Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

“Ceļu būvniecības sabiedrības “Igate”” valdes priekšsēdētājs Māris Peilāns jau ir vērsies ar skaudru vēstuli pie valsts prezidenta Edgara Rinkēviča. Tajā viņš paudis savu redzējumu par notiekošajām nejēdzībām robežbūvē.

Varētu jau arī nepievērst uzmanību šai vēstulei un tajā izklāstītajam - maz kur valstī notiek nejēdzības. Taču ir kāda nianse. Par Latvijas nākamo premjeru tiek virzīta persona, kura bijusi ļoti tuvu ar austrumu robežas būvniecību saistītajiem jautājumiem. “Jaunās vienotības” premjera amata kandidāte Evika Siliņa no 2013. gada janvāra līdz 2019. gada janvārim bijusi Latvijas Republikas Iekšlietu ministrijā parlamentārā sekretāre, cita starpā atbildīga par politisko dokumentu izstrādes vadīšanu un koordināciju.

Savukārt E. Siliņas vīrs, arī advokāts, sniedzis juridiskos pakalpojumus “Igates” valdes priekšsēdētājam. Tātad topošā premjere varētu būt informēta par notikušo un arī notiekošo valsts austrumu robežas būvē.

Jautājums, kas gan tur tāds īpašs noticis un notiek, - par to “Neatkarīgās” saruna ar M. Peilānu.

Iepazināmies ar jūsu atklāto vēstuli par situāciju austrumu robežas būvē Valsts prezidentam. Ar kurām amatpersonām komunicējāt saistībā valsts robežas izbūvi?

Ar Iekšējās drošības biroju (IDB) un prokuratūru.

2015. gadā “Igate”uzvarēja iepirkumā par Krievijas robežas būvi.Tagad pagājušideviņi gadi. Esam pārdzīvojuši daudzās sūdzības Iepirkumu uzraudzības birojam no citiem uzņēmējiem. Viņi par savu pakalpojumu piedāvāja divas reizes augstāku cenu nekā mēs. Par sava uzņēmuma darbu un sniegto pakalpojumu kvalitāti atbildu es kā vadītājs. Tāpat kā IDB vadītājs Valters Mūrnieks, kurš pirms termiņa ir atvaļināts no dienesta, un ģenerālprokurors Juris Stukāns par savu darbu. Taču viņiem nekas, bet man krimināllieta. Viņi jau ir tie galvenie, kuri visu darījuši tā, lai robeža netiktu izbūvēta laikā un, ja kaut kas tiktu izbūvēts, tad par nesaprātīgu cenu.

Kādēļ Stukāns varētu būt ieinteresēts sabotēt robežas būvniecību?

Varu pateikt tikai to, ka toreizējais iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens bija pirmais, kas stāstīja, ka visi ir vainīgi. Varbūt tādēļ, lai sev spodrinātu uzplečus, tiktu citās partijās, uzvarētu vēlēšanās. Vai tas ir normāli, ka pagājuši četri gadi, iztiesāta tiek salīdzinoši vienkārša lieta ar sešām apsūdzības pozīcijām, bet tiesā vēl nav nolasīts spriedums? Tiesa pēc būtības pat nav sākusies. Tad esmu es pie kaut kā vainīgs vai nē?

Politiķis S. Ģirģens pasludina, ka robežbūvē daudz nozagts, bet te pēkšņi aizdomās turētos robežsargus un projekta autoru atbrīvo no aizdomām. Mani pirms četriem gadiem septembrī uz tiesu veda par to, ka "Igate" manā personā nozaguši kokus no robežas. Tagad tādas apsūdzības vairs nav. Pēkšņi ir atraduši citus vainīgos. Kamēr ņēmās ar apsūdzēšanu, daļa no nocirstajiem kokiem sapuva. Kur rezultāts? Tagad no Baltkrievijas robežas joprojām esam apdraudēti mēs visi, mūsu bērni. Tajā pašā laikā Stukāns vēl var publiski pateikt, ka pārējie, arī advokāti, kas nav prokurori, drīkst prokurora apsūdzībā tikai komatus palabot.

Gadu pēc tiltu nodošanas ekspluatācijā pie Latvijas un Baltkrievijas robežas mēģina par mani uz tiesu nosūtīt lietu, celt apsūdzību par diviem miljoniem par to, ka tilti nav nododami ekspluatācijā. Taču tie tilti jau sen kā ir nodoti ekspluatācijā (pirms krimināllietas nosūtīšanas uz tiesu) un tiek lietoti, un to apstiprina Krāslavas novada būvvaldes akti. Stukāns, sēžot savā bunkurā ar saviem cilvēkiem, pat nav pārliecinājies par lietu patieso stāvokli.

