Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Katru gadu Latvijas valsts zaudē vairākās lietās Eiropas cilvēktiesību tiesā (ECT). Tas nozīmē, ka no nodokļu maksātāju līdzekļiem nākas izmaksāt kompensācijas cietušajiem, taču vēl skumjāk ir tas, ka ikviens šāds ECT spriedums nozīmē to, ka tiesībsargājošo iestāžu darbinieku nezināšanas, paviršības vai apzinātas rīcības rezultātā ir pārkāptas kādas personas cilvēktiesības un tas nevairo ticību mūsu valsts tiesību sistēmai.

Katra šāda zaudēta lieta ir arī skaidrs un nepārprotams signāls, ka vai nu ir grozāma likumdošana, vai arī pārskatāma tiesiskā regulējuma piemērošana praksē. Pie kam likumdošana ir maināma, nevis "iespēlējot" kādas izmaiņas likumdošanā likumprojektu otrā vai trešā lasījuma stadijā, bet gan sniedzot sagaidāmā rezultāta pilnu invertējumu, tajā skaitā - arī no cilvēktiesību ievērošanas aspekta. Pretējā gadījumā sagaidāmi arvien jauni zaudējumi ECT, jauni tēriņi no budžeta un jaunas pieļautas netaisnības pret kādu cilvēku.

Viens no pēdējā laika plašāko rezonansi radījušajiem gadījumiem ir Eiropas Cilvēktiesību tiesas 2024. gada 24. oktobra nolēmums lietā "Sprūds un Citi pret Latviju", kurā tiesa kārtējo reizi atzina, ka Latvijas Republika atkal ir pārkāpusi Eiropas Cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvenciju.

2013. gadā tieši ECT lemtā radītā spiediena un Direktīvas 2012/13/ES prasību rezultātā Latvijai nācās mainīt regulējumu, nosakot, ka personai ir tiesības iepazīties ar tiem lietas materiāliem, ar kuriem pamatots ierosinājums par apcietinājuma piemērošanu.

Bet attiecīgām instancēm nebūt nebija vēlmes ļaut personām un viņu advokātiem piekļūt materiāliem, jo daudzos gadījumos apgalvojumi par izmeklēšanas traucēšanu, izvairīšanos un tamlīdzīgi bija izdomāti. Tādēļ norma tika papildināta ar frāzi, kuru nekontrolēti varēja izmantot jebkurā situācijā: "Ciktāl šāda piekļuve neapdraud citu personu pamattiesības, sabiedrības intereses un netraucē kriminālprocesa mērķa sasniegšanu."

M. Sprūda lietā ECT atzina, ka šajā lietā tiesas procesā ne pie izmeklēšanas tiesnešiem, ne Rīgas apgabaltiesā netika nodrošināts "pušu vienlīdzības" princips, kas būtībā norāda uz to, ka tiesas procesus viņa lietā nevar uzskatīt par taisnīgiem.

ECT konstatēja, ka pirms apcietinājuma piemērošanas, par ko sēdēs lemj izmeklēšanas tiesneši, izmeklētāji noraidīja iesniedzēju advokātu lūgumus iepazīties ar lietas materiāliem un jo īpaši ar pierādījumiem, kas pamatoja ierosinājumus par apcietinājuma piemērošanu. Lai gan izmeklētājs, izmeklēšanas tiesneši un Rīgas apgabaltiesa bija iepazinušies ar lietas materiālu saturu šajā procesa stadijā, precīzs to saturs nebija nodots iesniedzējiem vai viņu advokātiem. Tādējādi ne iesniedzējiem, ne viņu advokātiem nebija pietiekamas iespējas apstrīdēt valsts iestāžu secinājumus un jo īpaši pierādījumus, uz kuriem viņi balstījās.

Sakarā ar to, ka netika ievērots pušu procesuālās līdztiesības princips, ECT atzina, ka process pie izmeklēšanas tiesnešiem un Rīgas apgabaltiesā neatbilda Konvencijas 5. panta 4. punktā nostiprinātajām garantijām (sk. Lamy, § 29 un Garcia Alva, §§ 40-43).

