Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Lai cik emocionāli un brīžiem pat histēriski nebija dažādu mediķu organizāciju draudi par streiku - kā opozīcijas Zaļo un Zemnieku Savienības, Lauku ģimenes ārstu asociācijas deputātes L. Kozlovskas draudi par ģimenes ārstu līgumu ar valsti pārtraukšanu, tā Latvijas Ārstu biedrības (LĀB) vadītājas ģimenes ārstes – homeopātes I.Aizsilnieces kvēlās runas, - izskatās, ka tas viss aprobežosies ar vienkāršu protesta gājienu kopā ar pedagogiem, kur mediķus droši vien vispilgtāk atkal pārstāvēs A/Par bijušās deputātes I. Viņķeles ģimene.

Protams, ka novirzīto finanšu līdzekļu apjoms veselības aprūpei ir krietni mazāks, nekā tam vajadzētu būt. Bet, kā rāda iepriekšējo gadu Covid-19 pieredze, kad novirzītās naudas apjoms bija ievērojams, privātais sektors, kur īpaši izcēlās privātās laboratorijas, ir nopelnījis vairāk nekā 100 miljonus eiro. Tāda ir arī tā summa, kā šobrīd trūkst mediķu algām, kompensējamiem medikamentiem, bērnu speciālistiem, zobārstiem utt.

Naudas apjoms, kas tika “uz aklo iemests” nozarē, bija milzīgs un nekontrolēts, bet “uz papīra” tas it kā mērķtiecīgi tika apgūts gan “zelta” gultās, gn tukšos pētījumos, gan izcili dārga vakcinācijas biroja izveidošanā, gan dažādos algu pielikumos, prēmijās, gan neizmantotu (utilizējamu) vakcīnu miljonu devās, par ko, kā redzams šobrīd, vairs nav neviena atbildīgā.

Dīvaini, ka naskāki naudas apgūšanā bija publiskā sektora dalībnieki, taču ievērojamu pelņu guva tieši privātais sektors, kas liecina par valsts un pašvaldību veselības aprupes sektora slikto vai pat apzināti vājo menedžmentu. Valsts slimnīcu laboratorijas, neskatoties uz vairāku miljonu investīcijām un milzīgo Covid-19 testu pieprasījumu, pat nepūlējās iesaistīties šajā biznesā, taču šobrīd valsts slimnīcas ir pirmās rindā pēc naudas, jo esot augsta inflācija, pieaugušas izmaksas un jāpieliek pie algas. Īpaši izceļas Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) valdes priekšsēdētājs V. Ābols, kurš esošajai veselības ministrei L.Menģelsonei (AS) ir pirmais favorītu sarakstā.

Tā vietā, lai rosinātu likvidēt BKUS padomi, samazināt valdes locekļu skaitu, optimizēt administrāciju, mazināt lieko birokrātijas procesu slogu slimnīcā, kā arī pārskatīt, cik kurš medicīnas personāls darba dienas laikā velta ārstniecībai un cik papildu darbam (piemēram, studentu apmācībai un blakus darbam dažādās citādās vietās), vienkārši paziņo, ka palielina maksas pakalpojumu cenas un nezina, ko darīt, lai nerastos kaitējums bērniem, kuri spiesti ārstēties slimnīcā, kas faktiski ir vienīgā valstī.

Šajā valsts apmaksāto pakalpojumu biznesā nozīmīga loma ir Nacionālajam veselības dienestam (NVD), kas tieši atbild par pakalpojumu un tarifu aprēķināšanu. Tad cik profesionāls tas ir bijis, un vai šos ilgi gaidītos jaunos tarifus esošais NVD vadītājs spēs aprēķināt pareizus? Kā gan līdz šim NVD nav pamanītas “izdevīgās” un “neizdevīgās” pozīcijas, kur, kā izskatās, arārstniecības iestādēm ir nerakstīta vienošanās – mēs maksājam, kā sanāk, bet mēs strādājam, kā sanāk?