Robežas būve ar Baltkrieviju mums bija jāpabeidz 2022. gadā par 22 miljoniem eiro. Tagad summas kļuvušas piecas sešas reizes lielākas, un robeža joprojām nav izbūvēta. Tas ir Mūrnieka sabotāžas rezultāts.

Kurā brīdī apjautāt, ka no valsts amatpersonu puses notiek robežbūves sabotāža?

Šis projekts patiesībā sākās 2012. gadā un tika realizēts ar arhaiskām metodēm - robežsargi un projektētāji pa robežu brida gumijas zābakos, netika lietotas dronu tehnoloģijas. Izstrādātais projekts bija neprecīzs. Toreiz robežas demarkācija nemaz netika veikta, tā tika pabeigta vien 2018. gadā, nenotika zemju atsavināšana, pēdējās zemes uz Krievijas robežas atsavināja 2022. gadā. Ja ir bijušas pretenzijas no mūsu pasūtītāja - Valsts robežsardzes, tad mēs tās momentā esam novērsuši. Ja pirms mūsu ieguldītā darba robežsargi brida robežu gumijas zābakos, tad tagad pēc mūsu veiktās izbūves viņi var pārvietoties ar kvadricikliem un džipiem un operatīvāk veikt savu darbību.

Nelaimes robežas būvē sākās tad, kad Mūrnieks, iespējams, personīgu vai citu motīvu vadīts, kopā ar prokuratūru ar daudzām safabricētām aizdomīgām apsūdzībām sāka terorizēt robežsargus un mūs. Robežsardzes augstākās amatpersonas tika aizturētas, bet rezultātā tomēr krimināllietas pret tām tika izbeigtas, mēs esam palikuši pēdējie - ģenerālis Garbars un "Igate". Kaut kādu motīvu vadīts, Stukāns tagad mūs velk uz tiesu ar vecām, aizvēsturiskām, nesaprotamām apsūdzībām. Mēs paļaujamies uz tiesu, ka tā godprātīgi saredzēs, kas patiesībā notiek. Mūrnieka vadītā struktūra sāka nepamatoti apsūdzēt pilnīgi visus, un tas notika 2019. gadā, kad nomainījās valdība un par iekšlietu ministru kļuva Sandis Ģirģens. Mums ir sapulču protokoli, kur Ģirģens sapulcēs publiski nekorekti, prettiesiski izsakās, ka vajag kādu notiesāt, ielikt cietumā. Bet blakus sēž Būvniecības valsts kontroles birojs, kas saka, ka viss ir atrisināms un vajag tikai iet uz priekšu. Negāja uz priekšu. Un ko mēs šodien redzam? Mums joprojām pastāv liels apdraudējums no Baltkrievijas un Krievijas. Robežas būvniecība joprojām nav pabeigta. Beidzot robeža ir nodota “Valsts nekustamo īpašumu” (VNĪ) pārziņā, un izskatās, ka VNĪ pāris mēnešu laikā sāk aktīvas darbības. Viņi dara to, ko četrus gadus nebija izdarījuši trīs ministri - Ģirģens, Golubeva, Eklons. Laikam ceturtais ministrs beidzot saprot situācijas nopietnību un ir spēris konkrētus soļus.

Kādas personas vēl stāv aiz Mūrnieka – Juris Jurašs?

To mēs varam tikai minēt. Mēs tiešām neesam ērti, jo mēs pasakām, ko mēs domājam. Ir amatpersonas, kurām tas nepatīk.

Vai robežas izbūves laikā jums nācās komunicēt ar Juri Jurašu?

Es viņu vispār nepazīstu. Zinu tikai no publiskās telpas.

Vai ar Aigaru Siliņu, labklājības ministres Evikas Siliņas vīru, ir nācies komunicēt? Vai viņš palīdzēja risināt jautājumus, kas saistīti ar robežas izbūvi?

Tas ir man zināms cilvēks kopš pagājušā gadsimta. Viņš jau sen ir advokāts, bet par savām attiecībām ar advokātu nebūs korekti diskutēt. Es izmantoju arī citu advokātu pakalpojumus, kas specializējušies noteiktās lietās. Siliņš šajā procesā mūs nepārstāv. Izvēlējāmies citus advokātus krimināllietā, kas vēl nav beigusies. Citreiz arī nedarīšana ir palīdzība. Bet kā uz to paskatās. Vai trīs ministru - Ģirģena, Golubevas, Eklona - nekā nedarīšana palīdzēja Latvijai iekļūt vēl dziļākos mīnusos robežas izbūvē? Tagad būvējam par 100 miljoniem dārgāk.

