Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

“Ceļu būvniecības sabiedrības “Igate”” valdes priekšsēdētājs Māris Peilāns jau ir vērsies ar skaudru vēstuli pie valsts prezidenta Edgara Rinkēviča. Tajā viņš paudis savu redzējumu par notiekošajām nejēdzībām robežbūvē.

Varētu jau arī nepievērst uzmanību šai vēstulei un tajā izklāstītajam - maz kur valstī notiek nejēdzības. Taču ir kāda nianse. Par Latvijas nākamo premjeru tiek virzīta persona, kura bijusi ļoti tuvu ar austrumu robežas būvniecību saistītajiem jautājumiem. “Jaunās vienotības” premjera amata kandidāte Evika Siliņa no 2013. gada janvāra līdz 2019. gada janvārim bijusi Latvijas Republikas Iekšlietu ministrijā parlamentārā sekretāre, cita starpā atbildīga par politisko dokumentu izstrādes vadīšanu un koordināciju.

Savukārt E. Siliņas vīrs, arī advokāts, sniedzis juridiskos pakalpojumus “Igates” valdes priekšsēdētājam. Tātad topošā premjere varētu būt informēta par notikušo un arī notiekošo valsts austrumu robežas būvē.

Jautājums, kas gan tur tāds īpašs noticis un notiek, - par to “Neatkarīgās” saruna ar M. Peilānu.

Iepazināmies ar jūsu atklāto vēstuli par situāciju austrumu robežas būvē Valsts prezidentam. Ar kurām amatpersonām komunicējāt saistībā valsts robežas izbūvi?

Ar Iekšējās drošības biroju (IDB) un prokuratūru.

2015. gadā “Igate”uzvarēja iepirkumā par Krievijas robežas būvi.Tagad pagājušideviņi gadi. Esam pārdzīvojuši daudzās sūdzības Iepirkumu uzraudzības birojam no citiem uzņēmējiem. Viņi par savu pakalpojumu piedāvāja divas reizes augstāku cenu nekā mēs. Par sava uzņēmuma darbu un sniegto pakalpojumu kvalitāti atbildu es kā vadītājs. Tāpat kā IDB vadītājs Valters Mūrnieks, kurš pirms termiņa ir atvaļināts no dienesta, un ģenerālprokurors Juris Stukāns par savu darbu. Taču viņiem nekas, bet man krimināllieta. Viņi jau ir tie galvenie, kuri visu darījuši tā, lai robeža netiktu izbūvēta laikā un, ja kaut kas tiktu izbūvēts, tad par nesaprātīgu cenu.

Kādēļ Stukāns varētu būt ieinteresēts sabotēt robežas būvniecību?

Varu pateikt tikai to, ka toreizējais iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens bija pirmais, kas stāstīja, ka visi ir vainīgi. Varbūt tādēļ, lai sev spodrinātu uzplečus, tiktu citās partijās, uzvarētu vēlēšanās. Vai tas ir normāli, ka pagājuši četri gadi, iztiesāta tiek salīdzinoši vienkārša lieta ar sešām apsūdzības pozīcijām, bet tiesā vēl nav nolasīts spriedums? Tiesa pēc būtības pat nav sākusies. Tad esmu es pie kaut kā vainīgs vai nē?

Politiķis S. Ģirģens pasludina, ka robežbūvē daudz nozagts, bet te pēkšņi aizdomās turētos robežsargus un projekta autoru atbrīvo no aizdomām. Mani pirms četriem gadiem septembrī uz tiesu veda par to, ka "Igate" manā personā nozaguši kokus no robežas. Tagad tādas apsūdzības vairs nav. Pēkšņi ir atraduši citus vainīgos. Kamēr ņēmās ar apsūdzēšanu, daļa no nocirstajiem kokiem sapuva. Kur rezultāts? Tagad no Baltkrievijas robežas joprojām esam apdraudēti mēs visi, mūsu bērni. Tajā pašā laikā Stukāns vēl var publiski pateikt, ka pārējie, arī advokāti, kas nav prokurori, drīkst prokurora apsūdzībā tikai komatus palabot.

