Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
Foto

Varakļāniem būt Latgalē!

Dzidra Bruzgule, varakļāniete
20.01.2024.
Komentāri (0)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Latgaliski runājošie Varakļāni vairāk nekā pustūkstoti gadu bijuši Latgales sastāvdaļa: jau kopš 1483. gada Varakļāni ir atradušies Latgalē – Rēzeknes apriņķī. Vai tagad mums pēkšņi jākļūst par vidzemniekiem?

Tikai padomju okupācijas laikā 1963. gadā Latgalei nepiemērotā veidā pārveidoja pašvaldību robežas – un Varakļānu pagastu līdz ar draudzi saskaldīja, sakropļoja kā Berlīni! Novilka slimu, anomālu reģiona robežu pa Varakļānu pilsētas teritoriju 1 km attālumā no pilsētas centra. Puse pagasta Vidzemē, puse – Latgalē!

Pilsētas centrs nonāca Madonas rajonā, bet no pilsētas 5 km attālā dzelzceļa stacija “Varakļāni” atrodas Latgales reģionā! Vai tad tā nav anomālija? Daļai iedzīvotāju, lai sasniegtu savu pašvaldību Latgalē, jāšķērso Vidzemes teritorija aptuveni 4 km rādiusā un vēl aptuveni 5 vai 20 km attālumā.

Jautājums atbildīgajām, lemjošajām personām – vai kāds no jums šo ir redzējis dabā? Reiz taču iepazīstieties ar realitāti!

Ja visā Latvijā atlikušos padomju laikmeta pieminekļus nojauc, tad kāpēc Varakļānos neizlabo vēsturisko netaisnību?! Šī prātam neaptveramā reģionu robeža un Varakļānu atrašanās Vidzemes reģionā ir vistiešākais "padomju piemineklis". Fizisks un finansiāls apgrūtinājums visiem Varakļānu pagasta iedzīvotājiem!

Kāpēc latgaliski runājošai vēsturiskai Latgales zemei jāatrodas Vidzemē ar novada centru Madonā, ja ģeogrāfiskais novietojums tuvāks Latgalei – savām etniskajām mājām?!

Faktiski visa socializācija visās jomās varakļāniešiem notiek Latgalē! Vietējie iedzīvotāji pret šo vēsturisko netaisnību cīnās jau kopš neatkarības atjaunošanas sākuma. Veicam dažādas aptaujas, arī par vēsturiskā Varakļānu novada atjaunošanu. Bet pašvaldība bez kāda finansiāla pamatojuma neņem vērā Latgales zonas priekšrocības, bet spītīgi paliek pie "iestaigātām taciņām" (Varakļānu domes priekšsēdētāja atbilde kādā intervijā).

Domes aptaujas rezultāts – 84%, kas gribot pievienošanos Madonai, ir iespaidīgs tikai nezinātājam. Patiesībā aptaujā par Madonas novadu balsoja tikai 26% no visiem novada balsstiesīgajiem. Un tie 26% ir Varakļānu domes un atsevišķu personāžu ietekmēti. Ar domes sagatavoto transportu Varakļānu novada domes personas apbraukāja visas mājas ar urnu rokās, vēstījot, ka būšot iestāžu likvidācija, bezdarbs, ja pievienošoties Latgalei.

Politiķiem jāielāgo! Varakļāni ir jāpievieno Latgalei, jo tie latviskos Latgali un stiprinās visas Latvijas drošību!

Cieņā un cerībā uz Saeimas deputātu veselo, loģisko saprātu, labojot vēstures kļūdas. Varakļāniem jābūt savās etniskajās mājās gan kultūrvēsturiski, gan administratīvi!

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...