Eiropas Komisija jau 2023. gada 28. septembrī "Argumentēto atzinumu pārkāpuma procedūras lietā Nr. INFR(2021)2100" norādīja, ka Latvija nav pareizi transponējusi Eiropas Parlamenta un Padomes 2012. gada 22. maija Direktīvas 2012/13/ES par tiesībām uz informāciju kriminālprocesā 7. panta 1. punktu.

Ņemot vērā šo atzinumu. Tieslietu ministrija izstrādāja un Saeima 2024. gada 19. septembrī pieņēma grozījumus Kriminālprocesa likumā, ar kuriem tika izslēgta Kriminālprocesa likuma 60.2 panta 3.daļa.

Šī daļa līdz tam paredzēja, ka procesa virzītājs nodrošina tiesības iepazīties ar tiem lietas materiāliem, ar kuriem pamatots ierosinājums piemērot ar brīvības atņemšanu saistītu drošības līdzekli. Taču šai nodrošināšanai bija jau iepriekš pieminētā un vēlāk modificētā nozīmīgā atruna – iepazīstināšana notiek, "nepieļaujot lietas materiālos minēto personu pamattiesību apdraudējumu, nodrošinot sabiedrības interešu aizsardzību" un, kas šai gadījumā īpaši būtiski, "neapdraudot kriminālprocesa mērķa sasniegšanu".

Šā gada 19. septembrī pieņemtie likuma grozījumi novērš pretrunu ar iepriekš minēto Direktīvu, kas savukārt noteic, ka apcietinātajai vai aizturētajai personai jebkurā kriminālprocesa stadijā jābūt piekļuvei kompetento iestāžu rīcībā esošajiem dokumentiem, kas saistīti ar konkrēto lietu un kas ir būtiski, lai saskaņā ar valsts tiesību aktiem efektīvi apstrīdētu apcietināšanas vai aizturēšanas likumību.

Tiktāl iepriekš pieļautās kļūdas ir ņemtas vērā un likumā tekstuāli ir labotas. Taču advokāti joprojām saskaras ar praksi, ka izmeklētāji par šīm izmaiņām likumdošanā vai nu neko nezina, vai vienkārši izliekas nezinām.

Lai ilustrētu situāciju, piemēra pēc var minēt kādu lietu, kurā apcietinājums personai turpinās no 2024. gada jūnija, kad ar VPGKrP Organizētās noziedzības smago un sērijveida noziegumu apkarošanas pārvaldes izmeklētājas lēmumu persona tika atzīta par aizdomās turēto un tai ar Rīgas pilsētas tiesas izmeklēšanas tiesneses lēmumu piemērots drošības līdzeklis – apcietinājums.

Aizstāvība procesa virzītājai iesniedza rakstveida pieteikumu, lūdzot iepazīstināt ar tiem lietas materiāliem, ar kuriem pamatots procesa virzītājas ierosinājums par apcietinājuma piemērošanu, taču uzrādīts tika tikai vienīgi lēmums par atzīšanu par aizdomās turēto, ierosinājums par apcietinājuma piemērošanu un veikto kratīšanu protokolu kopijas. Papildus tam tiesas sēdē procesa virzītāja aizstāvībai uzrādīja analītiskās izziņas par aizturētajam piederošā uzņēmuma bankas kontiem un Valsts probācijas dienesta pārbaudes aktu. Citi lietas materiāli, kas pamatotu apcietinājuma piemērošanu, aizstāvībai uzrādīti netika.

Lai arī aizstāvība pārsūdzēja izmeklēšanas tiesneses lēmumu Rīgas apgabaltiesas Krimināllietu tiesas kolēģijai, tiesnesis atstāja izmeklēšanas tiesneses lēmumu negrozītu un nekādus pārkāpumus nesaskatīja.

Rīgas pilsētas tiesai turpmāk divas reizes lemjot par apcietinājuma pagarināšanu, tika konstatēts, ka kriminālprocesa materiālos fiksētas arī konkrētas ziņas par faktiem, kas iegūtas pēc iepriekšējās tiesas sēdes. Tātad – it kā iegūti jauni pierādījumi, taču tie aizstāvībai uzrādīti netiek, bet apcietinājuma turpināšanas pamatošanai izmantoti tiek.

