Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
Foto

Veikalu kariņš

Pēteris Apinis, ārsts
07.10.2021.
Komentāri (0)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Izvēlēties vēl labāku dienu lielveikalu ķēdes atvēršanai nebija iespējams. „Lidl” ienāca Latvijā ar rindām, šausminošām Pavļuta uzrunām par ārvalstu mediķu piesaisti un karalauka hospitāļu atklāšanu un gaidāmu valdības sēdi, kas sēj paniku Latvijas iedzīvotājos, - jo nudien neviens nespēj prognozēt, kas tiks atļauts, kas aizliegts un kāda tam visam jēga.

Pēc valdības locekļu retorikas var spriest, ka aizliegumi attieksies uz pulcēšanos iekštelpās, tirdzniecību, kultūras dzīvi, pārvietošanās iespējām. „Cilvēkam vienkāršajam” tas atgādina pērnā gada ierobežojumus pirkt grāmatas, cepešpannas un veļaspulveri.

Vakar kopā ar vairākiem kolēģiem apmeklējām dažus lielveikalus un noteicām ogļskābās gāzes piesātinājumu veikalu telpās. Atgādināšu, ka katrs cilvēks ieelpo skābekli, izelpo ogļskābo gāzi.

Ogļskābās gāzes piesātinājums ir pārliecinošs indikators telpas ventilācijas kvalitātei. Eiropas savienības maksimāli pieļaujamā normu CO2 daudzumam iekštelpu gaisā ir 2160 mg/m3 (1200 ppm), bet 50 000 ppm ir nāvējoši. Normāli būtu, ja CO2 daudzums veikalu gaisā būtu līdz 600 ppm.

Uzkrītoši, ka visos lielveikalos, kuros gaisa kvalitāti centāmies noteikt, šis rādītājs bija robežās no 1000 līdz 1200 ppm. Tātad – normas augšējā robeža, tātad – ventilācija ir izslēgta lai taupītu elektrību. Tātad – līdz ar sliktu ventilāciju, lielāka iespēja arī vīrusa pārnesei.

Un vēl – kāds arī lielveikalos pēta ogļskābās gāzes piesātinājumu un nepieļauj maksimālās normas pārkāpšanu. Es vēlos teikt, ka uz pircējiem šie 1200 ppm nekādu ļaunumu neatstāj, bet uz pārdevējām, kuras šādos apstākļos spiestas uzturēties visu dienu – pārliecinoši negatīvu iespaidu uz veselību.

Uzreiz jāteic, ka tas nebija pētījums, izvēle nebija nejaušināta, bet „ērtāka” pēc loģistikas, un pārliecinoši skāra vairāk vienas veikalu ķēdes, tādēļ rezultāti nav publicējami, bet es gatavojos lūgt Veselības inspekciju pārbaudīt veikalos gaisa kvalitāti ar atbilstošu atlasi, standartizētu aparatūru un precīzu metodiku.

Lielveikalu vēlme paļauties uz augstajiem griestiem, telpas kubatūru, bet taupīt uz aktīvas ventilācijas iekārtām saistīta ar pārliecību – veikalā visi ir maskās, un netiek pārsniegts maksimāli pieļaujamais cilvēku skaits. Te nu reiz valdība ar saviem stingrajiem ierobežojumiem un noteikumiem ir iešāvusi sev kājā – jebkāda masku lietošana rada tikai un vienīgi nepamatotas drošības sajūtu ne tikai to lietotājiem, bet arī dažāda līmeņa vadītājiem un organizatoriem.

Covid-19 izplatās (gandrīz tikai) slikti ventilētās iekštelpās ar vīrusu piesātinātu aerosolu veidā. PVO raksta, ka koronavīrusu pārnēsā iekštelpā, atrodoties kopā ar inficētu personu ilgāk par 15 minūtēm seju pret seju tuvāk par 2 metriem. Patiesībā nav lielas nozīmes maskas esamībai vai 2 metriem, bet gan telpas kubatūrai un ventilācijai. Vienkāršoti – ja telpa netiek ventilēta, bet daļa pilsoņu būs vīrusa izplatītāji, nelīdzēs nekādas maskas un divi metri – vīrusa gaisa pilienos telpā būs gana daudz, lai slimība izplatītos.

Tā kā vīrusu koncentrāciju veikalu gaisā noteikt ir ļoti sarežģīti un dažkārt pat neiespējami, CO2 koncentrācijas noteikšana var būt pietiekami labs instruments, lai pārliecinātos par telpas drošību pandēmijas apstākļos.

Apzinoties to, ka valdības locekļi sēdes laikā sērfo internetā citu kolēģu trauksmaino uzrunu laikā, šo rakstiņu es ievietoju ar cerību, ka to izlasīs lasītprotošie un garlaicības māktie valdības locekļi. Mans piedāvājums – neveriet ciet veikalus, neliedziet atsevišķu preču iegādi, bet parūpējieties par ventilācijas kvalitāti. Noteikt ogļskābās gāzes koncentrāciju ir neticami viegli un lēti.