Gadu pēc tiltu nodošanas ekspluatācijā pie Latvijas un Baltkrievijas robežas mēģina par mani uz tiesu nosūtīt lietu, celt apsūdzību par diviem miljoniem par to, ka tilti nav nododami ekspluatācijā. Taču tie tilti jau sen kā ir nodoti ekspluatācijā (pirms krimināllietas nosūtīšanas uz tiesu) un tiek lietoti, un to apstiprina Krāslavas novada būvvaldes akti. Stukāns, sēžot savā bunkurā ar saviem cilvēkiem, pat nav pārliecinājies par lietu patieso stāvokli.

Robežas būve ar Baltkrieviju mums bija jāpabeidz 2022. gadā par 22 miljoniem eiro. Tagad summas kļuvušas piecas sešas reizes lielākas, un robeža joprojām nav izbūvēta. Tas ir Mūrnieka sabotāžas rezultāts.

Kurā brīdī apjautāt, ka no valsts amatpersonu puses notiek robežbūves sabotāža?

Šis projekts patiesībā sākās 2012. gadā un tika realizēts ar arhaiskām metodēm - robežsargi un projektētāji pa robežu brida gumijas zābakos, netika lietotas dronu tehnoloģijas. Izstrādātais projekts bija neprecīzs. Toreiz robežas demarkācija nemaz netika veikta, tā tika pabeigta vien 2018. gadā, nenotika zemju atsavināšana, pēdējās zemes uz Krievijas robežas atsavināja 2022. gadā. Ja ir bijušas pretenzijas no mūsu pasūtītāja - Valsts robežsardzes, tad mēs tās momentā esam novērsuši. Ja pirms mūsu ieguldītā darba robežsargi brida robežu gumijas zābakos, tad tagad pēc mūsu veiktās izbūves viņi var pārvietoties ar kvadricikliem un džipiem un operatīvāk veikt savu darbību.

Nelaimes robežas būvē sākās tad, kad Mūrnieks, iespējams, personīgu vai citu motīvu vadīts, kopā ar prokuratūru ar daudzām safabricētām aizdomīgām apsūdzībām sāka terorizēt robežsargus un mūs. Robežsardzes augstākās amatpersonas tika aizturētas, bet rezultātā tomēr krimināllietas pret tām tika izbeigtas, mēs esam palikuši pēdējie - ģenerālis Garbars un "Igate". Kaut kādu motīvu vadīts, Stukāns tagad mūs velk uz tiesu ar vecām, aizvēsturiskām, nesaprotamām apsūdzībām. Mēs paļaujamies uz tiesu, ka tā godprātīgi saredzēs, kas patiesībā notiek. Mūrnieka vadītā struktūra sāka nepamatoti apsūdzēt pilnīgi visus, un tas notika 2019. gadā, kad nomainījās valdība un par iekšlietu ministru kļuva Sandis Ģirģens. Mums ir sapulču protokoli, kur Ģirģens sapulcēs publiski nekorekti, prettiesiski izsakās, ka vajag kādu notiesāt, ielikt cietumā. Bet blakus sēž Būvniecības valsts kontroles birojs, kas saka, ka viss ir atrisināms un vajag tikai iet uz priekšu. Negāja uz priekšu. Un ko mēs šodien redzam? Mums joprojām pastāv liels apdraudējums no Baltkrievijas un Krievijas. Robežas būvniecība joprojām nav pabeigta. Beidzot robeža ir nodota “Valsts nekustamo īpašumu” (VNĪ) pārziņā, un izskatās, ka VNĪ pāris mēnešu laikā sāk aktīvas darbības. Viņi dara to, ko četrus gadus nebija izdarījuši trīs ministri - Ģirģens, Golubeva, Eklons. Laikam ceturtais ministrs beidzot saprot situācijas nopietnību un ir spēris konkrētus soļus.