Ir acīmredzams, ka atkal tiek pārkāptas tiesības uz aizstāvību un uz taisnīgu tiesu un Eiropas Parlamenta un Padomes 2012. gada 22. maija Direktīvas prasības tiek ignorētas. Izmeklētāju nostāja faktiski ir – mums pierādījumi ir, bet apsūdzētajam un aizstāvībai par tiem nekas nav jāzina. Un pilnīgi loģiski ir, ka šādā situācijā aizstāvjiem nav nepieciešamās informācijas, kas viņiem ļautu profesionāli veikt savus pienākumus.

Var tikai minēt, kāpēc izmeklēšanas iestādes tik klaji ignorē Direktīvas burtu un garu. Taču, ja pirmo reizi notikušo var uzskatīt par nejaušību, tad atkārtotos gadījumos tā jau ir likumsakarība, un uzmanību vajadzētu pievērst izmeklētāju un tiesnešu vadībai un uzraugošajām iestādēm. Nav jau noslēpums, ka tiesībsargājošo iestāžu prestižs tieši šādu gadījumu dēļ krītas un katra nākamā Eiropas Cilvēktiesību tiesā zaudētā lieta būs jauna sāpīga diagnoze par tiesisko situāciju mūsu valstī.

Te vietā gan ir jautājums – kādus instrumentus likumdevējs ir devis izmeklēšanas tiesnešiem gadījumā, ja konkrētā kriminālprocesa izmeklētājs tomēr paliek pie sava un turpina ignorēt gan likumdevēja rīcību, izslēdzot Kriminālprocesa likuma 60.2 panta 3.daļa, gan arī konkrētās Eiropas Parlamenta un Padomes 2012. gada 22. maija Direktīvas 2012/13/ES, par kuru nepildīšanu Eiropas Komisija pat bija piedraudējusi Latvijai ar prasības celšanu Eiropas Savienības Tiesā?

Tiesnesim arī šādā situācijā nav pilnvaru kriminālprocesa materiālus no izmeklētāja pieprasīt, taču ir visas tiesības šādā gadījumā pieņemt lēmumu par aizdomās turētā atbrīvošanu no apcietinājuma. Ja tas netiek darīts, tad ne vairs tikai izmeklētājam, bet arī konkrētajam tiesnesim ir jāuzņemas atbildība par kārtējo Latvijas Republikas zaudēto lietu Eiropas Cilvēktiesību tiesā.

Tiesībsargājošām institūcijām ir jāmaina attieksme pret apcietinājuma kā drošības līdzekļa piemērošanu gan vispār, gan tā piemērošanas ilgumam. Visā savā judikatūrā ECT ir atkārtojusi, ka, ņemot vērā gan nevainīguma prezumpciju, gan prezumpciju par labu brīvībai, apcietinājumam ir jābūt izņēmumam, nevis normai, un tikai kā galējam pasākumam. Un tas vēlreiz uzsvērts arī ECT spriedumā M. Sprūda lietā, vēršot uzmanību uz to, ka "brīvības atņemšanai ietekme uz cilvēka pamattiesībām ir dramatiska" (tiesa lieto tieši šo vārdu).

* Eiropas Cilvēktiesību tiesas 2024. gada 24. oktobra spriedums lietā Sprūds un Citi pret Latviju, iesniegumi Nr. 66499/17 un 2 citi.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Tas ir plāns – radikāli iznīcināt Dziesmu svētku tradīciju

FotoKāds cilvēks man pārsūtīja iekšējās sarakstes vēstuli, rakstītu vēl 2022.gadā, kurā viena no galvenajām “progresīvajām ”ideoloģēm Krista Burāne apspriež un piedāvā kultūrpolitikas plānu Latvijai līdz 2027.gadam.
Lasīt visu...

3

Jūs ar saviem nodokļiem apmaksājat šo „pētniecību”

FotoLatvija ir atteikusies no Krievijas gāzes un naftas. Tomēr pie mums turpina ieplūst kāda īpaša Krievijas eksporta "prece" – sazvērestības teorijas. Kādu lomu šis propagandas instruments spēlē Kremļa informatīvajā karā pret rietumiem?
Lasīt visu...