Medicīnas pakalpojumu kvalitātes kontroles sistēmas nav nevienā ārstniecības iestādē, izņemot ISO (kas tieši neuzrauga ārstniecības procesus) un pacientu aptaujas, kas atspoguļo pacientu subjektīvo attieksmi pret saņemto pakalpojumu. Profesionālas, sistemātiskas ārstniecības kvalitātes uzraudzības nav, kaut pirms pāris gadiem tika novirzīti vairāki miljoni ES projektu finansējuma klīnisko vadlīniju izstrādei, kur tos kopīgi apguva LĀB ar abām medicīnas augstskolām un piesaistītiem ekspertiem (kvalitātes kontroles eksperti no slimnīcām pēc naudas apguves tika atlaisti).

Tieši kvalitāte, efektivitāte un vesels pacients tiek minēti par galvenajiem kritērijiem ministres L.Menģelsones (AS) prezentācijās par esošās koalīcijas premjera K.Kariņa (JV) pieprasīto slimnīcu līmeņošanu, kur uzreiz tiek pateikts, ka nevienu iestādi, ko sauc par “slimnīcu”, neslēgs. Būs interesanti redzēt gala ziņojumu, jo prezentācijās virsrakstu līmenī ir viegli sarakstīt ļoti svarīgus kritērijus (ChatGPT tādus lieliski ģenerē) , bet redzēsim, kā kvalitāte un efektivitāte tiks uzrakstīti jau konkrētos terminos un skaitļos, kā ārējos un iekšējos kvalitātes auditos tā tiks salīdzināta un vērtēta pēc kādiem “Eiropas standartiem”.

Pašlaik, klausoties kaut vai MK sēdes tiešraidi (https://www.youtube.com/watch?v=xevpkF-1JLI ,sākot no 48. minūtes) par līdzekļu piešķiršanu ambulatorā sektora pieejamības uzlabošanai, rodas sirreāla sajūta, ka ministri kopā ar L.Meņģelsoni un ar premjeru priekšgalā spēlē “verbālo mēmo šovu” - nabaga NVD ekspertiem sēdē ir jācenšas būt pieklājīgiem un uzminēt, par ko īsti runā MK, cenšoties viens otru pārspēt ar nejēdzīgāko un nekompetentāko vārdu salikumu par veselības aprūpi (jaucot terminus, slimnīcas ar veselības centriem un izmeklējumiem, bez jebkāda sakara salīdzinot tās ar skolām un privāto sektoru, ik pa laikam paužot skaļas populistiskas, deklaratīvas neko nenozīmējošas frāzes par efektivitāti utt. Var tikai ar šausmām iedomāties, kāds klaunu cirks būs jāskatās, kad MK spriedelēs par slimnīcu līmeņiem.

Līdztekus tam jau tiek dalīta ES Atveseļošanās fonda nauda jaunās E-veselības sastāvdaļām – tādām kā Onkoloģijas pacientu datu platformas izveide, ko starp citu prezentē Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) valdes loceklis A.Pinkulis, kuru, kā zināms, atlaida no VAS Sadales tīkli valdes priekšēdētāja amata
https://www.lsm.lv/raksts/zinas/ekonomika/sadales-tiklu-vaditajs-andis-pinkulis-atkapies-no-amata.a255813/

Viņš tagad ir kļuvis par IT speciālistu un gatavs apgūt ES finansējumu, kaut gan nav nekādas skaidrības, kurš šo platformu varēs lietot, kā tiks ievadīti dati un par kādu periodu, kā arī kā šī platforma iekļausies kopējā jaunajā E-veselībā.

Ja minētajā projektā ir vēl apmēram skaidrs, kur tiek novirzīts finansējums, tad šī paša fonda finansējums ambulatorajam sektoram (par ko tika teikts jau iepriekš) ir kā “Ziemassvētku dāvanu karte” izredzētajiem pietuvinātajiem draugiem labi nodrošinātā tirdzniecības centrā, kur no plānotajiem 10 miljoniem, trešdaļa (nepilni 4 miljoni) paredzēti privātajam sektoram bez jebkāda līdzfinansējuma un mērķiem. Un pārējais - publiskajam, bet bez jebkāda plāna par to turpmāko darbības statusu vai apjomu, jo VM vienkārši tāda nav.