Kādas personas vēl stāv aiz Mūrnieka – Juris Jurašs?

To mēs varam tikai minēt. Mēs tiešām neesam ērti, jo mēs pasakām, ko mēs domājam. Ir amatpersonas, kurām tas nepatīk.

Vai robežas izbūves laikā jums nācās komunicēt ar Juri Jurašu?

Es viņu vispār nepazīstu. Zinu tikai no publiskās telpas.

Vai ar Aigaru Siliņu, labklājības ministres Evikas Siliņas vīru, ir nācies komunicēt? Vai viņš palīdzēja risināt jautājumus, kas saistīti ar robežas izbūvi?

Tas ir man zināms cilvēks kopš pagājušā gadsimta. Viņš jau sen ir advokāts, bet par savām attiecībām ar advokātu nebūs korekti diskutēt. Es izmantoju arī citu advokātu pakalpojumus, kas specializējušies noteiktās lietās. Siliņš šajā procesā mūs nepārstāv. Izvēlējāmies citus advokātus krimināllietā, kas vēl nav beigusies. Citreiz arī nedarīšana ir palīdzība. Bet kā uz to paskatās. Vai trīs ministru - Ģirģena, Golubevas, Eklona - nekā nedarīšana palīdzēja Latvijai iekļūt vēl dziļākos mīnusos robežas izbūvē? Tagad būvējam par 100 miljoniem dārgāk.

Varbūt aiz Mūrnieka un Stukāna muguras stāv Baltkrievijas un Krievijas slepenie dienesti?

Vienīgais, ko es varu pateikt: malači, puiši! Pateicoties jums, mana un manu uzņēmumu darbība ir apgrūtināta. Mēs nevaram samaksāt tik daudz nodokļos, cik mēs būtu maksājuši, ja būtu strādājuši bez jūsu radītajām problēmām. Stukāna kunga safabricētās apsūdzības iet roku rokā ar Mūrnieka bijušo darbavietu. Latvijai es neredzu nekādu izdevīgumu no šim apsūdzībām. Cik līdzekļu mēs esam iztērējuši, armijai atrodoties uz robežas! Tā joprojām ir pilnīgi caurstaigājama. Savelkot kopā šīs nepamatotās apsūdzības, mēģinot mums pārmest, ir panākts totāli nesaimniecisks efekts. Tā ir sabotāža. Pilnīgi visiem, kas pēc tam ir būvējuši robežu vai tur atradušies, ir bijušas problēmas. Vulgarizējot - manā ieskatā robežu drīkstētu būvēt SIA "Prokuratūra" Stukāna vadībā un SIA "IDB" Mūrnieka vadībā, tad viss būtu kārtībā.

Kāda motivācija viņiem ir uzturēt šīs apsūdzības? Vai viņiem kāds par to maksā?

Kāda bija motivācija neko nedarīt trim ministriem - Ģirģenam, Golubevai, Eklonam?

Tātad austrumu robeža joprojām ir caurstaigājama?

Jā! Robežsardze savas kompetences ietvarā dara to, ko var izdarīt. Kad viņi brida robežu ar gumijas zābakiem, viņiem vispār nekā nebija. Robežsardzes vadība katru gadu gāja uz Ministru kabinetu un lūdza: akceptējiet tekošajam gadam piecus miljonus. Ir pat apsūdzētā no robežsardzes, kura ir gājusi un saviem priekšniekiem stāstījusi: darīsim, kā valstij ir labāk. Tagad pat izmainīja Latvijas ārējās sauszemes robežas infrastruktūras likumu. Uz mūsu krimināllietas rēķina izmainīja, lai tagad varētu darīt tā, kā mēs to darījām. Un tur ir konkrēti rakstīts, ka uz ārējās infrastruktūras izbūvi neattiecas meža apsaimniekošanas, koku ciršanas un vides aizsardzības prasības. Bet pret mums ir krimināllieta. 2019. gadā Mūrnieks gribēja apsūdzēt, ka mūsu cilvēki aizliegtajā vides zonā ir kaut ko izcirtuši. Tikai vēlāk tika noskaidrots, ka nekādas aizsargājamās teritorijas tur nav, bet apsūdzības bija. Tagad, pat ja būtu, nekas nebūtu jāaizsargā. Pret mums turpinās krimināllieta, bet vissliktākais ir tas, ka mēs četrus gadus esam kā Eiropas caurstaigājamā sēta.

