas plaisa starp JV līdera un valsts prezidenta pozīcijām.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Bez Stambulas konvencijas Latvijas sievietēm gals klāt, ar Stambulas konvenciju Latvijas sievietes zels un plauks

Diskusijās par Stambulas konvenciju (jeb Eiropas Padomes Konvencija par vardarbības pret...

Foto

Valdība ir uz savas planētas, tauta – uz citas

“Biju pārliecināts, ka mūsu ceļi nekad nekrustosies. Bet, re, valsts svētki ir tas, kas tomēr vieno, kaut...

Foto

Latvijas Televīzija palīdz aizdomās turētajiem apzināti kurināt nacionālo naidu, lai netieši mazinātu vainu slepkavībā

Uzskatu, ka par mana tēva Andra Ļubkas (attēlā) slepkavību aizdomās turētās personas...

Foto

Par “Maximas” traģēdiju: taisnīgs spriedums manā izpratnē būtu inženiera un būvuzņēmuma sodīšana par ēkas sabrukšanu un "Maximas" sodīšana par cilvēku bojāeju

Ar nelabu sajūtu sekoju medijos...

Foto

Vai Latvijā ir pārāk liels publiskais sektors?

ANO 1919. gadā dibinātā Starptautiskā Darba organizācija publicējusi statistiku – 2020. gadā Latvijā aptuveni 29% visu strādājošo bija nodarbināti...

Foto

Tautas pacietības mērs ir izsmelts!

Šis raksts ir pēdējais brīdinājums koloniālajiem pārvaldniekiem Latvijā! Pēdējais brīdinājums viņu pakalpiņiem valdībā un valsts struktūrās. Tautas pacietības mērs ir izsmelts!...

Foto

Nosodām “Vienotības”, “Progresīvo” un ZZS kreisi radikālo partnerību

Saistībā ar jaunās valdības kreisi liberālo kursu vērtību jautājumos, par prioritāti demogrāfiskās krīzes, ekonomiskās stagnācijas, kā arī militāra...

Foto

Aicinām parakstīties par Saeimas atlaišanu

Mēs, Nacionālā savienība “Taisnīgums”, paziņojam, ka esam pievienojušies iniciatīvai par tautas nobalsošanu, lai atlaistu 14. Saeimu....

Foto

Jau tagad „RailBaltica” trūkst sešu miljardu eiro Latvijas posmam

RailBaltica projektam ir visas iespējas kļūt par akmeni kaklā Latvijas budžetam un valsts parādam, jo jau tagad trūkst...

Foto

Šis raksts par Izraēlu un Palestīnu ir īpaši kompentents, jo pirmā līdzautora divi ģimenes locekļi ir strādājuši kibucos, bet otrs ir dzēris košera šņabi un ir „progresīvais”

10. novembrī ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens Izraēlas–Hamās konflikta kontekstā nāca klajā ar paziņojumu, citu lietu starpā atzīmējot, ka “daudz par daudz palestīniešu ir tikuši nogalināti”. Statistika diemžēl ir nepielūdzama – Izraēlas īstenotās blīvi apdzīvotās Gazas bombardēšanā jau ir 11 tūkstoši...

Foto

Uzruna Latvijas Republikas proklamēšanas 105. gadadienai veltītajā svētku koncertā Latvijas Nacionālajā teātrī

Ļoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Ļoti cienījamā Ministru prezidentes kundze! Cienījamās dāmas un godātie...

Foto

Tauta nav stulba

Tauta nav stulba. Tautai piemīt veselais saprāts. Tauta to apliecina, kad viņa publiski dzird idejas, kuras sakrīt ar viņas izjusto gudrību....

Foto

Maksātnespējas administrators izsaimnieko atlikušo uzņēmuma mantu

Mēs, maksātnespējīgās AS "Dzintars" kreditori, nolēmām griezties pie valdības vadītājas un atbildīgās ministres ar atklāto vēstuli par samilzušām problēmām, ar...

Foto

Vai Saeima ir jāatlaiž?

Pēdējās dienās daudz dzirdams par rosinājumu atlaist 14. Saeimu. Izskan gan aicinājumi tādā veidā sodīt arvien kreisāko “Jaunās Vienotības” valdību, gan pretēji...

Foto

Mēs, Kozins, Levrence, Bogustova, Pūpola, Raubiško, Austers un vēl virkne citu Iļjiča mazbērnu...

Kopš teroristiskās organizācijas "Hamas" uzbrukuma 2023. gada 7. oktobrī, kura laikā tika veikti...

Foto

„Rail Baltica” finansējuma plūsmai ir jābūt loģiskai un saskaņotai ar būvdarbu gaitu, citādi Putniņa un Pauniņa kungiem būs problēmas

Lai Rail Baltica būvniecība noritētu raiti un efektīvi un...

Foto

Kas ir "mēs"?

Lūdzu zemāko izklāstu neuzskatīt par konservatīvās domas konferences rīkotāju autoritatīvu versiju. Ticu, ka 28. novembrī Demos II sesijā no runātājiem dzirdēsim pavisam citas...

Foto

Biotehnologa fabulas

Cilvēks ir radies no šūnām, viss organisms - āda, miesa, kauli, tauki, muskuļi, orgāni - arī ir veidots no šūnām. Šūnās veidojas arī enerģija,...