Faktiski finansējums ne par ko, balstoties tikai uz subjektīvu vajadzību uzskaitījumu, kā varētu tapt “vēlmju vēstule Ziemassvētku vecītim”. Kaut nauda tiek virzīta nākotnes attīstībai, par naudas sadalījuma pamatu ir (nezin kāpēc) Covid-19 apkalpoto pacientu skaits un diagnozes, kur nav skaidrs, kāds tam sakars ar reālajām ambulatorajām vajadzībām, kādi mērķi un rādītāji vispār tur būtu jāsasniedz. 

VM plānošanas kvalitātes kapacitāte un spējas ir tādas pašas kā centieni ieviest jaunu mediķu atalgojuma modeli. Par ES fondu apguves haosu veselības aprūpē liecina nepārdomātā būvniecība,kur vēl nesen BKUS žēlojās, ka, lai pabeigtu būves, nepieciešami 13 milijoni eiro, bet nesen bija ziņa, ka uzsāktas jaunas būves un beidzot NMPD būs atsevišķas durvis un mazajiem pacientiem vairs nesāpēs. 
https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/12.04.2023-bernu-slimnica-top-jauna-neatliekamas-palidzibas-nodala-un-ambulatoras-veselibas-centrs.a504581/

Jāatzīmē, kā te spilgti izpaužas tā realitāte, ka Apvienotā saraksta veselības ministres L.Menģelsones pamatojumu argumentācija un izpratne par elementārām lietām ir nekāda, jo var skaidri redzēt, ka par veselības jautājumiem ministre joprojām nesaprot neko, par valsts kapitālsabiedrību menedžmentu nesaprot neko, par to, kā jābūt efektīvi izlietotai naudai jebkurā apakšnozarē, arī nesaprot neko… Tad ko saprot?

Te pat jāsāk just līdzi premjeram Kr.Kariņam, kurš paaugstinātā tonī runā par šo ministres izstrādājumu, jo-tam, ko L.Menģelsone runā (pareizāk sakot, nolasa no lapiņas) vai prezentē (kāda cita sagatavoto materiālu), nav profesionālās kompetences izpratnes un seguma. Toties ministre nu jau draudzīgi ir iekļāvusies kopējā valdības dziesmā, ka nozarē pa lielam viss ir kārtībā (kaut nav pat uzsākts solītais audits) un vajag tikai naudu,

Varbūt pie vainas ir birojs, kur nav neviena mediķa, kas izprot jomu, bet ir ļoti pierasīts padomneiks Artis Grīnbergs, kurš vienlaikus sniedz padomus ekonomikas ministrei I.Indriksonei un L.Menģelsonei. Latvijā trūkst kompetentu cilvēku tagad pat padomnieku līmenī.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Kremlis nepamet cerību izmantot “tautiešus”: tiek plānots ar "tautiešu karti" virtuāli apvienot "krievu pasauli"

FotoŠā gada maijā kļuva zināms, ka Krievija veido “tautiešu elektronisko karti”, lai tādējādi censtos padarīt Krievijas “ārvalstīs dzīvojošo tautiešu” statusu par puslīdz juridisku kategoriju. Kara studiju institūta (Institute for the Study of War) vērtējumā šādas aktivitātes mērķis ir attaisnot Krievijas turpmāku agresiju, to uzdodot par ārvalstīs dzīvojošo tautiešu tiesību aizstāvības centieniem.
Lasīt visu...

12

Aicinājums Saeimai un Ministru kabinetam, īpaši "Jaunās vienotības" politiķiem atteikties no saviem valsts valodas politikas sagraušanas plāniem

Foto2024. gada 10. jūlijā Ministru kabineta tīmekļa vietnē ievietots tiesību akta projekts, kas paredz reorganizēt Latviešu valodas aģentūru, samazinot tās pārvaldes uzdevumus un lielāko daļu tās funkciju nododot citai valsts pārvaldes iestādei[1]. Uzskatām to par tuvredzību gan no zinātniskā, gan politiskā skatpunkta.
Lasīt visu...