Vai vēršanās pret jums un jūsu uzņēmumu ir tāpēc, ka nesamaksājāt kādam, kas prasīja kukuļa naudu?

Arī.

Kurš prasīja?

Prokuratūrā cilvēki zina, bet detaļās es negribu ieslīgt, jo, kas nav noķerts pie rokas, tas nav zaglis.

Vai kukuli prasīja arī prokuratūras pārstāvji?

Nē, tā tas nekad nenotiek. Bija epizode, kur neparakstījāmies, bet tā epizode ir pazudusi.

Pēc šīs epizodes sākās vēršanās pret jums?

Tos laikus es esmu aizmirsis. Mēs paliekam pie sava - mēs kļūdāmies būvniecībā, labi, sodiet mūs, bet kur te krimināls pārkāpums?

Sūtnis pēc kukuļa nāca no Iekšlietu ministrijas vai prokuratūras puses?

Es pašlaik detaļās neieslīgšu. Ja prokuratūra jums uz to varēs atbildēt, tad jā. Tās lietas parasti notiek ļoti filigrāni, pēc čekistu metodēm. Mūsu lietā no IDB puses arī tādas noslieces bija, lai safabricētu konkrēto lietu. Varbūt kādreiz uzrakstīšu par to grāmatu.

Jūsu stāstā izskan trauksmains signāls uzņēmējiem, ka viņiem jāturas tālāk no visa, kas saistīts ar valsts robežas izbūvi? Toksiska lieta, var nonākt cietumā?

Absolūti.

Pārpublicēts no neatkariga.nra.lv

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Iestājamies par tradicionālu ģimeni, mudinām parakstīties pret partnerības institūta ieviešanu

FotoCentrālā vēlēšanu komisija ceturtdien, 16. novembrī izlēma laikā no 2023. gada 7. decembra līdz 2024. gada 5. janvārim rīkot parakstu vākšanu tautas nobalsošanas ierosināšanai par apturētā likumprojekta “Grozījumi Notariāta likumā” atcelšanu.
Lasīt visu...

3

Prasījām kultūrai 66 miljonus, nedabūjām pat trešo daļu, bet papildus piecarpus miljoni mūsu propagandoniem būs!

FotoTikko pieņemtais budžets Kultūras ministrijas atbildībām prioritārajos pasākumos piešķir 17.51 miljonu eiro. Šie atbalsta pasākumi galvenokārt dzēš nozares ugunsgrēkus, kas bijuši redzami gadiem ilgi.
Lasīt visu...

21

Nosodām nevēlamu uzvedību akadēmiskā vidē, jo īpaši attiecībās starp pasniedzēju un studentu

FotoMedijos ir izskanējuši nopietni, pirmšķietami ticami, publiski apgalvojumi par LU Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes (LU FMOF) pasniedzēja Dmitrija Bočarova nepieņemamām darbībām un seksuālu uzmākšanos attiecībās ar sievietēm, tai skaitā ar nepilngadīgu personu un LU studenti.
Lasīt visu...

21

Dažas pārdomas par Ex-seržanta rakstu “Karš Ukrainā. Vai tiešām strupceļš - un kam?”

FotoRietumeiropa un arvien vairāk arī Centrāleiropa lielākoties joprojām ir Amerikas protektorāts, un šīs valstis atgādina senos vasaļus, tāpēc pats tuvākais amerikāņu uzdevums ir nodrošināt, lai neviena valsts vai valstu kombinācija neiegūtu spēju izraidīt ASV no Eirāzijas vai pat būtiski samazināt tās izšķirošo šķīrējtiesas lomu.
Lasīt visu...