21

ASV pieeja Latvijai nākotnē būs atkarīga no tā, kādus politiķus ievēlēs latviešu tauta jaunajā Saeimā

FotoBaltais nams paziņojis par plāniem ierobežot mākslīgā intelekta mikroshēmu eksportu uz Baltijas valstīm, radot satraukumu Latvijas politiskajā elitē. Lai gan sākotnēji daudzi mēģināja vainot bijušo prezidentu Donaldu Trampu, šis lēmums ir nācis no līdzšinējās Baidena administrācijas, demonstrējot, ka ASV pieeja reģionam var būt atkarīga no Latvijas politiskās kultūras un tās pārstāvju reputācijas.  
Lasīt visu...

21

Tieši to dara uzņēmumu vadība pirms prognozējama bankrota

FotoŠo es kā maksātnespējas procesu administrators esmu redzējis tūkstošiem reižu – ko 99% gadījumu dara uzņēmuma vadība pirms prognozējama bankrota?
Lasīt visu...

20

Diskusija par iespējamo mošejas būvniecību Rīgā nav sākusies no īstā gala

FotoPēdējās nedēļās sabiedrībā vērojamā diskusija par iespējamo mošejas būvniecību Rīgā nav sākusies no īstā gala. Ar kategorisku paziņojumu, ka Rīgā mošejas netiks būvētas, pirmais klajā nāca Rīgas šī brīža vicemērs Edvards Ratnieks no Nacionālās apvienības. Diemžēl tas bija tīri politisks, pat provokatīvs paziņojums, kam tad nesekoja rūpīgāka analīze, ko mēs gribam aizliegt, kādā veidā un kāda mērķa labad?
Lasīt visu...

21

11 mazākumtautību valodas?

FotoMazākumtautību tiesību aizsardzību nosaka Latvijas Republikas Satversmes 114.pants, tādēļ gan šo tiesību, gan arī citu personas tiesību un brīvību jautājumi, kas ietverti Satversmes 8.nodaļā, ir valsts atbildības un visas sabiedrības interešu lokā. Kāpēc arī sabiedrības? Tāpēc, ka cilvēktiesību aizsardzībai ir nepieciešama gan atbilstoša likumdošana un metodes, gan valsts budžeta līdzekļi, kas iegūti, citstarp, iedzīvotājiem maksājot nodokļus.
Lasīt visu...

21

Esam barbaru ielenkumā, un Latvijai derētu jauns plāns, jo tagad daudz kas būs citādāk

FotoPēc dažām dienām pasaulē sāksies ievērojamas pārmaiņas. Faktiski - jaunas pasaules kārtības veidošanās.
Lasīt visu...

18

Tā ir viena un tā pati shēma: galvenais parūpēties par sevi, pārējais nav svarīgi

FotoEpizode pirms dažām dienām Marākešas (Maroka) lidostā: pasu kontroles rindā stāv apmēram tūkstots cilvēku. Rindā jāgaida vismaz stunda. Milzu telpā neapmierināti, bet pacietīgi drūzmējās ceļotāji no visas pasaules. Tad pēkšņi ierodas latviešu tūristu grupa.
Lasīt visu...

3

Mūsu Kampara kāju laušanas šūpoles par 160 000 eiro un kioskiņi par 9000 eiro ir tikai iesākums!

FotoRīgas centra renesanse ir sākusies – centrā aizvien vairāk parādās jauni restorāni un veikaliņi, iedzīvotāju skaits lēnām, bet pieaug, un tūristu skaits uzņem apgriezienus!
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Kas šogad gaidāms

Vara Latvijā 2025.gadā bruks kopā. Iekšējā politiskā krīze un šķelšanās. Jaunas vēlēšanas, izmaiņas valsts pārvaldē. Visdrīzāk prezidents pieņems lēmumu atlaist Saeimu!...

Foto

Konkurences padomei tāpat kā sliktam dejotājam traucē...