21

Visi metas glābt grimstošo Citskovski, bet tas nesaprot pamesto glābšanas riņķi un kož rokā, kura viņu velk ārā no ūdens

FotoValdība un augstākā ierēdniecība kopīgiem spēkiem bija izdomājušas veidu, kādā paglābt no kriminālatbildības Valsts kancelejas direktoru Jāni Citskovski, taču tas no pamestā glābšanas riņķa ir atteicies, palīdzīgās rokas padošanu "juridiskajā jūrā" grimstošajam slīcējam nodēvējot par "pazemojošu".
Lasīt visu...

21

Latvijā vēl aizvien attiecībā pret citādi domājošiem tiek pielietotas represijas

FotoAivars Lembergs no Latvijas Centrālās vēlēšanu komisijas (turpmāk - CVK) ir saņēmis atvainošanās vēstuli.
Lasīt visu...

18

Diemžēl man, laimīgajam budžeta iestādes darbiniekam, atvaļinājumā jau atkal nākas izrādīties šajos nicināmajos sociālajos tīklos

FotoManu sociālo tīklu joslu vakar aizpildīja briesmīgi kadri no sabombardētās Ukrainas slimnīcas. Es arī tādus pavairoju. Kādreizējā kolēģe, režisore un producente Žaklīna Cinovska savā "Facebook" laika joslā zem sirdi plosošajām fotogrāfijām bija ierakstījusi tikai vienu teikumu: "Kur ir Dievs?"
Lasīt visu...

18

Arī Latvija ir atbildīga par krievijas raķešu triecienu

Foto2024. gada 8. jūlijā kārtējā necilvēcīgā krievijas raķešu trieciena rezultātā cieta Okhmatdyt bērnu slimnīca Kijivā – viena no svarīgākajām ne tikai Ukrainā, bet arī visā Eiropā. Tas ir kārtējais krievu okupantu kara noziegums pret ukraiņu tautu. Zem gruvešiem joprojām aprakti daudzi ārsti, māsiņas, sanitāri un mazie pacienti.
Lasīt visu...

21

Vai patiesi tiks likvidēts arī Valsts valodas centrs?

Foto“Man jau pērnajā rudenī lika saprast, ka turpinājuma nebūs,” teic Valsts valodas centra direktors Māris Baltiņš, komentēdams savu atlaišanu no darba, kas notiks šā gada 29. septembrī. To “lika saprast” Tieslietu ministrija.
Lasīt visu...

21

Atklāta vēstule māksliniekam Agrim Liepiņam

FotoGodājamais Liepiņa kungs! Domāju, ka ne tikai man, bet arī daudziem gan mūsu novadā, gan citur Latvijā, ziņa, ka plānojat nojaukt Jūsu izloloto Uldevena senlatviešu pili Lielvārdē, bija nepatīkams pārsteigums.
Lasīt visu...

3

Ievērtējiet – tagad es esmu viedās administrācijas ministre un nekad neesmu dzīvojusi tik labi kā tagad!

FotoLatvijas daba ir mūsu bagātība, kas cauri gadsimtiem veidojusi mūs par zemi, kurā dzīvojam šodien. Mūsu senči, prasmīgi izmantojot dabas resursus, ir uzkrājuši kapitālu un radījuši pievienoto vērtību, būvējot Latviju par labklājības valsti. Kaut arī mums daudz vēl ir ko darīt cilvēku dzīves līmeņa celšanā, jāatzīst, ka nekad neesam dzīvojuši tik labi kā tagad.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Golubeva – tautas bojāejas vētrasputns

Varas bļodlaižas medijos izvilkuši no politiskās mēslaines latviskoto krievu lesbieti Mariju Golubevu. Bābiešu mīlestības priesteriene savulaik pabijusi iekšlietu ministra tronī. Tolaik...