3

Pēc ilgas nolaidības un ākstībām mēs esam sākuši bakstīties ap bumbu patvertņu jautājumu

FotoJautājums par tuvāko drošo vietu militāra apdraudējuma gadījumā joprojām nav atbildēts kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā 2022. gada 24. februārī. Kad varēs atbildēt uz šo vienkāršo iedzīvotāja jautājumu, kas ir paveikts līdz šim un kas vēl ir darāms? Šis būs ieskats Rīgas līdz šim paveiktajā.
Lasīt visu...

21

Belēvičs savulaik demisionēja par sīkumu, turpretim Kariņš demisiju pat neapsver

Foto“Atceros tos jocīgos laikus, kad amatpersonas atkāpās sīkumu dēļ. (..) Veselības ministrs Guntis Belēvičs atkāpās tāpēc, ka tika pieķerts ārpusrindas apkalpošanā Onkoloģijas centrā,” piektdien rakstīju savā “Dienas citātā”. Guntis Belēvičs sarunā ar “Neatkarīgo” papildināja redzējumu uz senajiem 2016. gada notikumiem, kuru morālais aspekts šodien kļūst arvien aktuālāks.
Lasīt visu...

21

Par „kapitālā remonta” blaknēm: „Airiston Helmi” un „krievu zemūdeņu bāžu Somijā” piemērs

FotoTā sauktais finanšu sistēmas kapitālais remonts joprojām raisa diskusijas kā Latvijā, tā citās valstīs, kurās tas notika, un tiek meklētas atbildes uz jautājumiem, vai reizēm cēlu mērķu vārdā nav maksāta pārāk dārga cena, bremzēta ekonomikas attīstība, upurēti veiksmīgi strādājoši uzņēmumi, vai nav cietuši cilvēki, kas neko neatļautu nedarīja. Un vai nav bijis arī tā, ka ar "kapitālā remonta" lozungu tika mēģināts sasniegt pavisam citus mērķus, kā arī norakstīt klaju amatpersonu nekompetenci?
Lasīt visu...

6

No Kariņa mācās arī viņa bijusī “labā roka”, tagad - rokas pagarinājums - premjerministre Evika Siliņa

FotoGrūti izvērtēt, vai ārlietu ministra Krišjāņa Kariņa (Jaunā vienotība – JV) “skaidrojumi” par viņa lidināšanos ar privātiem lidaparātiem ir nekaunības, augstprātības, melīguma vai prastas muļķības radīti. Varbūt tur ir viss kopā. Taču simptomātiski ir tas, ka iezīmējas plaisa starp JV līdera un valsts prezidenta pozīcijām.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Bez Stambulas konvencijas Latvijas sievietēm gals klāt, ar Stambulas konvenciju Latvijas sievietes zels un plauks

Diskusijās par Stambulas konvenciju (jeb Eiropas Padomes Konvencija par vardarbības pret...

Foto

Valdība ir uz savas planētas, tauta – uz citas

“Biju pārliecināts, ka mūsu ceļi nekad nekrustosies. Bet, re, valsts svētki ir tas, kas tomēr vieno, kaut...

Foto

Latvijas Televīzija palīdz aizdomās turētajiem apzināti kurināt nacionālo naidu, lai netieši mazinātu vainu slepkavībā

Uzskatu, ka par mana tēva Andra Ļubkas (attēlā) slepkavību aizdomās turētās personas...

Foto

Par “Maximas” traģēdiju: taisnīgs spriedums manā izpratnē būtu inženiera un būvuzņēmuma sodīšana par ēkas sabrukšanu un "Maximas" sodīšana par cilvēku bojāeju

Ar nelabu sajūtu sekoju medijos...

Foto

Vai Latvijā ir pārāk liels publiskais sektors?

ANO 1919. gadā dibinātā Starptautiskā Darba organizācija publicējusi statistiku – 2020. gadā Latvijā aptuveni 29% visu strādājošo bija nodarbināti...