Otrs mans aicinājums būtu lielveikalu vadībai nodrošināt ieslēgtas ultravioleto staru lampas naktsstundās vismaz tajās vietās, kurās pircēji koncentrējas – piemēram, pie kasēm.

Būtu labi, ja „Rimi”, „Maxima” un „Lidl” sacenstos nevis sprinta distancē (vienu dienu) banānu cenu samazināšanā, bet garajā distancē (vismaz visu gada auksto laiku) – gaisa kvalitātes nodrošināšanā.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

15

Vai "Konservatīvo" sīkpartijā atdzimst nacisms?

FotoŠis jautājums man radās jau pirms diviem gadiem, kad Vācijas kolēģi vērsa uzmanību uz simbolu iespējamu izmantošanu un simboliskajiem tekstiem, ar ko tika rotāti aizsaulē aizgājušās Jutas Strīķes, vienas no Jaunās konservatīvās partijas līderēm, bēru vainagi no viņas partijas biedriem.
Lasīt visu...

21

Nacionālisms, nacisms, fašisms, pozitīvais nacionālisms un citi "ismi"

FotoJums nepatīk garas runas un mani garie raksti, tāpēc šoreiz būs īsāk. Tam, par ko runāšu, ir dažādi nosaukumi, tam daudz ko nepelnīti piedēvē, un tam ir dažādas izpausmes, bet patiesībā runa ir par vienu un to pašu – par patikšanu un nepatikšanu.
Lasīt visu...

21

Tautvaldība ir tautas pārstāvniecība valsts pārvaldes lēmumu pieņemšanai, valsts pārvaldes institūciju veidošanai un lēmumu pieņemšanai

FotoSatversmes 1. nodaļas 2.pants nosaka: “ Latvijas valsts suverēnā vara pieder Latvijas tautai.” Tā jau ir Tautvaldība - Valsts pārvalde, kurā piedalās daudzi sabiedrības locekļi caur/ar savu pārstāvniecību vēlēšanās. Mans viedoklis – ka tas ir galvenais TAUTVALDĪBAS princips, kas realizējams vēlēšanās.
Lasīt visu...

21

“Kapteinis Amerika” aicina taupīt

FotoVadīkļi Vakareiropā brēc par enerģētisko krīzi. S…di, ko ar zaļo dienaskārtību, suicidālām sankcijām un nesaimnieciskumu savārījusi izkurtējusī Eiropas elite, būšot jāizstrebj pārvaldītajām tautām. Latvijas vagari kā parasti skrējuši posta vezumam pa priekšu, tādēļ situācija Dievzemītē ir viena no traģiskākajām ES. Vietējai kliķei par laimi tauta Latvijā ir uz dumpjiem nolēmēta.
Lasīt visu...

3

„Attīstībai/Par” nopirkta publikācija „Delfos”: ja tas mums izdevīgi, mēs izliksimies, ka atbalstām valsts aizsardzības dienestu

FotoNepieciešamība stiprināt Latvijas drošību laikā, kad blakus Eiropā notiek karš, šķiet pašsaprotama. Tamdēļ vietā ir Aizsardzības ministrijas piedāvājums sākt diskusiju par jaunu koncepciju – Valsts aizsardzības dienestu, kura ietvaros Latvijas pilsoņiem radīsies jauni, pavisam konkrēti pienākumi piedalīties valsts aizsardzībā.
Lasīt visu...

20

Esmu balsojis par partijām un politiķiem, kas ir līdzatbildīgi Latvijas izzagšanā, un atkal iešu uz vēlēšanām

FotoĻoti miglaini atceros savas pirmās vēlēšanas. Es tikko kā biju dabūjis PSRS pasi, ko tajā laikā deva vien 16 gadu vecumā, un bija jādodas uz vēlēšanu iecirkni. Padomju Savienībā tā bija svētku diena, plīvoja sarkanie karogi, un es gāju izdarīt kaut ko bezjēdzīgu, jo toreiz vēlēšanas bija vien butaforija. Es to apzinājos, bet nu man bija sava pase – un es gribēju to kaut kur izmantot! Neatceros pat, par ko toreiz bija balsošana. Bet man ļoti paveicās – tās bija pirmās un pēdējās bezjēdzīgās vēlēšanas.
Lasīt visu...

3

„Attīstībai/Par” nopirkta publikācija „Delfos”: es nemaz neesmu tāds hameleons un gļēvulis, kā jums izskatās, jo man ir apņēmība

FotoJūsu balss izšķirs, kas vadīs mūsu valsti. Pirms četriem gadiem es atbalstīju Kariņu, jo bija jānosargā valsts no populistiem. Kā komandas cilvēks es krīzē premjeru nekritizēju. Bet šobrīd mans pienākums ir runāt tieši: nedrīkst bremzēt valsti vēl četrus gadus. Ir jārīkojas daudz izlēmīgāk. Es esmu gatavs uzņemties atbildību un lūdzu jūsu atbalstu.
Lasīt visu...