Foto

Rezultātu nav tāpēc, ka nav mērķu un atbildīgo, – vai tas dzelzceļš, mangāns, tiesas vai ugunsgrēki...

Ziņa, ka mangāna rūdai uz Latvijas dzelzceļiem ir pienākušas beigas,...

Foto

Kas tas par ekonomiski pamatotu projektu, kura dēļ jālien parādos un jāceļ nodokļi?

Vai satiksmes ministrs ir izvērtējis un iesniedzis visas alternatīvas Rail Baltica sakarā? Manuprāt,...

Foto

Vasaļa psiholoģiskā projekcija

Cilvēkiem, reizēm veselām ļaužu grupām, ir grūti pieņemt pašcieņu traumējošus faktus. Tad ieslēdzas psiholoģiskā aizsardzība. Viens no mehānismiem ir psiholoģiskā projekcija, kad savas negatīvās...

Foto

Džordža Orvela stāsts par „Jauno Vienotību”

Orvela domas attiecas arī uz mūsdienu korumpēto partiju „Jaunā Vienotība”, kas ilgstoši vada valdību. Tāpat kā "Dzīvnieku fermā”, kur sākotnējie...

Foto

Kurš šitiem mērkaķiem iedeva granātu?

Ar Rail Baltica sarunas turpinās pa riņķi. Faktiski politiķi mēģina kaut kur nogrūst atbildību, kaut atbildīgo loks jau turpat ir - viņi paši....

Foto

Izlaupīts ražošanas uzņēmums. Seši gadi pēc uzbrukuma

2024.gada 19.jūlījā iestāsies melnā jubileja. Seši gadi pēc ekonomiskā un reideriskā uzbrukuma ražošanas uzņēmumam Ventspils ielā 63 b, Rīga....

Foto

Lūgums izvērtēt iespējamu nodokļu maksātāju līdzekļu izšķērdēšanu Jēkabpils novada attīstības pārvaldē

Lūgums izvērtēt iespējamu nodokļu maksātāju līdzekļu izšķērdēšanu Jēkabpils novada attīstības pārvaldē: domes izveidots birojs, iepirkumu...

Foto

„Rail Baltica” projekts - deputātus sāk pārņemt panika

Rail Baltica projekts - deputātus sāk pārņemt panika. Tā varētu raksturot Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas trešdienas sēdes...

Foto

Kā tikt galā ar „Rail Baltica” projekta septiņkārtīgo sadārdzinājumu un naudas trūkumu?

Ģeniāla doma - sadārdzināt vēl vairāk. „Rail Baltica” gadījumā tas nozīmē aizņemties naudu uz...

Foto

Likumprojekta nepārprotamības aritmētika

Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs aicina parlamentāriešus ātrāk izskatīt trešajā lasījumā grozījumus Civilprocesa likuma 594.pantā, jau tagad, 20. jūnijā, pirms Jāņiem....

Foto

Lai nodrošinātu igauņiem vilcienu uz Eiropu, latviešiem pamatīgi jāceļ nodokļi?

Pēc gadiem divdesmit igauņi, baudot poļu alu, pa vilciena logiem vēros jostas savilkušos latviešus sērīgi raugāmies...

Foto

"Rail Baltica" projekts kā aklās zarnas izgriešana caur papēdi

“Pašlaik nav kārtīga saimnieka “Rail Baltica” īstenošanai”, “Valdība nav iestāde, kas apmaksā rēķinus”, “Premjere Siliņa parāda nostāju...

Foto

Vairums mikroģeneratoru īpašnieku būs spiesti pāriet uz dinamiskās enerģijas uzglabāšanas sistēmām

Apritējis vairāk nekā mēnesis, kopš ieviesta jaunā elektroenerģijas neto norēķinu sistēma un mājsaimniecībās uzstādīto mikroģeneratoru...

Foto

Vai bēdīgi slavenais Raimonds Lejnieks – Puķe mēģina apkrāpt tautu?

Ja pēdējos gados mēs esam uzmanīgi sekojuši līdzi gan politikai, gan masu mediju ziņām, tad mums...