Foto

Tautas pacietības mērs ir izsmelts!

Šis raksts ir pēdējais brīdinājums koloniālajiem pārvaldniekiem Latvijā! Pēdējais brīdinājums viņu pakalpiņiem valdībā un valsts struktūrās. Tautas pacietības mērs ir izsmelts!...

Foto

Nosodām “Vienotības”, “Progresīvo” un ZZS kreisi radikālo partnerību

Saistībā ar jaunās valdības kreisi liberālo kursu vērtību jautājumos, par prioritāti demogrāfiskās krīzes, ekonomiskās stagnācijas, kā arī militāra...

Foto

Aicinām parakstīties par Saeimas atlaišanu

Mēs, Nacionālā savienība “Taisnīgums”, paziņojam, ka esam pievienojušies iniciatīvai par tautas nobalsošanu, lai atlaistu 14. Saeimu....

Foto

Jau tagad „RailBaltica” trūkst sešu miljardu eiro Latvijas posmam

RailBaltica projektam ir visas iespējas kļūt par akmeni kaklā Latvijas budžetam un valsts parādam, jo jau tagad trūkst...

Foto

Šis raksts par Izraēlu un Palestīnu ir īpaši kompentents, jo pirmā līdzautora divi ģimenes locekļi ir strādājuši kibucos, bet otrs ir dzēris košera šņabi un ir „progresīvais”

10. novembrī ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens Izraēlas–Hamās konflikta kontekstā nāca klajā ar paziņojumu, citu lietu starpā atzīmējot, ka “daudz par daudz palestīniešu ir tikuši nogalināti”. Statistika diemžēl ir nepielūdzama – Izraēlas īstenotās blīvi apdzīvotās Gazas bombardēšanā jau ir 11 tūkstoši...

Foto

Uzruna Latvijas Republikas proklamēšanas 105. gadadienai veltītajā svētku koncertā Latvijas Nacionālajā teātrī

Ļoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Ļoti cienījamā Ministru prezidentes kundze! Cienījamās dāmas un godātie...

Foto

Tauta nav stulba

Tauta nav stulba. Tautai piemīt veselais saprāts. Tauta to apliecina, kad viņa publiski dzird idejas, kuras sakrīt ar viņas izjusto gudrību....

Foto

Maksātnespējas administrators izsaimnieko atlikušo uzņēmuma mantu

Mēs, maksātnespējīgās AS "Dzintars" kreditori, nolēmām griezties pie valdības vadītājas un atbildīgās ministres ar atklāto vēstuli par samilzušām problēmām, ar...

Foto

Vai Saeima ir jāatlaiž?

Pēdējās dienās daudz dzirdams par rosinājumu atlaist 14. Saeimu. Izskan gan aicinājumi tādā veidā sodīt arvien kreisāko “Jaunās Vienotības” valdību, gan pretēji...

Foto

Mēs, Kozins, Levrence, Bogustova, Pūpola, Raubiško, Austers un vēl virkne citu Iļjiča mazbērnu...

Kopš teroristiskās organizācijas "Hamas" uzbrukuma 2023. gada 7. oktobrī, kura laikā tika veikti...

Foto

„Rail Baltica” finansējuma plūsmai ir jābūt loģiskai un saskaņotai ar būvdarbu gaitu, citādi Putniņa un Pauniņa kungiem būs problēmas

Lai Rail Baltica būvniecība noritētu raiti un efektīvi un...

Foto

Kas ir "mēs"?

Lūdzu zemāko izklāstu neuzskatīt par konservatīvās domas konferences rīkotāju autoritatīvu versiju. Ticu, ka 28. novembrī Demos II sesijā no runātājiem dzirdēsim pavisam citas...

Foto

Biotehnologa fabulas

Cilvēks ir radies no šūnām, viss organisms - āda, miesa, kauli, tauki, muskuļi, orgāni - arī ir veidots no šūnām. Šūnās veidojas arī enerģija,...