Vēsturiskais Iļģuciema iesala „Veselības” dzēriens var pazust no veikalu plauktiem
Uzņēmums „Ilgezeem”02.12.2024.
Komentāri (0)
SIA „Ilgezeem” atspēko mērķtiecīgu publisko kampaņu cīņā ar pseidoekspertiem veselības jautājumos, aizstāvot savu iespēju ražot tradicionālo iesala dzērienu ar vēsturisko nosaukumu. Latvijas Pārtikas un veterinārais dienests uzstāj, ka termins „Veselības”, kurš atspoguļots etiķetēs, maldina un nevar tikt izmantots tālāk, jo nav norādīta, piemēram, informācija par labvēlīgo ietekmi uz cilvēka emocionālo labsajūtu un garīgo veselību.
„Atsaucoties uz Ministru kabineta noteikumiem, kuri nosaka izplatīšanai nederīgas pārtikas turpmāko izmantošanas vai iznīcināšanas kārtību, Pārtikas un veterinārā dienesta amatpersonas deva mums atļauju tirgot Iļģuciema „Veselības” dzērienu ar jaunā tipa etiķetēm līdz 2024. gada 31. decembrim, tādējādi piespiežot apturēt ražošanu un uzliekot mums par pienākumu apstrīdēt neviennozīmīgas amatpersonu darbības, kuras kaitē ne tikai komercdarbībai, ražotnes tēlam, bet arī Latvijas vēsturiskajām tradīcijām. Vārds „Veselības” nav uzturvērtības vai veselīguma norāde, kas varētu maldināt,” skaidro SIA „Ilgezeem” valdes priekšsēdētājs Roberts Volfs.
Latvijas Pārtikas un veterinārā dienesta ieredņi atzina, ka „Veselības” dzēriena realizācija ar tagadējām etiķetēm, kur cita starpā ir norādīta informācija par C vitamīna esamību, tauku un piesātinātās taukskābes neesamību, nerada draudus patērētāju veselībai, toties uzstāj, ka termina „Veselības” izmantošana neatbilst atsevišķajām Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas normām par uzturvērtības un veselīguma norādēm uz pārtikas produktiem, tāpēc ka atsauces uz uzturvielas vai pārtikas produkta vispārēju, nekonkrētu labvēlīgu ietekmi uz vispārējo veselību, labsajūtu, tai skaitā emocionālu, var izdarīt tikai kopā ar īpašu veselīguma norādi.
Saskaņā ar Regulu uzņēmējs brīvprātīgi var uzsvērt sava produkta veselīgumu. Taču nepieciešams ievērot attiecīgos noteikumus, piemēram, pamatošanu ar vispārpieņemtajiem zinātniskajiem datiem.
Latvijas tiesa atzina, ka vārdiskā preču zīme „Veselība” jau sen izsmēla sevi kā bezalkoholisko dzērienu identifikācijas elements, kļūstot par vispārīgu apzīmējumu ikdienas valodā un sinonīmu godprātīgai un vispāratzītai komercdarbībai, bet „Veselība” un „Veselības dzēriens” patērētājiem asociējās ar noteiktās receptūras un tehnoloģijas dzērienu.
Strīds par tiesībām izmantot apzīmējumus „Veselība” un „Veselības dzēriens” Latvijas tiesās aktualizējās 2007. gadā, kad spēkā stājusies Eiropas Parlamenta un Padomes Regula par uzturvērtības un veselīguma norādēm uz pārtikas produktiem. Par ieinteresētajām pusēm šajā strīdā tika atzītas septiņas dažādu Latvijas ražotāju preču zīmes.
Dzērienu „Veselība” un „Veselības dzēriens” receptūra un tehnoloģija tika izstrādātas 1960. gadā Rīgas alus darītavā „Iļģuciems”. Padomju Savienībā dzērienu vārīja daudzi Latvijas bezalkoholisko dzērienu ražotāji, kas tika balstīts uz Latvijas PSR tehniskajiem noteikumiem Nr. TN 2149-60 „Veselības dzēriens”. Dzēriena receptes autors ir Kārlis Zālītis, un jau 1960. gada 8. decembrī ar Nr. 688233/28 PSRS Ministru Padomes Izgudrojumu un atklājumu lietu komitejā tika pieteikts izgudrojums “Iesala dzēriena ražošanas veids, piemēram, “Rīgas” un “Veselība””.
Pēc neatkarības atgūšanas dzērienu „Veselība” ražojuši dažādi uzņēmumi, vairākkārt bija īstenoti mēģinājumi iegūt patentu bezalkoholiskā iesala dzēriena ražošanas tehnikai, taču tie tika apspiesti, jo piesakāmā tehnoloģija gandrīz identiska tai, kuru izstrādāja Iļģuciema rūpnīcā.
Vēsturiskajam Iļģuciema iesala bezalkoholiskajam dzērienam „Veselības oriģinālais” tika piešķirta Nacionālās pārtikas produktu kvalitātes zīme „Bordo karotīte”. Tagad īstenotā politika ir vērsta uz to, lai iesakņojusies verbālā preču zīme vispār izzustu.