Varbūt aiz Mūrnieka un Stukāna muguras stāv Baltkrievijas un Krievijas slepenie dienesti?

Vienīgais, ko es varu pateikt: malači, puiši! Pateicoties jums, mana un manu uzņēmumu darbība ir apgrūtināta. Mēs nevaram samaksāt tik daudz nodokļos, cik mēs būtu maksājuši, ja būtu strādājuši bez jūsu radītajām problēmām. Stukāna kunga safabricētās apsūdzības iet roku rokā ar Mūrnieka bijušo darbavietu. Latvijai es neredzu nekādu izdevīgumu no šim apsūdzībām. Cik līdzekļu mēs esam iztērējuši, armijai atrodoties uz robežas! Tā joprojām ir pilnīgi caurstaigājama. Savelkot kopā šīs nepamatotās apsūdzības, mēģinot mums pārmest, ir panākts totāli nesaimniecisks efekts. Tā ir sabotāža. Pilnīgi visiem, kas pēc tam ir būvējuši robežu vai tur atradušies, ir bijušas problēmas. Vulgarizējot - manā ieskatā robežu drīkstētu būvēt SIA "Prokuratūra" Stukāna vadībā un SIA "IDB" Mūrnieka vadībā, tad viss būtu kārtībā.

Kāda motivācija viņiem ir uzturēt šīs apsūdzības? Vai viņiem kāds par to maksā?

Kāda bija motivācija neko nedarīt trim ministriem - Ģirģenam, Golubevai, Eklonam?

Tātad austrumu robeža joprojām ir caurstaigājama?

Jā! Robežsardze savas kompetences ietvarā dara to, ko var izdarīt. Kad viņi brida robežu ar gumijas zābakiem, viņiem vispār nekā nebija. Robežsardzes vadība katru gadu gāja uz Ministru kabinetu un lūdza: akceptējiet tekošajam gadam piecus miljonus. Ir pat apsūdzētā no robežsardzes, kura ir gājusi un saviem priekšniekiem stāstījusi: darīsim, kā valstij ir labāk. Tagad pat izmainīja Latvijas ārējās sauszemes robežas infrastruktūras likumu. Uz mūsu krimināllietas rēķina izmainīja, lai tagad varētu darīt tā, kā mēs to darījām. Un tur ir konkrēti rakstīts, ka uz ārējās infrastruktūras izbūvi neattiecas meža apsaimniekošanas, koku ciršanas un vides aizsardzības prasības. Bet pret mums ir krimināllieta. 2019. gadā Mūrnieks gribēja apsūdzēt, ka mūsu cilvēki aizliegtajā vides zonā ir kaut ko izcirtuši. Tikai vēlāk tika noskaidrots, ka nekādas aizsargājamās teritorijas tur nav, bet apsūdzības bija. Tagad, pat ja būtu, nekas nebūtu jāaizsargā. Pret mums turpinās krimināllieta, bet vissliktākais ir tas, ka mēs četrus gadus esam kā Eiropas caurstaigājamā sēta.

Vai vēršanās pret jums un jūsu uzņēmumu ir tāpēc, ka nesamaksājāt kādam, kas prasīja kukuļa naudu?

Arī.

Kurš prasīja?

Prokuratūrā cilvēki zina, bet detaļās es negribu ieslīgt, jo, kas nav noķerts pie rokas, tas nav zaglis.

Vai kukuli prasīja arī prokuratūras pārstāvji?

Nē, tā tas nekad nenotiek. Bija epizode, kur neparakstījāmies, bet tā epizode ir pazudusi.

Pēc šīs epizodes sākās vēršanās pret jums?

Tos laikus es esmu aizmirsis. Mēs paliekam pie sava - mēs kļūdāmies būvniecībā, labi, sodiet mūs, bet kur te krimināls pārkāpums?

Sūtnis pēc kukuļa nāca no Iekšlietu ministrijas vai prokuratūras puses?

Es pašlaik detaļās neieslīgšu. Ja prokuratūra jums uz to varēs atbildēt, tad jā. Tās lietas parasti notiek ļoti filigrāni, pēc čekistu metodēm. Mūsu lietā no IDB puses arī tādas noslieces bija, lai safabricētu konkrēto lietu. Varbūt kādreiz uzrakstīšu par to grāmatu.

Jūsu stāstā izskan trauksmains signāls uzņēmējiem, ka viņiem jāturas tālāk no visa, kas saistīts ar valsts robežas izbūvi? Toksiska lieta, var nonākt cietumā?

Absolūti.