21

Logs vai varnešu kolektīvās pašsaglabāšanās instinkts

FotoMums katram ir izveidojies vai izveidots savs logs, caur kuru mēs uzlūkojam pasauli. Un šie logi mēdz būt ļoti dažādi – gan plastikāta, gan koka, gan ar ieplīsušiem stikliem, tie mēdz būt arī kādā krāsā tonēti, gan netīri, gan miglaini. Tāpēc arī tas, ko mēs ieraugām caur savu logu, mēdz kardināli atšķirties no tā, ko caur saviem logiem redz citi, kaut patiesībā mēs lūkojamies uz vieniem un tiem pašiem priekšmetiem un aplūkojam vienas un tās pašas darbības.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Jaunzemes rīcība vērtējama kā amata pienākumu, konkrēta rīkojuma vai uzdevuma nepamatota nepildīšana vai novēlota, nolaidīga vai nekvalitatīva pildīšana

Ceturtdien, 15. septembrī finanšu ministrs Jānis Reirs ir izdevis...

Foto

Nedodiet sevi apmuļkot! Sīkumains, bet ļoti bīstams

«Okupāciju noliegt? Manā skatījumā tā ir bijusi. Attaisnot Krievijas prezidenta darbību es netaisos, un tā nav man simpātiska. Neskatos...

Foto

Paskaidrojumi Plešam: nav labi, ja nepatiesu informāciju apzināti izplata tik augsta valsts amatpersona kā vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs

[1] 2022. gada 25. augustā Daugavpils...

Foto

Inflācijas krīze – laiks, kad mērķtiecīgi izvēlēties Latvijas uzturproduktus

„Rudentiņis – bagāts vīrs,” septembrī, vācot ražu vai gādājot krājumus ziemai, teica mūsu senči. Septembris mūsdienās ir...

Foto

Politikā man kopā ar Pavļutu pie siles tikt neizdevās, tagad izmēģināšu „dzimumu līdztiesības” tēmu

"Dzimumu līdztiesība?! Mums taču ar to viss kārtībā!" ir biežākā reakcija, kad...

Foto

Tikai nesmejieties, kad es jums mēģināšu iestāstīt, ka Latvijas valsts šajos četros gados ir kļuvusi drošāka un stiprāka

13. Saeima ierakstīs Latvijas valsts politiskajā vēsturē vismaz trīs...

Foto

1. oktobra mājsēdes organizatori

Piežmiegusi CVK naudu Saeimas vēlēšanu popularizēšanai, kliķe atklāti aicināt uz boikotu tomēr neuzdrošinās. Taču izskatās, ka varneši nudien ir nobijušies no ļaužu...

Foto

Subjektīvs Saeimas deputātu kandidātu sarakstu apskats

Pirms kāda laika aicināju iet uz vēlēšanām un balsot kaut par pašu lielāko “dunduku”, tikai pret varas partijām. Pie viena...

Foto

LPSR 2.0 kūrē reliģiju

Levits, kas identificē sevi kā latvieti, sadarbībā ar valdošās koalīcijas tieslietu ministru (lasi – boļševiku komisāru) Bordānu ir iesniedzis likumprojektu, lai mainītu...

Foto

Vēlēšanas: piedalīties vai ignorēt?

Pēc vairāku lasītāju lūguma mēģināšu “izvilkt esenci” un īsi pamatot savu jau vairākkārt pausto viedokli par “vēlēšanām” mūsdienu Latvijā un to lomu...

Foto

Dzīvnieku aizsardzības organizācijas nosoda bezatbildīgo aicinājumu doties meklēt un fotografēt lāčus

Dzīvnieku aizsardzības organizācijas nosoda nepārdomāto un provokatīvo publiskajā telpā izskanējušo Latvijas Nacionālā dabas muzeja iniciatīvu,...

Foto

Elektrizētā priekšvēlēšanu kampaņa

Par Dievzemītes “reņģēdāju” nežēlīgu dīrāšanu 2007.—2010. gada finanšu krīzes laikā Valdis Dombrovskis (JV) ticis pie amata Eiropas Komisijā. Toreiz pat starptautiskie naudas dūži...

Foto

Jehovas liecinieki atsāk apmeklēt cilvēkus viņu dzīvesvietās

Pēc divarpus gadu pārtraukuma no 1. septembra Jehovas liecinieki visā pasaulē, arī Latvijā, atsāks to savas darbības aspektu, kas...

Foto

Uzņēmuma pāreja – jaunā VID granāta

Nu jau ar zināmu regularitāti līdz mums nonāk lietas, kur Valsts ieņēmumu dienests (VID) apgalvo, ka ir notikusi uzņēmuma vai...