2022. gadā līdz ar grozījumiem Konkurences likumā tika stiprinātas Konkurences padomes pilnvaras, neatkarība un resursi. Tika stiprināta arī iestādes lēmējinstitūcija – padome, palielinot...

Foto

Ko pateica Gauss televīzijā pie Bērtules?

Izpļāpājās. Faktiski apstprināja manu kompānijas vērtējumu - ap 300 miljoniem eiro. Formulējumā figurē daudziem neskaidrs „ja vērtējums ir nulle, tad...

Foto

Anda Čakša un bērnu slīkšana

Pirms diviem gadiem bērnu ārste Anda Čakša kļuva par izglītības un zinātnes ministri, un viņa skaidri apzinājās, ka bērni jāapmāca peldētprasmē, jo tas...

Foto

Kā ierēdņu mafija iepļaukāja Valaini

Šis būs hrestomātisks pastāsts par ierēdņu un politiķu attiecībām. Un te pat nav runa par to, ka konkrētais politiķis ir bijis...

Foto

Šis un tas no vēstures var atkārtoties… No kurienes “uzpeldēja” Gauss un kāpēc tik ilgi noturas virs ūdens?

Politologs Jānis Ikstens šajās dienās ir paudis,...

Foto

„airBaltic”: gadiem ilgā runa par peļņu, naudas atpelnīšanu vienmēr ir bijusi tikai meli

Vakar Martins Gauss LTV formulēja divas lietas. Pirmā, ka ar lidojumiem no Rīgas...

Foto

Tautai, kura sagājusi matos par tēmu “vajag dzemdēt bērnus vai nē”, nevar būt nākotnes

Tautai, kura sagājusi matos par tēmu “vajag dzemdēt bērnus vai nē”, nevar...

Foto

Vai jums tas “bērnudārzs” liekas normāls?

Daudzas lietas cilvēks ir izdomājis, lai ar tām cīnītos. Piemēram, noteicis darba laiku, darba dienu skaitu, atalgojumu – arī to,...

Foto

Paredzu šādu notikumu attīstības scenāriju

Paredzu šādu notikumu attīstības scenāriju:...

Foto

Kas Latvijas ekonomiku sagaida 2025. gadā?

Cilvēkiem ir tieksme pārvērtēt šī mirkļa notikumu spēju mainīt lietu kārtību pasaulē. Piemēram, Covid-19 krīzes laikā daudziem šķita, ka pasaules...

Foto

“Naida runa” un vārda brīvība

2021. gada 23. aprīlī Londonas policija aizturēja 71 gadu veco protestantu mācītāju Džonu Šērvudu (John Sherwood), uzlika viņam roku dzelžus un...

Foto

Vai „Latvenergo” patiešām ir jāšķērdē saules un vēja parkos?

AS "Sadales tīkls" vadītājs ir publiski paziņojis, ka ar saules ģenerācijas attīstību esam nonākuši "no viena grāvja...

Foto

Tauta valsts kantoru ērtībām jeb ar Grinča smīnu Ziemassvētkos

Ziemassvētku laiks atnācis ar pelēcīgu drūmumu un “sidrabiņa lietiņu”, kas smidzināja daudzviet Latvijā. Kad aiz loga tik...

Foto

Evikas Siliņas valdība ir stabilāka nekā jebkad agrāk

Uzreiz jāteic, ka virsrakstā izteiktais valdības stabilitātes vērtējums vēl nenozīmē, ka Evikas Siliņas valdība ir negāžama un līdz...

Foto

Novēlu jums uzticību tai misijai, kuras piepildīšanai jūs esat nākuši šajā pasaulē!

Jēzus, šķiroties no mācekļiem, teica: „Es jums atstāju mieru, Savu mieru es jums dodu....

Foto

Arhibīskapa vēstījums 2024. gada Ziemsvētkos

Dieva mīļotie, šajās dienās mēs svinam Kristus dzimšanu. Cilvēcei tas ir tikpat liels notikums, kāds mums katram ir mūsu pašu piedzimšana....

Foto

Pašam nekļūt par muļķi

“Kas uz savu brāli dusmo, tas sodāms tiesā; bet, kas saka uz savu brāli: ģeķis! — tas sodāms augstā tiesā; bet, kas...