Pārpublicēts no neatkariga.nra.lv

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Kremlis nepamet cerību izmantot “tautiešus”: tiek plānots ar "tautiešu karti" virtuāli apvienot "krievu pasauli"

FotoŠā gada maijā kļuva zināms, ka Krievija veido “tautiešu elektronisko karti”, lai tādējādi censtos padarīt Krievijas “ārvalstīs dzīvojošo tautiešu” statusu par puslīdz juridisku kategoriju. Kara studiju institūta (Institute for the Study of War) vērtējumā šādas aktivitātes mērķis ir attaisnot Krievijas turpmāku agresiju, to uzdodot par ārvalstīs dzīvojošo tautiešu tiesību aizstāvības centieniem.
Lasīt visu...

12

Aicinājums Saeimai un Ministru kabinetam, īpaši "Jaunās vienotības" politiķiem atteikties no saviem valsts valodas politikas sagraušanas plāniem

Foto2024. gada 10. jūlijā Ministru kabineta tīmekļa vietnē ievietots tiesību akta projekts, kas paredz reorganizēt Latviešu valodas aģentūru, samazinot tās pārvaldes uzdevumus un lielāko daļu tās funkciju nododot citai valsts pārvaldes iestādei[1]. Uzskatām to par tuvredzību gan no zinātniskā, gan politiskā skatpunkta.
Lasīt visu...

21

Visi metas glābt grimstošo Citskovski, bet tas nesaprot pamesto glābšanas riņķi un kož rokā, kura viņu velk ārā no ūdens

FotoValdība un augstākā ierēdniecība kopīgiem spēkiem bija izdomājušas veidu, kādā paglābt no kriminālatbildības Valsts kancelejas direktoru Jāni Citskovski, taču tas no pamestā glābšanas riņķa ir atteicies, palīdzīgās rokas padošanu "juridiskajā jūrā" grimstošajam slīcējam nodēvējot par "pazemojošu".
Lasīt visu...

21

Latvijā vēl aizvien attiecībā pret citādi domājošiem tiek pielietotas represijas

FotoAivars Lembergs no Latvijas Centrālās vēlēšanu komisijas (turpmāk - CVK) ir saņēmis atvainošanās vēstuli.
Lasīt visu...

18

Diemžēl man, laimīgajam budžeta iestādes darbiniekam, atvaļinājumā jau atkal nākas izrādīties šajos nicināmajos sociālajos tīklos

FotoManu sociālo tīklu joslu vakar aizpildīja briesmīgi kadri no sabombardētās Ukrainas slimnīcas. Es arī tādus pavairoju. Kādreizējā kolēģe, režisore un producente Žaklīna Cinovska savā "Facebook" laika joslā zem sirdi plosošajām fotogrāfijām bija ierakstījusi tikai vienu teikumu: "Kur ir Dievs?"
Lasīt visu...

18

Arī Latvija ir atbildīga par krievijas raķešu triecienu

Foto2024. gada 8. jūlijā kārtējā necilvēcīgā krievijas raķešu trieciena rezultātā cieta Okhmatdyt bērnu slimnīca Kijivā – viena no svarīgākajām ne tikai Ukrainā, bet arī visā Eiropā. Tas ir kārtējais krievu okupantu kara noziegums pret ukraiņu tautu. Zem gruvešiem joprojām aprakti daudzi ārsti, māsiņas, sanitāri un mazie pacienti.
Lasīt visu...

21

Vai patiesi tiks likvidēts arī Valsts valodas centrs?

Foto“Man jau pērnajā rudenī lika saprast, ka turpinājuma nebūs,” teic Valsts valodas centra direktors Māris Baltiņš, komentēdams savu atlaišanu no darba, kas notiks šā gada 29. septembrī. To “lika saprast” Tieslietu ministrija.
Lasīt visu...

21

Atklāta vēstule māksliniekam Agrim Liepiņam

FotoGodājamais Liepiņa kungs! Domāju, ka ne tikai man, bet arī daudziem gan mūsu novadā, gan citur Latvijā, ziņa, ka plānojat nojaukt Jūsu izloloto Uldevena senlatviešu pili Lielvārdē, bija nepatīkams pārsteigums.
Lasīt visu...

3

Ievērtējiet – tagad es esmu viedās administrācijas ministre un nekad neesmu dzīvojusi tik labi kā tagad!

FotoLatvijas daba ir mūsu bagātība, kas cauri gadsimtiem veidojusi mūs par zemi, kurā dzīvojam šodien. Mūsu senči, prasmīgi izmantojot dabas resursus, ir uzkrājuši kapitālu un radījuši pievienoto vērtību, būvējot Latviju par labklājības valsti. Kaut arī mums daudz vēl ir ko darīt cilvēku dzīves līmeņa celšanā, jāatzīst, ka nekad neesam dzīvojuši tik labi kā tagad.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Golubeva – tautas bojāejas vētrasputns

Varas bļodlaižas medijos izvilkuši no politiskās mēslaines latviskoto krievu lesbieti Mariju Golubevu. Bābiešu mīlestības priesteriene savulaik pabijusi iekšlietu ministra tronī. Tolaik...

Foto

Rezultātu nav tāpēc, ka nav mērķu un atbildīgo, – vai tas dzelzceļš, mangāns, tiesas vai ugunsgrēki...

Ziņa, ka mangāna rūdai uz Latvijas dzelzceļiem ir pienākušas beigas,...

Foto

Kas tas par ekonomiski pamatotu projektu, kura dēļ jālien parādos un jāceļ nodokļi?

Vai satiksmes ministrs ir izvērtējis un iesniedzis visas alternatīvas Rail Baltica sakarā? Manuprāt,...

Foto

Vasaļa psiholoģiskā projekcija

Cilvēkiem, reizēm veselām ļaužu grupām, ir grūti pieņemt pašcieņu traumējošus faktus. Tad ieslēdzas psiholoģiskā aizsardzība. Viens no mehānismiem ir psiholoģiskā projekcija, kad savas negatīvās...

Foto

Džordža Orvela stāsts par „Jauno Vienotību”

Orvela domas attiecas arī uz mūsdienu korumpēto partiju „Jaunā Vienotība”, kas ilgstoši vada valdību. Tāpat kā "Dzīvnieku fermā”, kur sākotnējie...

Foto

Kurš šitiem mērkaķiem iedeva granātu?

Ar Rail Baltica sarunas turpinās pa riņķi. Faktiski politiķi mēģina kaut kur nogrūst atbildību, kaut atbildīgo loks jau turpat ir - viņi paši....

Foto

Izlaupīts ražošanas uzņēmums. Seši gadi pēc uzbrukuma

2024.gada 19.jūlījā iestāsies melnā jubileja. Seši gadi pēc ekonomiskā un reideriskā uzbrukuma ražošanas uzņēmumam Ventspils ielā 63 b, Rīga....

Foto

Lūgums izvērtēt iespējamu nodokļu maksātāju līdzekļu izšķērdēšanu Jēkabpils novada attīstības pārvaldē

Lūgums izvērtēt iespējamu nodokļu maksātāju līdzekļu izšķērdēšanu Jēkabpils novada attīstības pārvaldē: domes izveidots birojs, iepirkumu...

Foto

„Rail Baltica” projekts - deputātus sāk pārņemt panika

Rail Baltica projekts - deputātus sāk pārņemt panika. Tā varētu raksturot Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas trešdienas sēdes...

Foto

Kā tikt galā ar „Rail Baltica” projekta septiņkārtīgo sadārdzinājumu un naudas trūkumu?

Ģeniāla doma - sadārdzināt vēl vairāk. „Rail Baltica” gadījumā tas nozīmē aizņemties naudu uz...

Foto

Likumprojekta nepārprotamības aritmētika

Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs aicina parlamentāriešus ātrāk izskatīt trešajā lasījumā grozījumus Civilprocesa likuma 594.pantā, jau tagad, 20. jūnijā, pirms Jāņiem....

Foto

Lai nodrošinātu igauņiem vilcienu uz Eiropu, latviešiem pamatīgi jāceļ nodokļi?

Pēc gadiem divdesmit igauņi, baudot poļu alu, pa vilciena logiem vēros jostas savilkušos latviešus sērīgi raugāmies...

Foto

"Rail Baltica" projekts kā aklās zarnas izgriešana caur papēdi

“Pašlaik nav kārtīga saimnieka “Rail Baltica” īstenošanai”, “Valdība nav iestāde, kas apmaksā rēķinus”, “Premjere Siliņa parāda nostāju...

Foto

Vairums mikroģeneratoru īpašnieku būs spiesti pāriet uz dinamiskās enerģijas uzglabāšanas sistēmām

Apritējis vairāk nekā mēnesis, kopš ieviesta jaunā elektroenerģijas neto norēķinu sistēma un mājsaimniecībās uzstādīto mikroģeneratoru...

Foto

Vai bēdīgi slavenais Raimonds Lejnieks – Puķe mēģina apkrāpt tautu?

Ja pēdējos gados mēs esam uzmanīgi sekojuši līdzi gan politikai, gan masu mediju ziņām, tad mums...